مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا (فیدل)

مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا (فیدل)

آشنایی با بیماری‌ها و مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا

مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا یا فیدل قابل شناسایی هستند و می‌توانید با رعایت شرایط مناسبی از بوجود آمدن آن‌ها جلوگیری نمایید. در مطالب قبلی با بررسی و شرایط نگهداری گیاه فیدل پرداختیم. در این مطلب قصد داریم به شما مواردی را یادآوری کنیم تا گیاهی شاداب و سالم داشته باشید.

نقاط قهوه‌ای روی برگ فیکوس لیراتا

اولین مشکلی که به آن اشاره می‌کنیم بوجود آمدن نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه است. متاسفانه این مورد بسیار رایج است و به دلایل مختلفی در بوجود آمدن آن نقش دارند. شما باید قبل از هر چیزی دلیل این مشکل را پیدا کنید و بتوانید از گسترش آن جلوگیری کنید. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره خواهیم کرد.

قهوه‌ای شدن برگ گیاه فیدل
قهوه‌ای شدن برگ گیاه فیدل
پوسیدگی ریشه

اگر به روی برگ‌های فیکوس لیراتا شاهد نقاط قهوه‌ای در نزدیکی لبه‌ها یا وسط آن‌ها بودید که به صورت نقطه نقطه هستند، ممکن است گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده باشد. پوسیدگی ریشه یکی از موارد جدی است که گیاهان آپارتمانی با آن درگیر می‌شوند. در این مواقع باید به بررسی با دقت ریشه گیاه خود بپردازید. اگر ریشه‌های گیاه شما سیاه یا لهیده شده و بوی بدی هم می‌دهد، درختچه شما دچار پوسیدگی شده است. ریشه‌ها و برگ‌های بیمار را جدا کنید و فرآیند آبیاری گیاه خود را مورد بازنگری قرار دهید.

آبیاری اشتباه

هنگامی که از آبیاری صحبت می‌کنیم، ذکر این نکته ضروریست که گلدان مناسب و خاک نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از بروز مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا به خصوص پوسیدگی دخیل هستند. پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری بیش از حد گیاه است. زه‌کشی نامناسب هم می‌تواند یکی از عوامل مهم در بروز پوسیدگی باشد.

شما باید از خاکی سبک برای گیاه خود استفاده کنید. مقدار زیادی پرلیت و خرده چوب در مخلوط خاک گیاه خود استفاده کنید که بتوانید بستری مناسب برای فیکوس لیراتا فراهم نمایید. این عناصر باعث وجود خلل و فرج مناسب برای حرکت هوا و آب در خاک گیاه خواهند شد. تنفس ریشه‌های گیاه مناسب شده و در نتیجه سلامتی و شادابی گیاه شما حاصل خواهد شد.

عفونت باکتریایی

یکی دیگر از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا یا فیدل باکتری‌های عفونی هستند. وجود نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه ممکن است به دلیل باکتری باشد که در اثر همان دلایل پوسیدگی بوجود بیاید. تفاوت پوسیدگی ریشه و این مشکل، این است که عموماً در قسمت پایین گیاه بروز پیدا می‌کند. بعلاوه، رنگ قهوه‌ای این نقاط روشن‌تر هستند تا سیاه.

در نهایت باعث زرد شدن کل برگ شده و آن‌ها ریزش پیدا خواهند کرد. مقابله با بیماری باکتریایی، سخت‌تر از پوسیدگی است. برگ‌های آلوده را از گیاه خود جدا کنید و گلدان گیاه را تعویض نمایید. باید با دقت خاک اطراف ریشه‌ها را تمیز کرده و از خاکی مناسب و تمیز استفاده کنید که دارای زه‌کش مناسبی است.

آفتاب سوختگی

گیاه فیدل در مقابل کمی نور خورشید مقاوم است، ولی برخی اوقات در برابر شدت آن آسیب پذیر است. آفتاب سوختگی لیراتا هنگامی اتفاق می‌افتد که گیاه خود را خارج از منزل نگهداری می‌کنید.

یکی از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا در محیط خارج از خانه سوختگی در برابر آفتاب و نور شدید است. تشخیص این مشکل کار سختی نیست. برگ‌هایی که در اثر آفتاب آسیب می‌بینند، به رنگ زرد و قهوه‌ای روشن در آمده و دچار خشکی خواهند شد. شما در مقابل این آسیب کاری نمی‌توانید بکنید. مگر اینکه گیاه خود را جابه‌جا کرده یا نور را برای گیاه خود فیلتر کنید. گیاه را باید به مکانی با نور کمتری انتقال دهید. برگ‌های آسیب دیده را جدا کنید تا گیاه شما خود را بازسازی کند.

آبیاری کمتر از حد

اگر مشاده کردید که برگ‌های گیاه فیدل شما دچار تغییر رنگ به قهوه‌ای، و خشکی هستند، و این مورد از لبه برگ‌ها شروع شده و در نهایت برگ‌ها می‌ریزند، ممکن است مشکل از کمبود آبیاری گیاه باشد. مشکل ناشی از آبیاری اندک معمولاض از برگ‌های پایینی گیاه شروع خواهد شد.

اگر برنامه آبیاری گیاه شما از قبل درست باشد، باید بررسی کنید و بدانید چه تغییراتی انجام داده‌اید. میزان آب مورد نیاز گیاه فیکو لیراتا در تمام فصول یکسان نیست. میزان آبیاری بستگی به دمای هوا و نور نیز خواهد داشت. هرچه نور و دما بالاتر برود، طبیعتاً لیراتا به آب بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.

در فصل تابستان هستید؟

در طول ماه‌های گرم سال، گیاهان آپارتمانی دوره رشد خود را شروع می‌کنند. نور بیشتر شده و دما نیز افزایش می‌یابد. این به معنی نیاز بیشتر گیاهان به آب است.

گیاه فیدل خود را به محیطی روشن‌تر انتقال داده‌اید؟

دوباره، نور بیشتر به معنی رشد بیشتر و نیاز آبی بیشتر گیاه شماست.

خاک گیاه خود را تعویض یا آن را زیرو رو کرده‌اید؟

یکی از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا جمع شدن خاک اطراف ریشه‌هاست. گوله شدن خاک باعث عدم رسیدن آب به ریشه خواهد شد. بنابراین هنگامی که شما فکر می‌کنید گیاه شما به خوبی آبیاری می‌شود، در واقع آب از اطراف ریشه عبور کرده و به خوبی گیاه تغذیه نخواهد شد. با یک تکه چوب به آرامی می‌توانید خاک‌های اطراف ریشه را جدا کنید. اگر خاک فشرده شده است باید گلدان و خاک گیاه را تعویض نمایید و از خاکی سبک استفاده نمایید.

هجوم آفات

برخی مواقع وجود نقاط قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه به معنی هجوم برخی آفات است. یکی از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا که باعث بروز نقاط قهوه‌ای خواهد شد همین موارد هستند. ممکن است آفات زیر برگ‌ها باشند. پس باید قسمت پشت برگ را بررسی نمایید. این آفات معمولاً با مکیدن شیره گیاه باعث آسیب به آن خواهند شد. آفات گیاه بسیار کوچک و در برخی مواقع غیر قابل مشاهده هستند. باید از یک ذره‌بین برای پیدا کردن آن‌ها استفاده کرد. در ادامه به برخی از این آفات اشاره خواهیم داشت.

عنکبوت قرمز

این موجودات بسیار کوچک شبیه به یک لکه بسیار کوچک هستند. معمولاً در زیر برگ‌ها مخفی می‌شوند. این آفات رطوبت را دوست ندارند. بنابراین رطوبت محیط نگهداری گیاهان خود را بالا نگه دارید. این کار باعث جلوگیری از تهدید عنکبوت قرمز خواهد شد.

پوسیدگی فیکوس لیراتا
پوسیدگی فیکوس لیراتا
شپشک آردآلود

قطعاً یکی از تهدیدات قابل توجه برای گیاه فیدل شپشک آردآلود است. این موجوات سفید رنگ، معمولاً در محل اتصال برگ به ساقه دیده خواهند شد.

