مشکلات لیتوپس

مشکلات لیتوپس

آشنایی با مشکلات لیتوپس و رفع آنها

لیتوپس یک ساکولنت است که نیاز به آبیاری چندانی ندارد. برگ‌های این ساکولنت ظاهری گوشتی دارند و می‌توانند آب را به خوبی در خود ذخیره کنند. یکی از مشکلات لیتوپس چروکیدگی و زرد شدن برگ گیاه است. این مشکل معمولاً در اثر آبیاری بیش از حد آن رخ خواهد داد. برای جلوگیری و حل مشکلات گیاه باید ابتدا علت آن را دریابیم. زرد شدن برگ، لهیدگی و شل شدن ساقه و پوسیدگی در صورت آبیاری بیش از حد گیاه رخ خواهند داد. در این مواقع باید گیاه را از گلدان خارج کرد و ریشه‌های پوسیده را جدا و با قارچ‌کش بقیه ریشه را ضدعفونی کرد. گیاه را در گلدانی جدید کاشت و از خاک تازه استفاده کرد.

لهیدگی لیتوپس
لهیدگی لیتوپس

برای نجات لیتوپس پوسیده باید مراحل زیر را انجام داد:

 • گیاه را از گلدان خارج کرد
 • ریشه‌های پوسیده را جدا نمود
 • ریشه‌ها را تمیز و باید اجازه داد خشک شوند
 • بقیه ریشه را ضدعفونی و تمیز کرد
 • گلدانی مناسب با خاک تازه انتخاب و گیاه را داخل آن کاشت
 • روش و زمانبندی آبیاری گیاه را بازبینی کرد

در ادامه این مطلب با نکات و موارد زیر آشنا خواهیم شد:

نشانه های آبیاری اشتباه لیتوپس

نجات لیتوپس پوسیده

آبیاری صحیح لیتوپس

جلوگیری از آبیاری بیش از حد لیتوپس

چروکیدگی لیتوپس

آبیاری اندک در مقابل آبیاری بیش از حد لیتوپس

همانطور که می‌دانید ساکولنت لیتوپس بومی نواحی آفریقای جنوبی است. از آنجایی که یک ساکولنت است، نیاز اندکی به آب خواهد داشت. برگ‌های گوشتی آن می‌توانند آب مورد نیاز گیاه را برای زنده ماندن طی چندین ماه در خود ذخیره کنند. به این معنی که مشکلات لیتوپس می‌تواند به دلیل آبیاری بیش از حد پیش آید تا عدم آبیاری. آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به مشکلات جبران ناپذیری برای گیاه شما شود. در فصولی از سال حتی به اندکی آب هم نیاز نخواهد داشت. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه، ترکیدگی برگ و در نهایت مرگ گیاه خواهد شد. این مهم است که شرایط نگهداری گیاه در خانه به نحوی باشد که گیاه شما سلامتی و شادابی خود را حفظ کند. در ادامه ما به نشانه‌های آبیاری بیش از حد این گیاه زیبا خواهیم پرداخت.

نشانه های آبیاری بیش از حد لیتوپس

زرد شدن و لهیدگی برگ

زرد شدن برگ گیاه سنگ زنده از نشانه‌های دریافت بیش از حد آب توسط گیاه است. این ساکولنت در رنگ‌های مختلف وجود دارد. لیتوپس سالم، دارای ظاهری با برگ‌های سفت است. زرد شدن و شل شدن برگ می‌تواند از نشانه‌های پیدایش مشکلات لیتوپس باشد. اگر نکات آبیاری این گیاه را رعایت کنید، برگ‌ها سفت خواهند ماند. در غیر این صورت برگ زرد رنگ و لهیده خواهد شد.

نقاط قهوه ای روی برگ گیاه

پیدایش نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه نشانه شروع فرآیندی به نام ادما (edema) است. این مشکل برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی رخ خواهد داد. ولی در ساکولنت هم رایج است. ساکولنت نیاز به آب اندکی دارد و مانند کاکتوس به راحتی به مشکل آبیاری بیش از حد دچار می‌شود. ادما موقعی رخ می‌دهد که سیستم ریشه گیاه آب بیش از حد نیاز ذخیره گیاه دریافت کند. از آنجایی که ریشه به دریافت آب ادامه می‌دهد، و برگ جایی برای ذخیره آب نخواهد داشت. این باعث بروز نقاط قهوه ای روی گیاه خواهد شد.

