نگهداری گیاه کریپتانتوس

نگهداری گیاه کریپتانتوس

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه کریپتانتوس

کریپتانتوس بروملیادس (Cryptanthus) یکی از گیاهان از خانواده Bromeliaceae است. کریپتانتوس بروملیادس‌ها خاص هستند و فقط روی خاک مانند بسیاری دیگر از هم خانواده‌های خود زندگی می‌کنند. اسم این نوع گیاه از کلمه یونانی به معنی گل مخفی گرفته شده است. کریپتانتوس معمولاً بنام ستاره زمینی نیز شناخته می‌شود که این اسم از شکل برگ‌های آن گرفته شده است. این گیاه با دارا بودن ۱۲۰۰ گونه مختلف دارای گوناگونی و زیبایی‌های خاصی از رنگ‌های سبز تیره و ابلق تا قرمز روشن و صورتی تا نقره‌ای دارا می‌باشد. نگهداری گیاه کریپتانتوس با رعایت موارد ذکر شده زیر کار سختی نیست و شما می‌توانید از این گیاه زیبا در منزل خود نگهداری کنید. گیاه ستاره زمینی بومی نواحی جنوب آمریکاست. به طور دقیق‌تر این گیاه را می‌توان در مناطق جنگلی و بارانی برزیل یافت. برخلاف سایر بروملیادس‌ها این گیاه در خاک رشد می‌کند.

کریپتانتوس زوناتوس (Zonatus)
کریپتانتوس زوناتوس (Zonatus)

 

نور مناسب نگهداری گیاه کریپتانتوس

گونه‌های مختلف کریپتانتوس نیازهای متفاوتی نسبت به نور مورد نیاز رشد دارند. بیشتر کریپتانتوس‌ها نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند. سایه درختان بلند در محیط‌های خارجی یا اتاقی با نور غیرمستقیم خورشید برای نگهداری گیاه کریپتانتوس مناسب است. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، کریپتانتوس به زندگی زیر سایه درختان در مناطق معتدل و مرطوب عادت کرده است. نور بیش از حد و مستقیم خورشید می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی برگ‌های گیاه شود.

اگر گیاه شما در مقابل نور زیاد واکنش نشان داد و علائم آن را مشاهده کردید، کریپتانتوس خود را به مکانی با نور کمتر خورشید منتقل کنید. در حالت متقابل اگر گیاه شما نور کافی را دریافت نکند، رنگ برگ‌های آن به سبز روشن تغییر خواهد کرد و نیاز است به مکانی با نور بیشتر منتقل شود.

دمای مناسب نگهداری کریپتانتوس

کریپتانتوس در محدوده دمایی گسترده‌ای می‌تواند زندگی کند، ولی بهترین دما برای نگهداری گیاه کریپتانتوس دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه برای مراقبت در محیط‌های داخلی آپارتمان و ادارات مناسب است ولی می‌تواند در محیط‌های خارجی با دمای معتدل هم زندگی کند. کوددهی به گیاه هنگامی که هوا سرد می‌شود می‌تواند از ریشه‌های آن و پاجوشها در مقابل سرمای زمستان محافظت کند. این گیاه همچنین در دماهای گرم‌تر هم زندگی می‌کند، و تا دمای ۳۷ درجه سانتی‌گراد درحالی که در محیط رشد آن از رطوبت‌ساز استفاده شود، یا گیاه به صورت دستی غبارپاشی شود، امکان‌پذیر است.

 

کریپتانتوس لاسردا (Lacerdae)
کریپتانتوس لاسردا (Lacerdae)

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه کرپتانتوس

برای نگهداری گیاه کریپتانتوس در تابستان، آبیاری به طور منظم لازم است. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، این گیاه در محیط‌هایی با هوای مرطوب زندگی می‌کند و شما باید تمام تلاش خود را در مرطوب نگه داشتن محیط نگهداری آن بعمل آورید. البته بیشتر بروملیادس‌ها نسبت به خشکی مقاوم هستند. در هنگام آبیاری نباید اجازه دار که خاک گیاه برای مدت طولانی خیس بماند و خاک گیاه غرق آب شود. در طول زمستان ولی باید آبیاری را کاهش داد و مدت زمان بین دو آبیاری را نسبت به ظرایط محیط نگهداری آن طولانی‌تر کرد. دقت داشته باشید که هرگز آب روی بوته مرکزی گیاه ریخته نشود. همیشه خاک گیاه را آبیاری کنید، زیرا خیس شدن برگ‌ها ممکن است باعث بروز بیماری‌های قارچی شود.

