دلایل نرم شدن کاکتوس (پوسیدگی)

دلایل نرم شدن کاکتوس

دلایل نرم شدن کاکتوس و ساکولنت و راه‌های پیشگیری

در این مطلب می‌خواهیم به بررسی دلایل نرم شدن کاکتوس و ساکولنت و برخی از راه‌های پیشگیری از آن بپردازیم. ساکولنت‌‌ها نام خود را از کلمه لاتین Succus به معنی عصاره گرفته‌اند. برگ‌ها و ساقه‌های گوشتی، ضخیم یا آبدار آن‌ها آب را درون اندام خود ذخیره می‌کنند. و ظاهر زیبا و بوته‌ای گیاه را شکل می‌دهند.

ساکولنت‌ها دارای مکانیسمی داخلی برای ذخیره کردن آب و زنده ماندن در شرایطی با نور خورشید، هوای خشک، باران کم و دمای هوایی گرم دارند. این گیاهان دارای ۲۵ خانواده بزرگ با تعداد بسیاری زیر مجموعه و انواع مختلف هستند. گیاه سالم دارای یک ظاهر منحصر به فرد، همیشه سبز، طول عمر طولانی است. و با مراقبت نه چندان زیاد در محیطی ایده‌آل می‌توان از آن‌ها به عنوان گیاه آپارتمانی نام برد.

چرا برگ‌های ساکولنت یا ساقه کاکتوس ما نرم می‌شود؟

اگرچه کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها می‌توانند در شرایط کمبود منابع آبی و تابش نور خورشید زندگی کنند، نکته کلیدی در نگهداری آن‌ها تامین نیازهای آبی این گیاهان است. اگرچه در شرایط آبیاری بیش از حد کاکتوس و ساکولنت ما با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. ولی بسیاری از موارد دیگر در شرایط آبیاری کم و خشکی بیش از حد هم برای گیاه ما مشکل آفرین خواهند بود.

پوسیدگی کاکتوس

پوسیدگی کاکتوس

دلایل نرم شدن کاکتوس و ساکولنت

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد یکی از دلایل نرم شدن کاکتوس و ساکولنت آبیاری بیش از حد گیاه می‌باشد. متورم شدن ساقه و چروکیده شدن و یا خمیر مانند شدن آن و مرطوب بودن برگ و ساقه موجب مرگ گیاه خواهد شد. دمای هوای پایین‌تر از حد برای هر گیاه هم ممکن است به نرم شدن آن منجر شود.

شما باید با توجه به نوع کاکتوس و ساکولنت خود دمای مطلوب نگهداری آنها را فراهم کنید. اگر برگ یا ساقه کاکتوس و ساکولنت شما نرم شد، اولین نکته‌ای که باید مورد بررسی قرار دهید سطح خیسی خاک گیاه است. پس همیشه سعی کنید در آبیاری کاکتوس و ساکولنت خود افراط نکنید. زیرا تحمل شرایط آبی کم نسبت به آبیاری بیش از حد برای گیاه مناسب‌تر است. و اگر شک دارید که خاک گیاه شما خیس یا خشک است بهتر است آن را آبیاری نکنید.

فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان معمولاً زمانی هستند که کاکتوس و ساکولنت ما به دوره رکود و استراحت خود وارد می‌شود. و آبیاری کمتر را ترجیح می‌دهد. حتماً نباید آبیاری گیاه را در طول این فصول به طور کامل قطع کرد. که این کار هم باعث چروکیده شدن برگ‌ها خواهد شد. می‌توانید بازهم با توجه به شرایط نگهداری مختص هر گیاه به آبیاری آن بپردازید. ولی معمولاً اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها را در فصول سرد فقط در حدی آبیاری می‌کنند که از خشکی مفرط خاک آن‌ها جلوگیری شود.

