نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا

نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا

معرفی جامع و نحوه نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا

کوردلین فروتی‌کوزا (Cordyline Fruticosa) یک گیاه همیشه سبز، بومی نواحی جنوب شرق آسیا، شرق استرالیا، هاوایی و گینه نو است. این گیاه متعلق به خانواده Asparagaceae و شبیه به گیاه محبوب دراسینا نیز است. و در گذشته کوردیلین ترمینالیس نیز نامیده می‌شد. نام کوردیلین از کلمه یونانی Kordyle به معنی کلاب گرفته شده است. نام‌های دیگر آن Ti Plant، درخت کلم، Red Sister Ti، Hawaiian Ti نیز است. این گیاه معمولاً به شکل یک بوته کوچک رشد می‌کند ولی در شرایط ایده‌آل مراقبت تا ارتفاع چهار متر و نیم هم رشد خواهد داشت. برگ‌های گیاه تی نیز تا ۷۵ سانتی‌متر رشد خواهند داشت. این گیاه برگ‌هایی به رنگ سبز، صورتی، قرمز و بنفش دارد. اگر منزل شما دارای نورگیر مناسبی از سمت پنجره جنوبی است، می‌توانید یک گیاه فوق‌العاده زیبا را در محیط خانه خود داشته باشید. در ادامه این مطلب به نحوه و شرایط نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا خواهیم پرداخت.

کوردیلین فروتی‌کوزا
کوردیلین فروتی‌کوزا

نور و دمای مناسب نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا

برای نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا نیاز به محیطی بسیار روشن و با نور غیرمستقیم است. از آنجایی که امروزه کوردیلین از دسته گیاهان محبوب آپارتمانی محسوب می‌شود، در محیط خانه به راحتی می‌توان از آن مراقبت کرد. در صورتی که این گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه خود قرار دهید، شاداب و سالم خواهد ماند. لازم است این نکته را اشاره کنیم که نور مستقیم به خصوص در تابستان منجر به قهوه‌ای شدن و سوختگی نوک برگ‌های گیاه خواهد شد. اگر از این گیاه زیبا در خارج از خانه خود مراقبت می‌کنید باید در تابستان محیطی نیمه سایه را فراهم کنید. هرچه نور محیط کوردیلین بیشتر باشد، برگ‌ها رنگ زیباتری خواهند داشت.

بهترین دما نیز برای نگهداری گیاه کوردیلین دمای معمول خانه است. این گیاه به خوبی در دمای محیط‌های آپارتمانی و اداری رشد و زندگی خواهد کرد. هنگام سرد شدن هوای محیط باید گیاه را به داخل خانه منتقل نمایید. دمای مناسب برای نگهداری کوردیلین دمایی بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه کوردیلین فروتی‌کوزا

برای نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا نیاز به خاکی مرطوب و رطوبت بالاست. هنگامی که سطح خاک گیاه خشک می‌شود، گیاه را به خوبی آبیاری کنید. تا آب از سوراخ کف گلدان خارج شود. برای بالا بردن رطوبت محیط نگهداری گیاه می‌توانید از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید. یا اینکه داخل زیر گلدانی را سنگ‌ریزه ریخته و در آن آب بریزید طوری که با کف گلدان در تماس نباشد. در حالیکه این گیاه به رطوبت علاقه بسیاری دارد، نباید در آبیاری آن زیاده‌روی کرد. آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به پوسیدگی گیاه شود. بهترین آب برای آبیاری کوردیلین آب باران، آب فیلتر شده و یا آبی که به مدت ۲۴ ساعت در محیط قرار گرفته باشد، است. این گیاه نسبت به فلوراید و سایر موارد شیمیایی در آب شهری حساس است. در زمستان نیازهای آبی گیاه کاهش خواهد یافت و باید میزان آبیاری را کاهش و فواصل بین دو آبیاری را افزایش داد.

برای کوددهی و تغذیه کوردیلین باید از کودهای تنظیم شده و مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. البته باید از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی آن استفاده نمود. از کودهای با فسفر بالا نباید استفاده کرد. می‌توانید در فصول بهار و تابستان یکبار به تغذیه گیاه خود برسید. از تماس برگ‌ها و سایر قسمت‌های کورردیلین با انواع مواد شیمیایی (حتی براق کننده برگ) خودداری کنید. به این دلیل که این گیاهان در مقابل مواد غیرطبیعی حساس هستند. و حتماً دقت داشته باشید که این گیاه نسبت به خشکی مقاوم نیست. و برای نگهداری کوردیلین فورتی‌کوزا باید همواره خاک و محیط اطراف آن مرطوب باشد.

