نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

معرفی جامع نحوه نگهداری نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس (Tephrocactus Articulatus var. Inermis) یک گیاه تقریباً بدون خار و گاهاً با خارهای بسیار ریز بروی قسمت‌های تازه رشد کرده است. این خارهای بسیار ریز معمولاً بعد از رشد گیاه می‌ریزند. گل این گیاه به شکل زنگوله، به رنگ سفید و با مرکز زرد رنگ می‌باشد که اندازه‌ای در حدود ۵ سانتی‌متر طول و ۴ سانتی‌متر قطر دارد. در این مطلب قصد داریم شرایط نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس برای شما شرح دهیم.

این کاکتوس متعلق به نواحی آرژانتین بوده و شکلی سیب‌زمینی مانند دارد. برای نگهداری کاکتوس آرتیکالاتوس نیاز به نور مناسب و شدید و مراقبت‌های دیگر است. این گونه از کاکتوس در مقابل یخ زدگی مقاوم نیست و هنگام سرما و در دمای یخ زدگی نیاز است که گیاه را به محیط داخل منزل منتقل نمایید.

هنگام آبیاری تفروکاکتوس دقت کنید روی برگ‌های گیاه آب نریزید. و حتماً آب اضافی داخل زیر گلدانی را به سرعت از آن خارج کنید.

تفروکاکتوس اینرمیس
تفروکاکتوس اینرمیس

نور و دمای مناسب برای نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

برای نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس نیاز به نور کامل و مستقیم خورشید است. اگر نمی‌توانید نور مناسب و زیاد را برای این کاکتوس فراهم کنید، از نگهداری آن در منزل خودداری کنید. زیرا باعث از بین رفتن آن خواهید شد.

برای اینکه سلامت گیاه در منزل تضمین شود، می‌توانید برای فراهم کردن نور مناسب گیاه از لامپ‌های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید تا نور لازم را برای آن فراهم کنید. اگر در خارج از منزل از گیاه مراقبت می‌کنید، از تفروکاکتوس خود را در تابستان در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت کنید.

دمای مناسب برای نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس همانطور که گفته شد دمای هوایی گرم است. ولی در دماهای هوایی مختلف قادر به زندگی و رشد است. فقط در فصول سرد از قرار دادن گیاه در دماهای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد خودداری کنید. گردش هوای مناسب جز ضروریات برای سلامت و رشد سالم این کاکتوس محسوب می‌شود.

آبیاری مناسب گیاه تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

این کاکتوس در مقابل خشکی مقاوم است و در مناطق و محیط‌های گرم و خشک بهترین رشد را خواهد داشت. آبیاری بیش از حد موجب پدید آمدن بیماری‌های قارچی و پوسیدگی در گیاه می‌شود. برای آبیاری آن اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود، سپس کاکتوس خود را آبیاری کنید.

آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماریهایی نظیر پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. دقت داشته باشید در زمستان نیازی به آبیاری و خیسی خاک نیست. فقط در حدی آبیاری کنید که از خشکی مفرط خاک جلوگیری شود. اگر از تفروکاکتوس در خانه مراقبت می‌کنید، ماهیانه یکبار در زمستان به میزان کم آبیاری را انجام دهید.

خاک و گلدان مناسب تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

گلدانی برای نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس انتخاب کنید که دارای سوراخ‌های زه‌کشی مناسب و خاک کاکتوس با ۷۰ تا ۸۰ درصد سنگ ریزه معدنی مانند پرلیت یا پومیس باشد. وجود سنگ‌ریزه‌های بیشتر در مخلوط خاک کمک می‌کند تا آب به سرعت داخل خاک حرکت کرده و از کف گلدان خارج شود. برای آشنایی با انواع گلدان مناسب کاکتوس و ساکولنت به مطلب انتخاب گلدان مناسب مراجعه کنید.

تکثیر تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس

شما می‌توانید این گیاه را با استفاده از کاشت بذر یا قلمه تکثیر کنید. برای تکثیر از طریق قلمه می‌توانید قسمت‌های رشد کرده جدید گیاه را از آن با استفاده از یک جسم تیز و ضدعفونی شده جدا کنید. چند روزی اجازه دهید تا محل زخم گیاه خشک شود. سپس آن را در گلدانی با خاک مناسب که قبلاً بیان شد، بکارید و به آنرا خشک نگهداری کنید و به آن آب ندهید تا شروع به رشد کند.

برای تکثیر تفروکاکتوس از طریق بذر، می‌توانید بذرها را در خاک مناسب کاشته و آن‌ها را در جایی گرم نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس را انجام دهید. بهترین زمان برای این کار فصل بهار است.

نگهداری تفرو کاکتوس آرتیکالاتوس اینرمیس, نگهداری تفروکاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه کالادیوم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا لاکتیا