نگهداری آگاو اوهی

نگهداری آگاو اوهی

معرفی کامل و نحوه نگهداری آگاو اوهی

آگاو اوهی (Agave Ohi Raijin) یکی از گیاهان کمیاب و خارق‌العاده از خانواده آگاو است. این ساکولنت تا ارتفاع و پهنای ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و جز گیاهان کامپکت محسوب می‌شود. نگهداری آگاو اوهی کار سختی نیست و همانند سایر هم خانواده‌های خود جز ساکولنت‌های با مراقبت اندک محسوب می‌شود. اگر جز آن دسته از علاقه‌مندانی هستید که به گیاه خود زیاد آب می‌دهید آگاو اوهی گیاهی نیست که بتوانید از آن مراقبت کنید. این ساکولنت یک گیاه کند رشد است و علاقه به آبیاری زیاد ندارد.

نور مناسب نگهداری آگاو اوهی

برای نگهداری آگاو اوهی نیاز به محیطی روشن و با نور مناسب است. اگر در منزل خود نورگیر مناسبی دارید و قسمت جنوبی خانه شما دارای پنجره است و نور را از خود عبور می‌دهد این گیاه را می‌توانید نگهداری کنید. آگاو اوهی علاقه زیادی به نور صبحگاهی و بعد از ظهر است و محیطی روشن را دوست دارد. همانطور که گفته شد بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره جنوبی خانه است. از قرار دادن این ساکولنت زیبا در محیط خارجی در نور مستقیم آفتاب به خصوص در تابستان خودداری کنید. این کار موجب آفتاب سوختگی و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. گردش هوای مناسب برای محیط نگهداری گیاه از عوامل مهم در نگهداری آگاو اوهی است.

هنگام نگهداری آگاو اوهی در خانه، باید نور مورد نیاز را فراهم کرد. در غیر اینصورت رنگ برگها روشن و از بین خواهند رفت. این مشکل با تغییر شرایط بهبودی پیدا نخواهد کرد. بنابراین راه پیشگیری از این مشکل تامین نور مناسب برای گیاه است. اگر محیط خانگی شما نیازهای نوری ساکولنت را فراهم نمی‌کند، از نور مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.

دمای مناسب نگهداری آگاو اوهی

اگر دمای محیط زندگی شما کمتر به نقطه یخ‌زدگی می‌رسد، می‌توانید اوهی را در محیط بیرون خانه نگهداری کنید. این گیاهان نور کامل تا نیمه سایه را دوست دارند. در مناطقی با هوای نسبتاً گرم، بهتر است آن را در مکانی نیمه سایه به دور از آفتاب بعد از ظهر بخصوص در تابستان قرار دهید. هنگامی که نگهداری آگاو اوهی را به خارج از خانه انتقال می‌دهید، این مهم است که به تدریج آن را به محیطی با نور زیاد منتقل کنید. این کار ریسک آفتاب سوختگی آن را کاهش خواهد داد. بهترین دما برای مراقبت از این ساکولنت زیبا دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

آگاو اوهی ابلق
آگاو اوهی ابلق

آبیاری مناسب گیاه آگاو اوهی

همانطور که گفته شد آگاو اوهی نیاز به آبیاری زیادی ندارد. در فصول رشد و گرم سال فقط هنگامی آن را آبیاری کنید که خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. اگر به خشک بودن خاک در هنگام آبیاری شک دارید، بهتر است از آبیاری گیاه خودداری نمایید. در پاییز و زمستان و در فصول رکود گیاه به اندازه‌ای آن را آبیاری کنید تا از خشکی مفرط خاک جلوگیری کنید. آبیاری و خیس بودن خاک گیاه در زمستان و در هوای سرد می‌تواند منجر به یخ‌زدگی، پوسیدگی و از بین رفتن آگاو اوهی شما شود.

این ساکولنت تا حد زیادی نسبت به خشکی مقاوم است. ولی در مقابل آبیاریهای مکرر دوام نخواهد داشت. برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد گیاه، مهم است که حتماً قبل از آبیاری مجدد شرایط خاک بررسی شود. با انگشت خود یا یک تکه چوب می‌توانید میزان رطوبت را بررسی نمایید. اگر گیاه را خارج از خانه نگهداری می‌کنید، باید با توجه به شرایط محیطی آن را آبیاری کنید. رطوبت و خنکی دمای هوا باعث خواهد شد ساکولنت شما کمتر نیاز به آبیاری داشته باشد.

خاک مناسب و تعویض گلدان آگاو اوهی

برای نگهداری آگاو اوهی نیاز به مخلوط خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است. می‌توانید برای آن از مخلوط ۵۰ درصد خاک، ۲۰ درصد کوکوپیت، ۲۰ درصد ورمی کمپوست، ۱۰ درصد زغال و پرلیت استفاده کنید. خاک باید دارای زهکش مناسبی باشد و آب را به سرعت از خود عبور دهد. در غیر اینصورت باعث خیس ماندن ریشه و بروز بیماری قارچی خواهد شد.

از آنجایی که این ساکولنت یک گیاه کند رشد است، نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارد. می‌توانید هنگامی که اندازه گیاه از اندازه گلدان آن بزرگ تر شد با رعایت نکات تعویض گلدان در فصل بهار گلدان گیاه خود را تعویض نمایید.

تکثیر گیاه آگاو اوهی

تکثیر آگاو اوهی از طریق بذر و پاجوش امکان‌پذیر است. بهترین روش برای تکثیر آگاو اوهی استفاده از پاجوش‌های گیاه است. اگر نگهداری آگاو اوهی را انجام می‌دهید، ممکن است از کنار گیاه مادر شما پاجوش‌هایی بوجود آیند. می‌توانید هنگامی که اندازه آنها به میزانی رسید که بتوان آن‌ها را از گیاه مادر جدا کرد، در فصل بهار پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدانی جدا با خاک مناسب بکارید.

در پایان می‌توانید در همین صفحه نظرات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نگهداری آگاو, نگهداری آگاو اوهی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه آلوکاسیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه کالادیوم