نگهداری گیاه پاچیرا (درخت پول)

نگهداری گیاه پاچیرا

معرفی جامع شرایط نگهداری گیاه پاچیرا یا درخت پول

محل زندگی طبیعی پاچیرا آکواتیکا (Pachira Aquatica) انسان را به فکر وا می‌دارد که نگهداری گیاه پاچیرا باید در محیط‌های داخلی انجام شود یا خارجی! در قسمت‌هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی این گیاه رشد می‌کند و به شکل یک درختچه تا ارتفاع ۱۸ متر در کنار رودخانه‌ها و یا در آب‌های راکد رشد می‌کند. این گیاه به آب علاقه زیادی دارد. می‌توانید پاچیرا را در منزل خود داشته باشید و ارتفاع آن در محیط داخلی منزل شما بین یک تا دو متر هم می‌رسد. پاچیرا یک گیاه مناسب برای ادارات و منازل است و زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می‌بخشد. این گیاه زیبا را درخت پول نیز می‌نامند.

در این مطلب میخوانیم:

آبیاری صحیح گیاه پاچیرا

رطوبت و دمای مورد نیاز درخت پول

نور مناسب نگهداری گیاه پاچیرا

خاک و بستر کاشت پاچیرا

تعویض گلدان پاچیرا

بیماری ها و مشکلات نگهداری پاچیرا

آبیاری مناسب و تغذیه گیاه درخت پول

گیاه پاچیرا
گیاه پاچیرا

این گیاه علاقه زیادی به آب دارد و آبیاری به صورت منظم و عمیق و حتی زیاد را می‌پسندد. برای نگهداری گیاه پاچیرا در داخل و یا خارج از محیط‌های بسته نیاز به آبیاری عمیق به صورت حداقل یکبار در هفته یا حتی بیشتر در مکان‌های گرم است. خاک گیاه باید مرطوب بماند ولی خیس و غرق آب نباشد. افتادگی برگ‌های پاچیرا نشان دهنده این موضوع است که آبیاری به اندازه کافی نبوده و خاک مرطوب نگاه داشته نشده است. هنگامی که ۵۰ تا ۷۵ درصد از خاک گلدان خسک شد، زمان آبیاری پاچیرا فرا رسیده است. آبیاری را طوری انجام دهید که آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، مطمئن شوید گیاه شما در خاک خیس نماند.

هنگامی که از این گیاه در داخل و یا خارج از محیط منزل نگهداری می‌کنید، کوددهی آن را هر دو هفته یکبار با کود‌های مخصوص گیاهان آپارتمانی در طول فصل رشد گیاه در بهار و تابستان به میزان نصف مقدار توصیه شده کود مورد نظر استفاده کنید. در طول فصول پاییز و زمستان از کوددهی به پاچیرا خودداری نمایید. می‌توانید از کودهای NPK 20-20-20 استفاده کنید.

رطوبت و دمای مناسب پاچیرا

این گیاه در زمستان به آب کمتری نیاز خواهد داشت. در فصول پاییز و زمستان، رشد گیاه کم می‌شود. بنابراین به آب کمتری نیاز خواهد داشت. این گیاه رطوبت دوست است. به همین دلیل باید بتوانید رطوبت محیط گیاه را تامین کنید. در خانه استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز در محیط نگهداری گیاه پاچیرا توصیه می‌شود. البته می‌توانید از سایر روش‌های تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کنید. بهترین دما برای نگهداری پاچیرا، دمایی بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. البته تا دمای ۱۰ درجه مشکلی برای گیاه شما پیش نخواهد آمد.

نور مناسب نگهداری گیاه پاچیرا

گیاه پاچیرا هنگامی که در محیط‌های خارجی نگهداری می‌شود نور کامل خورشید تا نور نیمه سایه را می‌پسندد. و در حالت سایه کامل هم به رشد خود ادامه می‌دهد. هنگامی که نگهداری گیاه پاچیرا در محیط‌های داخلی انجام می‌شود، نیاز به نور مناسب و روشن برای بیشتر ساعات روز و البته نه تمام روز دارد. می‌توانید هر هفته گیاه خود را در همان مکانی که قرار دارد به طرف‌های مختلف بچرخانید تا نور به صورت یکسان به همه نقاط گیاه برسد و از رشد یک طرفه گیاه به سمت نور جلوگیری کنید. نور مناسب برای گیاه پاچیرا می‌تواند پشت هر یک از پنجره‌های منازل و محیط‌های دیگر بسته تامین گردد.

دمای مناسب برای نگهداری پاچیرا بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. و اجازه پایین آمدن دما به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد را در طول فصول سرد ندهید. فراموش نکنید پاچیرا یک گیاه رطوبت دوست است و باید بتوانید در فصولی که در خانه شما دستگاه‌های گرمایشی روشن و هوا خشک است، رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

خاک مناسب گیاه پاچیرا

این گیاه تقریباً در هر نوع خاکی زندگی خواهد کرد. مهمترین نیاز این گیاه زه‌کشی مناسب و خارج شدن آب اضافی از خاک است. خاک مناسب برای نگهداری گیاه پاچیرا یک خاک سبک و اسیدی است. برای درست کردن مخلوط خاک می‌توانید از خاک برگ، ماسه و خزه استفاده کنید. شما می‌توانید به این مخلوط کمی سنگ ریزه و ذغال اضافه کنید. زه‌کشی مناسب و خاکی که آب را از خود عبور دهد از الزامات است. پرلیت می‌تواند به بالا رفتن زه‌کش خاک کمک کند.

بستر دیگری که می‌توانید برای درخت پول استفاده کنید، مخلوطی از پیت‌ماس و خاک لوم است. می‌توانید کمی ماسه نیز به مخلوط اضافه کنید. سطح PH خاک باید بین ۶ و ۷.۵ باشد. البته این گیاه در هر خاک اسیدی و آلکالاین (قلیایی) می‌تواند زندگی کند.

گیاه پاچیرا
گیاه پاچیرا

تعویض گلدان و هرس درخت پول

اولین قدم برای تعویض گلدان گیاه، انتخاب گلدان است. شما باید گلدانی را در نظر بگیرید که دهنه آن ۳ تا ۵ سانتی‌متر از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. سوراخ‌های مناسبی در گلدان ایجاد نمایید. گیاه خود که در گلدان قبلی است را آبیاری نمایید. یک ساعت صبر کنید. این کار باعث خواهد شد که رطوبت جذب تمام قسمت‌های خاک شود. گیاه را با دقت از گلدان خارج نمایید و در گلدان جدید قرار دهید. نیازی به تمیز کردن خاک اطراف ریشه نیست. در همان عمقی که قبلاً کاشته شده بود گیاه پاچیرا را بکارید. نگهداری گیاه پاچیرا خود را به طور معمول انجام دهید.

اگر از این گیاه در بیرون از منزل نگهداری می‌کنید، برگ‌های مرده از خشک شده را از آن جدا کنید یا برای کنترل کردن سایز گیاه می‌توانید یک یا دو ساقه قدیمی آن را در فصل پاییز جدا کنید. برای گیاهانی که داخل منازل نگهداری می‌شوند، نیاز به تعویض گلدان هر سه سال یکبار یا حتی بیشتر می‌باشد. تعویض گلدان پاچیرا باید در بهار و هنگامی که گیاه رشد مجدد خود را آغاز می‌کند انجام شود.

آفات و بیماری‌های گیاه پاچیرا

اگر نگهداری گیاه پاچیرا در محیط باز صورت می‌گیرد، با مشکلات خاصی روبرو نمی‌شوید. ولی در هنگام نگهداری آن در داخل منزل ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

زرد شدن برگهای گیاه پاچیرا

یکی از دلایل زرد شدن برگ‌های این گیاه می‌تواند میزان رطوبت اندک یا کمبود مواد مغذی باشد. شما باید برای تامین رطوبت گیاه باید از روش‌های تامین رطوبت استفاده نمایید. یا حالت جزیره‌ای را برای آن با ریختن سنگ‌ریزه در زیر گلدانی و ریختن آب در آن ایجاد کنید. حتماً گیاه را در فصول رشد با کوددهای مناسب تغذیه کنید.

وجود نقاط روی برگ ها

نقاط ایجاد شده روی برگ‌های گیاه می‌تواند از کمبود پتاسیوم باشد. میزان پتاسیوم کودی که استفاده می‌کنید را بررسی کنید و از کود با پتاسیوم بالاتر به صورت مستقیم برای پاچیرا استفاده نمایید.

پاچیرا
پاچیرا
قهوه ای شدن و خشکی برگ پاچیرا

قهوه ای و خشک شدن برگ موردی شایع در نگهداری گیاه پاچیرا محسوب خواهد شد. این مشکلات نشانه کمبود آبیاری است. در حالی که باید مراقب باشید تا آبیاری بیش از حد انجام ندهید. باید دقت داشته باشید که آب مورد نیاز گیاه را نیز تامین نمایید. البته

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌هایی است که هنگام نگهداری گیاه پاچیرا ممکن است با آن مواجه شوید. پوسیدگی می‌تواند همراه با پلاسیده شدن برگ‌ها، افتادن آن‌ها و نرم شدن ساقه همراه باشد. می‌توانید آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک کمی تنفس کند یا اینکه گلدان گیاه را در صورتی که زه‌کشی آن مناسب نیست تعویض کنید.

وجود کپک روی خاک

وجود کپک روی سطح خاک گیاه نشان دهنده رطوبت بالای خاک می‌تواند باشد. آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید که خاک کمی استراحت کند.

شته، شپشک آرد آلود و حشره قهوه‌ای

آفاتی نظیر شپشک آرد آلود و شته می‌تواند به گیاه شما هجوم آورد. این آفات معمولاً در شرایط خشکی هوا نمایان می‌شوند. آفات به سرعت گسترش می‌یابند. بنابراین در صورت مشاهده باید به سرعت گیاه خود را قرنطینه نمایید. می‌توانید در صورت حمله آفات به گیاه پاچیرا آن را به یک محیط خارجی منتقل کنید. با آب پاش قوی روی قسمت‌های آلوده اسپری آب را انجام دهید و از آفات‌کش‌های مخصوص برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید. این آفات باعث تضعیف برگ‌های گیاه می‌شوند. برگ‌ها در این صورت، شل شده و در برخی موارد می‌ریزند.

گیاه پاچیرا, نگهداری درخت پول

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بگونیا بال اژدها
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آئونیوم کیوی