نگهداری سانسوریا مهتابی

نگهداری سانسوریا مهتابی

معرفی کامل و نحوه نگهداری سانسوریا مهتابی

سانسوریا مهتابی (Sansevieria Moonshine) از خانواده سانسوریا تریفاسکیتا است که جز دسته Asparagaceae محسوب می‌شود. این گیاه به نام‌های دیگر Sansevieria Craigii، Sansevieria Jacguinii و سانسوریا لاورنتی سوپربا نیز شناخته می‌شود که به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب امروزه شناخته شده است. این گیاه بومی نواحی غربی آفریقا از نیجریه تا کنگو است. اسم آن از رنگ نقره‌ای-سبز برگ‌هایش گرفته شده است. نگهداری سانسوریا مهتابی کار سختی نیست و در ادامه به بررسی شرایط مناسب این گیاه می‌پردازیم.

سایز و رشد سانسوریا مهتابی

در مقایسه با سانسوریا تریفاسکیتا هانی که حدوداً رشد ارتفاع آن به ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد، سانسوریا مهتابی تا ۶۰ سانتی‌متر نیز رشد خواهد کرد. برگ‌های این گیاه همانطور که گفته شد به رنگ سبز روشن و نقره‌ای هستند که در طول خود رنگ سبز تیره را نیز دارند. در شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی با نور کم، برگ‌ها رنگ سبز تیره‌تری پیدا خواهند کرد. ولی در عین حال رنگ نقره‌ای را نیز در خود دارند. رشد این گیاه نسبت به سایر هم‌خانواده‌های خود سریع‌تر است.

سانسوریا مهتابی
سانسوریا مهتابی

 

نور و دمای مناسب نگهداری سانسوریا مهتابی

نور غیرمستقیم یا نور هنگام طلوع خورشید بهترین نور برای نگهداری سانسوریا مهتابی در محیط آپارتمانی است. ولی گذشته از این نیاز گیاه، می‌تواند در نور کامل خورشید (به غیر از تابش مستقیم در تابستان) و نور کم نیز زندگی کند. سعی کنید برای مراقبت از این گیاه در خانه آن‌را در جایی قرار دهید که بتواند نور غیرمستقیم و لازم خود را دریافت کند. در نزدیکی هر یک از پنجره‌ها در خانه می‌توان این گیاه را قرار داد.

دمای مناسب برای نگهداری آن دمایی بین ۱۳ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه در محیط‌های گرم عملکرد بهتری خواهد داشت. پس سعی کنید دما را بین این دو دما نگه دارید. در زمستان نباید اجازه داد دمای هوا زیر صفر درجه سانتی‌گراد برسد.

آبیاری و تغذیه سانسوریا مهتابی

از آنجایی که این گیاه یک ساکولنت محسوب می‌شود، برای سلامتی و زندگی نیاز زیادی به آبیاری ندارد. این گیاه می‌تواند خشکی را تحمل کند. شما برای آبیاری سانسوریا مهتابی باید اجازه دهید خاک آن در بین دو آبیاری خشک شود. برگ‌های گیاه در آبیاری باید خشک بماند و آبیاری بیش از حد موجب بروز بیماری پوسیدگی خواهد شد. هنگام فرا رسیدن فصل سرما و با پایین آمدن دمای محل نگهداری سانسوریا مهتابی باید میزان آبیاری را به یکبار در ماه کاهش داد.

برای تغذیه و کوددهی این گیاه می‌توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای دوبار در سال در بهار و تابستان استفاده کنید. هرگز گیاه خود را بیشتر از حد تغذیه نکنید. برخی بر این باورند که با کوددهی بیشتر رشد گیاه زیاد خواهد شد. این باور اشتباه است و به گیاه شما آسیب می‌رساند.

خاک مناسب و تعویض گلدان سانسوریا مهتابی

خاک مناسب برای نگهداری سانسوریا مهتابی مخلوط خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت است. زه‌کشی مناسب از عوامل مهم در نگهداری این گیاه است. عدم زه‌کشی خاک و سوراخ گلدان موجب بروز بیماری پوسیدگی خواهد شد.

اگرچه می‌توانید در هر زمان از سال گلدان گیاه خود را تعویض کنید، برای این کار عجله نکنید. تعویض گلدان گیاه سانسوریا هر دو تا پنج سال یکبار می‌تواند انجام شود و این کافیست. هنگامی که می‌خواهید سانسوریا مهتابی خود را جابه‌جا کنید، ریشه‌ها را به آرامی از گلدان قبلی خارج کنید.

سانسوریا مهتابی
سانسوریا مهتابی

تکثیر سانسوریا مهتابی

بهترین روش برای تکثیر این گیاه استفاده از پاجوش‌هایی است که از اطراف گیاه می‌رویند. پاجوش‌ها را با دقت و با استفاده از یک جسم تیز و تمیز از گیاه مادر جدا کنید. و بعد از خشک شدن زخم آن را در گلدان جدید بکارید. خاک گلدان جدید را بیش از حد خیس نگهداری نکنید. همان روش آبیاری که در نگهداری گیاه سانسوریا بالغ استفاده می‌کنید را به‌کار برید.

استفاده از قلمه برگ روش دیگر تکثی این ساکولنت است. حداقل طول قلمه باید ۶ سانتی‌متر از برگ بالغ گیاه باشد. در هر دو روش قلمه برگ و استفاده از پاجوش باید اجازه دهید محل بریدگی قبل از کاشت خشک شود. قلمه برگ برای کاشت در گلدان باید حدود ۳ سانتی‌متر در خاک فرو رود یا آن را در ظرفی آب قرار دهید. برای قراردادن قلمه برگ در ظرف آب، بهتر است قسمت پایین برگ با ظرف در تماس نباشد. آب داخل ظرف نیز باید آب جوشیده و هم دمای اتاق باشد. هر زمان که لازم بود می‌توانید آب آن را تعویض کنید.

بیماری‌ها و آفات گیاه سانسوریا مهتابی

در نگهداری سانسوریا مهتابی با بیماری و آفات زیادی مواجه نخواهید شد. این گیاه در مقابل بسیاری از آفات و بیماری‌های مهلک مقاوم است. اگر قرار باشد آفاتی گیاه شما را مورد هجوم قرار دهند، شپشک آردآلود و کنه قرمز هستند. خوشبختانه راه مبارزه با آن‌ها سخت نیست.

این گیاه ممکن است با مشکلاتی روی برگ‌ها نیز مواجه شود. تغییرات روی برگ‌ها بیشتر به دلیل ازدیاد رطوبت خاک یا دمای خنک است. و ادامه آن می‌تواند منجر به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شود. برگ گیاه زرد خواهد شد و ریزش پیدا می‌کند.

چروکیده شدن برگ‌ها ممکن است به دلیل کمبود آبیاری یا نور باشد. قبل از آبیاری البته باید شرایط نگهداری گیاه خود را مرور کنید. آبیاری یکباره سانسوریا می‌تواند منجر به پوسیدگی گیاه شما شود.

شما می‌توانید نظرات یا سوالات خود را درباره این گیاه در قسمت دیدگاه مطرح نمایید.

سانسوریا, سانسوریا مهتابی, نگهداری سانسوریا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تراریوم چیست؟ چگونه تراریوم بسازیم؟
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا هوریدا