نگهداری لدبوریا سوشالیز

نگهداری لدبوریا سوشالیز

معرفی جامع نحوه نگهداری لدبوریا سوشالیز

لدبوریا سوشالیز (Ledebouria Socialis) یک گیاه پیاز‌دار متعلق به نواحی کیپ در آفریقای‌جنوبی است. این گیاه در مناطق خشک ساوانا که تابستانی بارانی دارند و در جاهای کم‌عمق و دارای خاکی ماسه‌ای یافت می‌شود. لدبوریا معمولاً در مکان‌های سایه‌دار در کنار گیاهان دیگر می‌روید و دارای برگ‌های خال‌دار است. نگهداری لدبوریا سوشالیز در منازل و محیط‌های کاری با حداقل مراقبت امکان‌پذیر است. این گیاه همانطور که گفته شد دارای یک پیاز است که آن را در مقابل خشکی مانند هر ساکولنت دیگری مقاوم می‌کند.

این گیاه دارای ساقه‌ای گوشتی است که ظاهری نیزه مانند دارد و دارای برگ‌هایی با نقاط مشخص و به طول ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر است. برگ‌ها در سطح رنگی زیتونی دارند و در زیر رنگ برگ‌ها بنفش است. این گیاه گل‌هایی به رنگ سفید و با لبه‌های سبز در بهار به طول ساقه ۸ تا ۱۵ سانتی‌متر تولید می‌کند.

نگهداری لدبوریا سوشالیز در منزل

نگهداری لدبوریا سوشالیز در منزل ممکن است. و با مراقبت اندکی که لازم دارد می‌توان این گیاه دوست داشتنی را در کلکسیون گیاهان خود نگهداری کرد. این گیاه در فصول سرد و زمستان به خواب می‌رود ولی برگ‌های آن در طول سال سبز می‌مانند.

لدبوریا سوشالیز
لدبوریا سوشالیز

 

نور و دمای مناسب گیاه لدبوریا سوشالیز

این گیاه به نور روشن و مناسب خورشید برای سه الی چهار ساعت در طول روز نیاز دارد. ولی در تابستان و هنگام تابش شدید خورشید باید از گیاه در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کرد. بهترین مکان برای نگهداری لدبوریا سوشالیز در منزل پنجره جنوبی و در جایی است که بیشترین نور را بتواند دریافت کند.

دمای مناسب برای این گیاه در طول فصول رشد آن دمای معمول اتاق می‌باشد که دمایی بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. در طول فصول استراحت و رکود بهتر است دمای نگهداری آن دمایی بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود.

آبیاری  و تغذیه گیاه لدبوریا سوشالیز

در طول فصول رشد گیاه را به طور مناسب و ملایم آبیاری کنید. برای آبیاری لدبوریا سوشالیز نیاز است که سطح خاک گیاه در بین دو آبیاری به اندازه یک سانتی‌متر خشک شود، سپس گیاه را آبیاری کرد. در طول فصول استراحت گیاه فقط در حدی گیاه را آبیاری کنید که مخلوط خاک آن دچار خشکی مفرط نشود.

هنگام نگهداری لدبوریا سوشالیز می‌توانید در طول فصول رشد یکبار در ماه با استفاده از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت گیاه را آبیاری کرد.

خاک مناسب و تعویض گلدان لدبوریا سوشالیز

از مخلوط‌های خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت می‌توانید برای این گیاه استفاده کنید و قسمت غده‌ای و پیاز گیاه باید تا حدی بیرون از سطح خاک گلدان باشد. خاکی که برای آن استفاده می‌کنید باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد و آب را به سرعت از خود عبور دهد. بیشتر از سه عدد پیاز را در یک گلدان ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متری قرار ندهید. در طول چهار تا شش هفته ابتدایی تعویض گلدان یا کاشت گیاه نباید آن را آبیاری کرد. در این مدت ریشه ها جای خود را در گلدان پیدا کرده و رشدی خواهند داشت. بعد از گذشت این زمان می‌توانید به روال عادی نگهداری لدبوریا سوشالیز بپردازید. تعویض گلدان این گیاه را می‌توانید در فصل بهار انجام دهید.

تمام قسمت‌های این گیاه در صورت خورده شدن سمی هستند. پس دقت داشته باشید آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهداری کنید.

نگهداری ساکولنت, نگهداری لدبوریا سوشالیز

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا انوپلا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری بگونیا بال فرشته