نگهداری آگاو اوهی

نگهداری آگاو اوهی

معرفی کامل و نحوه نگهداری آگاو اوهی

آگاو اوهی (Agave Ohi Raijin) یکی از گیاهان کمیاب و خارق‌العاده از خانواده آگاو است. این ساکولنت تا ارتفاع و پهنای ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و جز گیاهان کامپکت محسوب می‌شود. نگهداری آگاو اوهی کار سختی نیست و همانند سایر هم خانواده‌های خود جز ساکولنت‌های با مراقبت اندک محسوب می‌شود. اگر جز آن دسته از علاقه‌مندانی هستید که به گیاه خود زیاد آب می‌دهید آگاو اوهی گیاهی نیست که بتوانید از آن مراقبت کنید. این ساکولنت یک گیاه کند رشد است و علاقه به آبیاری زیاد ندارد.

نور مناسب نگهداری آگاو اوهی

برای نگهداری آگاو اوهی نیاز به محیطی روشن و با نور مناسب است. اگر در منزل خود نورگیر مناسبی دارید و قسمت جنوبی خانه شما دارای پنجره است و نور را از خود عبور می‌دهد این گیاه را می‌توانید نگهداری کنید. آگاو اوهی علاقه زیادی به نور صبحگاهی و بعد از ظهر است و محیطی روشن را دوست دارد. همانطور که گفته شد بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره جنوبی خانه است. از قرار دادن این ساکولنت زیبا در محیط خارجی در نور مستقیم آفتاب به خصوص در تابستان خودداری کنید. این کار موجب آفتاب سوختگی و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. گردش هوای مناسب برای محیط نگهداری گیاه از عوامل مهم در نگهداری آگاو اوهی است.

آگاو اوهی ابلق
آگاو اوهی ابلق

 

آبیاری مناسب گیاه آگاو اوهی

همانطور که گفته شد آگاو اوهی نیاز به آبیاری زیادی ندارد. در فصول رشد و گرم سال فقط هنگامی آن را آبیاری کنید که خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. اگر به خشک بودن خاک در هنگام آبیاری شک دارید، بهتر است از آبیاری گیاه خودداری نمایید. در پاییز و زمستان و در فصول رکود گیاه به اندازه‌ای آن را آبیاری کنید تا از خشکی مفرط خاک جلوگیری کنید. آبیاری و خیس بودن خاک گیاه در زمستان و در هوای سرد می‌تواند منجر به یخ‌زدگی، پوسیدگی و از بین رفتن آگاو اوهی شما شود.

خاک مناسب و تعویض گلدان آگاو اوهی

برای نگهداری آگاو اوهی نیاز به مخلوط خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است. می‌توانید برای آن از مخلوط ۵۰ درصد خاک، ۲۰ درصد کوکوپیت، ۲۰ درصد ورمی کمپوست، ۱۰ درصد زغال و پرلیت استفاده کنید.

از آنجایی که این ساکولنت یک گیاه کند رشد است، نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارد. می‌توانید هنگامی که اندازه گیاه از اندازه گلدان آن بزرگ تر شد با رعایت نکات تعویض گلدان در فصل بهار گلدان گیاه خود را تعویض نمایید.

تکثیر گیاه آگاو اوهی

تکثیر آگاو اوهی از طریق بذر و پاجوش امکان‌پذیر است. بهترین روش برای تکثیر آگاو اوهی استفاده از پاجوش‌های گیاه است. اگر نگهداری آگاو اوهی را انجام می‌دهید، ممکن است از کنار گیاه مادر شما پاجوش‌هایی بوجود آیند. می‌توانید هنگامی که اندازه آنها به میزانی رسید که بتوان آن‌ها را از گیاه مادر جدا کرد، در فصل بهار پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدانی جدا با خاک مناسب بکارید.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه آلوکاسیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه کالادیوم
فهرست