نگهداری افوربیا انوپلا

نگهداری افوربیا انوپلا

معرفی جامع و روش نگهداری افوربیا انوپلا

افوربیا انوپلا (Euphorbia Enopla) یک ساکولنت از خانواده افوربیا است. جز گیاهان کند رشد محسوب می‌شود که دارای خارهای قرمز رنگ که هر یک می‌توانند تا یک و نیم سانتی‌متر باشند است. هر یک از ساقه‌های گیاه‌ می‌توانند تا ۳ سانتی‌متر قطر داشته باشند. نگهداری افوربیا انوپلا بسیار آسان است و از این رو به یک گیاه زیبا و محبوب برای منازل و محیط‌های اداری تبدیل شده است. بر عکس سایر ساکولنت‌ها این گیاه نسبت به خشکی بیش از حد مقاوم نیست. همچنین آبیاری بیش از حد این گیاه موجب پوسیدگی می‌شود.

افوربیا انوپلا
افوربیا انوپلا

نور مناسب نگهداری افوربیا انوپلا

برای نگهداری افوربیا انوپلا نیاز به نور مناسب و زیاد ولی غیر‌مستقیم خورشید است. برای نگهداری این گیاه در منزل باید روشن ترین نقطه را برای قرار دادن گیاه انتخاب نمایید. معمولاً روشن ترین و نورگیر ترین نقطه در خانه پشت پنجره جنوبی می‌باشد. اگر گیاه خود را در خارج از منزل نگهداری می‌کنید هنگام گرمای شدید و آفتاب در تابستان مراقب آفتاب سوختگی گیاه باشید و حالت نیمه سایه را برای آن فراهم کنید.

در نور بیشتر این ساکولنت نیاز بیشتری به آبیاری خواهد داشت. دقت داشته باشید نور مناسب یکی از موارد حیاتی در حفظ سلامتی و رشد گیاه است. رشد علفی و نازک بودن ساقه‌هایی که تازه رشد می‌کنند به دلیل عدم دریافت نور مناسب توسط گیاه است.

آبیاری و تغذیه افوربیا انوپلا

در فصول رشد و بخصوص در تابستان آبیاری گیاه را با توجه به شرایط محیط نگهداری افوربیا انوپلا انجام دهید. در بین دو آبیاری اجازه دهید چند سانتی‌متر از سطح خاک گیاه خشک شود، سپس آن را آبیاری نمایید. همانطور که گفته شد این گیاه نمی‌تواند مدت زیادی بی‌آبی را تحمل کند. همچنین هنگام آبیاری از جمع شدن آب در زیر گلدانی گیاه جلوگیری کنید. در فصول استراحت گیاه آبیاری را متوقف کنید و فقط مقداری گیاه را آبیاری کنید تا خشکی مفرط نکشد.

مراقب رطوبت هوای محیط نگهداری گیاه باشید. این ساکولنت علاقه‌ای به محیط‌های مرطوب ندارد و آن‌را در آشپزخانه یا حمام قرار ندهید. حتماً سعی کنید هنگام فصل گرما پنجره را باز بگذارید تا گردش هوای مناسبی برای افوربیا انوپلا ایجاد شود. برای کوددهی و تغذیه این گیاه می‌توانید در فصول بهار و تابستان از کودهای مناسب کاکتوس استفاده کنید. این کار را هر فصل یکبار انجام دهید. کاکتوس و ساکولنت نیاز چندانی به کود ندارد. افراط در تغذیه و کود دادن به منزله رشد بیشتر کاکتوس باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

افوربیا انوپلا
افوربیا انوپلا

خاک مناسب و تعویض گلدان افوربیا انوپلا

خاک مناسب برای نگهداری افوربیا انوپلا همان خاک کاکتوس با زه کشی مناسب است. برای تعویض گلدان، این گیاه نیاز به تعویض هر دو تا سه سال گلدان با یک سایز بزرگتر را دارد. بعد از جابه‌جایی و تعویض گلدان به مدت یک هفته یا بیشتر به گیاه خود آب ندهید تا از بروز استرس به ریشه‌ها و گیاه جلوگیری شود. بعد از گذشت این مدت به روال قبل به مراقبت از ساکولنت خود بپردازید.

این گیاه خارهای تیزی دارد، بنابراین هنگام جا به جایی و تعویض گلدان افوربیا انوپلا دقت کنید و به نکات تعویض گلدان توجه کنید. در هنگام کار با گیاه مراقب خارهای آن باشید زیرا ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی و خارش پوست شود.

تکثیر افوربیا انوپلا

هنگامی که نگهداری افوربیا انوپلا را انجام می‌دهید، می‌توانید آن را با استفاده از روش‌های کاشت بذر و قلمه تکثیر کرد. کاشت بذر این گیاه کار سختی است و بذر این ساکولنت به سختی قابل پرورش و جوانه‌زنی در محیط‌های خانگی می‌باشد. بهترین روش و سریع ترین آن قلمه می‌باشد که می‌توانید با استفاده از یک وسیله تیز و ضدعفونی شده ساقه‌های ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری آن را جدا کنید. اجازه دهید چند روزی زخم آن خشک شود. (هورمون‌های ریشه‌زایی معمولاً برای تکثیر انواع افوربیا پیشنهاد می‌شوند. در این حالت با خشک کردن شیره گیاه با یک دستمال تمیز و آغشته کردن به پودر هورمون می‌توان آن را داخل گلدان کاشت) سپس می‌توان قلمه را در گلدان جدید کاشت و در جایی با نور کم و گرم قرار داد تا ریشه‌ها بوجود آیند.

در صورتی که شرایط نگهداری افوربیا انوپلا را در منزل دارید می‌توانید از طریق فروشگاه کاکتوس ایران آن را خریداری کنید.

نگهداری افوربیا, نگهداری افوربیا انوپلا, نگهداری ساکولنت

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا لاکتیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری لدبوریا سوشالیز