نگهداری بگونیا بال فرشته

نگهداری بگونیا بال فرشته

معرفی جامع و نحوه نگهداری بگونیا بال فرشته در خانه

بگونیا بال فرشته (Angel Wing Begonia) یک گیاه گلده می‌باشد که گل‌های زیبایی به صورت خوشه‌ای از خود تولید می‌کند. این گیاه از انواع هیبرید بگونیا است که از پیوند بین بگونیا آکونیتیفولیا و کوکسینا بوجود آمده است. این گیاه توسط باغبانی اهل کالیفرنیا در سال ۱۹۲۶ درست شده است. از خانواده بگونیا و خواستگاه اصلی این خانواده آمریکای مرکزی و جنوبی است. نام این گیاه از برگ‌های بزرگ و شبیه به بال فرشته آن گرفته شده است و به دلیل ساقه‌های بلندی که دارد بگونیا خوشه‌ای هم نامیده می‌شود. نگهداری بگونیا بال فرشته آسان است و باید برای آن میزان نور مناسب را تامین کرد.

سایز و رشد بگونیا بال فرشته

به عنوان گیاه خانگی، بگونیا بال فرشته Angel Wings Begonia به شکل خزیده تا اندازه ۱.۵ تا ۲ متر و در شرایط نگهداری در خارج از محیط بسته تا ۵ متر هم به رشد خود ادامه می‌دهد. این گیاه دارای برگ‌های براق سبز رنگ است که از ساقه‌های نازک به صورت جفت بیرون می‌آیند و زیر آن‌ها اغلب به رنگ قرمز و دارای نقاطی سفید یا نقره‌ای بروی برگ است. از دیگر انواع بگونیا، بگونیا بال اژدها و بگونیا رکس است که تقریباً نگهداری آن‌ها شبیه به هم است.

گلدهی و رایحه

گل‌های بگونیا بال فرشته از اواخر بهار یا اوایل تابستان پدیدار می‌شوند و به رنگ صورتی- قرمز هستند. این گل‌ها دارای رایحه خاصی نیستند و تا پایان فصل با گیاه باقی می‌مانند. در حالیکه گل‌های بگونیا بسیار جذاب و زیبا هستند، شکل ظاهری و بوته‌ای و همیشه سبز گیاه موجب علاقه‌مندی بسیاری برای نگهداری بگونیا بال فرشته می‌شود.

بگونیا بال فرشته
بگونیا بال فرشته

نور و دمای مناسب نگهداری بگونیا بال فرشته

این نوع از بگونیا نیاز به نور مناسب و روشن ولی غیر مستقیم خورشید دارد. نور مستقیم خورشید می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌ها و آسیب‌های دائمی به آن‌ها شود. بهترین مکان برای نگهداری بگونیا بال فرشته در منازل و محیط‌های اداری نزدیک به پنجره‌های جنوبی می‌باشد که گیاه در طول روز بتواند نور مورد نیاز خود را تامین کند.

بهترین عملکرد رشد این گیاه در دمای بالای ۱۵ درجه در زمستان و در تابستان دما باید حداقل ۲۱ درجه سانتی‌گراد باشد. نور روشن و مناسب صبح و بعد از ظهر در طول فصول سرد به شکل غیر مستقیم برای این گیاه بسیار مفید است.

آبیاری و تغذیه مناسب بگونیا بال فرشته

در تمام طول سال آبیاری منظم این گیاه را انجام دهید و خاک گیاه را تا حدی مرطوب نگهداری کنید. می‌توان این گیاه را همچنین در طول بهار و تابستان با استفاده از کودهای مایع و مخصوص گیاهان آپارتمانی به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته آنها با هر بار آبیاری، تغذیه نمود. آبیاری کم و کمبود آب یکی از اشتباهات رایج در میان پرورش‌دهندگان بگونیا بال فرشته است. اگر هنگام نگهداری بگونیا بال فرشته آبیاری آن را به درستی انجام دهید، این گیاه سالیان یال می‌تواند شما را همراهی کند.

خاک و تعویض گلدان بگونیا بال فرشته

این گیاه نیازمند خاک با زه‌کشی مناسب است. مخلوط خاک بنفشه آفریقایی به همراه خاک معمولی برای این گیاه مناسب است. برای درست کردن این خاک در منزل می‌توانید با استفاده از مخلوط پیت ماس و ماسه به همراه کمپوست خاکی مناسب برای گیاه خود درست کنید. این گیاه تنها در صورتی نیازمند تعویض گلدان است که اندازه گیاه از گلدان آن بزرگتر شود. برای تعویض گلدان باید گلدان انتخابی یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. تعویض خاک سطحی گلدان در فصل بهار می‌تواند به رشد بهتر و تغذیه مناسب گیاه کمک کند.

بگونیا بال فرشته
بگونیا بال فرشته

تکثیر گیاه بگونیا بال فرشته

این گیاه را می‌توانید از طریق قلمه برگ به آسانی تکثیر کنید. دو راه برای این کار وجود دارد. اولین آن استفاده از تمام برگ غیر بالغ گیاه است. هنگامی که اندازه برگ به ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد، آن را به دقت به همراه قسمتی از بدنه از ساقه جدا نمایید و در گلدانی با مخلوط پیت ماس کاشته خاک را مرطوب و با پلاستیک روی آن را بپوشانید و در مکانی گرم قرار دهید وسوراخ‌هایی برای گردش هوا روی پلاستیک روی گلدان ایجاد نمایید. بعد از گذشت دو تا سه هفته گیاه جدید شروع به رشد و رویش خواهد کرد. هنگامی که اندازه آن به قدر کافی بزرگ شد آن را به گلدان جدید منتقل کنید.

روش دومی هم وجود دارد که می‌توانید هنگام نگهداری بگونیا بال فرشته برای تکثیر استفاده کنید. روش دوم قلمه برگ بزرگ است. یک برگ بزرگ و بالغ را انتخاب کنید و به صورت مثلثی در امتداد رگه اصلی برگ برش ایجاد کنید. ۴ تا ۵ برش را در برگ بالغ می‌توان ایجاد کرد. و فرآیند کاشت را مانند روش قبلی انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات گیاه بگونیا

عنکبوت یا کنه قرمز یکی از آفاتی است که هنگام نگهداری بگونیا بال فرشته ممکن است با آن برخورد کنید که باعث تهدید سلامت گیاه شما و در نهایت مرگ آن می‌گردد.

وجود نقاط سیاه یا قهوه‌ای روی برگ‌های بگونیا بال فرشته نشان دهنده پوسیدگی می‌تواند باشد که به دلیل بالا بودن رطوبت و یا عدم گردش هوای مناسب است. می‌توانید گیاه خود را به مکانی با گردش هوای مناسب و محیطی روشن تر منتقل کنید.

اگر نقاط قهوه‌ای بزرگی روی برگ گیاه مشاهده کردید ممکن است به دلیل آفتاب سوختگی باشد. گیاه خود را از نور مستقیم پست پنجره دور کنید برگ‌های سوخته را جدا کرده و آن را از نور مستقیم دور کنید. این نقاط قهوه‌ای بزرگ می‌تواند به دلیل عدم وجود رطوبت کافی هم باشد. آبیاری را افزایش دهید و یا روزانه گیاه را غبار پاشی کنید.

اگر هنگام نگهداری بگونیا بال فرشته شاهد تغییر رنگ برگ‌های آن به زرد و قهوه‌ای نزدیک به مرکز آن بودید، این نشان دهنده دریافت نور زیاد گیاه است. نور گیاه را کاهش دهید.

به علاوه این آفات و بیماری ها این گیاه برای حیوانات خانگی سمی محسوب می شود.

نگهداری بگونیا, نگهداری بگونیا بال فرشته

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری لدبوریا سوشالیز
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آگاو