برای رشد مناسب و بیشتر کریپتانتوس، می‌توان از کود استفاده کرد. در نگهداری گیاه کریپتانتوس می‌توان از کودهای NPK 10-10-10 یا NPK 14-14-14 استفاده کرد. این مهم است که به میزان یک چهارم مقدار توصیه شده بسته کود در نظر گرفته شده برای گیاه استفاده کرد. این میزان را می‌توانید در طول تابستان در هر آبیاری برای گیاه استفاده کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاه کریپتانتوس

برای نگهداری گیاه کریپتانتوس در منزل نیاز به محیطی مرطوب می‌باشد. آشپزخانه یا حمام در صورت رسیدن نور به گیاه، معمولاً رطوبت بیشتری نسبت به سایر نقاط منزل دارند. برای افزایش رطوبت محیط گیاه، می‌توانید از یک زیرگلدانی بزرگتر از دهانه گلدان گیاه که داخل آن را با سنگ ریزه پرکرده و داخل آب ریخته باشید برای تامین رطوبت استفاده کنید. اگر به دستگاه رطوبت‌ساز دسترسی دارید، می‌توانید از این دستگاه در نزدیکی گیاه خود استفاده کنید. حتی مکان‌هایی از خانه که از گیاهان آپارتمانی دیگر نگهداری می‌کنید، می‌تواند محیط مناسبی برای نگهداری گیاه کریپتانتوس شما باشد.

کریپتانتوس بیویتاتوس (Bivittatus)
کریپتانتوس بیویتاتوس (Bivittatus)

خاک و گلدان مناسب گیاه کریپتانتوس

هنگامی که درباره خاک گیاه صحبت می‌کنیم، مانند بسیاری دیگر از گیاهان متعلق به نواحی جنگلی، ستاره زمینی نیاز به خاکی دارد که بتواند تا حدی رطوبت را در خود نگهداری کند ولی در تمام اوقات خیس نماند. خاک معمولی به همراه پیت‌ماس و ماسه یا پرلیت که بتواند به زهکشی خاک آن کمک کند برای نگهداری گیاه کریپتانتوس گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

برعکس سایر بروملیادس‌ها که سیستم ریشه‌ای بسیار کوچکی دارند، کریپتانتوس دارای یک سیستم ریشه‌ای پیچیده است. ریشه‌های این گیاه مانند برگ‌های آن رشد خواهند داشت. درحالی که سیستم ریشه‌ای گیاه گسترش می‌یابد، یک گلدان با قطر دهانه ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر فضای مناسب برای رشد گیاه را خواهد داشت. استفاده از گلدان پلاستیکی می‌تواند به نگهداری رطوبت مورد نیاز گیاه کمک کند.

 

 

همانند سایر بروملیادس‌ها، کریپتانتوس فقط یکبار در طول زندگی خود گلدهی می‌کند. تقریباً تمامی کریپتانتوس‌ها گلی کوچک و سفید رنگ در نزدیکی برگ‌های خود می‌دهند. برخی اوقات این گلدهی قبل از پایان عمر گیاه است. گیاه سالم می‌تواند جوانه‌های جدیدی در نزدیکی گیاه مادر تولید کند که می‌توان به صورت جداگانه آنها را جدا کرد کاشت. بعد از اینکه گیاه شما غنچه کرد و جوانه‌ها بوجود آمدند، اجازه دهید تا جوانه‌ها سیستم ریشه‌ای کوچک خود را تشکیل دهند. سپس به خوبی از آنها مراقبت و هریک را در گلدانی مستقل بکارید. سیستم ریشه‌ای آنها تقریباً با رشد برگ‌ها رشد خواهند کرد، پس دقت کنید که اندازه گلدان مناسبی را انتخاب کرده باشید و همواره خاک را مرطوب نگه دارید.

بیماری‌ها و آفات گیاه کریپتانتوس

در نگهداری گیاه کریپتانتوس با آفات کمی مواجه خواهید شد. ولی مانند همه بروملیادس‌ها یکی از آفات آسیب رسان به آن‌ها شپشک آردآلود و شته است. برای از بین بردن آن‌ها باید به صورت فیزیکی آلودگی‌ها را از بین برد و با یک گوش‌پاک‌کن یا پارچه آغشته به الکل اتانول محل آلودگی را تمیز کرد. اگر از این روش نتوانستید آفت را از بین ببرید می‌توانید از آفت کش‌های شیمیایی نیز استفاده کنید.

کریپتانتوس لاتیفولیوس (Latifolius)
کریپتانتوس لاتیفولیوس (Latifolius)

 

انواع کریپتانتوس

به دلیل زندگی این گیاه در مناطق مرطوب، بسیاری از انواع آن برای نگهداری در محیط تراریوم مناسب هستند. کریپتانتوی بیویتاتوس یک گل زیبا و بنفش رنگ خواهد داد و تا ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر هم رشد می‌کند. این گونه یک گیاه مناسب و زیبا برای تراریوم محسوب می‌شود. فراوانی گیاه کریتانتوس بسیار است و در ظاهرهای مختلفی یافت می‌شود. شناختن اسم بروملیادس‌ها می‌تواند به شناخت نیازهای مختص هر یک از آنها کمک کند.

 

 

 

بیویتاتوس (Bivittatus)

کوریاسئوس (Coriaceus)

لاسردا (Lacerdae)

لاتیفولیوس (Latifolius)

مارگیناتوس (Marginatus)

زوناتوس (Zonatus)

نگهداری کریپتانتوس, نگهداری گیاه کریپتانتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا موتیکا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری فیکوس الاستیکا