گلدهی کاکتوس

گلدهی کاکتوس

آیا زمان گلدهی کاکتوس مشخص است؟ آیا همه کاکتوس‌ها گل می‌دهند؟

کاکتوس‌ها گیاهان منحصر به فردی هستند، و گل‌های آنها خاص هستند. و کاکتوس‌ها در دمای گرم و خشکی زنده می‌مانند، برخی اشتباهات کوچک مانع گلدهی کاکتوس می‌شود.

شما باید به دقت مراقب کاکتوس خود باشید تا هر ساله برای شما گل بدهد. در این مقاله کاکتوس ایران، گلدهی کاکتوس، مدت زمان گلدهی گیاه، چرا گل گیاه از بین می‌رود، چگونگی مراقبت از گل کاکتوس و موارد زیادی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین بررسی می‌کنیم چرا کاکتوس ما گل نمی‌دهد؟

چگونه کاکتوس را تشویق به گلدهی کنیم؟

برخی از مردم بر این باورند که گل دادن کاکتوس معمول نیست. درست این است که همه کاکتوس‌های سالم و بالغ هر ساله گل می‌دهند. خیلی مسائل از گل دادن کاکتوس جلوگیری می‌کنند.

اگر کاکتوس شما گل نمی‌دهد، موارد سلامت، شرایط نگهداری مطلوب (نور، آبیاری، مکان، رطوبت) گیاه را بررسی کنید. خیلی از مواقع کاکتوس شما اگر مشکلی در ریشه داشته باشد گل نمی‌دهد و درست رشد نمی‌کند. بسیاری از کاکتوس‌ها تا مدت‌های طولانی مریضی را در مقابل نگهداری ضعیف از خود نشان نمی‌دهند، مثلاً تا شش ماه یا بیشتر.

بسیاری بر این باورند که می‌توان از کودها و سایر مراقبت‌ها برای تشویق کاکتوس به گلدهی استفاده کرد. این ممکن نیست که با مراقبت کم کاکتوس شما گل بدهد. شما باید در تمام طول سال از گیاه خود مراقبت کنید و آن را مدام بررسی کنید تا گیاه شما گلدهی کند. برخی فکر می کنند که کاکتوس یکبار در زندگی خود گل می‌دهد و سپس از بین می‌رود که این درست نیست.

کاکتوس‌ها می‌توانند هر ساله گل بدهند بدون اینکه به سلامتی عمومی آن‌ها آسیبی وارد شود.

گل‌های کاکتوس بسیار زیبا و گوناگون در انواع مختلف هستند. گل‌های کاکتوس عمر زیادی ندارند. برخی فقط یکروز و بیشتر آنها بین ۵ تا ۷ روز عمر می‌کنند.

کدام موارد در گلدهی کاکتوس تاثیر دارند؟

کاکتوس‌ها برای گلدهی نیاز به گذراندن دوره استراحت دارند. در محیط طبیعی زندگی، بیشتر کاکتوس‌ها در طول زمستان به دوره استراحت می‌روند و معمولاً با شروع فصل بهار شروع به رشد و گلدهی می‌کنند.

ولی اگر شما جایی زندگی می‌کنید که زمستان سردی دارد، زمانی این اهمیت دارد که شما شرایط دوره استراحت را برای کاکتوس خود فراهم نمایید. این دوره مهم است که دراین زمان گیاه شروع به تولید غنچه برای گلدهی آینده می‌کند. این غنچه ها بعد از ۳۰ تا ۵۵ روز قبل از گلدهی پدیدار می‌شوند.

کاکتوس شما باید دارای ریشه‌های قوی و سالم باشد تا گلدهی کند. این خیلی مهم است، ریشه‌های ضعیف نشان دهنده عدم سلامت گیاه هستند.

گلدهی کاکتوس
گلدهی کاکتوس

این سلامت عمومی است. گیاه باید به میزان کافی نور مناسب و آب مناسب دریافت کند و از هرگونه آفت آری باشد.

چه میزان نور و هوای تازه گیاه شما دریافت کرده است. کاکتوس شما باید هوای تازه به میزان کافی به خصوص در زمان رشد دریافت نماید.

این یک نکته است که کاکتوس خود را بیرون محیط قرار دهید تا هوای تازه دریافت کند و تا اواخر پاییز این کار را انجام دهید به این دلیل که دمای پایین و دمای هوا در شب که افت می‌کند می‌تواند به گیاه کمک کند. اگر کاکتوس شما در اتاق با دمای گرم نگهداری شود بلافاصله بعد از تابستان، گیاه شما خیلی حساس خواهد شد.

کاکتوس خود را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. شما باید کمک کنید که کاکتوس شما در مکان با نور مناسب قرار بگیرد.

سن کاکتوس یکی دیگر از عوامل گلدهی کاکتوس است. برخی کاکتوس‌ها گلدهی را از سن پایین آغاز می‌کنند. ولی برای برخی کاکتوس‌ها، گلدهی سال‌ها طول می‌کشد. اگر نمی خواهید صبر کنید، گیاهی بخرید که در اواخر سال دارای گل می‌باشد.

