نگهداری هاورتیا موتیکا

نگهداری هاورتیا موتیکا

معرفی جامع و شرایط نگهداری هاورتیا موتیکا

هاورتیا موتیکا (Haworthia Mutica) یک ساکولنت فوق‌العاده برای علاقه‌مندان و تازه‌کاران نگهداری کاکتوس و ساکولنت در منزل است. برای نگهداری هاورتیا موتیکا نیاز به نور خیلی زیاد نیست. و برای حیوانات خانگی سمی محسوب نمی‌شود. این ساکولنت کوچک دارای برگ‌های سبز رنگ، با خطوطی است که قسمت بالای آنها تخت است. هر برگ به مانند پنجره‌ای برای دریافت نور مناسب گیاه است. این ساکولنت گیاهی کند رشد محسوب می‌شود، ولی برای تازه‌کاران بسیار مناسب است. این ساکولنت تا ارتفاع ۱۳ سانتی‌متر و تا پهنای ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

هاروتیا موتیکا
هاروتیا موتیکا

نور و دمای مناسب نگهداری هاورتیا موتیکا

همانطور که در بالا هم اشاره شد نگهداری هاورتیا موتیکا مستلزم داشتن نور زیاد نیست. و این گیاه می‌تواند در محیط‌های نیمه سایه و با نور متوسط هم رشد و زندگی می‌کند. این ساکولنت یک گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان است و می‌توانید آن را در مکانی با فاصله یک متر از پنجره‌های منزل خود قرار دهید. در صورتی که این ساکولنت را در معرض تابش نور مستقیم خورشید به خصوص در فصل تابستان قرار دهید، برگ‌های آن دچار آفتاب سوختگی خواهند شد و گیاه شما از بین خواهد رفت. بهترین نور برای این گیاه نور فیلتر شده خورشید است.

بهترین دما برای نگهداری هاورتیا موتیکا دمای معمولی منزل است. اگر در آن دما شما احساس راحتی می‌کنید، گیاه شما هم احساس خوشایندی خواهد داشت. هاورتیا موتیکا می‌تواند برای مدت کم تا دمای منفی یک درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند. در صورت قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد برای مدت طولانی، دچار یخ‌زدگی شده و از بین می‌رود.

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه هاورتیا موتیکا

برای آبیاری هاورتیا موتیکا لازم است مانند ساکولنت‌های دیگر عمل کنیم. بهترین روش در آبیاری آن، روشی است که باید اجازه دهیم خاک گیاه به طور کامل در بین دو آبیاری خشک شود، سپس گیاه خود را آبیاری کنیم. از آنجایی که فصل رکود و استراحت هاورتیا موتیکا فصول گرم و تابستان است، در این زمان برای نگهداری هاورتیا موتیکا باید آبیاری گیاه را کاهش داد. یعنی فقط وقتی آبیاری انجام شود که از خشکی مفرط خاک جلوگیری کنیم. آبیاری بیش از حد گیاه و ریختن آب روی برگ‌های آن باعث بروز بیماری‌های قارچی و از بین رفتن گیاه خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با نحوه صحیح آبیاری به مطلب نحوه آبیاری انواع ساکولنت مراجعه کنید.

هاروتیا موتیکا
هاروتیا موتیکا

 

خاک و گلدان مناسب نگهداری هاورتیا موتیکا

برای نگهداری هاورتیا موتیکا گلدانی را انتخاب کنید که دارای زه‌کشی مناسبی باشد. می‌توانید از ترکیب مساوی مخلوط خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت به همراه ماسه یا پرلیت برای خاک آن استفاده کنید. گلدان انتخابی نباید عمق زیادی داشته باشد، زیرا سیستم ریشه هاورتیا موتیکا گسترده نیست و نیاز به پیشروی در عمق را ندارد. به یاد داشته باشید بهترین جنس گلدان برای نگهداری این گیاه گلدان‌های سفالی است. در این جنس گلدان‌ها آب با سرعت بیشتری تبخیر می‌شود. از جمع شدن آب در اطراف ریشه و ساقه گیاه جلوگیری می‌کند.

تکثیر گیاه هاورتیا موتیکا

برای تکثیر هاورتیا موتیکا از دو روش کاشت بذر و استفاده از پاجوش می‌توان استفاده کرد. روش آسان‌تر، استفاده از پاجوش‌های این گیاه است. هنگامی که نگهداری هاورتیا موتیکا با شرایط ایده‌آل در منزل انجام شود، این ساکولنت پاجوش‌هایی در اطراف ساقه اصلی تولید می‌کند که می‌توان هنگامی که اندازه آن‌ها به قدری شد که بتوانند به تنهایی به رشد خود ادامه دهند در فصل بهار آنها را با استفاده از یک جسم تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادر جدا کرد. چند روزی باید به گیاهان جدا شده زمان داد تا محل زخم آنها خشک شود و هریک را در گلدانی با قطر مناسب کاشت.

برای آشنایی با انواع دیگر از ساکولنت‎‌ها از خانواده هاورتیا می‌توانید به مطلب درباره نگهداری انواع هاورتیا مراجعه کنید.

نگهداری هاورتیا, نگهداری هاورتیا موتیکا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه هویا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه کریپتانتوس