اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس

اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس

راهنمای کامل اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس و ساکولنت

اگرچه کاکتوس‌ها گیاهانی هستند کم توقع و به مراقبت آنچنان زیادی برای رشد نیاز ندارند، بسیاری از مردم بر این باورند که هرکاری انجام دهند این گیاه به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر می‌خواهید گیاه شما رشد کند و گلدهی کاکتوس انجام شود، یبسیاری از موارد هستند که باید رعایت شوند و از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس باید پرهیز نمود.

با توجه به اینکه کاکتوس‌ها طی سالیان با شرایط مختلف خو گرفته‌اند، نگهداری آن‌ها به سمت و سوی خوبی پیش می‌رود. در هر صورت یک سری از اشتباهات در نگهداری این گیاه باعث عدم سلامت گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می‌شود.

عدم استفاده از خاک مناسب

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس انتخاب خاک اشتباه می‌باشد. این برای گیاه معمول است که ابتدا در خاکی با پایه پیت پرورش یابد. درحالیکه این برای بسیاری از گیاهان مناسب است، این خاک سریع خیلی مرطوب و خیلی خشک می‌شود. کاکتوس ترجیح می‌دهد که خاکی ماسه‌ای داشته باشد که به سرعت خشک شود. از آنجایی که ریشه‌های گیاه آب را به سرعت جذب می‌کنند و سپس خشک می‌شوند.

خاک‌هایی مخصوص کاکتوس در بازار تولید شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید، ولی اکثر آن‌ها برای گونه‌های مختلف کاکتوس مناسب نیستند. به این دلیل، این ایده خوبیست که از ماسه، دانه‌های سنگ‌ریزه و پرلیت در خاک هنگامی که گیاه را به گلدان جدید منتقل می‌کنید استفاده کنید.

در بیشتر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها، مخلوط ۵۰ درصد از خاک و ۵۰ درصد از ماسه به خوبی نتیجه می‌دهد.

کاکتوس
کاکتوس

 

کوددهی و تغذیه کاکتوس

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس‌ها که بسیاری از مردم آنرا انجام می‌دهند این است که کاکتوس‌ها به کود نیاز ندارند. این برای تعدادی از گونه‌های کاکتوس درست است که بدون نیاز به مواد غذایی می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند. ولی بسیاری دیگر از آنها برای رشد نیاز به کودهای مخصوص کاکتوس خواهند داشت.

ولی این ضروریست که نیازهای کاکتوس برای سلامت آنرا فراهم کنیم. شبیه به سایر گیاهان، برای بقا به برخی مواد غذایی نیاز دارند.

هنگامی که کودی انتخاب می‌کنید، دقت کنید که مناسب برای گیاه شما باشد. اگرچه اکثر کودها به کاکتوس شما صدمه نمی‌زنند، برخی از آن‌ها مخلوط مناسبی از مواد مغذی را دارا نیستند. دنبال آن‌هایی باشید که مخصوص کاکتوس و ساکولنت‌ها هستند.

تابش نور خورشید

بسیاری از مردم بر این باورند به این دلیل که کاکتوس‌ها در مکان‌های بسیار داغ و با هوای خشک زندگی می‌کنند، به نور خورشید شدید نیاز دارند. در حالیکه این درست است که این گیاهان نور نسبتاً گرم خورشید را می‌پسندند. اما نور بیش از حد مستقیم خورشید نیز باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. بسیاری از گونه‌ها در حالی به رشد ادامه می‌دهند که صخره‌ای از آن‌ها در طبیعت زندگیشان یا سایر گیاهان بر روی آن‌ها حفاظت دارند.

به این دلیل، مهم است که کاکتوس خود را در مکان مناسب قرار دهید. هم در محیط بیرونی و هم در داخل منزل.

در شرایطی که از کاکتوس خود در بیرون از منزل یا محیط باز نگهداری می‌کنید این مهم است که در حرارت خورشید در تابستان از گیاه خود محافظت کنید. و از شدت نور خورشید تابیده شده به گیاه بکاهید.