لیتوپس رنگی
لیتوپس رنگی
پارگی و باز شدن برگ ساکولنت سنگ زنده

دو عامل اصلی برای ترکیدگی و پارگی برگ لیتوپس به دلیل آبیاری بیش از حد وجود دارد. اولین عامل شبیه به اتفاقیست که در ادما برای گیاه رخ خواهد داد. آب بیش از حد جایی ندارد که توسط گیاه دریافت شود. بنابراین برگ گیاه دچار پارگی خواهد شد. دومین عامل هنگامی است که لیتوپس می‌خواهد برگ جدید را با فشار ریشه باز کند. این برگ‌ها جایگزین برگ های قبل می‌شوند. برگ قبلی چروکیده و از بین رفته و جای خود را به برگهای جدید می‌دهند. در این مواقع هم برگ قدیمی از هم باز خواهد شد.

هر دو نوع بازشدگی برگ به دلیل دریافت آب بیش از حد است. پس این حیاتی است که در هر دو مورد از آب دادن به گیاه خودداری کنیم. هنگام باز شدن برگ، به گیاه آب ندهید تا برگ های جدید جایگزین شوند. آنها آب و مواد مغذی مورد نیاز خود را از برگ قبلی تامین خواهند کرد.

پوسیدگی ریشه

یکی از مشکلات لیتوپس که در بین سایر ساکولنت و کاکتوس‌ها نیز رایج است پوسیدگی ریشه می‌باشد. سنگ های زنده نیاز به خاکی با زهکشی بسیار مناسب دارند. پوسیدگی ریشه یک مشکل رایج است. اگر فکر می‌کنید، گیاه شما دچار پوسیدگی شده، مراحل زیر را انجام دهید:

 • خاک و ریشه گیاه را بررسی و از عدم خیسی و سلامت ریشه اطمینان حاصل نمایید
 • ریشه را بررسی کنید که لهیده و دچار تغییر رنگ نشده باشد
 • ریشه های آسیب دیده را جدا نمایید
 • سایر ریشه‌ها را با قارچ کش ضدعفونی کنید
 • یک روز اجازه دهید تا ریشه خشک شود
 • گیاه را در خاکی تازه و گلدانی جدید بکارید
از بین رفتن کامل ریشه

در برخی مواقع شاهد این هستیم که پوسیدگی کل سیستم ریشه گیاه را از بین برده است. ولی باز هم نمی‌توان گفت گیاه به طور کامل از بین رفته است. ریشه‌های لیتوپس بسیار شکننده هستند و با قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد از بین خواهند رفت. ساکولنت نیاز اندکی به آب و نیاز مبرم به زهکشی مناسب خاک خواهد داشت. گلدان بزرگ و عمیق نیز می‌تواند باعث بروز مشکلات لیتوپس شود. سیستم ریشه این گیاه نیازی به فضای زیاد نخواهد داشت. البته در اکثر موارد شدید پوسیدگی گیاه ما از بین خواهد رفت و کاری از دست ما بر نخواهد آمد.

چگونه لیتوپسی که دچار مشکل آبیاری بیش از حد شده نجات دهیم؟

بررسی گیاه

قبل از اینکه بدانید چه کاری برای گیاه انجام دهید، باید متوجه شوید که پوسیدگی ناشی از آبیاری بیش از حد از کدام قسمت گیاه است. با دقت به بررسی گیاه خود بپردازید تا متوجه شوید محل مشکل از برگ، خاک یا ریشه است. سپس می‌توانید مراحل نجات ساکولنت خود را انجام دهید.

