نگهداری افوربیا هوریدا

نگهداری افوربیا هوریدا

معرفی جامع شرایط نگهداری افوربیا هوریدا

افوربیا هوریدا (Euphorbia Horrida) یکی از ساکولنت‌ها از خانواده افوربیاهاست. این گیاه دارای انواع گوناگونی است و به صورت گسترده‌ای پرورش داده می‌شود. این ساکولنت بسیار مقاوم است و نگهداری افوربیا هوریدا در خانه امکان‌پذیر است. بسیاری از انواع این گیاه هیبرید هستند. و تشخیص انواع آن کار سختی است. ساقه این گیاه معمولاً تا ۷۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. خارهای گیاه در اندازه و شکل‌های مختلف هستند و معمولاً رنگ آن‌ها بنفش، قرمز یا خاکستری است که تا ۴ سانتی‌متر هم رشد خواهند داشت.

افوربیا هوریدا
افوربیا هوریدا

 

نور و دمای مناسب نگهداری افوربیا هوریدا

افوربیا هوریدا نیاز به محیطی روشن و نور زیادی دارد. هنگامی‌ که این گیاه را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که نور زیادی را دریافت کند. نور کامل خورشید و تا حدودی فیلتر شده بهترین نور برای این گیاه است. ترجیحاً این ساکولنت در خارج از منزل نگهداری شود رشد و سلامت مناسب‌تری خواهد داشت.

برای نگهداری افوربیا هوریدا نیاز به محیطی با دمای گرم است. کمترین دمایی که می‌تواند تحمل کند منفی ۳ درجه سانتی‌گراد است. اگر در مناطق سرد زندگی می‌کنید، بهتر است در فصول سرد گیاه را به داخل منزل خود انتقال دهید. تا زمانی که گیاه شما نور کافی را دریافت کند مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.

آبیاری مناسب افوربیا هوریدا

افوربیا هوریدا تا زمان رعایت شرایط مناسب نگهداری و مراقبت صحیح زیبا و شاداب است. این ساکولنت همانند دیگر ساکولنت‌ها آبیاری می‌شود. روش آبیاری در سلامت و نگهداری افوربیا هوریدا نقش مهمی دارد. این گیاه نباید در آب غرق شود و خاک نباید برای مدت طولانی خیس بماند. بهترین روش در آبیاری این گیاه این است که در بین دو آبیاری باید اجازه دهید خاک به طور کامل خشک شود. آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماری‌های پوسیدگی و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

در زمستان نیاز است که میزان آبیاری را کاهش و زمان بین دو آبیاری را افزایش دهید. سوراخ‌های زه‌کش گلدان گیاه را بررسی نمایید و بعد از هر آبیاری آب اضافی از زیرگلدانی را خارج کنید.

افوربیا هوریدا
افوربیا هوریدا

خاک مناسب و تعویض گلدان افوربیا هوریدا

این ساکولنت در هر نوع خاک با زه‌کشی مناسب رشد خواهد کرد. البته بهترین خاک برای نگهداری افوربیا هوریدا همان مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت است. خاک این گیاه باید بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد و مدت زیادی خیس نماند. برای نگهداری افوربیا هوریدا گلدان مناسب انتخاب کنید. مهمترین بیماری و بیشترین مشکلی که در نگهداری ساکولنت‌ها با آن روبرو خواهید شد، پوسیدگی است. پس خاک، آبیاری و گلدان گیاه نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

این گیاه نیاز به تعویض گلدان سالیانه نخواهد داشت. فقط زمانی گلدان را تعویض کنید که اندازه گیاه را ریشه‌ها بزرگتر از گلدان شود. بهترین زمان نیز برای تعویض گلدان ابتدای بهار و در اوایل فصل رشد گیاه است.

تکثیر افوربیا هوریدا

تکثیر افوربیا هوریدا از دو روش کاشت بذر و استفاده از پاجوش‌ها امکان‌پذیر است. در روش تکثیر از طریق پاجوش، باید چند سال صبر کرد تا گیاه از خود پاجوش تولید کند. با استفاده از یک جسم تیز و تمیز باید با دقت قلمه‌ها را جدا کرد. برای چند روز منتظر بمانید تا محل زخم گیاه خشک شود. یک گلدان مناسب انتخاب و مخلوط خاک را داخل آن بریزید. قلمه را در آن بکارید و تا مدتی که رشد جدید در گیاه جوان خود مشاهده نکردید خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از مشاهده رشد، از همان روش‌های قبلی در نگهداری افوربیا هوریدا استفاده کنید. این ساکولنت کند رشد است. تکثیر از طریق بذر بسیار زمان‌بر است و توصیه نمی‌شود.

شما می‌توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه در پایین همین نوشته با ما در میان بگذارید.

نگهداری افوربیا, نگهداری افوربیا هوریدا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری سانسوریا مهتابی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه آلوکاسیا بگیندا