نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا

نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا

معرفی جامع گیاه استرومانته سانگینیا

گیاه استرومانته سانگینیا (Triostar Stromanthe) یک گیاه با شاخ و برگ فراوان و ابلق با رگه‌های رنگ صورتی روی برگ‌ها است. استرومانته سانگینیا یک گیاه آپارتمانی مناسب و معمول برای نگهداری در خانه است. ولی این گیاه می‌تواند در محیط‌های خارجی با دمای گرم و مرطوب نیز رشد کند. برگ‌های این گیاه در شب به سمت بالا می‌روند و برخی اوقات با گیاه گیاه کالاتیا اشتباه گرفته می‌شود. نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا در منزل بسیار آسان است و نیاز به کوددهی زیاد دارد تا بتواند شاخ و برگ جدید تولید کند.

همانطور که گفته شد، این گیاه در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب بهترین رشد را دارد. به همین دلیل یک گیاه مناسب برای آپارتمان است. برای عملکرد و رشد بهتر گیاه بهتر است آن را در نزدیکی یکی از پنجره‌های خانه قرار دهید تا بتواند نور مورد نیاز خود را دریافت کند. چرخاندن یکبار در هفته گلدان گیاه می‌تواند به رشد شاخ و برگ‌های آن کمک کند و به تناسب رشد گیاه نیز کمک خواهد کرد. غبارپاشی برگ‌ها نیز به صورت یکبار در هفته می‌تواند به تامین رطوبت گیاه کمک کند.

در این مطلب با موارد زیر آشنا خواهیم شد:

نور مناسب گیاه استرومانته

دمای مناسب استرومانته

آبیاری و تامین رطوبت مورد نیاز استرومانته سانگینیا

کود و تغذیه مناسب استرومانته

خاک مناسب گیاه سانگینیا

تکثیر و پرورش استرومانته

مشکلات و بیماری های گیاه استرومانته سانگینیا

استرومانته سانگینیا
استرومانته سانگینیا

نور مناسب نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا

برای نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا نیاز به نور غیرمستقیم و محیطی روشن است. این گیاه استوایی در مناطق جنگل‌های بارانی استوایی و نیمه استوایی در زیر سایه درختان رشد می‌کند. برای مراقبت از این گیاه در محیط آپارتمان و منزل خود می‌توانید آن را در مکانی از منزل قرار دهید که محیطی روشن داشته باشد و نور غیرمستقیم دریافت کند. تمامی پنجره‌های خانه در صورتی که نور غیر مستقیم به گیاه برسد می‌توانند گزینه مناسبی برای نگهداری آن باشند. دقت کنید نور مستقیم باعث ایجاد سوختگی و خشکی شاخ و برگ گیاه خواهد شد.

دمای مناسب گیاه استرومانته

از آنجایی که استرومانته یک گیاه استوایی است، محیطی مرطوب و با دمای گرم را ترجیح می‌دهد. بهترین دما برای نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا دمایی بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. اگر در منزل از این گیاه مراقبت می‌کنید، دمای معمول خانه دمایی مناسب برای این گیاه بشمار می‌آید. همچنین دقت کنید برای گرم کردن محیط پیرامون گیاه، آن را در نزدیکی وسایل گرمایشی خود قرار ندهید. زیرا موجب خشک شدن و از بین رفتن گیاه خود خواهید شد.

آبیاری و رطوبت مناسب گیاه استرومانته سانگینیا

یکی از مهمترین موارد در نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا تامین مناسب میزان آب مورد نیاز گیاه است. اشتباه در آبیاری گیاه می‌تواند منجر به ار دست رفتن ظاهر سالم آن خواهد شد. خاک گیاه را همیشه تا حدی مرطوب نگهداری کنید ولی نباید خیس و غرق آب باشد. در هوای خنک‌تر، این گیاه را کمی خشک‌تر نگهداری کنید. برای آبیاری گیاه نیاز است که خاک را بررسی نمایید. هنگامی که دو تا سه سانتی‌متر از سطح خاک گلدان خشک شد، می‌توانید گیاه خود را آبیاری کنید. در این شرایط گیاه شما بهترین رشد را خواهد داشت و سالم خواهد ماند. بعد از هر آبیاری آب اضافی زیرگلدانی گیاه را خارج کنید و اجازه ندهید آب درون زیرگلدانی آن جمع شود. آب زیاد و خیسی بیش از حد خاک موجب بروز پوسیدگی برای گیاه خواهد شد.

