نگهداری دیسکوریا الفانتیپس

نگهداری دیسکوریا الفانتیپس

معرفی کامل و نحوه نگهداری دیسکوریا الفانتیپس

دیسکوریا الفانتیپس (Discorea Elephantipes) یا گیاه پافیلی، لاک لاکپشت نام‌های دیگر این ساکولنت هستند که اصلیتی متعلق به جنوب آفریقا دارد. به صورت یک غده یا پیاز روی زمین زندگی می‌کند. این ساکولنت یک گیاه کند رشد و یک ساکولنت خاص و عجیب محسوب می‌شود. غده این گیاه دارای شیارهایی است که آن را به صورت یک صخره با خطوط هندسی و شبیه به لاک لاکپشت درآورده است. این گیاه می‌تواند تا صد سال رشد داشته باشد و برگ‌هایی به شکل قلب و گلهایی ریزی به رنگ زرد دارد. نگهداری دیسکوریا الفانتیپس آسان است و به نور مناسب و دمای معمول اتاق برای رشد نیازمند است. کمترین دمای نگهداری این گیاه ۱۸ درجه سانتی‌گراد است.

ساقه‌ای از قسمت بالای این گیاه در طول سال چندین بار می‌روید و از بین می‌رود. و این بستگی به منطقه زندگی شما و محل نگهداری آن خواهد داشت. اگر از چند گیاه در یک گلدان مراقبت می‌کنید ممکن است دارای زمان استراحت و رکودی متفاوت باشند. ممکن است خو گرفتن گیاه با محیط جدید زندگی آن چند ماه به طول انجامد.

دیسکوریا الفانتیپس
دیسکوریا الفانتیپس

نور و دمای مناسب نگهداری دیسکوریا الفانتیپس

نگهداری دیسکوریا الفانتیپس مستلزم تامین نور مناسب و محیطی روشن برای گیاه است. اگر از این ساکولنت عجیب در منزل خود نگهداری می‌کنید، می‌توانید گیاه خود را پرنور ترین نقطه قرار دهید. معمولاً پشت پنجره جنوبی در خانه بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه محسوب خواهد شد. اگر به نور طبیعی دسترسی ندارید، می‌توانید از لامپ‌های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد دمای مناسب نگهداری این گیاه دمایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. اگر دمای محیط برای مدت چند روز از این دما افت کند، مشکلی برای آن پیش نمی‌آید. ولی اگر برای مدتی بیشتر این امر ادامه پیدا کند، می‌تواند در سلامت دیسکوریا تاثیرگذار باشد.

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه دیسکوریا الفاتتیپس

برای آبیاری دیسکوریا الفانتیپس باید اجازه داد تا دو سوم خاک خشک شود، سپس آن را آبیاری نمود. هنگامی که گیاه دارای ساقه است، باید آبیاری را به طور منظم انجام داد و از ریختن آب روی غده گیاه خودداری کرد. همچنین در هر بار آبیاری از کودهای رقیق و مخصوص کاکتوس و ساکولنت برای تغذیه آن استفاده نمود. که البته میزان کود مورد استفاده باید یک چهارم مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود باشد. زمان استراحت و رکود گیاه برگ‌ها زرد شده و ساقه نیز خشک خواهد شد، در این حالت کوددهی گیاه را متوقف کرده و آبیاری را کاهش دهید و گیاه را برای چند هفته در یک جای خنک‌تر قرار دهید.

برای نگهداری دیسکوریا الفانتیپس و داشتن گیاهی شاداب و سالم باید از آب‌های جوشیده شده و بدون کلر استفاده کنید. از آبیاری گیاه با آب سرد نیز پرهیز کنید.

 

دیسکوریا الفانتیپس
دیسکوریا الفانتیپس

خاک و گلدان مناسب نگهداری دیسکوریا الفانتیپس

برای نگهداری دیسکوریا الفانتیپس نیاز به خاکی سبک با زه‌کشی بسیار عالی است. می‌توانید برای رشد مناسب و سلامت گیاه از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت به همراه اضاه کردن کمی سنگ ریزه یا پرلیت جهت بالا رفتن زه‌کشی آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید خاکی مناسب برای تقویت و رشد گیاه خود درست کنید و خاک‌های موجود در بازار را خریداری نکنید، می‌توانید از این مطلب کمک بگیرید.

