نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم

معرفی جامع و نحوه نگهداری اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم (Peace Lily) گیاهی آپارتمانی، استوایی و گلده است. این گیاه دارای برگ‌های سبز تیره است و در بهار گلدهی می‌کند که زیبایی خاصی دارد. اگر شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم به درستی رعایت شود، دوبار در سال گلدهی می‌کند. این گل‌ها می‌توانند ماه‌ها روی گیاه باقی بمانند. این گیاه همچنین جز گیاهان تصفیه کننده هوا نیز است.

اسپاتی فیلوم جز گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است و امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها یافت می‌شود. انواع کوچک و کامپکت این گیاه امروزه به روی میزهای کار و انواع بزرگ آن در گوشه و کنار خانه‌های ما هستند. اسپاتی فیلوم گزینه مناسبی برای قرار دادن در اتاق خواب یا سایر اتاق‌های خانه است. علاوه بر حس خوب و زیبایی که این گیاه به انسان می‌بخشد، گازهای مضر موجود در هوای خانه مانند مونواکسیدکرین و فرمالدیهاید را نیز از بین می‌برد. این گیاه را در مکان‌های خارج از محیط خانه در محیطی گرم نیز می‌توان نگهداری کرد. این گیاه از خانواده لیلی‌ها نیست. اسپاتی فیلوم از خانواده Araceae است و نزدیک به خانواده فیلودندرون، آنتوریوم و آلوکاسیا و سایر گیاهان آپارتمانی است.

اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم

نور و دمای مناسب نگهداری اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم یک گیاه سایه دوست است. البته نه به این معنی که در تاریکی بتواند زندگی کند. این گیاه در محیط خانه به نور زیاد ولی غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. برخی از گونه‌های این گیاه به نور بیشتری نیز احتیاج پیدا خواهند کرد. لوله‌ای شدن و کم رنگ شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم معمولاً به دلیل تابش بیش از حد نور به این گیاه است. همچنین قهوه‌ای شدن و خشکی برگ گیاه ممکن است در اثر تابش بیش از حد نور مستقیم باشد. در مواجهه با چنین شرایطی باید گیاه را به مکانی با نور کم‌تر انتقال داد.

همانطور که گفته شد، این گیاه در شرایط نوری کم هم زندگی می‌کند. البته در این شرایط میزان گلدهی گیاه کاهش خواهد یافت. هرچه نور غیرمستقیم و مناسب برای نگهداری اسپاتی فیلوم بیشتر فراهم شود، گلدهی بیشتری خواهد کرد. دمای مناسب برای این گیاه همان دمای معمول خانه است که شما در آن احساس خوشایندی خواهید داشت. مکان‌های خیلی سرد و خیلی گرم باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شوند.

نگهداری اسپاتی فیلوم در شرایط با هوای گرم و مرطوب ممکن است. از قرار دادن گیاه در مکان‌هایی با دمای کم‌تر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد خودداری کنید. به این دلیل که گیاه در هوای سرد از بین می‌رود. بهترین دما برای این گیاه دمایی بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. هر هفته برگ‌های گیاه خود را با آب جوشیده شده در طول تابستان اسپری کنید.

آبیاری و تغذیه اسپاتی فیلوم

در طول تابستان باید آبیاری و غبارپاشی گیاه را به طور منظم انجام داد. به این دلیل که نگهداری اسپاتی فیلوم نیازمند رطوبت زیاد است. محیط طبیعی زندگی گیاه محیطی جنگلی است. بنابراین برای محیا کردن شرایطی شبیه به محل طبیعی زندگی گیاه باید رطوبت محیط گیاه را حفظ نمود. در زمستان اما آبیاری را کم می‌کنیم. البته نباید اجازه داد خاک گیاه به طور کامل خشک شود. اگر از آب شهری برای آبیاری گیاه استفاده می‌کنید، باید به مدت ۲۴ ساعت آب را در محیط نگهداری گیاه قرار دهید. این کار باعث می‌شود کلر موجود در آن از بین رفته و هم دمای محیط شود.

خاک گیاه باید همواره مرطوب باشد. ولی خیسی بیش از حد آن نیز موجب بروز بیماری خواهد شد. بعد از هر آبیاری باید آب باقی مانده در زیرگلدانی گیاه را خارج کرد. هنگامی هم که چند سانتی‌متر از سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید. اگر برگ‌های گیاه به سمت پایین خمیده و لبه برگ‌ها خشک شده بود ممکن است از کمبود رطوبت محیط باشد. می‌توانید با قرار دادن سنگ‌ریزه و آب در زیرگلدانی کمی بزرگ‌تر از سایز گلدان رطوبت مناسب گیاه را فراهم کنید.

یک ماه بعد از تغییر گلدان گیاه می‌توانید آن‌را تغذیه کنید. می‌توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید. این کار باید به فاصله هر دو ماه یکبار در فصل رشد انجام شود. در زمستان باید از کوددهی به آن خودداری کرد.

اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم

خاک مناسب و تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم نیازمند خاکی غنی با عناصر ارگانیک است. این گیاه بومی نواحی جنگلی و دارای سایه در بستری غنی است. خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از خاک برگ به همراه ماسه و خاک رس است. مخلوط‌های آماده رایج در بازار مخصوص گیاهان آپارتمانی نیز گزینه خوبی هستند. این گیاه گلدانی با نسبت اندازه خود را دوست دارد.

هنگامی باید گلدان گیاه را تعویض کرد که به طور مکرر برگ‌های آن پلاسیده می‌شوند. هنگامی که ریشه‌ها به اندازه گلدان می‌شوند، خاک کمی در آن باقی مانده تا بتواند آب را در خود نگهداری کند. گلدانی را انتخاب کنید که کمی از گلدان قبلی گیاه بزرگ‌تر باشد. تعویض گلدان باید در اوایل فصل بهار انجام شود. بهترین زمان هم برای تکثیر این گیاه که از طریق تقسیم بوته است هنگام تعویض گلدان است.

انواع گیاه اسپاتی فیلوم

این گیاه دارای هزاران گونه مختلف است. انواع مختلف اسپاتی فیلوم در سایزهای گوناگون و رنگ‌های مختلف از سبز تیره تا سفید یافت می‌شوند. در ادامه به برخی از انواع معروف و محبوب آن خواهیم پرداخت.

  • اسپاتی فیلوم Power Petite یکی از انواع کوچک است که به اندازه ۴۰ سانتی‌متر رشد خواهد داشت.
  • اسپاتی فیلوم Mauna Loa Supreme که از انواع معمول گیاه است. این گونه به اندازه یک تا یک متر و نیم در ارتفاع و ۲۵ سانتی‌متر در پهنا رشد خواهد داشت.
  • اسپاتی فیلوم Sensation که یکی از گونه‌های بزرگ است و تا ارتفاع ۲ متر هم رشد خواهد کرد. و برگ‌هایی به اندازه ۵۰ سانتی‌متر خواهد داشت.
  • اسپاتی فیلوم Mojo دارای برگ‌هایی با ارتعاشی از رنگ سبز است.
  • اسپاتی فیلوم Golden Delicious که داراری برگ با رنگ طلایی- سبز است.
  • اسپاتی فیلوم Starlight دارای برگ‌هایی باریک‌تر است. قدرت گلدهی این گیاه بالاتر است و در ممکن است گیاه در یک زمان دارای ۲۰ گل هم باشد.

سمی بودن اسپاتی فیلوم

اگر از این گیاه در خانه نگهداری می‌کنید، آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور نگه دارید. یکی از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی اسپاتی فیلوم است.

بیماری‌ها و مشکلات رایج در نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم بسیار ساده است و نیازمند شرایط دشواری نیست. ولی باید با برخی از مشکلات نگهداری آن آشنا شویم. با بررسی‌های به موقع و منظم گیاه می‌توانیم این مشکلات را متوجه و آن‌ها را رفع کنیم.

اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم
بیماری‌های قارچی

همانطور که قبلاً اشاره شد در صورتی که از خاک مناسب گیاه استفاده شود، احتمال بروز بیماری قارچی کم است. ولی اگر در شرایط نامناسبی گیاه خود را نگهداری کنید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. حتماً مطمئن شوید که چند سانتی‌متر از سطح خاک خشک شده بعد آبیاری را انجام دهید. باید از باز بودن سوراخ زه‌کشی کف گلدان نیز مطمئن بود. در غیر اینصورت احتمال بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی خواهد بود.

زرد سدن برگ اسپاتی فیلوم

برگ‌های قدیمی‌تر گیاه در اثر بالا رفتن سن آن زرد خواهند شد. این برگ‌ها را می‌توان از گیاه جدا کرد. ولی در صورتی که زرد شدن برگ‌ها غیرعادی است، احتمالاً اشتباهی در نگهداری اسپاتی فیلوم رخ داده است. آبیاری بیش از حد برخی اوقات موجب زرد شدن برگ‌های گیاه خواهد شد. برای جلوگیری از این روند باید زمان بین دو آبیاری را افزایش دهید.

قهوه‌ای شدن لبه برگ اسپاتی فیلوم

قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های گیاه نشانه تابش بیش از حد نور خورشید یا رطوبت اندک محیط است. در مواقعی که این مشکل ناشی از تابش خورشید است، گیاه را به مکانی با نور کم‌تر منتقل کنید. در صورتی که رطوبت محیط گیاه کم است می‌توانید از راه کاری که قبل‌تر اشاره شد استفاده کنید. یا از دستگاه رطوبت‌ساز مصنوعی استفاده نمایید.

عدم گلدهی اسپاتی فیلوم

اگر گیاه شما گلدهی نمی‌کند، به مکانی روشن‌تر آن‌را انتقال دهید. عدم گلدهی گیاه ناشی از رسیدن میزان اندک نور به گیاه است.

اسپاتی فیلوم, نگهداری اسپاتی فیلوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کراسولا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه برگ بیدی