صدمات ناشی از نرم شدن گیاه

نرم شدن کاکتوس و ساکولنت نشان دهنده بروز بیماری پوسیدگی برای گیاه است. از آنجایی که این گیاهان با زندگی در شرایط با آب کم عادت کرده‌اند، اندام آن‌ها می‌تواند آب را در خود ذخیره کند. رطوبت بیش از حد در خاک یا خیس ماندن آن گیاه را با مشکل مواجه خواهد کرد. پوسیدگی یکی از صدمات معمول ناشی از خاک مرطوب و خیس ماندن خاک کف گلدان است. زه‌کشی نامناسب خاک و عدم رسیدن اکسیژن به ریشه‌ها از دیگر عوامل نرم شدن کاکتوس و ساکولنت محسوب می‌شود.

نرم شدن کاکتوس

نرم شدن کاکتوس

چگونه شرایط را کنترل کنید؟

برای جلوگیری از احتمال نرم شدن برگ و ساقه کاکتوس و ساکولنت، باید از زه‌کشی مناسب گلدان، خاک و نماندن آب در زیرگلدان اطمینان حاصل نمود. حتماً بعد از هر آبیاری آب اضافه را باید از زیرگلدانی خارج کرد. و در صورت خیس ماندن خاک گیاه باید زه‌کش آن را بررسی کرد. زیرا با تداوم این عوامل ریشه‌ها دچار آسیب جدی خواهند شد.

اگر ریشه‌های گیاه شما دچار پوسیدگی شدند، باید به سرعت و با استفاده از یک وسیله تیز و ضدعفونی شده با الکل، قسمت‌های آسیب دیده را از گیاه جدا کرد. همچنین در مورد ساکولنت‌های دارای برگ باید برگ‌های نرم شده و پوسیده را از گیاه جدا نمود.

می‌توانید با قرار دادن کاکتوس و ساکولنت بیمار خود در مکانی که نور زیاد و گردش هوای مناسبی دارد به خشک شدن سریع‌تر خاک آن کمک کنید. ولی باید مراقب عوارضی مانند آفتاب سوختگی گیاه در شرایط تابش نور شدید خورشید باشید. بدون رسیدن نور مناسب به کاکتوس و ساکولنت شما، گیاه رنگ خود را از دست خواهد داد و کم‌رنگ خواهد شد.

 

راه حل چیست؟

در صورت نرم شدن کاکتوس و ساکولنت چه باید کرد؟ در این صورت باید بلافاصله بعد از پی بردن به پوسیدگی و بررسی ریشه‌ها، گیاه خود را درون خاکی مناسب با زه‌کش بالا بکارید. راه دیگر برای جلوگیری این است که شرایط آبیاری و رشد گیاه را مرتباً مورد بررسی قرار دهید. وضعیت لایه سطحی خاک را بررسی کنید و شرایط رطوبت گیاه را مورد بازبینی قرار دهید.

همچنین می‌توانید، با استفاده از فرو بردن انگشت خود یا یک خلال‌دندان در خاک میزان رطوبت را بررسی کنید. و اگر خاک خیس است از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. در طول ماه‌های سرد و فصول استراحت گیاه، اجازه دهید که حداقل دو سوم خاک خشک شده باشد. سپس گیاه را آبیاری کنید.

همانطور که گفته شد اگر به اینکه گیاه شما به آب نیازمند است شک دارید، آن را آبیاری نکنید. اگر کاکتوس و ساکولنت خود را در منزل و یا مکانی که گردش هوای مناسبی دارد نگهداری می‌کنید باید میزان و دفعات آبیاری گیاه را نسبت به دما، گردش هوا و رطوبت محیط تنظیم کنید. خاکی مناسب برای گیاه خود درنظر بگیرید یا اینکه خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت را خودتان درست کنید. نکته دیگر که از نرم شدن کاکتوس و ساکولنت جلوگیری خواهد کرد، گلدان گیاه است که باید اندازه کافی برای رشد گیاه داشته باشد و همچنین زیاد بزرگ نباشد.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نور مصنوعی برای گیاهان
نوشتهٔ بعدی
شته و راه‌های مبارزه با آن

پست های مرتبط

فهرست