نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس

نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس

معرفی جامع و نحوه نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس

ملوکاکتوس ماتانزانوس (Melocactus Matanzanus) یک کاکتوس کوچک با بنده سبز روشن و خارهای سفید روی خود و متعلق به نواحی کاریبین است. این کاکتوس تا ارتفاع ۹ سانتی‌متر و در همین اندازه در پهنا رشد می‌کند. از روی نقاط موجود روی بدنه گیاه خارهایی به تعداد ۷ یا ۸ عدد بیرون آمده است که به طول ۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

این کاکتوس یکی از گونه‌هایی است که روی آن کپسولیوم (سفالیوم) رشد می‌کند. که در قسمت بالای گیاه آئروسل‌ها با رنگ سفید و قرمز-قهوه‌ای بعد از رسیدن گیاه به بلوغ در اواسط تابستان پدیدار می‌شوند. نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس کمی سخت و غیر عادی است و با کاکتوس‌های دیگر متفاوت است که در ادامه کاکتوس ایران به این موضوع می‌پردازد.

نور و دمای مناسب نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس

این گیاه نیازمند مقدار زیادی نور خورشید برای بقا می‌باشد. اگر از این گیاه در خارج از منزل نگهداری می‌کنید آن را در نقطه ای قرار دهید که نور کامل و بیشترین نور ممکن را دریافت کند. در غیر این صورت رشد نمی‌کند. اگر می‌خواهید این گیاه را در خانه نگهداری کنید، حتماً دقت کنید که آن را در پرنور ترین قسمت ممکن در منزل قرار دهید. تا در طول روز بیشترین نور ممکن را دریافت کند. معمولاً پنجره جنوبی بهترین نقطه برای دریافت بیشترین نور برای گیاه است.

این نکته را در ذهن خود داشته باشید که ماتانزانوس کاکتوسی نیست که در مقابل سرمای شدید و یخ زدگی مقاوم باشد و به دمای هوای بالای ۲۱ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. بهترین دما برای این کاکتوس جذاب دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

 

ملوکاکتوس ماتانزانوس
ملوکاکتوس ماتانزانوس

آبیاری و تغذیه ملوکاکتوس ماتانزانوس

از آنجایی که این کاکتوس بر خلاف دیگر انواع خود علاقه به محیط مرطوب دارد، نیاز به آبیاری گیاه بیشتر است. با این وجود غرق آب شدن و خیس ماندن زیاد خاک گیاه موجب بیماری‌هایی از قبیل پوسیدگی ریشه خواهد شد.

در نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس آبیاری منظم و اجازه ندادن به خشک شدن کامل خاک حتی در ماه‌های سرد سال از نیازهای این کاکتوس است. می‌توانید هنگامی که سطح خاک گیاه تا عمق یک یا دو سانتی‌متر خشک شد گیاه را آبیاری کنید.

برای تغذیه گیاه با کود مناسب کاکتوس و ساکولنت می‌توانید در فصول رشد گیاه را یک تا دوبار آبیاری نمایید و این کار می‌تواند کمی به رشد آن کمک کند. در زمستان هرگز کاکتوس را تغذیه نکنید. این کار باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

خاک مناسب و تعویض گلدان ملوکاکتوس ماتانزانوس

برای نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس نیاز به خاکی با زه‌کشی بسیار مناسب می‌باشد. خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت می‌تواند بهترین محیط برای رشد این گیاه باشد. ولی دقت کنید زه‌کشی کف گلدان و خاک را مناسب در نظر بگیرید. این کاکتوس در گلدان‌های کوچک رشد بهتری خواهد داشت و سیستم ریشه‌ای قوی‌تری پیدا خواهد کرد.

تعویض گلدان این کاکتوس مانند سایر کاکتوس‌های دیگر است. و بهترین زمان برای تعویض گلدان در شروع فصل رشد گیاه یعنی در اوایل بهار است. حتماً به خاطر داشته باشید نیازی به تعویض‌های مکرر گلدان نیست. و هنگامی این کار را انجام دهید که اندازه گیاه یا سیستم ریشه‌ای آن بزرگ‌تر از گلدان آن شده باشد. گیاه را با رعایت موارد ذکر شده برای تعویض گلدان بیرون بکشید. و خاک اطراف ریشه‌های آن را با دقت تمیز کنید. و آن را در یک گلدان دیگر با یک سایز بزرگ‌تر بکارید.

تکثیر ملوکاکتوس ماتانزانوس

اگر شرایط نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس را در منزل دارید این کاکتوس زیبا را به کلکسیون خود اضافه کنید. این کاکتوس به آسانی از طریق بذر قابل تکثیر است. باید بذرها را قبل از کاشت به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و سپس آن‌ها را با در نظر گرفتن شرایط کاشت بذر کاکتوس بکارید. برای اینکه بذرها جوانه بزنند نیاز به گرما و رطوبت دارند. بعد از گذشت چند روز می‌توانید شاهد جوانه زدن بذرها باشید.

نگهداری ملوکاکتوس, نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری مامیلاریا گراسیلیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری بگونیا بال اژدها