این گیاه در مقابل کیفیت و نوع آب، همچنین دمای آن کمی حساس است. معمولاً آب شهری نتیجه خوبی را در بر نخواهد داشت. آب جوشیده یا آب باران بهترین و ایده‌آل‌ترین آب برای آبیاری گیاه است. برای آبیاری استرومانته سانگینیا نیاز است که از آبی با دمای معمول اتاق استفاده کنید. به این منظور آب مورد نظر را به مدت ۲۴ ساعت در دمای اتاق نگهداری و سپس به گیاه بدهید.

تامین رطوبت

برای تامین رطوبت مورد نیاز نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا می‌توانید گیاه را در محیط آشپزخانه، حمام (در صورت دارا بودن پنجره برای تامین نور مورد نیاز گیاه) و مکانی که رطوبت بیشتری دارد نگهداری کنید. در این اماکن رطوبت بیشتر است و گیاه شما شادابی و سلامت خود را خواهد داشت. در هوای خشک لبه برگ‌های گیاه قهوه‌ای رنگ و حالت خشکی پیدا خواهد کرد. برای تامین رطوبت در منزل می‌توانید از دستگاه رطوب ساز یا از یک زیرگلدانی بزرگ‌تر که حدفاصل گلدان و آن را با سنگریزه و آب پر کرده‌اید استفاده کنید.

استرومانته سانگینیا
استرومانته سانگینیا

 

تغذیه گیاه استرومانته سانگینیا

تغذیه گیاه استرومانته با استفاده از کودهای معمول نگهداری گیاهان آپارتمانی محلول در آب، به صورت هر چند هفته یکبار می‌تواند به سلامت و رشد گیاه کمک زیادی کند. مطمئن شوید، که از کود مناسب استفاده می‌کنید، زیرا استفاده بیش از حد و نامناسب می‌تواند منجر به سوختگی و آسیب جدی به ریشه‌های گیاه شود.

استفاده از کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی به میزان یک چهارم میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کود به صورت سه هفته یکبار از فصل بهار تا اوایل پاییز در نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا توصیه می‌شود. از کودهی به گیاه در فصل استراحت آن یعنی زمستان خودداری کنید.

 

خاک و گلدان مناسب نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا

برای نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا نیاز به خاکی سبک، با زه‌کشی مناسب و با قابلیت عبوردهی مناسب هوا می‌باشد. اگرچه خاک مناسب برای این گیاه باید بتواند تا حدی رطوبت را در خود نگهداری کند، ولی نباید سنگین و چسبناک باشد. بهترین مخلوط خاک برای این گیاه استفاده از یک قسمت پیت‌ماس، یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاک معمولی است. این مخلوط می‌تواند رطوبت مورد نیاز ریشه‌های گیاه را تامین و همچنین گردش هوای مناسبی داشته باشد. همانطور که گفته شد، بهترین گزینه برای خاک گیاه، خاکی است که بتواند آب را به راحتی و به سرعت از خود عبور دهد. استرومانته سانگینیا نسبت به رطوبت بیش از حد خاک هم حساس است. بنابراین برای جلوگیری از خیس ماندن بیش از حد خاک باید از پرلیت و یا خاک ارکیده استفاده کنید.

هنگامی که درباره گلدان مناسب برای نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا صحبت می‌کنیم، نباید از این نکته چشم پوشی کنیم که گلدان مناسب برای این گیاه نباید بیش از حد بزرگ باشد. گلدان بزرگ موجب بیش از حد مرطوب ماندن خاک و به وجود آمدن مشکلاتی برای گیاه ما خواهد شد. بیماری‌هایی مانند پوسیدگی در این شرایط می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به گیاه ما شود. سوراخ‌های فراوان زه‌کشی برای جلوگیری از بروز بیماری‌های پوسیدگی ریشه و خیس ماندن خاک ضروری است.

تعویض گلدان استرومانته سانگیانا بعد از گذشت دو تا سه سال می‌تواند، به سلامت و رشد گیاه کمک کند. هنگامی که ریشه‌های گیاه از سوراخ‌های کف گلدان بیرون زد اقدام به تعویض گلدان گیاه خود کنید. بهترین زمان نیز برای تعویض گلدان در فصل بهار است.

استرومانته سانگینیا
استرومانته سانگینیا

تکثیر استرومانته سانگینیا

متاسفانه امکان تکثیر گیاه استرومانته سانگینیا از طریق قلمه ساقه و برگ امکان‌پذیر نیست. اگر مشتاق تکثیر این گیاه در منزل هستید، می‌توانید این کار را با استفاده از روش تقسیم بوته و ریزوم‌های گیاه انجام دهید. برای داشتن گیاهی سالم و شاداب نیاز است که از ریزوم‌هایی استفاده کنید که حداقل سه تا چهار برگ دارند. بعد از کاشت آن در مخلوط خاکی مناسب و در گلدانی جداگانه، خاک گیاه را مرطوب نگهداری کنید. تقسیم بوته گیاه استرومانته سانگینیا باید در فصول گرم سال، بهار و تابستان و باید قبل از رشد مجدد گیاه انجام شود.

 

بیماری‌ها و آفات گیاه استرومانته سانگینیا

هنگام نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا با آفات خاص و زیادی روبرو نخواهید شد. اگر آفاتی مانند، شته، شپشک آردآلود یا حشره پولک را مشاهده کردید، می‌توانید با استفاده از یک پارچه به صورت فیزیکی آن‌ها را تمیز کنید. استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی منجر به آسیب رسیدن به برگ‌های گیاه خواهد شد.

قهوه‌ای شدن برگ‌های استرومانته سانگینیا

قهوه‌ای شدن برگ گیاه استرومانته سانگینیا معمولاً نشان دهنده کمبود رطوبت محیط نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا است. هوای خشک خانه می‌تواند منجر به قهوه‌ای و خشک شدن لبه برگ‌های گیاه شود. اگر محیط خشک است، ممکن است شما نقاطی قهوه‌ای نیز روی برگ‌ها مشاهده کنید. غبارپاشی برگ‌ها به صورت روزانه می‌تواند موجب تامین سلامتی گیاه شود.

زرد شدن برگ‌های گیاه استرومانته سانگینیا

دو دلیل اصلی برای زرد شدن برگ گیاه استرومانته سانگینیا وجود دارد که یکی آبیاری بیش از حد و دیگری کمبود نور مورد نیاز گیاه است. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید ابتدا به کاهش آبیاری گیاه اقدام کنید. فقط وقتی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک به اندازه دو الی سه سانتی‌متر خشک باشد. یا گیاه را به مکانی با نور بیشتر و روشن‌تر انتقال دهید.

پژمرده شدن برگ گیاه استرومانته سانگینیا

کمبود رطوبت معمولاً یکی از دلایل خشکی و یا پژمرده شدن برگ گیاه است. برای کمک به گیاه باید، خاک را مرطوب و برگ‌ها را غبارپاشی کرد. همانطور که گفته شد، برای نگهداری گیاه استرومانته سانگینیا، گیاه خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی یا در معرض وسایل سرمایشی قرار ندهید.

لوله‌ای شدن برگ گیاه استرومانته سانگینیا

لوله‌ای شدن و پیچ خوردن برگ گیاه استرومانته، نشانه بروز استرس به گیاه است. کمبود رطوبت، دمای بالاتر از نیاز گیاه، کیفیت آب مورد استفاده و آبیاری بیش از حد از عوامل بروز این مشکل هستند. برای بازسازی گیاه و شادابی آن نیاز است، شرایط نگهداری مناسب آن را که در این مطلب به طور کامل توضیح داده شد را رعایت نمایید.

ریزش برگ و مردن استرومانته سانگینیا

ریزش برگ‌ها نشان دهنده مرگ گیاه است. جهت پی بردن به علت این مشکل باید شرایط را بررسی کرد. مشکلات مربوط به خیسی بیش از حد خاک یا وجود کرم و هزارپا در خاک گیاه و آسیب رساندن این موجودات به ریشه یکی از علل مردن و ریزش برگ‌ها باشد. می‌توانید گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک آن را بررسی نمایید و اگر نیاز است گلدان آن را با استفاده از مخلوط خاک مناسب تعویض کنید.

استرومانته سانگینیا, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه کالاتیا اوربیفولیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا کاپوت مدوزا