نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا

نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا

معرفی جامع و نحوه نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا (افوربیا اختاپوس)

افوربیا کاپوت مدوزا (Euphorbia Caput-medusae) یک گیاه عجیب و از خانواده افوربیا است. شکل و ظاهر عجیب و فرم جذاب آن باعث شده که این گیاه را به نام‌های دیگر نیز بشناسند. افوربیا فلانگانی Euphorbia Flanaganii، گیاه مدوزا، افوربیا مدوزا و ساکولنت مدوزا از دیگر نام‌های این گیاه است. نام این گیاه مشخصاً از یکی از اساطیر یونان باستان به نام مدوزا گرفته شده است. مدوزا  اسطوره‌ای بود که موهایی داشت که از مارهای زنده درسته شده بود و اگر کسی در چشمان او نگاه می‌کرد به سنگ تبدیل می‌شد. این ساکولنت بومی نواحی جنوب آفریقا است و در مناطق صخره‌ای و ماسه‌ای ساحلی یافت می‌شود. در ادامه مطلب با شرایط نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا آشنا خواهیم شد.

کاپوت مدوزا دارای ساقه‌ای در مرکز است که اندازه قطر آن به ۲۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. با در نظر نگرفتن ارتفاع گیاه، این ساکولنت جز گیاهان کامپکت محسوب شده و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. ولی به دلیل ظاهر غیر معمول آن، پیشنهاد می‌شود آن را در تجمع سایر گیاهان خود قرار ندهید. در حالیکه مرکز افوربیا کاپوت مدوزا رشد می‌کند، برگ‌های جدیدی از آن می‌روید. این گیاه دارای ساقه‌های بیشماری می‌شود که معمولاً نیمی از آنها در زیر خاک هستند.

نوع گلده این گیاه در فصل بهار شروع به گلدهی می‌کند. گل‌ها کوچک و با رنگ زرد روشن هستند. این گل‌ها به شکل مجموعه‌ای در بالای گیاه رشد کرده و رایحه‌ای شیرین دارند. این رایحه بسیار سبک و در صورتی قابل احساس است که گل‌ها به مرحله رشد کامل خود رسیده باشند.

افوربیا کاپوت مدوزا
افوربیا کاپوت مدوزا

نور و دمای مناسب نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا

برای نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا نیاز به مکانی با نور مناسب و محیطی روشن و گرم است. در حالیکه این گیاه همانطور که گفته شد به محیطی روشن و گرم نیازمند است، نمی‌تواند در مقابل تابش مستقیم آفتاب مقاومت کند و در صورتی که آفتاب به خصوص از پشت شیشه به آن بتابد، دچار آفتاب سوختگی خواهد شد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود این گیاه را با فاصله از پنجره منزل خود نگهداری کنید. مکانی که دارای نور مناسب و محیطی نیمه سایه و گرم باشد برای افوربیا کاپوت مدوزا مناسب است. این گیاه برای رشد سالم و قدرتمند نیاز به نور مناسب حداقل ۶ ساعت در طول روز را دارد.

دمای محیط یکی دیگر از تاثیرگذارترین موارد در نگهداری این گیاه است. در طول تابستان، دمای مناسب برای نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. از طرف دیگر، در طول فصول سرد و در زمستان، دمای محیط نگهداری گیاه باید در حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم و ثابت باشد تا گیاه ما احساس راحتی کند و سالم بماند.

آبیاری و تغذیه افوربیا کاپوت مدوزا

افوربیا کاپوت مدوزا برای سالم ماندن و گلدهی نیاز چندانی به آب ندارد. آبیاری بیش از حد نیاز گیاه منجر به بروز مشکلاتی برای آن خواهد شد. در طول تابستان و در فصل رشد، برای تحریک رشد گیاه آن را به صورت ماهیانه یکبار آبیاری کنید. هنگام افت دمای هوا، میزان آبیاری را کاهش دهید و در زمستان هرگز گیاه را آبیاری نکنید. همانطور که گفته شد، نگهداری کاپوت مدوزا نیازمند آبیاری زیاد نیست، ولی این به این معنی نیست که گیاه به تغذیه هم نیاز نخواهد داشت. در طول فصول گرم و تابستان می‌توانید با استفاده از کودهای رقیق و محلول در آب به صورت ماهیانه گیاه خود را تغذیه کنید.

افوربیا اختاپوسی
افوربیا اختاپوسی

خاک مناسب و تعویض گلدان افوربیا کاپوت مدوزا

خاک مناسب برای نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا یک مخلوط خاک با زه‌کشی مناسب است. حتماً از اینکه مخلوط خاک مورد استفاده برای مدت طولانی مرطوب نمی‌ماند اطمینان حاصل کنید. همیشه بعد از آبیاری باید آب اضافی از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود تا از بروز پوسیدگی ریشه گیاه جلوگیری شود. مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با اضافه کردن مقداری سنگ ریزه بیشتر بهترین بستر برای پرورش ساکولنت مدوزا است.

در مدت زمان نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا نیازی به تعویض گلدان به طور متناوب نیست و این گیاه تا مدت طولانی نیازی به تعویض گلدان پیدا نخواهد کرد زیرا این گیاه، یک ساکولنت کند رشد محسوب می‌شود. در هر صورت هنگامی که اندازه گیاه از اندازه گلدان آن بزرگ‌تر شود باید اقدام به تعویض گلدان گیاه با یک سایز بزرگ‌تر نمود. جنس گلدان مناسب برای نگهداری این ساکولنت، گلدان‌های سفالی هستند.

تکثیر افوربیا کاپوت مدوزا

تکثیر گیاه افوربیا کاپوت مدوزا کار آسانی است. استفاده از قلمه بهترین روش برای تکثیر و پرورش گیاه است. می‌توانید یکی از ساقه‌ها را با استفاده از یک جسم تیز و ضدعفونی شده از بدنه اصلی جدا کرده و آن را درون گلدانی با مخلوط خاک با زه‌کشی مناسب بکارید. ریشه‌دهی گیاه جدید تا چند روز ابتدایی انجام خواهد شد.

بیماری‌ها و آفات افوربیا کاپوت مدوزا

کاپوت مدوزا مستعد هجوم آفاتی مانند، شپشک آردآلود است. این آفت در قسمت مرکزی گیاه و ساقه اصلی تجمع می‌کنند. بهترین راه مقابله در این شرایط، استفاده از یکپارچه آغشته با الکل است که باید قسمت‌های آلوده را کاملاً تمیز کرد.

رشد علفی و به اصطلاح خیاری گیاه نیز از دیگر مشکلات معمول است. هنگام بروز این مشکل، مهمترین مسئله بررسی میزان نور دریافتی گیاه است. در نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا نیاز به نور مناسب و مکانی روشن است. در غیر این صورت رشد این ساکولنت به صورت علفی بوده و ساقه‌هایی نازک خواهد داشت. باید گیاه را به تدریج به محیط روشن‌تر منتقل نمایید تا بتواند سلامتی خود را بازیابی کند.

افوربیا, نگهداری افوربیا اختاپوس, نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کاکتوس کریسمس