نگهداری بگونیا بال اژدها

نگهداری بگونیا بال اژدها

معرفی جامع و نحوه نگهداری بگونیا بال اژدها در خانه

بگونیا بال اژدها (Begonia Dragon Wings) بومی نواحی جنوبی آمریکا است و اولین بار در این مناطق دیده شده است. و دارای گل‌های رنگا‌رنگ و مانند یک بوته می‌باشد. دلیل ازدیاد این گیاه در این مناطق آب و هوای گرم و مرطوب است. این نوع از بگونیا گاهی با بگونیا بال فرشته نیز اشتباه گرفته می‌شود. درحالیکه هر دوی آنها از نوع هیبرید هستند تفاوت‌هایی باهم دارند. تفاوت اصلی این دو در شکل برگ‌های آن‌ها است. بگونیا بال فرشته دارای نقاطی یا نقش‌هایی روی برگ‌های خود است. درحالیکه بگونیا بال اژدها دارای این گوناگونی نیست. نگهداری بگونیا بال اژدها در صورتی که نکات اصلی اشاره شده در این نوشته را رعایت کنید کار سختی نیست.

بگونیا بال اژدها
بگونیا بال اژدها

 

سایز و رشد بگونیا بال اژدها

بگونیا بال اژدها رشد قدرتمندی دارد ولی ارتفاع زیادی نمی‌گیرد. بیشترین رشد آن در ارتفاع تا ۶۰ سانتی‌متر است. این گیاه به داشتن برگ‌های براق و سبز تیره خود معروف است که به شکل بال هستند و تا ۲۰ سانتی‌متر نیز رشد می‌کنند. این گیاه همانطور که گفته شد به آسانی رشد می‌کند و به شکل یک بوته می‌شود.

بگونیا بال اژدها گل‌های زیبایی را در اواخر بهار تا پاییز تولید می‌کند که زیبایی خاصی را به آن می‌بخشند و رایحه خاصی هم ندارند.

نور و دمای مناسب نگهداری بگونیا بال اژدها

این بگونیا هیبرید در مقابل گرما مقاوم است و به گلدهی ادامه می‌دهد. همچنین رنگ و زیبایی خاصی را حتی در اوج گرما به محیط پیرامون خود می‌بخشد. نگهداری بگونیا بال اژدها از دمای ۱۳ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد امکان پذیر است. در مکان‌های سرد پیشنهاد می‌شود قبل از سرد شدن دمای هوا اگر از گیاه خود در خارج از منزل نگهداری می‌کنید آن را به فضای بسته انتقال دهید.

گیاه را در طول فصول سرد و در زمستان در شرایط رکود و استراحت و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. در حالیکه بگونیا بال اژدها می‌تواند نور خورشید و نیمه سایه تا نور کامل خورشید را تحمل کند، پیشنهاد می‌شود که حالت نیمه سایه را برای گیاه فراهم کنید. مخصوصاً زمانی که دمای هوا خیلی گرم است. برای نگهداری بگونیا بال اژدها نیاز به گردش هوای بسیار خوب است و باید در مقابل بادهای شدید از گیاه محافظت شود.

در حالیکه گیاه بگونیا بال اژدها می‌تواند در نور کامل خورشید مقاومت کند و در حالت سایه نیز به زندگی خود ادامه دهد. ولی این شرایط روی گلدهی آن تاثیر گذار خواهد بود. پس برای نگهداری بگونیا بال اژدها در منزل مکانی روشن با گردش هوای مناسب را انتخاب کنید. بگونیا بال اژدها در شرایطی با نور روشن و غیر‌مستقیم خورشید بهترین رشد و گلدهی را در تمام فصول سال خواهد داشت.

بگونیا بال اژدها
بگونیا بال اژدها

آبیاری و تغذیه گیاه بگونیا بال اژدها

بگونیا بال اژدها خاک مرطوب را دوست دارد. پس باید گیاه را به میزان مناسب و منظم آبیاری کرد تا خاک همواره مرطوب نگهداری شود. در هر صورت مراقب باشید گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید. هنگامی که به این گیاه را آبیاری می‌کنید، میزان آب کم همیشه بهتر از آبیاری بیش از حد است. به این دلیل که این گیاه می‌تواند خشکی را نیز تحمل کند. برای آبیاری گیاه دقت کنید که خاک گیاه بررسی شود. که سطح آن تا ۵ سانتی‌متر خشک باشد و سپس گیاه را آبیاری نمایید.

برای تغذیه گیاه می‌توانید با استفاده از کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته محصول هر دو هفته یکبار در فصول بهار و تابستان گیاه را آبیاری کنید. مقدار کوددهی را در پاییز و زمستان به یکبار در ماه کاهش دهید. هنگام کوددهی دقت کنید، خاک گیاه حتماً خشک باشد.

خاک مناسب و تعویض گلدان بگونیا بال اژدها

نگهداری بگونیا بال اژدها در محیط‌های روشن، مرطوب و با خاک با زه‌کشی مناسب امکان‌پذیر است. بهترین و مناسب ترین خاک برای این گیاه مخلوط خاک رس و ماسه است. همانطور که قبلاً هم اشاره شد، این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد ولی خاک خیس را دوست ندارد. بعلاوه اینکه مراقب آبیاری بیش از حد گیاه هستید، باید خاک با زه‌کشی بسیار مناسب را برای گیاه خود درنظر داشته باشید. این گیاه خاک اسیدی یا با PH خنثی را ترجیح می‌دهد.

تکثیر بگونیا بال اژدها

در حالیکه بگونیا بال اژدها از خود بذر تولید می‌کند، آن‌ها عقیم هستند. بهترین و ساده ترین راه تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه است. قلمه ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر از ساقه بدون گل گیاه را در بهار یا تابستان جدا کنید و آن را در گلدانی با مخلوط خاک مخصوص کاشت قلمه بکارید . آن را مرطوب نگهداری کنید. تقسیم بوته راه دیگر برای تکثیر این گیاه است. ولی برای این کار نیاز به گیاهی با ساقه‌های بسیار است. که می‌توان ساقه‌های گیاه را که ریشه‌دار هستند را از هم جدا کرد و در گلدانی جداگانه کاشت.

بیماری‌ها و آفات گیاه بگونیا بال اژدها

هنگامی که نگهداری بگونیا بال اژدها را انجام می‌دهید، باید بدانید که این گیاه مستعد هجوم شپشک آردآلود و مگس سفید است. این گیاه گاهی هم مورد هجوم حشرات مکنده قرار می‌گیرد. پوسیدگی ریشه و کپک پودری نیز به واسطه آبیاری بیش از حد بوجود می‌آیند. که با کنترل آبیاری امکان دچار شدن گیاه به بیماری کمتر می‌شود. از آبیاری بیش از حد گیاه یا کاشت آن در خاک با زه‌کشی نامناسب خودداری کنید. خیس بودن زیاد از حد خاک موجب بروز بیماری‌های پوسیدگی خواهد شد.

نگهداری بگونیا, نگهداری بگونیا بال اژدها

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه پاچیرا (درخت پول)