تراریوم چیست؟ چگونه تراریوم بسازیم؟

تراریوم

تراریوم یک باغچه مینیاتوری و کوچک برای تمام دکوراسیون‌ها

باغبانی داخل منزل با تراریوم (Terrarium) یکی از روش‌های جذاب و هیجان‌انگیز در چیدمان گیاهان داخل منزل برای هر دکوری است. یکی از فیزیک‌دانان مشهور در دوره ملکه ویکتوریا به نام ناتانیال بگشووارد از پیشروان و علاقه‌مندان آن بود. او توانست یکی از انواع گیاهان سرخس نادر را در یک شیشه پرورش دهد. این کار، او را ترغیب به ساخت یک ظرف شیشه‌ای برای نگهداری گیاهان کرد. تراریوم‌ها در زمان گذشته با استفاده از شیشه‌های شکل داده شده با دهانه کوچک ساخته می‌شدند. داخل این شیشه‌ها ماسه، ذغال، خزه و خاک می‌ریختند. با این کار می‌توانستند رطوبت مورد نیاز گیاهان رطوبت دوست را فراهم کنند.

تراریوم
تراریوم

تراریوم چیست؟

تراریوم در واقع یک باغچه کوچک، داخل یک شرف شیشه‌ای است. این باغچه کوچک زیبا و جذاب است و راهی برای نگهداری برخی گیاهان در محیط خانه است. قطرات کوچک آب با وارد شدن از یک سمت ظرف شیشه‌ای وارد شده و محیطی مرطوب را درست می‌کنند. گیاه رطوبت مورد نیاز خود را از خاک جذب کرده و از طریق برگ‌ها آن را بخار می‌کند. به این فرآیند فراتراوش (Transpiration) گویند. قطرات آب از سمتی وارد شده و بخار آن‌ها از سمت دیگر به خاک برمی‌گردند. این عمل یک فرآیند مینیاتوری شبیه باران است و نیازهای گیاهان را فراهم می‌کند.

با فهمیدن این موضوع که داخل تراریوم ما سطح رطوبت بسیار بالا است، متوجه این موضوع خواهیم شد که این محیط برای گیاهانی نظیر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها مناسب نیست. گیاهان رطوبت دوست را می‌توان داخل تراریوم به خوبی نگهداری کرد.

انواع تراریوم

امروزه تراریوم در تمامی اندازه‌ها و اشکال مختلف وجود دارد. و از بسیاری از اشیاء شیشه‌ای می‌توان به عنوان محیطی برای ساخت آن استفاده کرد. عموماً انواع تراریوم با گیاهانی که در آن کاشته خواهند شد تقسیم‌بندی می‌شوند. انواع استوایی، ساکولنت‌ها و … برخی این باغچه‌های زیبا و کوچک را به دو دسته روباز و بسته تقسیم می‌کنند. نوع بسته نوع کلاسیک است و زیبایی خاصی را به محیط ما می‌بخشد. به دلیل رطوبت بالایی که در این نوع وجود دارد، گیاهان استوایی برای نگهداری در آن مناسب‌تر هستند.

نوع روباز می‌تواند بسیاری از قابلیت‌ها را از آن بگیرد. ولی با این حال بسیاری باغچه مینیاتوری روباز را ترجیح می‌دهند. این نوع بهترین مکان برای گیاهانی است که به رطوبت زیاد نیازی ندارند. معمولاً کاکتوس و ساکولنت برای این نوع محبوب‌تر هستند.

عملکرد تراریوم چگونه است؟

تراریوم‌های بسته کاملاً اکوسیستم گیاه را تنظیم می‌کنند. درک کارکرد ابتدایی تراریوم اولین قدم در دانستن سیکل آب و سیکل کربن است. گرمای نور خورشید باعث بخار آب از گیاه و خاک خواهد شد. که باعث خنک شدن سطح گلدان شیشه‌ای خواهد شد. همانند باران، آب بخار شده به خاک برخواهد گشت و فرآیند تکرار خواهد شد.

خاک مواد مغذی مورد نیاز گیاه را همانند محیط طبیعی زندگی آن فراهم می‌کند. این مواد مغذی با از بین رفتن گیاه دوباره به خاک باز خواهد گشت. تراریوم‌های بسته علمی نیستند و فقط نیاز به آزمون خطا دارند. و باید در مقابل نور، دما و سایر عوامل کنترل شوند. ولی می‌توانید با مطالعه ادامه مطلب با نگهداری صحیح آن و بالا رفتن درصد موفقیت خود آشنا شوید.