جدا کردن ریشه‌های آسیب دیده
 • لیتوپس را از گلدان خارج کنید
 • تمام ریشه‌های پوسیده و لهیده را از آن جدا کنید
 • ریشه های سالم را با قارچ کش ضدعفونی نمایید
 • گلدان گیاه را ضدعفونی کنید
 • خاک تازه و مناسب انتخاب نمایید
اجازه دهید ریشه ها خشک شوند

لیتوپس را در مکانی مناسب قرار دهید تا ریشه‌ها برای چند ساعت خشک شوند. گلدانی مناسب و جدید انتخاب کنید. این گلدان باید سایز و عمق مناسب و سوراخ‌های زهکشی مناسبی داشته باشد. همانطور که گفتیم خاکی مناسب انتخاب کنید و گیاه را در آن بکارید. اگر در فصول رشد گیاه هستید، مقداری گیاه را آبیاری کنید. در ادامه نگهداری لیتوپس خود را به شکل قبل انجام دهید.

ترکیدگی لیتوپس
ترکیدگی لیتوپس

آبیاری صحیح لیتوپس

فقط در اوایل تابستان و اوایل پاییز گیاه خود را آبیاری کنید. در زمستان و بهار گیاه را آب ندهید. در غیر اینصورت مشکلات لیتوپس از راه می‌رسند. اجازه دهید خاک به طور کامل خشک شود. و برگ‌ها کمی چروک شوند. که این نشانه نیاز به آبیاری است. آب را هرگز روی برگ گیاه نریزید و از آب فیلتر شده یا آب باران استفاده کنید. از اینکه گلدان شما دارای زهکشی مناسبی است، اطمینان حاصل کنید. هرگز هنگام رویش برگ جدید لیتوپس را آبیاری نکنید.

کیفیت آب و میزان آب

بیشتر آب‌های لوله‌کشی دارای مواد معدنی مختلف و کلر هستند که برای سلامت گیاه مضر است. بهتر است از آب فیلتر شده و هم‌دمای اتاق استفاده کنید. اگر از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنید، اجازه دهید به مدت یک شبانه‌روز در محیط خانه باقی بماند. تا از مواد مضر آن کاسته شود. هنگامی که زمان آبیاری لیتوپس فرا می‌رسد، خوب گیاه را آبیاری نمایید. مقداری به آن آب دهید تا آب از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید. سپس آب اضافی زیرگلدانی را خالی کنید.

چگونه از آبیاری بیش از حد لیتوپس جلوگیری کنیم؟

اگر نشانه مشکلات لیتوپس شما از آبیاری بیش از حد بود، باید زمانبندی آبیاری را مورد بازبینی قرار دهید. لیتوپس گیاهی است که دارای زمانبندی آبیاری منحصر به فرد است. این گیاه فقط در نیمی از سال به آبیاری نیاز دارد. آبیاری در زمستان و بهار موجب بروز مشکل برای آن خواهد شد. در این زمان گیاه به دوره استراحت وارد می‌شود. آبیاری فقط باید زمانی در فصول رشد انجام شود که خاک گلدان خشک شده باشد. یا نشانه‌های نیاز به آبیاری در برگ و ظاهر گیاه مشخص باشد.

سایز گلدان و سوراخ کف آن اهمیت بالایی دارد. استفاده از خاک مناسب نیز باعث بهبود زهکشی خواهد شد. اگر از خاک‌های نامناسب استفاده کنید، گیاه شما در کمترین زمان از بین خواهد رفت. گلدان بزرگ و عمیق نیز باعث باقی ماندن رطوبت در خاک شده و گیاه شما دچار پوسیدگی خواهد شد.

چروکیدگی لیتوپس

یکی از رایج‌ترین مشکلات لیتوپس چروکیدگی در اثر آبیاری اندک گیاه است. خطوط افقی چروکیدگی روی لیتوپس نشانه آبیاری اندک است. یعنی آبیای از نیاز گیاه کمتر انجام شده. قرار دادن گیاه در محیط خارجی زیر نور شدید خورشید باعث چروکیدگی آن شده و نیاز به آب را بیشتر خواهد کرد. البته چروکیدگی ممکن است در نتیجه آبیاری بیش از حد نیز باشد. یا حتی هنگام پدید آمدن برگ جدید گیاه چروکیده خواهد شد.

در صورتی که نظر یا سوالی دارید می‌توانید در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

بیماری لیتوپس, چروک شدن لیتوپس, زردی لیتوپس

مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات گیاه پرنده بهشتی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سیکاس رولوتا