پس چگونه می‌توان به گلدهی کاکتوس کمک کرد؟

برای کمک به گلدهی کاکتوس شما باید مطمئن شوید که گیاه شما به اندازه کافی نور و آب دریافت می کند. اطمینان از اینکه کاکتوس شما بیشترین نور ممکن را دریافت می‌کند (پنجره جنوبی اگر در داخل منزل نگهداری می‌نمایید معمولاً بهترین مکان برای قرار دادن گیاه شما است) در طول زمان رشد و انتقال آن به جای خنک تر برای گذراندن زمان رکود و استراحت گیاه، کاکتوس تشویق می‌شود که گل بدهد، اگر کاکتوس شما رشد نمی‌کند، این یک نشانه از عدم سلامت گیاه است. کاکتوسی که رشد نمی‌کند گل هم نمی‌دهد.

مطمئن شوید که گیاه شما هرساله به گلدانی با خاک تازه و مناسب برای گیاهان جوان و هر دو سال برای گیاهان بالغ انتقال می‌یابد. کاکتوس در خاک کهنه نه رشد دارد و نه گل می‌دهد. ولی این مهم است که چه خاکی استفاده نمایید.

تاثیرات تغذیه و کود در گلدهی کاکتوس

هنگام استفاده از کود‌ها برای کاکتوس خود دقت کنید. بیشتر کودها برای کاکتوس‌ها مناسب نیستند. باعث رشد بیشتر از حد سریع گیاه و یا می‌توانند باعث ورود باکتری‌ها به خاک شوند. از کودهای دارای نیتروژن بالا و کودهای کشاورزی نباتات پرهیز کنید.

بهترین کود برای کاکتوس کودی است که دارای پتاسیوم بالا باشد. مثل کودهای گوجه فرنگی و کودهای NPK با پتاسیوم بالا. از کود دادن گیاهی که تازه گلدان آن را تعویض کرده‌اید پرهیز کنید و برای مدت حداقل دو ماه صبر کنید. می‌توانید خودتان کود مناسب و کم هزینه‌ای در منزل با استفاده از ساییدن پوسته تخم مرغ و اضافه کردن آن به خاک درست و مواد مغذی برای گیاه خود فراهم کنید.

فقط زمانی به کاکتوس خود کود بدهید که از قبل از کودهای ماندگار در خاک استفاده نکرده‌اید. برای کوددهی کاکتوس خود، حتماً آنرا هنگام آبیاری استفاده کنید. زمان کود دادن به گیاه مطابق با نوع گیاه شما می‌باشد و اگر در تابستان رشد می‌کند، دو تا سه بار از اردیبهشت تا اوخر تابستان به آن کود دهید. بیش از حد به گیاه خود کود ندهید و یا برای گلدهی کاکتوس ، گیاه را تحت فشار قرار ندهید.

گل کاکتوس
گل کاکتوس

آیا قرار دادن کاکتوس در معرض نور در گلدهی کاکتوس موثر است؟

این می‌تواند کمی عجیب به نظر برسد، ولی چگونگی حالت قرار گرفتن کاکتوس شما به سمت نور و خورشید برای گلدهی کاکتوس خیلی مهم است.

این بخصوص برای گیاهانی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال پشت پنجره. به طور معمول تغیر مکان و جابه‌جایی بیش از حد گیاه از گل دادن کاکتوس جلوگیری می‌کند. و شما نباید از اینکه گیاه شما به یک سمت تمایل دارد بترسید.

اگر کاکتوس شما به یک سمت متمایل است، آن‌را برای زمستان و بهار به سمت دیگر بچرخانید. این کار از هرگونه تمایل گیاه به یک سمت جلوگیری و گیاه را ثابت می‌کند. کاکتوس‌ها همانطور که گفته شد علاقه‌ای به جابه‌جایی ندارند، پس سعی کنید در همان نقطه و حالت گیاه خود را در اکثر زمان‌ها به غیر از جابه‌جایی برای محیط خنک‌تر در زمان توقف رشد یا رکود که گفته شد انجام دهید.

هرگز گلدان کاکتوس خود را هنگام گلدهی کاکتوس تعویض نکنید

اگر گلدان کاکتوس خود را تعویض کرده‌اید و یا خاک آن‌را تازه کرده‌اید، این خیلی بدیهی است که کاکتوس شما گل ندهد. پس این ایده بهتری است که برای تعویض گلدان کاکتوس گلدار خود صبر کنید و این‌کار را در زمان پایان فصل رکود گیاه انجام دهید. نکته بعدی اینکه بعد از تعویض گلدان به گیاه خود تا حداقل ۵ روز آب ندهید.

گلدهی کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
آبیاری کاکتوس در منزل
نوشتهٔ بعدی
اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس