نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

راهنمای کامل نحوه نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

آیا علاقه‌مند به نگهداری گیاهی تیره رنگ با ظاهری زیبا در محیط خانه خود هستید؟ آلوکاسیا بلک ولوت (Alocasia Black Velvet) یک انتخاب مناسب برای شماست. این گیاه مینیاتوری و کامپکت زیبا به آلوکاسیا جواهر نیز مشهور است. ظاهر زیبا و قلب مانند برگ‌های آن با رگ‌های سفید یا نقره‌ای چشم همه علاقه‌مندان را به خود معطوف می‌کند. این گیاه سیاه رنگ زیبا یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دکوراسیون خانه است. برای آشنایی با نحوه نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت می‌توانید به ادامه مطلب توجه کنید. آلوکاسیا یکی از گیاهانی است که دارای ۷۹ نوع مختلف است. این گیاه بومی نواحی استوایی و نیمه‌استوایی آسیا و شرق استرالیا است. بیشتر این گیاهان همیشه سبز و گلده هستند. ریشه‌های این گیاهان دارای ریزوم‌هایی هستند.

نام‌های دیگر آلوکاسیا بلک ولوت، آلوکاسیا کوئین، کوئین کوچک، آلوکاسیا ولوت و گیاه گوش فیلی سیاه مخملی هستند. این گیاه زیبا تا اندازه ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر رشد خواهد کرد. پهنا و رشد در عرض آن نیز بین ۱۸ تا ۲۵ سانتی‌متر خواهد بود. برگ‌های بلک ولوت از ریزوم‌هایی به وجود می‌آیند که هر یک دسته‌ای را تشکیل می‌دهند.

نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت
نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

فصل رشد و استراحت آلوکاسیا بلک ولوت

این گیاه در فصول بهار و تابستان رشدی نسبتاً سریع خواهد داشت. در روزهای دیگر و هنگام سرد شدن هوا به دوره استراحت خود می‌رود. اگر برگ گیاه شما در زمستان ریزش کرد و رشدی نداشت، نگران نشوید. این به معنی به خواب رفتن آن است. با شروع فصل گرم رشد خود را شروع خواهد کرد. هنگام پایان زمستان و فرا رسیدن فصل رشد، باید از نکات نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت که در این مطلب ذکر شده پیروی کنید.

چرا برگ گیاه آلوکاسیا ولوت به رنگ مشکی است؟

بسیاری از علاقه‌مندان این سوال را می‌پرسند که چه رازی درباره رنگ برگ‌های این گیاه وجود دارد؟! برگ‌های زبر و مخملی کوئین تمام فرکانس‌های نور را به خود جذب می‌کنند. این فرکانس‌های نوری به گیاه رنگی خاص با سایه مشکی خواهند بخشید. درعوض رگ‌های سفید نور را بازگردانده و ظاهری زیبا به گیاه می‌بخشند. در این برگ‌های به ظاهر مشکی، همان کلروفیل سبزی که داخل برگ سایر گیاهان است نیز یافت می‌شود.

نور و دمای مناسب نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

برای نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت نیاز به محیطی روشن با نور غیرمستقیم است. نور این گیاه را می‌توان با نورهای مصنوعی با فاصله ۴۰ سانتی‌متری از آن تامین کرد. همیشه از تابش نور مستقیم خورشید به گیاه جلوگیری کنید. نور مستقیم می‌تواند به آلوکاسیا شما آسیب برساند و برگ‌های آن را بسوزاند. می‌توانید برای نگهداری آلوکاسیا کوئین در خانه آن را با فاصله‌ای مناسب از یکی از پنجره‌های خانه خود قرار دهید.

دمای معمول برای نگهداری این گیاه دمایی بین ۱۲ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. آلوکاسیا در مقابل سرما مقاومت چندانی نخواهد داشت. پیشنهاد می‌شود دمای محیط نگهداری گیاه گرم باشد. این گیاهان در مقابل گردش هوا و باد شدید نیز حساس است. گیاه خود را در مقابل وسایل گرمایشی یا سرمایشی قرار ندهید.

آلوکاسیا بلک ولوت
آلوکاسیا بلک ولوت

آبیاری و رطوبت مناسب گیاه آلوکاسیا کوئین

نیاز آبیاری این گیاه متوسط است. به این معنی که استراتژی آبیاری آن در تابستان هنگامی باید انجام شود که سطح خاک تا حدود ۹۰ درصد خشک شده باشد. این به این معنی است که سطح خاک هنوز باید کمی رطوبت داشته باشد. برای نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت در زمستان باید در بین دو آبیاری خاک به طور کامل خشک شده باشد. برای تابستان توصیه می‌شود گیاه را سه بار در هفته آبیاری کرد. در حالیکه در زمستان آبیاری یکبار در هفته کفایت خواهد کرد. این گیاه مستعد بیماری پوسیدگی ریشه خواهد بود. پس همیشه از آبیاری بیش از حد آن خودداری کنید. خاک خیس باعث بروز این بیماری خواهد شد.

آیا دنبال گیاهی مناسب برای حمام یا آشپزخانه خانه خود هستید؟ آلوکاسیا بلک ولوت یک گزینه مناسب برای شما است. این گیاهان بومی نواحی جنگل‌های بارانی هستند. بنابراین به میزان بالایی رطوبت نیاز دارد. در روزهای خشک، می‌توانید گیاه خود را غبار پاشی کنید. از دستگاه رطوبت‌ساز مصنوعی نیز می‌توانید استفاده کنید. یا با ریختن سنگ‌ریزه و آب در زیرگلدانی این رطوبت را تامین کنید. از غبارپاشی و خیسی بیش از حد برگ‌ها خودداری کنید. این کار باعث بروز بیماری‌های قارچی خواهد شد.

خاک و تعویض گلدان آلوکاسیا بلک ولوت

خاک مناسب نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت باید دارای زه‌کشی مناسب با عناصر درشت باشد. خاک‌های دارای ماسه و سنگ برای این گیاه مناسب هستند. همچنین می‌توانید از خاک ارکیده برای مخلوط خاک این گیاه استفاده کنید. زه‌کش مناشب یکی از عوامل تاثیرگذار در سلامتی گیاه است. آب باید به سرعت از خاک عبور کند. همچنین خاک باید بتواند میزان رطوبت مورد نیاز گیاه را در خود نگهداری کند. ریزوم‌های این گیاه رشد کندی دارند. بنابراین نیاز به تعویض گلدان مکرر نیست. تعویض گلدان هر دوسال یکبار برای گیاه شما کافی است.

یکی از مهمترین عوامل که در سلامتی گیاه تاثیرگذار است گلدان آن است. گلدان نباید سایز بزرگی داشته باشد یا عمیق باشد. آب در گلدان‌های بزرگ باقی مانده و باعث بروز بیماری برای گیاه خواهد شد. اندازه گلدان انتخابی شما باید کمی از میزان ریشه‌ها بزرگ‌تر باشد.

آلوکاسیا کوئین
آلوکاسیا کوئین

تغذیه و کوددهی آلوکاسیا ولوت

از آنجایی که این گیاه از دسته گیاهانی است که تغذیه و کوددهی را دوست دارند، برای نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت نیاز به کوددهی ماهیانه در فصول رشد است. می‌توان با استفاده از کوددهای مناسب گیاهان آپارتمانی این گیاه را تغذیه کنیم. در فصول استراحت و رکود گیاه البته باید کوددهی متوقف شود.

تکثیر گیاه آلوکاسیا بلک ولوت

یکی از روش‌های شایع تکثیر گیاهان دارای ریزوم، تقسیم ریزوم‌ها است. بهترین فصل برای این کار در اواسط تابستان است. در زمستان گیاه در خواب است و تکثیر آن عملی نیست. روش دیگر تکثیر آلوکاسیا از طریق بذر است که بسیار سخت و در خانه امکان‌پذیر نیست. هنگام نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت این گیاه ریزوم‌هایی را تولید خواهد کرد. برای تکثیر می‌توانید یک گیاه سالم را انتخاب کنید. خاک را به آرامی کنار بزنید. با دقت ریزوم‌های گیاه را از خاک خارج کنید و آن را دو نیم کنید. حالا می‌توانید هر یک را در گلدانی جداگانه با خاک مرطوب و غنی بکارید. گلدان را در مکانی گرم به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

آیا گیاه آلوکاسیا بلک ولوت سمی است؟

سمی بودن یکی از ویژگی‌های آلوکاسیاهاست. این گیاه دارای اگزالیک اسید است که بسیار خطرناک برای انسان و حیوانات خانگی است. خوردن برگ آن باعث مشکلات حادی خواهد شد. بنابراین این گیاه را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان خود دور نگهداری کنید.

شما می‌توانید تمامی سوالات و نظرات خود را در پایین همین مطلب در قسمت دیدگاه با دیگران به اشتراک بگذارید.

آلوکاسیا, نگهداری آلوکاسیا, نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا پلیگونا (اسنوفلیک)
نوشتهٔ بعدی
طراحی دکوراسیون خانه با گیاه