کوردیلین
کوردیلین

خاک مناسب نگهداری گیاه کوردیلین

برای نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا نیاز به خاکی با کیفیت و خالی از پرلیت است. پرلیت حاوی کمی فلوراید است که برای گیاه مضر می‌باشد. PH خاک گیاه باید حدود ۶ تا ۶.۵ باشد. بستری حاوی خاک برگ به همراه ماسه یا حتی خاک رس برای این گیاه توصیه می‌شود. کمی پیت ماس و سایر عناصر طبیعی نیز می‌توانند به بالا رفتن زه‌کش خاک کمک کنند. در عین حال به حفظ رطوبت مورد نیاز گیاه نیز کمک خواهند کرد. اگر کوردیلین را در گلدان یا ظرفی کاشته‌اید، این را به یاد داشته باشید که بستر کاشت نباید سنگین باشد. خیسی بیش از حد نیز موجب بروز پوسیدگی خواهد شد.

گلدان استفاده شده برای این گیاه می‌تواند از جنس پلاستیک یا سفال باشد. ولی باید اندازه آن نسبت به گیاه بزرگ‌تر نباشد. زیرا در گلدان‌های بزرگ‌تر رطوبت بیشتر در بستر گیاه باقی مانده و باعث بروز پوسیدگی خواهد شد. همچنین هر چند وقت یکبار باید سوراخ زه‌کش کف گلدان را بررسی کرد. تا از باز بودن راه خروج آب مطمئن شد.

تکثیر گیاه کوردیلین

برای تکثیر کوردیلین می‌توانید یکی از ساقه‌های گیاه را به انتخاب کرده و با یک وسیله تیز و تمیز ببرید. این ساقه باید حداقل ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر باشد. بعد از این کار باید قلمه خود را بروی بستری حاوی ماسه یا سنگ‌ریزه مرطوب بخوابانید. و در مکانی به دور از نور مستقیم خورشید و گرم قرار دهید. ریشه‌ها و برگ‌ها به زودی نمایان شده و بعد از شکل گرفتن آن‌ها می‌توانید قلمه خود را در گلدانی مناسب بکارید. بعد از آن باید نگهداری کوردیلین فورتی‌کوزا جدید خود را به شکل قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات گیاه کوردیلین فورتی‌کوزا

هنگام نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا در منزل ممکن است با برخی آفات روبرو شوید. کنه قرمز یکی از مواردی است که ممکن است در محیط خشک و گرم در زیر برگ‌ها نمایان شود. با بررسی‌های هفتگی گیاه به راحتی می‌توانید از بروز این گونه آفات مطلع شوید.

آبیاری بیش از حد نیز مشکلاتی را برای کوردیلین به همراه خواهد داشت. نقاط باکتریایی بروی ساقه و برگ‌ها و پوسیدگی ریشه، برگ و ساقه از جمله آثار پوسیدگی گیاه است. این آلودگی‌های ناشی از باکتری می‌توانند به سیاه شدن ریشه‌ها و برگ‌های ضعیف شوند. متاسفانه در صورت آلودگی گیاه به این باکتری‌ها، درمان گیاه غیرممکن است. دقت داشته باشید که گیاه آلوده را در نزدیکی گیاهان آپارتمانی دیگر خود قرار ندهید.

زرد شدن برگ‌های کوردیلین ممکن است به دلیل ازدیاد یا کمبود آبیاری و یا بروز ویروس باشد. آبیاری گیاه خود را بررسی کنید. و از باز بودن سوراخ کف گلدان اطمینان حاصل کنید. در صورتی که ایراد از روند آبیاری نبود گیاه خود را با استفاده از قارچ‌کش اسپری کنید. و برگ‌های زرد شده آن را جدا نمایید.

کوردیلین, نگهداری کوردیلین فروتی‌کوزا, نگهداری گیاه کوردیلین

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
دوره رکود یا استراحت گیاه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاهان هوازی