زرد شدن برگ زاموفیلیا

زرد شدن برگ زاموفیلیا

دلایل زرد شدن برگ زاموفیلیا من چیست؟ چرا برگ‌ها تغییر رنگ می‌دهند؟

اگر به دنبال یک گیاه مناسب برای خانه خود می‌گردید که شرایط نگهداری آن آسان باشد، زاموفیلیا یکی از بهترین آن‌هاست. مهمترین مشکلی که علاقه‌مندان به این گیاه با آن روبرو هستند، زرد شدن برگ زاموفیلیا است. این مطلب به خوبی به شما می‌گوید که چگونه از بوجود آمدن این مشکل جلوگیری یا آن را حل کنید. یکی از مهمترین دلایل این مشکل که جا دارد در همین ابتدا به آن اشاره کنیم، آبیاری بیش از حد گیاه است که باعث پوسیدگی می‌شود. ولی زرد شدن برگ ممکن است به دلیل کمبود آبیاری هم باشد. و به ندرت ممکن است به دلایل نور، دما یا تغذیه گیاه هم باشد.

اگر گیاه زاموفیلیا شما دارای برگ زرد است، بهتر است که مشکل را به سرعت پیدا کنید. و شادابی را به گیاه خود بازگردانید. در ادامه ما به تعداد زیادی از دلایل زرد شدن برگ زاموفیلیا خواهیم پرداخت. و چند نکته را اشاره خواهیم کرد که مشکل زرد شدن برگ‌ها را بتوانید حل کنید.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

مهمترین دلایل زرد شدن برگ زاموفیلیا

زاموفیلیا یک گیاه مقاوم آپارتمانی محسوب می‌شود. که آن را به یکی از محبوب‌ترین‌ها بین علاقه‌مندان تبدیل کرده است. این گیاه در مقابل خشکی مقاوم است که یکی از دلایل نگهداری آسان آن حساب خواهد شد. بسیاری از مردم به اشتباه این تصور را دارند که ZZ می‌تواند در گرمای زیاد و نور زیاد خورشید مقاومت داشته باشد. واقعیت این است که این گیاه می‌تواند در شرایط خشکی مقاوم باشد. ولی در مقابل دمای بیش از حد گرم مقاوم نخواهد بود. هنگامی که برگ‌های زرد خود را نشان می‌دهند، حتماً اولین احتمالی که به ذهن شما باید خطور کند، شرایط آبیاری آن است. باید دقت داشته باشید که گیاه شما چه میزان و به چه شکلی آب دریافت کرده است. البته زرد شدن برگ زاموفیلیا دلایل دیگری نیز خواهد داشت. و ما در اینجا مهمترین آن را اشاره کردیم.

آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به زرد شدن برگ گیاه زاموفیلیا شود

از آنجایی که این گیاه عادت کرده است که شرایط کم آبی را تحمل کند، در مقابل رسیدن بیش از حد آب واکنش نشان می‌دهد. این در اصل به دلیل رشد قارچ‌ها و پوسیدگی ریشه اتفاق خواهد افتاد. هنگامی که سیستم ریشه گیاه برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار می‌گیرد، پوسیدگی رخ خواهد داد.

در صورتی که شما فواصل مناسبی برای آبیاری زاموفیلیا خود انتخاب نکرده باشید، یا خاک آن قبل از آبیاری به خوبی خشک نشده باشد، پوسیدگی ایجاد خواهد شد. که پوسیده شدن ریشه‌ها باعث جلوگیری از رسیدن مواد مغذی و آب به اندام‌ گیاه خواهد شد. و زرد شدن برگ زاموفیلیا در واقع به دلیل نرسیدن میزان مناسب آب و مواد مغذی لازم برای گیاه است. در برخی موارد این برگ‌ها ریزش خواهند داشت.

چه اقدامی باید انجام داد اگر پوسیدگی ناشی از آبیاری بیش از حد دلیل زرد شدن برگ‌ها باشد؟

اولین نکته‌ای که باید انجام دهید، بررسی خاک گیاه است. آیا خاک گیاه شما رطوبت زیادی دارد؟ اگر این طور است، شما باید گیاه را از گلدان خارج کرده و از نزدیک ریشه‌ها را بررسی نمائید. ریشه‌ها باید به طور کامل سفید رنگ باشند. اگر مشاهده نمودید که آن‌ها قهوه‌ای رنگ، سیاه یا نرم شده‌اند، پوسیده شده‌اند. پوسیدگی کارکرد ریشه‌ها را مختل خواهد کرد.

با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز ریشه‌های آسیب دیده را جدا کنید. دقت داشته باشید بعد از جداسازی ریشه‌های معیوب به خوبی قسمت‌های بریده شده را بشوئید. این به دلیل جلوگیری از رشد و پخش شدن قارچ‌هایی است که منجر به زرد شدن برگ زاموفیلیا و پوسیدگی شده‌اند. بعد از انجام این مراحل گلدانی که اندازه مناسب و سوراخ‌های زه‌کشی کافی را دارد انتخاب و گیاه خود را داخل آن بکارید. شما باید از مخلوط خاکی مناسب که دارای زه‌کشی خوبی نیز است، استفاده کنید. برای آبیاری زاموفیلیا نیز باید اجازه دهید خاک قبل از آبیاری به طور کامل خشک شده باشد.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

زرد شدن برگ زاموفیلیا به دلیل آبیاری اندک

از آنجایی که زاموفیلیا نیازی به آبیاری زیاد ندارد، این می‌تواند به راحتی اتفاق بیافتد که آبیاری آن را فراموش کنیم. کمبود آبیاری می‌تواند به تغییر رنگ، چروکیدگی و افتادگی شود. اگر خاک گیاه شما خیلی خشک است، کمبود آبیاری مشکل زرد شدن برگ زاموفیلیا شما است. خبر خوب اینکه این با تنظیم آبیاری می‌تواند به سرعت به روال عادی بازگردد.

چه اقدامی در مقابل زرد شدن برگ‌ها به دلیل کمبود آبیاری باید انجام داد؟

به آرامی آبیاری گیاه را آغاز کنید. ولی دقت داشته باشید که خاک زیاد خیس نماند. هنگامی که گیاه شما از کم آبی رنج می‌برد و آبیاری را آغاز می‌کنید، ممکن است دچار استرس شود. آبیاری یکباره گیاه می‌تواند منجر به ایجاد مشکل برای گیاه شما شود. مطمئن شوید که در هر آبیاری آب اضافی از زیرگلدانی خارج شود. آب اضافی را از زیرگلدانی خارج کنید. اگر می‌خواهید سلامت گیاه را به آن برگردانید و مواد مغذی آن را تامین کنید، کمی کود مایع به آب آن اضافه کنید. فقط دقت داشته باشید که از نصف میزان توصیه شده روی بسته‌بندی آن استفاده کنید.

زاموفیلیا به چه مقدار آب نیاز خواهد داشت؟

آبیاری بیش از حد و آبیاری کم‌تر از حد دلایل اصلی زرد شدن برگ زاموفیلیا است. این مهم است که نیازهای آبیاری گیاه را زیر نظر داشته باشیم. اینکه چه میزان آبی زاموفیلیا شما لازم دارد بستگی به عواملی نظیر دما، رطوبت، میزان نور خورشید، گردش هوا، شرایط رشد و سایز گیاه و گلدان آن خواهد داشت. بیشتر پرورش‌دهندگان گیاه زاموفیلیا در تابستان آن را یکبار در هفته و در زمستان هر سه تا چهار هفته یکبار آبیاری را انجام می‌دهند. در هر صورت بهتر است قبل از آبیاری شرایط بررسی شود.

اجازه دهید قبل از آبیاری خاک کاملاً خشک شود. این برای گیاه شما مضر است که به صورت مداوم خاک خیسی داشته باشد. هنگامی که آبیاری را انجام می‌دهید، طوری باشد که آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید. شما باید زیرگلدانی را نیز خالی کنید. و اجازه ماندن آب در آن را ندهید.

