نگهداری گیاه کالادیوم

نگهداری گیاه کالادیوم

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه کالادیوم

کالادیوم (Caladium) یک گیاه استوایی همیشه سبز است. که به یک گیاه بی‌نظیر و زیبا برای منازل و محیط‌های کاری تبدیل شده است. این گیاه دارای برگ‌های نازک و بزرگ و به شکل پیکان است. کالادیوم در طرح‌ها و رنگ‌های زیبایی وجود دارد. رنگ‌های معمول کالادیوم، سفید، سبز، قرمز و صورتی و با نقاط، خطوط و لکه‌هایی وجود دارد. نگهداری گیاه کالادیوم با رعایت موارد گفته شده در این مطلب کار آسانی است.

نگهداری این گیاه در منزل با رعایت مواردی نظیر، نور، آبیاری و محیط مراقبت از گیاه کار سختی نیست. فصل رشد این گیاه از بهار آغاز و تا پاییز ادامه خواهد داشت. نگهداری آن مستلزم محیطی با رطوبت بالا است. این گیاه همچنین در مقابل سرما مقاوم نیست و نباید اجازه داد دمای نگهداری محیط گیاه پایین تر از دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد برسد. این گیاه به نام های بال فرشته و گوش فیلی هم شناخته می‌شود. کالادیوم تا ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر و تا پهنای ۶۰ سانتی‌متر می‌تواند رشد داشته باشد.

معرفی و شرایط زندگی گیاه

همانطور که گفتیم این گیاه یک گیاه فصلی حتی در مناطق استوایی است. جایی که کشاورزان پرورش آن را در فصول بهار و پاییز هنگام گرما و رطوبت هوا انجام می‌دهند. هنگامی که نگهداری گیاه کالادیوم را در محیط داخلی انجام می‌دهید، باید دمای محیط نگهداری آن را گرم، محیط را با نور روشن غیر‌مستقیم و رطوبت فراوان فراهم نمایید. حتی در بهترین شرایط، برگسار کالادیوم فقط برای چند ماه سبز است. و بتدریج با فرا رسیدن فصل رکود و استراحت گیاه برگ‌های آن شروع به از بین رفتن و ریزش می‌کنند. این یک امر طبیعی در فرآیند زندگی گیاه است.

بسیاری از پرورش‌دهندگان گیاه کالادیوم غده‌ها و پیاز‌های این گیاه را برای کاشت در سال بعد نگهداری می‌کنند. این گیاه برای برگ‌هایش نگهداری می‌شود، ولی گلدهی هم می‌کند. هنگام گلدهی باید گل‌های آن را از گیاه جدا کرد. تا انرژی کالادیوم برای رشد برگ‌های بزرگ و زیبای گیاه به کار گرفته شود.

کالادیوم وایت کوئین
کالادیوم وایت کوئین

نور مناسب نگهداری گیاه کالادیوم

نگهداری گیاه کالادیوم مستلزم داشتن محیطی روشن و با نور غیر مستقیم است. برگ‌های این گیاه به قدری نازک و ظریف هستند که در مقابل نور مستقیم خورشید و آفتاب مقاومتی نخواهند داشت. این گیاه نور مناسب و روشن هنگام طلوع خورشید را دوست دارد و باید در مقابل نور ظهر و بعد از ظهر خورشید از گیاه محافظت شود. اگر برگ‌های این گیاه در معرض نور خورشید قرار بگیرند، موجب آفتاب سوختگی برگ‌های گیاه می‌شود. چند ساعت نور روشن و مناسب در طول روز برای گیاه مناسب است.

هنگام نگهداری گیاه کالادیوم در محیط خارجی، باید کنترل بیشتری در مقابل نور خورشید از گیاه انجام داد. در برخی از شرایط آب و هوایی، پرورش دهندگان از این گیاه در محیط خارجی مراقبت می‌کنند ولی روی نور گیاه کنترل کامل دارند.

