نگهداری افوربیا پلیگونا (اسنوفلیک)

نگهداری افوربیا پلیگونا

راهنمای جامع نحوه نگهداری افوربیا پلیگونا

افوربیا پلیگونا یا اسنوفلیک (Euphorbia Polygona) یکی از ساکولنت‌های زیبا به شمار می‌رود. هنگامی که گیاه بالغ شود، تا ۶۱ سانتی‌متر رشد خواهد داشت و قطر آن به ۳۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. رنگ این ساکولنت از سبز روشن تا سفید و سبز تیره با لبه‌هایی از رنگ قهوه‌ای است. هنگامی که گلدهی کند، گل‌های بنفش رنگ آن زیبایی خاصی خواهند داشت. این گل‌ها از اواسط بهار تا تابستان پدید می‌آیند. در ادامه به معرفی کامل‌تر و نحوه نگهداری افوربیا پلیگونا خواهیم پرداخت.

افوربیا اسنوفلیک بومی نواحی جنوب آفریقاست. این کاکتوس سفید سبز دارای خارهای تیره رنگی است. این گیاه زیبا در مقابل بسیاری از بیماری‌ها و آفات مقاوم است. مراقبت از افوربیا اسنوفلیک بسیار آسان است. می‌توان در هر دو محیط خانگی و بیرون از خانه از آن مراقبت کرد. اسنوفلیک یک گیاه با نیازهای مراقبتی کم است. این گیاه نیاز به نور کامل و کمی نیمه‌سایه خواهد داشت. برخلاف برخی از ساکولنت‌ها افوربیا پلیگونا در مقابل خشکی طولانی مدت، مقاومت زیادی نخواهد داشت.

نگهداری افوربیا پلیگونا
نگهداری افوربیا پلیگونا

نور و دمای مناسب نگهداری افوربیا پلیگونا

افوربیا اسنوفلیک نیاز به نور کامل و مستقیم خورشید در تمام طول سال را دارد. برای نگهداری افوربیا پلیگونا در خانه باید آن را در مکانی پرنور قرار داد. بهترین مکان برای قرار دادن آن پنجره جنوبی و غربی خانه است. در این مکان اسنوفلیک می‌تواند بهترین رشد را داشته باشد. اگر محیط نگهداری این ساکولنت دارای نور کمی باشد، گیاه به سختی رشد خواهد داشت و از بین خواهد رفت. پس می‌توان گفت پلیگونا گیاه مناسبی برای نگهداری در محیط آپارتمان محسوب نخواهد شد. مگر اینکه بتوان به وسیله نور مصنوعی، نور مورد نیاز آن را فراهم کرد. در مجموع پلیگونا نیاز به ۶ تا ۸ ساعت نور در طول روز را خواهد داشت.

در تابستان بهترین دما برای این گیاه دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. تمام کاکتوس‌ها و ساکولنت‌هایی که گلدهی می‌کنند، در زمستان نیاز به استراحت و کمی هوای خنک‌تر خواهند داشت. بنابراین دما در فصول استراحت گیاه باید کاهش یابد. دمای مناسب نگهداری افوربیا پلیگونا در زمستان می‌تواند تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد باشد. این گیاه نسبت به تغییرات ناگهانی دما مقاومت کمی دارد، و گردش هوای مناسبی نیاز خواهد داشت. کم‌ترین دمایی که می‌تواند برای مدت کوتاه در آن زندگی کند، منفی ۴ درجه سانتی‌گراد است. البته به شرطی که خاک آن خشک باشد.

آبیاری و تغذیه مناسب افوربیا پلیگونا

برای نگهداری افوربیا پلیگونا و آبیاری آن دقت کنید. این ساکولنت در مقابل آبیاری بیش از حد حساس خواهد بود. این گیاه نیاز به آبیاری عمیق در تابستان و به صورت هفتگی خواهد داشت. البته باید خاک آن به سرعت خشک شود. در بین دو آبیاری نیز دقت داشته باشید که خاک گیاه خشک شود. البته همانطور که می‌دانید آبیاری مناسب هر گیاه باید نسبت به شرایط محیطی آن باشد. نکته اصلی همانطور که گفته شد، خشک شدن خاک در بین دو آبیاری است. در فصول رشد افوربیا اسنوفلیک باید آبیاری بیشتری انجام شود. در تابستان آبیاری هفتگی توصیه می‌شود. اگر خاک گیاه برای مدت طولانی خیس بماند موجب بروز پوسیدگی و از بین رفتن آن خواهد شد.

در زمستان هنگامی که هوا سرد است، آبیاری باید کاهش یابد. به این دلیل که ممکن است گیاه ما دچار پوسیدگی شود. رطوبت محیط نگهداری افوربیا پلیگونا نیز باید کم باشد. همانطور که گفته شد، گردش هوای مناسب برای این ساکولنت ضروری است.

برای تغذیه و کوددهی افوربیا پلیگونا نباید حساسیت بخرج داد. در صورتی که خاک گیاه را تعویض کرده‌اید نیازی به کوددهی نیست. در صورتی که یک تا دوسال از تعویض گلدان گذشته باشد، می‌توانید به صورت ماهیانه یکبار در بهار و تابستان آن را کوددهی کنید. این کار باید با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت انجام شود. از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود برای گیاه خود استفاده کنید.

افوربیا پلیگونا
افوربیا پلیگونا

خاک مناسب نگهداری افوربیا اسنوفلیک

افوربیا پلیگونا نیاز به خاکی با زه‌کشی و قابلیت عبور هوای بالا دارد. بهترین بستر برای کاشت این ساکولنت، مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با مقدار بیشتری سنگ‌ریزه است. خاک باید به صورتی باشد که به هم نچسبد. منظور از سبک بودن خاک وزن آن نیست. خاک سبک به معنی قابلیت عبور آب و جریان هوا است. برای نگهداری افوربیا پلیگونا باید گلدان مناسب نیز انتخاب کنید.

بهترین جنس گلدان برای مراقبت از اسنوفلیک گلدان‌های سفالی هستند. این گلدان‌ها با دارا بودن خلل و فرج روی بدنه خود به گردش هوا و خشک شدن سریع خاک کمک خواهند کرد. البته درصورتی که گیاه را خارج از خانه نگهداری می‌کنید، در تابستان به آب بیشتری نیاز خواهد بود. گلدان‌های سفالی زودتر گرم شده و رطوبت خاک را از بین خواهند برد. سوارخ‌های کف گلدان را نیز بررسی کنید. سوراخ‌های زه‌کشی باید باز باشند. آب اضافی باید بتواند به سرعت از گلدان خارج شود.

تعویض گلدان پلیگونا

برای نگهداری صحیح افوربیا پلیگونا، هنگامی که ریشه‌های گیاه تمام قسمت‌های گلدان را پر می‌کنند، می‌توانید گلدان را تعویض کنید. برای تعویض گلدان عجله نکنید. این ساکولنت کند رشد است و هنگامی که ریشه‌ها از کف گلدان بیرون آمدند این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید در هنگام تعویض گلدان مراقب شیره سفید رنگ گیاه باشید. ممکن است در برخورد با پوست شما، دچار حساسیت شوید.

افوربیا پلیگونا
افوربیا پلیگونا

تکثیر ساکولنت افوربیا پلیگونا

برای تکثیر این ساکولنت دو روش مختلف وجود دارد. یکی روش قلمه و استفاده از پاجوش و دیگری کاشت بذر. در روش قلمه، باید با دقت ساقه‌های روییده در اطراف گیاه مادر را جدا کرد. با استفاده از یک وسیله تیز و ضدعفونی شده باید با دقت ساقه مناسب را انتخاب و جدا کرد. هر چه اندازه قلمه ما بزرگ‌تر باشد شانس رشد آن بیشتر خواهد بود. بعد از بریدن آن باید چند روز اجازه داد تا محل زخم گیاه خشک شود. سپس می‌توان آن را در خاکی با زه‌کشی مناسب بکارید. هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. هنگامی که ریشه‌ها بوجود بیایند، رشد جدید آغاز خواهد شد. بعد از مشاهده اولین نشانه‌ها، می‌توانید نگهداری افوربیا پلیگونا خود را به شکل گیاه مادر انجام دهید.

کاشت بذر اسنوفلیک در خانه بسیار مشکل است. این کار معمولاً در گلخانه‌ها نتیجه بخش خواهد بود. ولی اگر علاقه‌مند به دانستن طریق کاشت بذر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها هستید، می‌توانید مطلب کاشت بذر کاکتوس را مطالعه نمایید.

بیماری‌ها و آفات افوربیا اسنوفلیک

همانطور که قبلاً اشاره شد، در نگهداری افوربیا پلیگونا معمولاً با بیماری خاصی مواجه نخواهید شد. بزرگ‌ترین تهدید برای این ساکولنت، همانند بسیاری از گیاهان دیگر، خطر پوسیدگی است. این بیماری در شرایط آب و هوایی راکد و خیس بودن خاک بوجود می‌آید. زرد شدن برگ‌های ریز در قسمت بالای تاج گیاه در تابستان ناشی از عدم گردش هوا و کمبود آبیاری خواهد بود. در پاییز، زرد شدن برگ‌ها طبیعی بوده و نشان از توقف رشد و فرا رسیدن زمان استراحت گیاه است.

مشکل دیگری که ممکن است برای گیاه پیش آید، سوختگی آن است. قهوه‌ای شدن و خشک شدن قسمت‌های ساقه آن در تابستان، نشانه تابش بیش از حد نور مستقیم است. در تابستان اگر گیاه را در خارج خانه مراقبت می‌کنید، مکانی نیمه سایه فراهم کنید.

شما علاقه‌مندان عزیز می‌توانید در قسمت پایین همین مطلب سوالات و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

افوربیا, نگهداری افوربیا اسنوفلیک, نگهداری افوربیا پلیگونا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کاج مطبق
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آلوکاسیا بلک ولوت