تراریوم
تراریوم

 

چگونه یک تراریوم بسازیم

انتخاب گیاهان مناسب برای تراریوم نقش مهمی در سلامت آن‌ها دارد. گیاهان باید دارای نیازهای یکسان باشند. یعنی به عنوان مثال نباید گیاهان استوایی رطوبت دوست را با گیاهی که به رطوبت نیاز ندارد در یک ظرف شیشه‌ای کاشت. باید در ساخت این باغچه رویایی دقت کرد که می‌خواهیم در چه مکانی آن را قرار دهیم. آیا از همه زوایا قابل دیدن است؟ آیا نور و هوای مورد نیاز گیاهان ما تامین خواهد شد؟

اگر گلدان شیشه‌ای ما فقط از یک سمت قابل مشاهده باشد، می‌توان کاشت گیاهان را به صورتی ترتیب داد که زیباتر به نظر بیایند.

برای ساخت تراریوم نیاز به موارد و عناصر زیر است:

زغال اکتیو (این عنصر برای فیلترینگ استفاده شده و باعث از بین بردن باکتری‌ها می‌شود. زغال اکتیو باعث از بین بردن بوی بد سایر عناصر نیز خواهد شد.)

مداد

یک ظرف شیشه‌ای با دهانه تنگ یا ظرف شیشه‌ای روباز

ماسه‌های تزئینی (انتخابی) این عنصر به صورت دلخواه مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای تزئین سطح خاک است.

موچین بلند

روزنامه یکی از موارد مهم و کمک کننده در باغبانی است. می‌توان از آن برای پوشاندن سطوحی که نمی‌خواهیم لکه‌های آب روی آن‌‌‌‌‌‌ها بماند استفاده کرد.

ماسه و سنگ ریزه

گیاه مناسب

خاک مناسب گیاه ضروری است و برای زنده ماندن گیاهان باید میزان و نوع مناسب خاک را انتخاب کرد. معمولاً خاک گیاه بنفشه آفریقایی مناسب است.

پیت ماس نیز یک عنصر فوق‌العاده برای سطح خاک است.

قاشق با دسته بلند

اسپری آب

تراریوم
تراریوم
مراحل ساخت تراریوم

مرحله اول انتخاب زمینه مناسب و گیاه مناسب است. ابزار مناسب را برای شروع فراهم کنید. گلدان شیشه‌ای یا هر ظرف شیشه‌ای دیگر که می‌خواهید، ابزار، سنگ‌های تزئینی و موارد تزئینی را با آب و صابون بشوئید. روزنامه را زیر دست خود پهن کنید و قسمت‌هایی که خالی هستند را بپوشانید. تصمیم بگیرید که گلدان را به شکل افقی یا عمودی می‌خواهید استفاده کنید.

اولین لایه در گلدان شیشه‌ای ما باید سنگ‌ریزه باشد. و روی آن را با زغال اکتیو به اندازه ۳ سانتی‌متر می‌پوشانیم. روی این دو لایه به اندازه ۵ تا ۶ سانتی‌متر پیت ماس می‌ریزیم. البته مقدار این عناصر به اندازه گلدان ما بستگی خواهد داشت. خاک مناسب گیاهانی که در نظر گرفته‌اید را به اندازه ۵ سانتی‌متر روی این سطوح بریزید.

بعد از این مراحل و تصمیم جایگیری گیاهان خود، با استفاده از قاشق سوراخ‌های کوچکی در نقاط مشخص ایجاد کنید. گیاه انتخابی را برای سوراخ اول با ملایمت با انگشت یا موچین در آن قرار دهید. ریشه‌های گیاه را با خاک بپوشانید و خاک را با مداد به پایین فشار دهید. به کاشت تمام گیاهان خود ادامه دهید. اگر نیاز بود می‌توانید با پیت ماس فضای بین گیاهان را بپوشانید. در مرحله بعد از کاشت با استفاده از سنگ‌ها و موارد دکوری می‌توانید زمینه کار خود را تکمیل کنید. به آرامی خاک و گیاهان را غبارپاشی کنید. و سوراخ درپوش گلدان را ببندید.

تراریوم خود را در مکانی به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. این مهم است که بعد از کاشت گیاهان هر روز آن‌ها را بررسی کنید. اگر داخل گلدان شیشه‌ای شما را بخار به طور کامل فرا گرفت یعنی در آبیاری زیاده‌روی کرده‌اید.

اگر در نگهداری باغچه مینیاتوری روباز شما گیاهان چروکیده و قهوه‌ای شدند، به معنی آبیاری کم‌تر از حد است. گیاهان آسیب دیده را جدا کرده و غبارپاشی را انجام دهید.

تراریوم, ساخت تراریوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه آزالیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سانسوریا مهتابی