شته‌ها

موجوداتی سبز یا سیاه رنگ و کوچک هستند. شته‌ها معمولاً در مواقعی به گیاه حمله می‌کنند، که آن را در تابستان و خارج از محیط خانه نگهداری می‌کنید.

سایر آفات مانند مگش سفید و پولک نیز ممکن است که به فیکوس لیراتا هجوم آورند. شما باید آن‌ها را تشخیص داده و به مقابله با آن‌ها بپردازید. با استفاده از روغن چریش می‌توانید این آفات را از بین ببرید. البته که مخلوط آب و مایع ظرفشویی نیز می‌تواند به از بین بردن آن‌ها کمک کند.

آسیب دیدگی برگ ها

هنگام جابه‌جایی گیاه خود ممکن است ناخواسته باعث آسیب رساندن به برگ یا قسمتی از گیاه خود شوید. متاسفانه آسیب دیدگی برگ راه درمانی ندارد. محل بریدگی و آسیب برگ به رنگ قهوه‌ای درخواهد آمد. برخی پیشنهاد می‌دهند که برگ آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. ولی می‌توانید آن را به حال خود رها کنید.

سوختگی در اثر کوددهی

گیاه فیدل از دسته گیاهان بزرگ است و این گیاهان نیاز به کمی کود در فصول رشد خواهند داشت. در عین حال کوددهی بیش از حد یا تغذیه در فصل نامناسب می‌تواند باعث بروز نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها شود. بنابراین از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا می‌توان به کوددهی و تغذیه اشتباه آن اشاره کرد. اگر تشخیص دادید که مشکل بوجود آمده برای گیاه شما در نتیجه کوددهی غلط است، باید خاک گیاه خود را فلاش کنید. به این معنی که گیاه را در زیر شیر آب قرار داده تا رسوبات داخل خاک شسته و از سوراخ کف گلدان بیرون بیایند. مطمئن شوید که گیاه خود را در زمستان کوددهی نمی‌کنید.

نقاط سیاه روی برگ فیکوس لیراتا

اگر روی برگ‌های فیدل نقاطی سیاه رنگ مشاهده نمودید (به جز نقاط قهوه‌ای و ریزش برگ)، ناشی از مشکلات آبیاری بیش از حد گیاه است.

پوسیدگی ریشه

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، آبیاری بیش از حد باعث بروز مشکل پوسیدگی ریشه خواهد شد. این مشکل اساسی باید به سرعت بررسی و مرتفع شود. ریشه‌های آسیب دیده را جدا کنید، گلدان را تعویض و از خاکی مناسب استفاده کنید. جدول آبیاری گیاه خود را نیز مورد بازبینی قرار دهید.

بیماری قارچی

بیماری قارچی یکی دیگر از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا محسوب می‌شود. این مشکل معمولاً در مرکز برگ‌ها نمایان خواهد شد. در حالی که پوسیدگی از لبه‌های برگ مشخص می‌شود. بیماری‌های قارچی مختلفی هستند که می‌توانند به گیاه شما هجوم آورند. خبر خوب اینکه می‌توانید برگ‌های آسیب دیده را جدا کرده و از قارچ‌کش برای درمان استفاده نمایید.

زردی برگ فیکوس لیراتا
زردی برگ فیکوس لیراتا
بیماری باکتریایی

از آخرین مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا که منجر به بروز نقاط قهوه‌ای یا سیاه می‌شود، مربوط به بیماری باکتریایی است. باکتری‌ها ممکن است باعث هر دو مشکل نقاط قهوه‌ای یا سیاه روی برگ باشند. متاسفانه این موضوع خیلی جدی است. اگرچه برخی باکتری‌ها خطرناک نیستند، سایر آن‌ها ممکن است کل گیاه را فرا بگیرند. معمولاً در مقابل هجوم آن‌ها کاری نمی‌توانید بکنید. برگ‌های آسیب دیده را جدا کنید. خاک گیاه خود را بو کنید. اگر بوی نامطبوعی به مشام شما رسید بلافاصله گلدان و خاک را تعویض نمایید. آبیاری عمیق انجام ندهید.

ریزش برگ فیکوس لیراتا (فیدل)

اگر گیاه شما دچار ریزش برگ می‌شود، و قبل از آن برگ‌ها قهوه‌ای یا سیاه شده‌اند، به بخش‌های قبل مطلب مراجعه کنید. اگر فقط برگ‌ها به یکباره می‌ریزند یا بعد از مدتی از افتادگی دوباره به شکل قبل برمی‌گردند، همین قسمت را مطالعه نمایید.

 

بیشترین دلیل ریزش برگ گیاه فیکوس لیراتا بروز استرس و شوک به گیاه است. گیاه فیدل نسبت به جابه‌جایی خیلی حساس است. اگر آن را تازه خریداری کرده و به خانه آورده‌اید، چند هفته‌ای به آن زمان بدهید. مشاهده ریزش برگ‌های گیاه یا خشکی قبل از آن، به دلیل مشکلات ناشی از رطوبت است. اگر ایراد از آبیاری اندک گیاه نباشد، رطوبت محیط را بررسی کنید. ممکن است به یک رطوبت ساز نیاز پیدا کنید. مهمترین مسئله‌ای که به مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا دامن خواهد زد، رطوبت محیط نگهداری آن است.

محیط نامناسب

محیطی نامناسب برای گیاه خود انتخاب کرده‌اید؟ این گیاه محیط تاریک را دوست ندارد. یا نباید آن را نزدیک وسایل گرمایشی یا سرمایشی قرار دهید. مکان‌های بدون گردش مناسب هوا نیز می‌تواند باعث ریزش برگ‌ها در گیاه شود. در نهایت، این مشکل ممکن است به دلیل آبیاری بیش از حد باشد. این مورد ابتدا با زرد، قهوه‌ای یا سیاه شدن برگ اتفاق افتاده و در نهایت برگ می‌ریزد.

همانطور که گفته شد، ممکن است خاک اطراف ریشه سفت شده باشد. این مشکل را باید همانطور که گفتیم با برداشتن خاک اطراف ریشه حل کنید. برخی از ریزش‌ها بعد از تعویض گلدان معمول است و بعد از مدتی متوقف خواهد شد.

سوختگی برگ فیکوس لیراتا
سوختگی برگ فیکوس لیراتا

زرد شدن برگ گیاه فیدل

یکی دیگر از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا زرد شدن برگ است. همانند قهوه‌ای شدن برگ‌ها، زرد شدن آن‌ها هم دلایل مختلفی دارد. در برخی موارد هم دریافتن علت اصلی مشکل سخت است. مثل همیشه باید با بررسی دقیق گیاه خود علت را پیدا کنید. ابتدا، ممکن است مشکل از آبیاری بیش از حد باشد. خیس ماندن خاک، زه‌کشی نامناسب خاک و گلدان، باعث زرد شدن، قهوه‌ای شدن و سیاه شدن برگ در اثر پوسیدگی ریشه شود.

اگر برگ‌ها نور مناسب دریافت نکنند نیز باعث زردی رنگ آن‌ها خواهد شد. عدم تامین نور مناسب همچنین باعث عدم رشد گیاه نیز می‌شود. اگر نور گیاه و نکات آبیاری آن را رعایت کرده و باز هم مشکل ادامه داشت، ممکن است تغذیه آن مناسب نباشد. کمی کود مناسب می‌توان گیاه شما را شاداب کند. خاک تازه معمولاً مواد مغذی را در خود دارد، بنابراین نباید بعد از تعویض گلدان به گیاه کود داد.

لوله شدن برگ گیاه فیکوس لیراتا

لوله‌ای شدن برگ یکی از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا می‌باشد، که رایج نیز است. اگر بعد از چند روز به حالت قبل برنگشت، هر دو مورد آبیاری بیش از حد و کمتر از حد می‌تواند باعث بروز این مشکل باشد. رطوبت اندک محیط نیز باعث لوله شدن برگ خواهد شد. اگر این مشکل در برگ تازه روئیده بود، به دلیل آسیب ریشه‌ای است که به خاطر تعویض گلدان به وجود آمده.

نقاط قرمز روی برگ گیاه فیکوس لیراتا

آیا برگ گیاه فیدل شما از نقاط قرمز کوچک پوشانیده شده است؟ اگر ریشه گیاه شما در آب باقی بماند، سلول‌های برگ دچار زنگ زدگی (به اصطلاح) خواهند شد. از مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا ادم (Oedema) است. نقاط قرمز روی برگ‌های جدید گیاه نیز اهمیت زیادی ندارند. اگر این مشکل شدید باشد، باید موارد مربوط به آبیاری را بررسی کنید. اگرچه ادم از موارد معمول بروز این مشکل است، این مهم است که زیر برگ را نیز بررسی کنید. عنکبوت قرمز می‌تواندباعث بروز این بیماری باشد.

اگر با مطالعه این مطلب نتوانستید مشکل گیاه خود را برطرف کنید، می‌توانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمایید. همچنین با اشتراک گذاری این مطلب با دوستان خود می‌توانید به آن‌ها کمک نمایید.

بیماری های فیکوس لیراتا, زرد شدن برگ فیکوس, نگهداری گیاه فیدل

مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من چرا صفحه شمارو زودتر ندیده بودم…. اطلاعاتتون عالی و خیلی کامل هست متشکرم. من یک لیراتای خیلی بزرگ داشتم که برگ هاش آویزون شده بود و حالت سوختگی داشت و کم کم شروع به ریزش کرده بود، (الان متوجه شدم هم پوسیدگی داشته هم آلودگی باکتریایی) بهش در دو نوبت سم مازنکوب دادم و گذاشتم دو روز روی برگها موند و بعد تمیزش کردم … اما گیاهم رو به نابودی رفت ، چون خاکش خیلی سفت و حالت گِلی داشت و آب پایین نمیرفت، خاکش رو عوض کردم و گیاه رو کامل شستم که آثار سم روش نمونده باشه که بیشتر برگهای پایین مچاله شد و ریخت! از خدمتتون دو سوال داشتم اول اینکه اگه برگ لیراتا بریزه؛ دیگه از پایین برگ نمیده؟ چون گیاه بزرگی بود و ارتفاع زیادی دارد و الان از پایین رسما کچل شده.
  دوم اینکه علت آویزون شدن برگها رو به پایین چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   به جای برگهای ریخته شده لیراتا دیگه برگی درنمی‌آید متاسفانه. مورد بعدی علت افتادگی برگهای لیراتا از کم آبی، کمبود نور، و پوسیدگی می‌تواند باشد. ضمناً سایز گلدان را نیز کنترل نمایید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ، برگ های پایینی گل من زرد شده و روی بعضی برگها نقاط قهوه ای هست ، ممکنه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   دلیل اصلی در زرد شدن برگ‌های پایینی، ممکن است به دلیل جابه‌جایی یا تعویض گلدان گیاه باشد. آبیاری بیش از حد و قرار گرفتن گیاه در معرض پوسیدگی از دیگر علل بروز این مشکل برای گیاه است. انتخاب گلدان یا خاک نامناسب به بروز این بیماری دامن خواهد زد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ببخشید رنگ برگهای گیاه من رنگ پریده شده ولی هیچ لک یا تغیر دیگه ای نداره از حاشیه ی برگ به وسط هم داره میره ولی فقط کمرنگ شده هیچ اتفاق دیگه ای براش نیوفتاده مشکلش از چی میتونه باشه؟
  حتی یک برگ جدید هم داده که خیلی کمرنگه تقریبا فسفری رنگه رنگ وسط کاهو

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   آبیاری و گلدان گیاه خود را بررسی کنید. اگر به تازگی گلدان گیاه را تعویض کرده‌اید، آن را در مکانی پر نور قرار دهید و از جابه‌جایی مکرر گیاه خودداری کنید. گلدان بزرگ و ماندن آب داخل گلدان باعث زرد شدن برگ لیراتا خواهد شد. نور مناسب گیاه نیز نور غیرمستقیم خورشید به مدت حداقل ۴ ساعت در روز باید تامین شود.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  فیکوس لیراتای من از برگهای بالا شروع کرده به لب سوز شدن، به رنگ قهوه ای تیره و قسمت‌های لب سوز شده خشک شدن
  گیاه رو سه ماهه خریدم و خاک و گلدانش رو همون موقع عوض کردم
  لب سوزی کم کم داره به برگهای پایین میرسه

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   آبیاری گیاه خود را بررسی کنید، احتمال پوسیدگی در اثر آبیاری بیش از حد یا انتخاب گلدان عمیق و اشتباه زیاد است. نور گیاه نیز غیرمستقیم و حداقل ۶ ساعت در روز نور پشت پنجره باشد.

   پاسخ
 • با عرض سلام و تشکر از مطالب آموزندتون، علت لکه های بی رنگ که بعدا هم خشک میشوند و ریزش می کنند چیست؟

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   اگر منظور از لکه‌های بی رنگ روی برگ لیراتا لکه زرد رنگ یا قهوه‌ای است، لکه های قهوه ای و قرمز روی برگ گیاه به دلیل آبیاری بیش از حد، انتخاب گلدان بزرگ و یا رطوبت بیش از حد خاک است. همچنین لکه های زرد می‌تواند به دلایل نور مستقیم بیش از حد، آبیاری بیش از حد که بعد از رنگ زرد تبدیل به قهوه ای می‌شوند، خشکی بیش از حد خاک یا افراط در کوددهی است. با بررسی هر یک از موارد می‌توانید از گسترش بیماری جلوگیری نمایید.

   پاسخ
 • سلام. وجود نقاط سیاه رنگ درشت روی قسمت وسط برگ فیکوس لیراتا که خشک هستن چی میتونه باشه ..

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   پوسیدگی در اثر آبیاری بیش از حد و انتخاب گلدان برگ و نامناسب می‌تواند از عوامل بوجود آمدن بیماری‌های قارچی و باکتریایی برای لیراتا باشد. در ضمن نور بیش از حد نیز عاملیست برای ایجاد نقاط سوختگی روی برگ. اگر گلدان گیاه شما بزرگ و عمیق است، گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه‌ها را بررسی نمایید در صورت گندیدگی و سیاهی ریشه‌های آلوده را با استفاده از ابزاری مناسب و ضدعفونی شده جدا کنید و در گلدانی با مناسب با خاک جدید بکارید. این کار ممکن است به بهبود گیاه شما کمک کند.

   پاسخ
 • سلام لیراتای من برگهاش تند تند حالت خشکی سفید میگیره و‌میفته
  الان فقط چند تا برگ‌جدیدش مونده
  و محل اتصال برگ به دم‌برگ یکم گرد سفید جمع شده
  آیا این شپشک‌ارد آلود هست؟ درمانی با چه سمیه؟

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   لطفاً عکس از گیاه خود برای شماره قسمت تماس با ما در واتس اپ ارسال نمایید. در نمای کلی مشکل فیکوس لیراتا شما می‌تواند از نور اندک و آبیاری بیش از حد باشد. برگها از محل اتصال به ساقه سفید شده و ریزش پیدا خواهند کرد. در صورت وجود آفت و دیدن حرکت آنها باید برگ‌ها را با یک پارچه آغشته به الکل اتانول تمیز کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من یک ماه پیش گیاه لیراتا خریدم و اوایلش برگ ها شبیه عکس چهارم شد و شروع به ریزش کرد اما با منظم کردن آبیاری و دادن کود متوقف شد روند ریزشش،اما الان بعد از دوروز مسافرت دیدم برگهاش شبیه عکس اول شده و لکه های قهوه ای ریز تقریبا کل گیاهم و گرفته،توی برگهای بالایی این لکه ها کمتره.زیر برگ‌ ها رو هم چک کردم آفتی نداشت.خواستم بدونم علت این اتفاق چیه؟

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   مهر ۱۶, ۱۴۰۲ ۸:۴۸ ق٫ظ

   با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   دقت داشته باشید که از گلدان عمیق و بزرگ استفاده نکرده باشید. آبیاری را صحیح انجام دهید و نور و رطوبت مورد نیاز لیراتا خود را فراهم کنید. در صورت رعایت تمامی موارد ممکن است گیاه شما به آفاتی دچار شده باشد که مشاهده آنها با چشم غیرمسلح مشکل است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری سدوم آدولفی (سدوم طلایی)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری اچوریا ستوسا