از طرف دیگر، اگر کاکتوس شما نور کافی دریافت نکند، به رشد غیر عادی و ساقه‌ای مانند ادامه می‌دهد. این ممکن است برای قسمتی از گیاه شما رخ دهد که آن‌را به سمت منبع نوری سوق دهد. همانطور که در مطلب نور مناسب کاکتوس  گفته شد گیاه خود را با همان روش‌ها به سمت نور بچرخانید. به نحوی که از دریافت نور کافی و مناسب برای گیاه مطمئن شوید.

آبیاری بیش از حد کاکتوس‏

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس و شاید بیشترین اشتباهی که بین مردم رایج است آبیاری اشتباه گیاه می‌باشد. آن‌هایی که از گیاهان معمول خانگی نگهداری می‌کنند معمولاً به این اشتباه برای کاکتوس و ساکولنت خوددچار می‌شوند.

کاکتوس‌ها همانند سایر گیاهان به آن میزان آب نیاز ندارند، به خصوص در زمستان و فصل رکود رشد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید اطمینان یابید گیاه شما در بهار گلدهی می‌کند این است که در طول زمستان به گیاه خود آب ندهید.

اگر کاکتوس خود را در خاکی مناسب کاشته باشید، که حالت ماسه‌ای دارد و آب را به سرعت از خود عبور می‌دهد و خشک می‌شود، این شرایط ایده‌آل است. قبل از آبیاری گیاه، بهتر است تا ۲ الی ۳ سانتی‌متر از خاک گیاه و اطراف ریشه را بررسی نمایید که خاک خشک باشد. اگر خشک بود، می‌توانید آبیاری را انجام دهید. ولی اگر شک دارید بهتر است از آب دادن به گیاه بپرهیزید.

کاکتوس کریسمس
کاکتوس کریسمس

 

آبیاری کم کاکتوس

اگرچه آبیاری بیش از حد گیاه معمولاً باعث مرگ بسیاری از کاکتوس‌ها می‌شود. یکی دیگر از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس‌ها عدم آبیاری  و آبیاری کم گیاه است.

به خاطر داشته باشید اینکه کاکتوس‌ها با آب نیاز ندارند یک افسانه است. مانند هر گیاهی، آن‌ها هم برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. این درست است که برخی گونه‌های این گیاه به آبیاری در زمستان نیاز ندارند، ولی در فصول رشد و در بهار و به خصوص در تابستان نیازمند آبیاری هستند.

کاشت اشتباه در محیط بیرونی

در سال‌های اخیر کاکتوس‌ها محبوبیت خاصی در تزیین و زیبایی بخشی به محیط‌های بیرونی شرکت‌ها و منازل تبدیل شده‌اند. در هر صورت این حیاتی است که شرایط مورد نیاز گیاه هنگامی که در حیاط یا محیط بیرونی کاشته می‌شود لحاظ گردد. اگر توجه نکنید، منجر به از دست رفتن سلامت ظاهری و حتی منجر به مرگ گیاه می‌شود.

هنگام کاشت کاکتوس، یک حالت تپه‌ای مانند از سطح زمین برای آن ایجاد کنید. این کار امکان این را می‌دهد که آب دور ساقه پایینی گیاه و اطراف ریشه جمع نشود و از پوسیدگی آن جلوگیری می‌کند.

همچنین خاک گیاه باید امکان عبور سریع آب را داشته باشد و سریع خشک شود. از گیاه خود نیز در مقابل نور مستقیم و شدید آفتاب به خصوص در تابستان محافظت نمایید.

فراموشی مبارزه آفات

یکی از نکات جالب درباره کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها این است که به طور طبیعی در مقابل آفاتی مانند حشرات و بیماری‌ها مقاومت بیشتری دارند. خارهای گیاه و پوست بیرونی آن در مقابل اکثر حشرات محافظ خوبی محسوب می‌شود. ولی اگر آفتی به گیاه شما حمله کرد باید از سموم مناسب برای از بین بردن آن‌ها استفاده نمایید.

فقط این کار یعنی سمپاشی گیاه را نباید در هنگام تابش نور به آن انجام دهید. کاکتوس شما در این مواقع به راحتی دچار آفتاب سوختگی شده و آسیب می‌بیند.

اشتباهات نگهداری کاکتوس, نگهداری کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گلدهی کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کاکتوس و ساکولنت