کوددهی و تغذیه کاکتوس

کوددهی و تغذیه کاکتوس

تعاریف جامع و کامل کوددهی و تغذیه کاکتوس

کاکتوس‌ها فقط مختص بیابان نیستند. شما می‌توانید از داشتن آن‌ها در محیط خانه و محل کار خود لذت ببرید، البته با توجه به آب و هوای محیط نگهداری کاکتوس . کاکتوس‌ها دو گونه اصلی دارند: کاکتو‌س‌های دارای خار و دارای پیاز در بیابان‌ها، کاکتوس‌های گلدار مناطق معتدل. این گیاهان دارای خار نیاز به کوددهی برای بازسازی مواد مغذی داخل خاک در طول فصول رشد دارند. کوددهی و تغذیه کاکتوس اگر صحیح باشد منجر به رشد بهتر، گلدهی و داشتن رنگ طبیعی گیاه می‌گردد، پس کاکتوس شما زیباتر به نظر می‌رسد.

فصول تغذیه کاکتوس

اکثر کاکتوس‌ها در اوایل بهار شروع به رشد می‌کنند، برگ و یا قسمت جدیدی از آن رشد می‌کند، سایز جدیدی پیدا می‌کند که البته این بسته به نوع گیاه شما دارد. هنگامی که احساس کردید گیاه شما وارد مرحله رشد شده است تغذیه گیاه را انجام دهید.

روش کوددهی و تغذیه کاکتوس

یک قاشق چای خوری کود با نیتروژن کم مانند مخلوط ۵-۱۰-۵ را با یک لیتر آب مخلوط کرده و کاکتوس خود را تا حدی که خاک آن خیس شود آبیاری نمایید. این کار را هر ۸ هفته یکبار در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ادامه دهید. در زمستان و پاییز نیازی به تغذیه گیاه نیست، در این هنگام فصل استراحت و رکود گیاه فرا رسیده است.

کوددهی کاکتوسی که گلدان آن تازه تعویض شده

تغذیه کاکتوس می‌تواند برای گیاهی که تازه گلدان آن تعویض شده است مضر باشد. پس تغذیه گیاه خود را تا زمانی که به گلدان جدید عادت کند متوقف نمایید، این کار ممکن است تا دو ماه ادامه یابد. ازدیاد کوددهی و تعجیل در رشد گیاه منجر به از دست رفتن آن خواهد شد.
برخی گونه‌های کاکتوس مانند کاکتوس‌های گلده در زمستان و پاییز رشد می‌کنند و گل می‌دهند و در فصول گرم بهار و تابستان وارد دوره استراحت و رکود خود می‌شوند. برای این گیاهان زمان‌بندی تغذیه را تغییر دهید و در زمستان به کوددهی بپردازید.
کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به ندرت به مواد غذایی اضافی نیاز دارند. کوددهی و تغذیه کاکتوس با استفاده از کودهای با فسفر بالاتر از نیتروژن به میزان ۲ به ۱ پیشنهاد می‌گردد. ساکولنت‌ها نیز به تغذیه سه یا چهار بار در فصل رشد نیاز دارند.

کودهای ارگانیک و غیر ارگانیک

کودها حاوی مواد غذایی که گیاه شما رشد سلامتی داشته باشند هستند. کوددها هم می‌توانند طبیعی و هم غیر طبیعی باشند و در انواع گرانول، پودر، مایع و جامد یافت می‌شوند. فواید کوددهای غیر ارگانیک کافی بودن میزان عناصر شیمیایی آن‌ها است. کوددهای ارگانیک اما دارای کاستی‌هایی در عناصر سازنده هستند که در دراز مدت ناکارآمدی آن‌ها را می‌توان مشاهده کرد. پس کوددهی و تغذیه کاکتوس با این نوع از کودها توصیه نمی‌شود.

عناصر اصلی و کاربرد آنها در گیاه:

N) نیتروژن – تقویت رشد اندام‌های بیرونی گیاه، کمک به ساخت پروتوپلاسم، پروتئین و سایر موارد مربوط به قسمت‌های سلول گیاه
P) فسفر (فسفات) – تقویت رشد ریشه گیاه. کمک به رشد میوه و بذر
K) پتاسیم – تقویت گلدهی و میوه‌دهی کاکتوس
شما می‌توانید با استفاده از کود‌های دارای نیتروژن پایین بتدریج تغذیه گیاه را در اوایل بهار شروع کنید. کود NPK 5-10-5 بهتر عمل می‌کند. آن را در طول تابستان با خاک گیاه مخلوط و به گیاه خود بدهید. روش دیگر این است که از کود مایع استفاده کنید. یک درب بطری از آن‌را در یک لیتر آب حل کرده و کوددهی و تغذیه کاکتوس خود را انجام دهید.
برای آشنایی با نحوه مراقبت و نگهداری کاکتوس و ساکولنت می‌توانید به وبلاگ کاکتوس ایران مراجعه کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه
نوشتهٔ بعدی
گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم
فهرست