نگهداری کراسولا پرفوراتا

نگهداری کراسولا پرفوراتا

معرفی جامع و شرایط نگهداری کراسولا پرفوراتا (ساکولنت عروسکی)

کراسولا پرفوراتا (Crassula Perforata) یکی از ساکولنت‌های خاص با ظاهری سبز رنگ و برگ‌های کوچک است. این گیاه بسیار مقاوم و مناسب برای علاقه‌مندان تازه‌کار است. این گیاه متعلق به خانواده بزرگ کراسولا و بومی نواحی جنوب آفریقاست. به دلیل ظاهر خاص برگ‌های این گیاه، به نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. Pagoda Plant, String of buttons Succulent و Necklace Vine Plant از اسم‌های دیگر این ساکولنت زیباست. نگهداری کراسولا پرفوراتا در محیط خانگی امکان‌پذیر است. این گیاه نیازی به نور بسیار زیاد نخواهد داشت. و خشکی را به خوبی تحمل خواهد کرد.

ساکولنت پرفوراتا می‌تواند چند سانتی‌متر در سال رشد داشته باشد. در محیط طبیعی، ساقه این گیاه می‌تواند تا چندین متر هم رشد داشته باشد. هنگامی که آن را درون گلدان نگهداری می‌کنید، این گیاه نهایتاً تا یک متر می‌تواند رشد کند. کراسولا پرفوراتا دارای سیستم ریشه بسیار قدرتمندی است. این گیاه رشدی نسبتاً سریع خواهد داشت. پرفوراتا همچنین گل‌هایی را از خود تولید خواهد کرد. این گل‌ها کوچک و به رنگ صورتی یا زرد کم‌رنگ هستند و رایحه‌ای نخواهند داشت.

کراسولا پرفوراتا
کراسولا پرفوراتا

نور و دمای مناسب نگهداری کراسولا پرفوراتا

این ساکولنت نمی‌تواند دماهای پایین یا رطوبت بالا را تحمل کند. دمای مناسب برای نگهداری کراسولا پرفوراتا در طول سال ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. نور مناسب نیز برای این گیاه نور غیرمستقیم خورشید است. این گیاه باید در خانه در مکانی نزدیک به پنجره قرار داده شود. و از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. هنگامی که این ساکولنت را در خارج از خانه مراقبت می‌کنید، می‌توانید محیطی نیمه سایه برای آن فراهم کنید. در طول روز ۴ تا ۶ ساعت نور و روشنایی غیرمستقیم برای گیاه کافی است.

آبیاری و تغذیه پرفوراتا

همانند بسیاری از ساکولنت‌ها، نگهداری کراسولا پرفوراتا نیازمند آبیاری زیادی نیست. این گیاه نیازی به آبیاری منظم نخواهد داشت. در واقع ایده خوبی است که در بین دو آبیاری اجازه دهیم خاک گیاه به طور کامل خشک شود. در فصل زمستان و با فرا رسیدن سرما، گیاه وارد دوره استراحت خود خواهد شد. آبیاری ساکولنت خود را کاهش دهید. و اجازه خیس ماندن خاک گلدان را ندهید. برای تغذیه این گیاه می‌توانید در فصل رشد هر دو هفته یکبار تغذیه را انجام دهید. کود مورد استفاده شما باید مخصوص کاکتوس و ساکولنت باشد. و از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی استفاده کنید. آبیاری بیش از حد موجب بروز بیماری پوسیدگی خواهد شد. و گیاه شما از بین می‌رود.

خاک و گلدان مناسب کراسولا پرفوراتا

برای نگهداری کراسولا پرفوراتا نیاز به خاکی با زه‌کشی بالا است. خاک‌های استاندارد را می‌توان با کمی ماسه مخلوط کرد تا به شرایط ایده‌آل برسد. خاک کاکتوس و ساکولنت برای این گیاه مناسب است. تعویض گلدان پرفوراتا خیلی به ندرت انجام می‌شود. معمولاً هر سه تا چهار سال یکبار نیاز به تعویض گلدان است. اگر خواستید گلدان را تعویض کنید، این کار را در فصل بهار انجام دهید. اوایل بهار قبل از شروع شدن فصل رشد، بهترین زمان برای تعویض گلدان است. حتماً دقت داشته باشید، در انتخاب گلدان گیاه خود دقت داشته باشید. گلدانی متناسب با سایز گیاه خود انتخاب کنید.

کراسولا پرفوراتا
کراسولا پرفوراتا

تکثیر کراسولا پرفوراتا

تکثیر کراسولا پرفوراتا از طریق قلمه برگ یا ساقه و پاجوش‌هایی که اطراف گیاه می‌رویند امکان‌پذیر است. یک ساقه مناسب گیاه خود را انتخاب کنید. که طول مناسبی داشته باشد. و دارای چند برگ نیز باشد. اجازه دهید دو تا سه روز محل بریدگی ساقه خشک شود. سپس آن را داخل خاکی مناسب که همان خاک مورد استفاده گیاه اصلی است بکارید. گلدان و خاک قلمه شما باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. استفاده از کمی ماسه برای زه‌کشی بهتر خاک به شما توصیه می‌شود.

ساکولنت جدید خود را در مکانی روشن قرار دهید. بعد از یک تا دو ماه ریشه‌ها بوجود می‌آیند و می‌توانید آن را داخل گلدانی جدید بکارید. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد می‌توانید نگهداری کراسولا پرفوراتا خود را مانند گذشته انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات پرفوراتا

در حالیکه قبلاً اشاره شد این ساکولنت گیاهی مقاوم است، برخی از بیماری‌ها و آفات هستند که ممکن است با آن مواجه شویم. در نگهداری کراسولا پرفوراتا با بیماری‌های خاصی مواجه نخواهید شد. ولی مهم‌ترین مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید، پوسیدگی ناشی از آبیاری غیر اصولی این ساکولنت است. این بیماری معمولاً از ریشه شروع شده و بعد به ساقه‌ها سرایت خواهد کرد. این مشکل معمولاً در مکان‌های خنک یا در زمستان هنگامی که نور محیط نگهداری گیاه کم‌تر است پیش می‌آید. برای کم کردن ریسک پیش آمدن این مشکل، باید اجازه دهید، در بین دو آبیاری خاک گلدان کاملاً خشک شود.

کراسولا, نگهداری کراسولا, نگهداری کراسولا پرفوراتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
زرد شدن برگ زاموفیلیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه موسی در گهواره