هنگامی که گیاه را خریداری می‌کنید حداقل تا یکسال نیاز به تعویض گلدان آن نیست. از آنجایی که دیسکوریا یک ساکولنت کند رشد است، نیاز چندانی به تعویض گلدان آن وجود ندارد. در صورت نیاز به تعویض گلدان آن، باید از خاک با کیفیت مناسب و ضدعفونی شده که در بالاتر توضیح داده شد استفاده کنید. از آنجایی که این گیاه ریشه‌های بلندی ندارد، برای نگهداری دیسکوریا الفانتیپس گلدان‌های سفالی و با عمق کم بهترین مکان برای رشد محسوب می‌شوند.

دوره استراحت و رکود دیسکوریا

هنگامی که لبه برگ‌های دیسکوریا به رنگ قهوه‌ای یا زرد درمی‌آیند. شما باید متوجه این شوید که می‌خواهد وارد دوره استراحت و رکود خود شود. وارد شدن گیاه به دوره رکود ریتم یا زمان مشخصی نخواهد داشت. و فقط از روی تغییر رفتار و متوقف شدن رشد برگ‌ها می‌توان به آن پی برد.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، با ریزش کامل برگ‌ها و خشک شدن ساقه گیاه وارد دوره استراحت می‌شود. شما باید در این زمان گیاه را برای مدت دو هفته به مکانی خنک‌تر منتقل و آبیاری آن را متوقف کنید. بعد از گذشت این مدت گیاه را به مکان قبلی انتقال داده و نحوه نگهداری و مراقبت را به طور معمول ادامه دهید. ممکن است در نگهداری دیسکوریا الفانتیپس در طول سال چندبار گیاه شما به دوره استراحت خود برود.

دیسکوریا الفانتیپس

مطلب را به اشتراک بگذارید

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام یعنی باید بزاریم کامل که برگها ریخت بعد به جای خنک ببریم یا همین که شروع به ریزش کرد باید به جای خنک منتقل بشه؟؟

  پاسخ
  • با سلام
   هنگامی که برگ‌ها شروع به زرد شدن، خشک و کامل ساقه‌ها از بین می‌روند، با کاهش آبیاری گیاه، باید آن را به مکانی با دمای پایین‌تر منتقل نمود. در این مدت به گیاه خود نباید کود هم بدهید. بعد از گذشت دو الی سه هفته به مکانی با نور بیشتر منتقل می‌شود تا رشد خود را دوباره شروع کند.

   پاسخ
 • سلام ، گیاه من برگاش ریخت ولی قبلش بهش کود داده بودم و الان یه ساقه بلند با برگای کوچیک داره که به سبزی برگای قبلی نیست ، آقتاب جنوبی میگیره و آبیاریش هم منظمه ، لازمه جاشو تغییر بدم و آبیاری رو کم کنم ؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر نور مناسب و غیرمستقیم دریافت می‌کنه و اندازه گلدانش مناسب هست، خیر. نیازی به تغییر مکان نیست. برگ‌هایی که مجدد از گیاه می‌رویند ابتدا کوچک‌تر هستند و با بلند شدن ساقه برگ‌ها هم اندازه بزرگ‌تری پیدا می‌کنند.

   پاسخ
 • سلام، گیاه من شاخه های نازک جانبی بلند زیاد میزنه برگاش ریزه و احساس میکنم این شاخه ها مانع رشد شاخه ی اصلی شدن و اینکه تازه کود دادم و الان برگاش داره زرد میشه…

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   نور گیاه خود را بررسی کنید (نور متوسط و غیر مستقیم برای دیسکوریا مناسب است) و از جابه‌جایی مکرر گیاه خود بپرهیزید. این گیاه نیازی به کود چندانی ندارد و در صورتی که خاک گیاه تازه است، اصلا نیازی به کود نیست. تغییر مکان گلدان و تغذیه بیش از حد می‌تواند به گیاه شما استرس وارد نماید و باعث زرد شدن برگ‌ها شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری فیکوس الاستیکا
نوشتهٔ بعدی
دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی