نگهداری گیاه پاچیرا

نگهداری گیاه پاچیرا

معرفی جامع شرایط نگهداری گیاه پاچیرا

محل زندگی طبیعی پاچیرا آکواتیکا (Pachira Aquatica) انسان را به فکر وا می‌دارد که نگهداری گیاه پاچیرا باید در محیط‌های داخلی انجام شود یا خارجی! در قسمت‌هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی این گیاه رشد می‌کند و به شکل یک درختچه تا ارتفاع ۱۸ متر در کنار رودخانه‌ها و یا در آب‌های راکد رشد می‌کند. این گیاه به آب علاقه زیادی دارد. می‌توانید پاچیرا را در منزل خود داشته باشید و ارتفاع آن در محیط داخلی منزل شما بین یک تا دو متر هم می‌رسد. پاچیرا یک گیاه مناسب برای ادارات و منازل است و زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می‌بخشد. این گیاه زیبا را درخت پول نیز می‌نامند.

نیازهای آبیاری و تغذیه گیاه درخت پول

این گیاه علاقه زیادی به آب دارد و آبیاری به صورت منظم و عمیق و حتی زیاد را می‌پسندد. برای نگهداری گیاه پاچیرا در داخل و یا خارج از محیط‌های بسته نیاز به آبیاری عمیق به صورت حداقل یکبار در هفته یا حتی بیشتر در مکان‌هایی که گرم است می‌باشد و خاک گیاه باید مرطوب بماند. افتادگی برگ‌های پاچیرا نشان دهنده این موضوع است که آبیاری به اندازه کافی نبوده و خاک مرطوب نگاه داشته نشده است.

هنگامی که از این گیاه در داخل و یا خارج از محیط منزل نگهداری می‌کنید، کوددهی آن را هر دو هفته یکبار با کود‌های مخصوص گیاهان آپارتمانی در طول فصل رشد گیاه در بهار و تابستان به میزان نصف مقدار توصیه شده کود مورد نظر استفاده کنید. در طول فصول پاییز و زمستان از کوددهی به پاچیرا خودداری نمایید.

گیاه پاچیرا
گیاه پاچیرا

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه پاچیرا

گیاه پاچیرا هنگامی که در محیط‌های خارجی نگهداری می‌شود نور کامل خورشید تا نور نیمه سایه را می‌پسندد. و در حالت سایه کامل هم به رشد خود ادامه می‌دهد. هنگامی که نگهداری گیاه پاچیرا در محیط‌های داخلی انجام می‌شود، نیاز به نور مناسب و روشن برای بیشتر ساعات روز و البته نه تمام روز دارد. می‌توانید هر هفته گیاه خود را در همان مکانی که قرار دارد به طرف‌های مختلف بچرخانید تا نور به صورت یکسان به همه نقاط گیاه برسد و از رشد یک طرفه گیاه به سمت نور جلوگیری کنید. نور مناسب برای گیاه پاچیرا می‌تواند پشت هر یک از پنجره‌های منازل و محیط‌های دیگر بسته تامین گردد.

دمای مناسب برای نگهداری پاچیرا بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. و اجازه پایین آمدن دما به زیر ۱۷ درجه سانتی‌گراد را در طول فصول سرد ندهید. فراموش نکنید پاچیرا یک گیاه رطوبت دوست است و باید به صورت منظم برای تامین رطوبت آن با آب گیاه را اسپری نمایید.

خاک مناسب گیاه پاچیرا

این گیاه تقریباً در هر نوع خاکی زندگی خواهد کرد. مهمترین نیاز این گیاه زه‌کشی مناسب و خارج شدن آب اضافی از خاک است. خاک مناسب برای نگهداری گیاه پاچیرا یک خاک سبک و اسیدی است. برای درست کردن مخلوط خاک می‌توانید از خاک برگ، ماسه و خزه استفاده کنید. شما می‌توانید به این مخلوط کمی سنگ ریزه و ذغال اضافه کنید. زه‌کشی مناسب و خاکی که آب را از خود عبور دهد از الزامات است. پرلیت می‌تواند به بالا رفتن زه‌کش خاک کمک کند.

بستر دیگری که می‌توانید برای درخت پول استفاده کنید، مخلوطی از پیت‌ماس و خاک لوم است. می‌توانید کمی ماسه نیز به مخلوط اضافه کنید. سطح PH خاک باید بین ۶ و ۷.۵ باشد. البته این گیاه در هر خاک اسیدی و آلکالاین (قلیایی) می‌تواند زندگی کند.

هرس کردن و تعویض گلدان پاچیرا

اگر از این گیاه در بیرون از منزل نگهداری می‌کنید، برگ‌های مرده از خشک شده را از آن جدا کنید یا برای کنترل کردن سایز گیاه می‌توانید یک یا دو ساقه قدیمی آن را در فصل پاییز جدا کنید. برای گیاهانی که داخل منازل نگهداری می‌شوند، نیاز به تعویض گلدان هر سه سال یکبار یا حتی بیشتر می‌باشد. تعویض گلدان پاچیرا باید در بهار و هنگامی که گیاه رشد مجدد خود را آغاز می‌کند انجام شود.

آفات و بیماری‌های گیاه پاچیرا

اگر نگهداری گیاه پاچیرا در محیط باز صورت می‌گیرد، با مشکلات خاصی روبرو نمی‌شوید ولی در هنگام نگهداری آن در داخل منزل ممکن است به بیماری‌ها و یا آفاتی روبرو شوید که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

گیاه پاچیرا
گیاه پاچیرا
زرد شدن برگهای گیاه پاچیرا

یکی از دلایل زرد شدن برگ‌های این گیاه می‌توانید میزان رطوبت اندک یا کمبود مواد مغذی باشد. شما باید برای تامین رطوبت گیاه روزی یک تا دو بار گیاه را با آب اسپری کنید. و یا حالت جزیره ای را برای آن با ریختن سنگ‌ریزه در زیر گلدانی و ریختن آب در آن ایجاد کنید. حتماً گیاه را در فصول رشد با کوددهای مناسب تغذیه کنید.

وجود نقاط روی برگ ها

نقاط ایجاد شده روی برگ‌های گیاه می‌تواند از کمبود پتاسیوم باشد. میزان پتاسیوم کودی که استفاده می‌کنید را بررسی کنید و از کود با پتاسیوم بالاتر به صورت مستقیم برای پاچیرا استفاده نمایید.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌هایی است که هنگام نگهداری گیاه پاچیرا ممکن است با آن مواجه شوید. پوسیدگی می‌تواند همراه با پلاسیده شدن برگ‌ها، افتادن آن‌ها و نرم شدن ساقه همراه باشد. می‌توانید آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک کمی تنفس کند یا اینکه گلدان گیاه را در صورتی که زه‌کشی آن مناسب نیست تعویض کنید.

وجود کپک روی خاک

وجود کپک روی سطح خاک گیاه نشان دهنده رطوبت بالای خاک می‌تواند باشد. آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید که خاک کمی استراحت کند.

شته، شپشک آرد آلود و حشره قهوه‌ای

می‌توانید در صورت حمله آفات به گیاه پاچیرا آن را به یک محیط خارجی منتقل کنید، با آب پاش قوی روی قسمت‌های آلوده اسپری آب را انجام دهید و از آفات‌کش‌های مخصوص برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید. برای آشنایی با مقابله با شپشک آردآلود به این مطلب مراجعه کنید.

, ,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بگونیا بال اژدها
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آئونیوم کیوی

پست های مرتبط

فهرست