زرد شدن برگ زاموفیلیا به دلیل نور بیش از حد

زاموفیلیا به طور معمول می‌تواند در شرایط مختلف نور محیط زندگی کند. این گیاه نور کم را به خوبی تحمل می‌کند. در هر صورت ولی در مقابل نور شدید خورشید مقاومت کمی خواهد داشت. اگر گیاه شما بیش از ۴ ساعت در روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، می‌تواند منجر به زرد شدن برگ زاموفیلیا شود. در مقابل نور بیش از حد نقاطی قهوه‌ای رنگ روی برگ یا لبه آن بوجود خواهد آمد. و این به دلیل سوختگی است. اگر دو به شک هستید، گیاه خود را به مکانی که نور کم و غیرمستقیم دریافت می‌کند، انتقال دهید. این می‌تواند از گسترش مشکل گیاه شما جلوگیری کند.

کم و زیاد شدن مواد مغذی می‌تواند منجر به زردی برگ زاموفیلیا شود

اگرچه زاموفیلیا گیاه آپارتمانی با نیاز اندک است. ولی کمبود یا ازدیاد مواد غذایی و کود می‌تواند منجر به زرد شدن برگ زاموفیلیا شود. کود زیاد موجب سوختگی گیاه خواهد شد. اگر گیاه خود را یک تا دوبار در سال تغذیه کنید، به ندرت ممکن است زرد شدن برگ زاموفیلیا شما به دلیل کمبود مواد مغذی باشد. ولی اگر هر ماه تغذیه را انجام دهید، ممکن است ایراد از افراط در کوددهی باشد. و باید گیاه را در خاک تازه و با زه‌کشی مناسب بکارید. چون کود زیاد در خاک گیاه رسوب کرده و باعث سوختن ریشه خواهد شد.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

چگونه گیاه زاموفیلیا خود را درمان کنیم؟

تا اینجا متوجه شدیم که دلایل زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست. ولی باید با سایر قسمت‌های سالم گیاه چه کنیم؟ برگ‌های زرد و تغییر رنگ ساقه نیاز به رسیدگی خواهد داشت. اول و مهم‌تر از همه باید گیاه را از گلدان خارج کنید. و آن را از خیسی خاک یا بستر کاشت نامناسب خلاص کنید.

قسمت‌های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. گیاه شما البته برای فتوسنتز به برگ نیاز خواهد داشت. و حتماً باید چند برگ روی ساقه باشد. ساقه گیاه را بررسی نمایید. اگر ساقه‌ای زرد شده است، آن را از انتها ببرید. این مهم است که به سرعت وارد عمل شوید و به گیاه بیمار خود رسیدگی کنید. هنگام مواجهه با اولین نشانه‌های زرد شدن برگ، زمانی را جهت پیدا کردن دلایل آن پیدا کنید. هنگامی که متوجه دلیل بیماری گیاه خود شدید سریع درمان آن را اغاز نمایید.

چه مواردی به شادابی زاموفیلیا کمک خواهند کرد؟

سه مورد اصلی باعث شادابی و سلامتی گیاه زاموفیلیا ما خواهند شد. میزان مناسب نور، مقدار مناسب آب و دمای متعادل. زرد شدن برگ زاموفیلیا مطمئناً نشانه اشتباهی در نگهداری گیاه است. برای داشتن گیاهی سالم به موارد زیر توجه کنید.

نور

زاموفیلیا به مقادیر زیاد روشنایی و نور غیر مستقیم نیاز دارد. این گیاه نور مستقیم را نمی‌پسندد. و در مقابل آن آسیب‌پذیر خواهد بود. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که آفتاب شدیدی دارد، باید مراقب گیاه خود باشید.

آب

مقدار بیش از حد یا اندک آب می‌تواند برای زاموفیلیا مشکل ایجاد کند. شما باید زمانی را صرف پیدا کردن زمان مناسب آبیاری گیاه کنید. همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، هنگامی که خاک گیاه به طور کامل خشک شد، آبیاری را انجام دهید. سعی کنید از آبی استفاده کنید که هم دمای اتاق باشد.

دما

بهترین دما برای نگهداری زاموفیلیا دمایی بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه می‌تواند تا دمای ۱۰ درجه را نیز تحمل کند. ولی هرچه دما سردتر باشد، مشکلاتی برای گیاه شما ایجاد می‌شود.

زاموفیلیا, زرد شدن برگ زاموفیلیا, نگهداری زاموفیلیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کالانکوا مانگینی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کراسولا پرفوراتا