کوددهی و تغذیه کاکتوس

کوددهی و تغذیه کاکتوس

تعاریف جامع و کامل درباره کوددهی و تغذیه کاکتوس

در این مطلب می‌خواهیم درباره کوددهی و تغذیه کاکتوس مطالبی کاربردی را برای شما بیان نماییم. این را دقت داشته باشید که کاکتوس‌ها فقط مختص بیابان نیستند. شما می‌توانید از داشتن آن‌ها در محیط خانه و محل کار خود لذت ببرید. البته با توجه به آب و هوای محیط نگهداری کاکتوس‌ها آنها در شرایط مختلفی می‌توانند زندگی کنند. کاکتوس‌ها دو گونه اصلی دارند: کاکتو‌س‌های دارای خار و دارای پیاز در بیابان‌ها، کاکتوس‌های گلدار در مناطق معتدل. این گیاهان دارای خار در طول فصول رشد نیاز به کوددهی برای بازسازی مواد مغذی داخل خاک دارند. کوددهی و تغذیه کاکتوس اگر صحیح باشد منجر به رشد بهتر، گلدهی و داشتن رنگ طبیعی گیاه می‌گردد.بنابراین کاکتوس شما زیباتر به نظر می‌رسد.

تغذیه کاکتوس
تغذیه کاکتوس

در چه فصولی می‌توان به کاکتوس کود داد؟

اکثر کاکتوس‌ها در اوایل بهار شروع به رشد می‌کنند. برگ یا قسمت جدیدی از آن رشد می‌کند. سایز جدیدی پیدا می‌کند. که البته این بسته به نوع گیاه شما دارد. هنگامی که احساس کردید گیاه شما وارد مرحله رشد شده است تغذیه گیاه را انجام دهید. البته رشد و نمو کاکتوس بسته به شرایط نگهداری گیاه نیز دارد. نور مناسب برای کاکتوس یکی از عوامل مهم و حیاتی در سلامتی و رشد گیاه محسوب خواهد شد. البته که آبیاری صحیح کاکتوس نیز در سلامتی و عدم دچار شدن گیاه به بیماری و رشد آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

همانطور که گفته شد بیشتر کاکتوس‌ها در فصول بهار و تابستان وارد دوره رشد خود خواهند شد. در پاییز و زمستان فصل استراحت کاکتوس فرا می‌رسد. رشد آنها کند یا اصلاً رشدی ندارند. در این مواقع گیاه شما به تغذیه و کوددهی نیازی نخواهد داشت.

روش کوددهی و تغذیه کاکتوس

یک قاشق چای خوری کود با نیتروژن کم مانند مخلوط NPK 5-10-5 را با یک لیتر آب مخلوط کنید. کاکتوس خود را تا حدی که خاک آن خیس شود آبیاری نمایید. این کار را هر ۸ هفته یکبار در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ادامه دهید. در زمستان و پاییز نیازی به تغذیه گیاه نیست. در این هنگام فصل استراحت و رکود گیاه فرا رسیده است. اگر در فصل پاییز و زمستان تغذیه و کوددهی کاکتوس خود را انجام دهید، گیاه شما دچار مشکل خواهد شد. تغذیه در این زمان ممکن است منجر به از بین رفتن کاکتوس شما شود.

طریقه مصرف کود کاکتوس

اگر از کودهای جامد استفاده می‌کنید باید به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی را در میزان مناسب آب ریخته و به گیاه خود بدهید. برخی کودهای مخصوص این گیاهان به صورت مایع هستند. این موارد را نیز طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی در فصول رشد که اشاره شد مصرف نمایید.

کود مناسب کاکتوس
کود مناسب کاکتوس

آیا می‌توان کاکتوسی که تازه به گلدان جدید منتقل شده را کود داد؟

تغذیه کاکتوس می‌تواند برای گیاهی که تازه گلدان آن تعویض شده است مضر باشد. پس تغذیه گیاه خود را تا زمانی که به گلدان جدید عادت کند متوقف نمایید. این کار ممکن است تا دو ماه ادامه یابد. زیاده‌روی در کوددهی و تعجیل در رشد گیاه منجر به از دست رفتن آن خواهد شد. به دلیل اینکه با تعویض گلدان مواد و عناصر موجود در خاک تازه هستند، می‌توانند نیازهای غذایی گیاه را تامین نمایند.
برخی از انواع کاکتوس مانند کاکتوس‌های گلده در زمستان و پاییز رشد کرده و گل می‌دهند. در فصول گرم بهار و تابستان وارد دوره استراحت و رکود خود می‌شوند. برای این گیاهان زمان‌بندی تغذیه را تغییر دهید و در زمستان به کوددهی بپردازید. انواع لیتوپس از دسته این گیاهان هستند.
کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به ندرت به مواد غذایی اضافی نیاز دارند. کوددهی و تغذیه کاکتوس با استفاده از کودهای با فسفر بالاتر از نیتروژن به میزان ۲ به ۱ پیشنهاد می‌گردد. ساکولنت‌ها نیز به تغذیه سه یا چهار بار در فصل رشد نیاز دارند.

کودهای ارگانیک و غیر ارگانیک

کودها حاوی مواد غذایی که گیاه شما رشد و سلامتی داشته باشند هستند. کوددها هم می‌توانند طبیعی و هم غیر طبیعی باشند. در انواع گرانول، پودر، مایع و جامد یافت می‌شوند. فواید کوددهای غیر ارگانیک کافی بودن میزان عناصر شیمیایی آن‌ها است. کوددهای ارگانیک اما دارای کاستی‌هایی در عناصر سازنده هستند که در دراز مدت ناکارآمدی آن‌ها را می‌توان مشاهده کرد. پس کوددهی و تغذیه کاکتوس با این نوع از کودها توصیه نمی‌شود. دقت به جمله آخر داشته باشید. عناصر طبیعی منابع مناسبی برای برطرف سازی نیازهای کاکتوس نیستند.

عناصر اصلی کودها و کاربرد آنها در گیاه:

N) نیتروژن – تقویت رشد اندام‌های بیرونی گیاه، کمک به ساخت پروتوپلاسم، پروتئین و سایر موارد مربوط به قسمت‌های سلول گیاه
P) فسفر (فسفات) – تقویت رشد ریشه گیاه. کمک به رشد میوه و بذر
K) پتاسیم – تقویت گلدهی و میوه‌دهی کاکتوس
شما می‌توانید با استفاده از کود‌های دارای نیتروژن پایین بتدریج تغذیه گیاه را در اوایل بهار شروع کنید. کود NPK 5-10-5 بهتر عمل می‌کند. آن را در طول تابستان با خاک گیاه مخلوط و به گیاه خود بدهید. روش دیگر این است که از کود مایع استفاده کنید. یک درب بطری از آن‌را در یک لیتر آب حل کرده و کوددهی و تغذیه کاکتوس خود را انجام دهید.
برای آشنایی با نحوه مراقبت و نگهداری کاکتوس و ساکولنت می‌توانید به وبلاگ کاکتوس ایران مراجعه کنید.

در این مطلب سعی کردیم تمام موارد ضروری که برای تغذیه و کوددهی کاکتوس لازم است را بیان کنیم. می‌توانید در صورت بروز هرگونه سوال، در پایان همین مطلب نظرات خود را با ما درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

تقویت رشد کاکتوس, کوددهی و تغذیه کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه
نوشتهٔ بعدی
گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم