نگهداری آگاو

نگهداری آگاو

پرورش و نگهداری آگاو و آشنایی با انواع این گیاه

گیاه آگاو (Agave) دارای ۲۰۰ گونه مختلف می‌باشد. تمام انواع آن بومی مناطق جنوب و مرکز آمریکا و نواحی کاریبین هستند. از آنجایی که این گیاه بسیار کم توقع است، نگهداری آگاو چه در محیط بیرونی و چه در محیط داخلی بسیار آسان است. این گیاه کاکتوس گونه بزرگ و سخت بسیار مفید است و از لحاظ اقتصادی برای مردم این مناطق مفید هستند و از این گیاه برای تولید موارد بسیار استفاده می‌کنند:

طناب

موارد مربوط به شیرینی

مشروبات الکلی

سوخت طبیعی

بعلاوه این‌ها، آگاو یک گیاه محبوب و فوق‌العاده به عنوان گیاه خانگی است.

 

آگاو پری ترانکاتا
آگاو پری ترانکاتا

معرفی گیاه آگاو

بسیاری از مردم شیفته شکل بوته‌ای و غنچه مانند گیاه آگاو هستند و این بسیار مشکل است که این فرم و شکل را در گونه‌های غول‌پیکر گیاه مشاهده نمود. این گونه‌های غول پیکر آگاو دارای برگ‌های تیزی نیز هستند. ولی این درست است که از مرکز این گیاه به شکل غنچه‌ای رشد می‌کنند. گونه‌های مختلف این گیاه بسیار شگفت انگیز هستند. از انواع کوچک گرفته تا انواعی که به مراقبت نیاز ندارند این گیاه را به یک گونه جذاب برای نگهداری در محیط‌های داخلی تبدیل کرده است.

آگاوهای کوچک گزینه بسیار مناسب و زیبایی برای استفاده و پرورش در محیط‌های پاسیو یا در دکور منازل و محیط‌های اداری می‌باشند. اگرچه آن‌ها دارای برگ‌های سوزنی و تیزی هستند. در اکثر قسمت‌های گیاه نمی‌توانند صدمات شدیدی به ما وارد کنند. برگ‌های آگاو گوشت‌آلود و استخوانی هستند. و در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف سبز، طوسی-سبز و طوسی- آبی یافت می‌شوند. برخی گونه‌های واریگاته و هیبرید آن دارای رنگ‌های قرمز، زرد یا کرمی رنگ در لبه‌های برگ هستند.

این گیاه جذاب و زیبا در مناطق آفتابی در باغچه یا حیاط منازل می‌تواند مورد پرورش قرار گیرد. می‌توانید از گونه‌های کامپکت آن به شکل کلکسیون در بین ساکولنت‌های خود نگهداری نمایید. معمولاً اندازه این گیاه با توجه به اینکه دارای انواع مختلفی است متغیر است. و ارتفاع آن‌ها می‌تواند از چند سانتی‌متر تا ۷ متر نیز تغییر کند.

نگهداری آگاو در محیط های داخلی

اگر به دنبال یک گیاه مناسب برای شروع نگهداری از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها می‌گردید، بدون شک ساکولنت آگاو می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. برای نگهداری آگاو نیاز به یک محیط گرم با نور زیاد و مناسب خورشید است. بیشتر انواع این گیاه رشد کندی دارند. و می‌توانند مدت طولانی را در محیط‌های داخلی به زندگی و رشد خود ادامه دهند. فقط این را به یاد داشته باشید که آگاو دارای خارهای بسیار تیزی است و این برای بسیاری از انواع آن صدق می‌کند. حتی در گونه‌های کوچک آن شیره این گیاه می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود.

اگر محیطی با فضای مناسبی دارید، این گیاه می‌تواند گزینه خوبی برای آن باشد. آگاوها دارای سیستم ریشه‌ای سحطی هستند. و این مسئله به شما اجازه می‌دهد که بتوانید برای نگهداری آگاو از گلدان‌های با عمق کم و بزرگ و بدون استفاده از خاک زیاد استفاده نمایید. این مسئله را نیز به خاطر داشته باشید که خاک این گیاه باید دارای زه‌کشی بسیار مناسبی باشد. برای نتیجه بهتر هنگام پرورش آگاو بهتر است از خاک‌های مخصوص کاکتوس و ساکولنت که خود شما درست می‌کنید استفاده نمایید. این خاک باید شامل دو قسمت خاک سبک و معمولی و یک قسمت سنگ‌ریزه و ماسه باشد.

نور و دمای مناسب نگهداری آگاو در محیط داخلی

این گیاه برای رشد مناسب نیاز به حداقل شش ساعت نور مناسب و روشن در طول روز را دارد. می‌توانید برای نگهداری آگاو در محیط منزل پنجره غربی یا جنوبی منزل را انتخاب کنید. یا اگر نمی‌توانید برای گیاه خود نور طبیعی را فراهم کنید، از نورهای مصنوعی استفاده نمایید. برای نگهداری آگاو در تابستان، محیطی گرم با نور صبحگاهی برای گیاه بسیار مفید است. از انتقال و جابه‌جایی سریع گیاه به محیط خارجی و به سرعت زیاد کردن نور محیط گیاه بپرهیزید. این کار ممکن است باعث بروز استرس یا آفتاب سوختگی آگاو شما شود.

این گیاه هوای گرم را می‌پسندد و در طول فصول رشد بهترین دما برای نگهداری آن بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. در طول فصول سرد، در پاییز و زمستان دمای محیط گیاه را به حد معمول و همان دمای داخلی منزل قرار دهید. دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد موجب می‌شود که گیاه شما به دوره استراحت خود نرود.

نور مناسب گیاه آگاو در محیط های خارجی

همانطور که گفته شد نگهداری آگاو مستلزم تامین نور مناسب و زیاد برای گیاه است. ولی این نکته ضروری است که اگر چه این گیاه نور کامل و مناسب نیاز دارد. ولی در مناطقی که دارای آفتاب سوزان و گرم به خصوص در تابستان هستند باید از گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت نمود. برای اینکار باید محیطی نیمه سایه را برای آن فراهم کرد. اگر در تابستان ساکولنت خود را در خارج از خانه خود نگهداری می‌کنید، باید از آن در مقابل آفتاب مستقیم محافظت کنید. می‌توانید با استفاده از یک پرده توری یا ابزارهایی که برای کاستن سدت نور هستند استفاده کنید.

آگاو
آگاو

آبیاری و کوددهی مناسب آگاو

در طول فصول پاییز و زمستان، گیاه را به فاصله یک ماه یکبار آبیاری نمایید. البته این زمان ممکن است در مکان‌ها با شرایط گوناگون متفاوت باشد. در کل آبیاری برای آبیاری گیاهان نمی‌توان زمان‌بندی مشخصی تعیین کرد. در طول فصول گرم، می‌توانید گیاه را طوری آبیاری کنید که در بین دو آبیاری خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. معمولاً آبیاری هفته‌ای یکبار برای گیاه مناسب است.

از آنجایی که کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها نسبت به خشکی و آبیاری کم مقاومت بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارند، نسبت به خشک شدن خاک گیاه در بین دو آبیاری مطمئن شوید. آبیاری گیاهان و خشک شدن خاک آن‌ها بسته به عوامل مختلف در محیط‌های گوناگون متفاوت است. و همانطور که گفته شد، نمی‌توان زمان‌بندی مطمئنی را برای گیاه تعریف کرد.

به این دلیل که گیاهی که در خانه نگهداری می‌شود در گلدان کاشته شده است. و دسترسی محدودی به مواد مغذی خاک دارد، شما می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت به صورت خیلی رقیق در طول فصول رشد به صورت ماهیانه یکبار گیاه را آبیاری نمایید.

 

خاک مناسب و تعویض گلدان آگاو

همانطور که گفته شد نگهداری آگاو نیازمند خاک با زه‌کشی بسیار بالا می‌باشد. و خاک مناسب برای این گیاه همان خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت می‌باشد. از آنجایی که این گیاه کند رشد است، نیاز به تعویض گلدان سالیانه نمی‌باشد. و بهتر است این گیاه را به حال خود بگذارید تا زمانی که نیاز به تعویض گلدان باشد. اگر مشاهده کردید که ریشه‌های آن از کف گلدان بیرون زده است می‌توانید گلدان آن را تعویض نمایید. برای این کار می‌توانید سایز گلدان جدید را یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر انتخاب کنید. اگر از گلدان‌های خیلی بزرگتر برای آگاو استفاده کنید، شانس رشد و جوانه زنی پاجوش‌های آن را کاهش خواهید داد.

هنگامی که زمان تعویض گلدان فرا رسید، گیاه را قبل از بیرون آوردن از گلدان آبیاری نمایید. خاک‌های اطراف ریشه گلدان را به طور کامل بشویید و تمیز کنید. از خاک با کیفیت و مناسب با زه‌کشی مناسب و ضدعفونی شده مخصوص کاکتوس در گلدان جدید استفاده نمایید. گیاه را در خاک فرو نکنید زیرا فرو رفتن ساقه در خاک ممکن است منجر به پوسیدگی آن شود. هنگامی که گیاه را در گلدان جدید قرار دادید گیاه را مجدداً آبیاری کنید ولی کودی به آن ندهید. این کار کمک می‌کند تا ریشه‌های آن بهتر در خاک قرار بگیرند. و گیاه شما برای مدتی از مواد مغذی و تازه خاک جدید استفاده می‌کند.

بیماری‌ها و آفات گیاه آگاو

هنگامی که نگهداری آگاو را انجام می‌دهید با مشکلات زیادی مواجه نخواهید شد. این یک استثنا نیز دارد که ممکن است حشره خرطوم دار که به مرکز گیاه نفوظ می‌کند و در آنجا تخم‌گذاری انجام می‌دهد باشد. این موجب از بین رفتن کامل گیاه شما خواهد شد. و متاسفانه تا وقتی که آسیب‌های آن را مشاهده نکنید قابل شناخت نمی‌باشد. اگر این را صدمات را مشاهده کردید فقط تنها کاری که می‌توان کرد از بین بردن گیاه آگاو آلوده برای آسیب نرسیدن به سایر گیاهانتان است.

گیاهان بزرگتر بسیار مستعد‌تر هستند تا مورد هجوم این موجود قرار بگیرند. برای جلوگیری و پیشگیری از هجوم این موجود باید از تمیز و آری بودن خاک گیاه از آن اطمینان حاصل نمود.

سایر بیماری‌هایی که ممکن است به آگاو صدمه بزند، پوسیدگی ریشه و ساقه که به دلیل پایین بودن دما، نور کم و آبیاری بیش از حد است. هنگامی که نگهداری آگاو را در داخل و یا خارج از محیط انجام می‌دهید مطمئن شوید که نور زیاد و مناسب، گردش هوای خوب و خاکی با زه‌کشی بسیار بالا را برای آن فراهم می‌کنید.

از آگاو در هر شرایط آب و هوایی لذت ببرید

هنگامی که به دنبال گیاه آگاو مناسب با توجه به شرایط منطقه‌ای و محیطی خود می‌گردید، می‌توانید این انتظار را داشته باشید که این گیاه می‌تواند سال‌های سال زیبایی و دلنشینی خاصی را برای شما فراهم نماید. این گیاه صحرایی، نیازمند میزان کمی از مراقبت است. و زیبایی خاصی را به باغچه و محیط شما می‌بخشد. اگر در مناطق خیلی سرد زندگی می‌کنید، می‌توانید نگهداری آگاو را در گلخانه انجام دهید.

معرفی انواع آگاو

در این قسمت فقط به معرفی چند گونه محبوب و معروف این گیاه می‌پردازیم. این ساکولنت گستردگی فراوانی دارد و انواع هیبرید آن امروزه یافت می‌شوند.

انواع آگاو, نگهداری آگاو

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بگونیا بال فرشته
نوشتهٔ بعدی
نگهداری مامیلاریا گراسیلیس