نگهداری اچوریا ستوسا

نگهداری اچوریا ستوسا

معرفی کامل و شرایط نگهداری اچوریا ستوسا

اچوریا ستوسا یکی از انواع ساکولنت و از خانواده ساکولنت اچوریا است. این ساکولنت در قرن ۱۸ میلادی توسط یک گیاه شناس به نام Anastasio Echeverria Y Gody نام گذاری شد. صدها گونه از انواع اچوریا وجود دارند که یکی از آن‌ها اچوریا ستوسا می‌باشد. این گیاه به نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود. Mexican Firecracker، Firecracker Plant، Firecracker Echeveria از نام‌های دیگر این گیاه هستند. در ایران این گیاه را به نام اچوریا مخملی هم می‌شناسند. ستوسا بومی مکزیک است و در مقابل سرما اصلاً مقاومت خوبی ندارد. نگهداری اچوریا ستوسا به همین دلیل در منزل راحت‌تر است. در طول زمستان می‌توانید آن را در خانه خود نگهداری کنید. بعد از فرا رسیدن بهار و تابستان و با گرم شدن هوا می‌توانید آن را به محیط خارج از خانه برای دریافت نور بیشتر منتقل نمایید.

ستوسا یک ساکولنت همیشه سبز است. این گیاه به آب و هوای گرم و خشک نیاز خواهد داشت. اچوریا ستوسا یک ساکولنت کند رشد است و به شکل غنچه‌ای رشد می‌کند. این گیاه تا ۳۰ سانتی‌متر هم رشد خواهد داشت. گل‌های این ساکولنت، قرمز و با لبه‌های زرد هستند و از ساقه‌ای بلند می‌رویند. برگ‌ها از پرزهایی سفید رنگ پوشانیده شده‌اند که زیبایی خاصی را به آن بخشیده‌اند.

اچوریا ستوسا
اچوریا ستوسا

نور و دمای مناسب نگهداری اچوریا ستوسا

اچوریا ستوسا به نور خورشید و دمای هوای گرم علاقه‌مند است. در تابستان از دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد به بالا و در زمستان دمای هوای بالای ۱۰ درجه سانتی‌گراد را برای گیاه فراهم کنید. در شرایط محیط طبیعی این ساکولنت مکزیکی، در زیر نور کامل خورشید زندگی می‌کند. ولی بعنوان گیاه خانگی، نباید آن را در نور مستقیم خورشید به خصوص در تابستان قرار داد. برای نگهداری اچوریا ستوسا در خانه محیطی با نور غیرمستقیم و حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور نیاز است. در برخی از مناطق که نور خورشید شدید است، برگ‌های این گیاه دچار سوختگی خواهند شد.

اگر اچوریا مخملی را در خانه خود نگهداری می‌کنید، باید به این نکته نیز توجه کنید. نور کم‌تر از نیاز گیاه، به آن استرس وارد خواهد نمود. تغییرات یکباره نور محیط هم به آن آسیب می‌زند. بنابراین اگر می‌خواهید اچوریا خود را در بهار و تابستان به بیرون از منزل انتقال دهید، این کار باید به تدریج انجام شود. انتقال یکباره گیاه به محیطی با نور زیاد، باعث از بین رفتن ساکولنت خواهد شد. در زمستان، ستوسا را در مکانی روشن قرار دهید. پنجره جنوبی خانه بهترین مکان نگهداری اچوریا ستوسا در خانه است. در این محیط می‌تواند نور لازم را دریافت کند.

آبیاری و تغذیه اچوریا مخملی

همانند سایر اچوریاها، نباید در آبیاری ستوسا زیاده‌روی کرد. اجازه دهید که خاک گیاه در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. حتماً هنگام آبیاری باید دقت کنید که آب را روی برگ‌های گیاه نریزید. ماندن آب لابه‌لای برگ‌ها باعث ایجاد پوسیدگی خواهد شد. اگر خاک گیاه برای مدتی خیس بماند، گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد. هنگامی که نگهداری اچوریا ستوسا را در خارج از خانه در بهار و تابستان نگهداری می‌کنید، نیاز آبیاری گیاه شما بیشتر خواهد شد. با خشک شدن کامل خاک می‌توانید آن را آبیاری نمایید.

این گیاه صحرایی، در محیط طبیعی نیازی به تغذیه نخواهد داشت. به همین دلیل خیلی محتمل است که با کوددهی، دچار سوختگی شود. در اوایل فصول رشد (بهار و تابستان) می‌توانید به صورت ملایم گیاه را تغذیه نمایید. از یک چهارم میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید. تغذیه ساکولنت ضروری نیست. و بهتر است که کودهای با نیتروژن کمتر استفاده کنید.

اچوریا مخملی
اچوریا مخملی

خاک و گلدان اچوریا ستوسا

خاک‌های مخصوص ساکولنت و کاکتوس یا خاک‌هایی کمی اسیدی با PH 6.0 برای نگهداری اچوریا ستوسا مناسب هستند. می‌توانید این خاک را با مخلوط ۵۰% از خاک کاکتوس و ۵۰% پرلیت درست کنید. خاک را بررسی کنید. اگر چسبندگی آن هنگام فشردن بین انگشتانتان کم بود برای استفاده مناسب است. اگر چسبندگی بالایی داشت، می‌توانید مقداری ماسه یا پرلیت به آن اضافه نمایید. سنگ‌ریزه و ماسه می‌تواند به خاک گیاه شما زه‌کشی بهتری بدهد. و آب و هوا به راحتی درون خاک حرکت کنند.

گلدان انتخابی شما برای اچوریا مخملی نباید بیش از اندازه بزرگ باشد. بهتر است از گلدان‌های با عمق کم و با جنس سفالی لعاب‌دار استفاده نمایید. در صورتی که اندازه گلدان شما بزرگ یا عمیق باشد، منجر به پوسیدگی گیاه خواهد شد. بهترین فصل برای تعویض گلدان اچوریا نیز در فصول گرم سال است. حتماً یک هفته قبل و بعد از تعویض گلدان گیاه را آبیاری نکنید. خاک اطراف ریشه‌ها را با دقت تمیز کرده و از قارچ‌کش برای شستن ریشه‌ها استفاده کنید. سوراخ‌های کف گلدان جدید را بررسی کرده و با خاکی تازه و مناسب گیاه را داخل آن بکارید. بعد از یک هفته تا ده روز می‌توانید آبیاری را انجام دهید.

تکثیر اچوریا ستوسا

تکثیر اچوریا ستوسا بسیار آسان است. این گیاه را می‌توان از طریق برگ، قلمه ساقه یا پاجوش به راحتی تکثیر کرد. یک برگ مناسب از گیاه خود را انتخاب کرده و آن را با دقت از بدنه جدا کنید. دو روز برگ را در مکانی با دمای معمول و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. این کار باعث بسته شدن محل بریدگی گیاه خواهد شد. سپس می‌توانید آن را روی بستری از خاک قرار دهید. برگ در شرایط مناسب ریشه‌دار شده و گیاه جدیدی برای شما تشکیل می‌دهد. برگی که از آن ساکولنت جدید خود را تولید کردید، چروکیده و از بین خواهد رفت.

از دیگر روش‌های تکثیر اچوریا مخملی، استفاده از پاجوش است. این روش سریع‌ترین راه برای رسیدن به گیاهی جدید است. می‌توانید پاجوش گیاه را با دقت جدا کرده و آن را در خاکی مناسب بکارید. بعد از مدتی و مشاهده رشد جدید در گیاه، نگهداری اچوریا ستوسا خود را مانند گذشته انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات گیاه اچوریا مخملی

همانند بیشتر ساکولنت‌ها، با رعایت شرایط مناسب نگهداری، سلامت ستوسا حفظ خواهد شد. عواملی که در حفظ سلامتی گیاه نقش بسزایی دارند شامل، عدم آبیاری بیش از حد، زه‌کشی مناسب خاک و گلدان و نور و گردش هوای مناسب هستند. در صورت آبیاری بیش از حد یا اندک، برگ‌های گیاه دچار چروکیدگی خواهند شد. در شرایط شدید این مشکل شاهد ریزش برگ خواهید بود. آبیاری نامناسب گیاه می‌تواند منجر به بروز بیماری قارچی و پوسیدگی شود.

شپشک آردآلود یکی از آفاتی است که به این گیاه علاقه دارد. آبیاری اندک و خشکی بیش از حد و باقی ماندن برگ کنار گیاه و روی خاک باعث هجوم این آفت خواهد شد. این گیاه می‌تواند مورد هجوم شته‌ها یا کرم‌های ساکولنت نیز قرار بگیرد.

می‌توانید نظرات و سوالات خود را زیر همین برگه مطرح نمایید. همچنین در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اچوریا, اچوریا مخملی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات نگهداری فیکوس لیراتا (فیدل)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه آرالیا