خاک مناسب و تعویض گلدان گیاه کالادیوم

برای نگهداری گیاه کالادیوم نیاز به خاکی با زه‌کشی بسیار مناسب است. بهترین مخلوط خاک برای این گیاه مخلوط پیت ماس و پرلیت می‌باشد. غده‌های سیب‌زمینی مانند کالادیوم بالغ قابل تقسیم هستند. از اینکه هر یک از این غده‌ها دارای قدرت رشد حداقل یک ساقه هستند اطمینان حاصل کنید. چه در محیط داخلی و چه در محیط بیرونی کالادیوم یک گیاه فصلی است که در تابستان دارای برگسار است. و در اواسط پاییز و زمستان به دوره رکود و استراحت خود وارد می‌شود. دوره رکود گیاه به شرایط دمایی یا نوری گیاه بستگی ندارد بلکه به مدت زندگی آن وابسته است.

هنگامی که برگ‌های این گیاه شروع به مردن در پاییز می‌کند، می‌توانید پیاز های این گیاه را در همان خاک به صورت خشک نگهداری کنید یا آن‌ها را تمیز کنید و در جایی خشک نگهداری کنید. آن‌ها را در دمایی حدود ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید تا سالم بمانند و با شروع فصل بهار می‌توانید دوباره آن‌ها را در گلدان بکارید.

کالادیوم ردفلاش
کالادیوم ردفلاش

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه کالادیوم

هنگامی که فصل رشد گیاه شروع می‌شود و برگ‌ها نمایان می‌شوند. به اندازه‌ای گیاه را آبیاری کنید که تا همیشه تا حدی خاک آن مرطوب بماند. هیچ گاه اجازه خشکی کشیدن گیاه را ندهید. هنگام نگهداری گیاه کالادیوم و وقتی برگ‌های آن شروع به ریزش می‌کند آبیاری را متوقف کنید و دوباره با فرا رسیدن فصل رشد به آبیاری ادامه دهید. بوجود آوردن شرایط محیط طبیعی زندگی کالادیوم نکته کلیدی در موفقیت برای رشد این گیاه در محیط خانه می‌باشد. رطوبت بسیار بالا و گرمای محیط باید برای آن فراهم باشد.

می‌توان برای افزایش رطوبت از روش‌های غبار‌پاشی یا ریختن آب و سنگ‌ریزه در زیر گلدانی آن استفاده کرد. هرگز گیاه خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی قرار ندهید. همچنین می‌توانید برای بالا بردن رطوبت محیط زندگی گیاه از دستگاه بخور سرد در اطراف آن استفاده کنید.

کوددهی گیاه به صورت هفتگی در فصول رشد با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی امکان‌پذیر است.

انواع مختلف گیاه کالادیوم

همانطور که قبلاً هم اشاره شد این گیاه در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی پرورش داده می‌شود که در زیر به برخی اشاره می‌کنیم:

کالادیوم کریمسایکل Caladium Creamsicle:

این گونه از کالادیوم دارای برگ های سبز با رگه‌های قرمز و رگه اصلی سفید می‌باشد.

کالادیوم سفید کریسمس:

دارای برگ‌های بزرگ و پیکان مانند با نقاط زیاد و پرتعداد سفید است.

کالادیوم Little Miss Muffet:

این نوع از انواع کوتوله کالادیوم است که تا ۲۰ سانتی‌متر در ارتفاع رشد می‌کند. برگ‌های آن به رنگ سبز لیمویی و با نقاط صورتی کم رنگ است.

کالادیوم Puppy Love:

این کالادیوم بسیار جدید می‌باشد و دارای برگ‌های صورتی با لبه‌های سبز است. می‌توان نگهداری گیاه کالادیوم پاپی لاو را در بسیاری از شرایط آب و هوایی انجام داد و این گیاه مقاومت بیشتری در مقابل نور خورشید از خود نشان می دهد.

سمی بودن گیاه کالادیوم

همه قسمت‌های گیاه کالادیوم سمی هستند و هنگام نگهداری گیاه کالادیوم در منزل آن را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان خود دور نگه دارید. خوردن برگ‌های این گیاه باعث بروز درد در چشم، حالت تهوع و اسهال در انسان و در حیوانات باعث حالت تهوع و اسهال و درد‌های دهانی می‌شود.

نگهداری گیاه کالادیوم, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آگاو اوهی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس