مشکلات گیاه پرنده بهشتی

مشکلات گیاه پرنده بهشتی

مشکلات گیاه پرنده بهشتی و ۸ دلیل معمول در خمیدگی برگ پرنده بهشتی

یکی از گیاهانی که امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار دارد، گیاه پرنده بهشتی است. این گیاه دارای برگ‌های سبز براق و بزرگی مانند درخت موز است. گل‌های نارنجی رنگ پرنده بهشتی را حتماً در گل فروشی‌ها دیده‌اید. این گیاه می‌تواند تا ۲ متر هم در ارتفاع رشد داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین مشکلات گیاه پرنده بهشتی خم شدن برگ گیاه به دلیل اشتباه در آبیاری و کمبود رطوبت است. کیفیت پایین آب یا خاک، دمای هوای سرد، نور نامناسب، کوددهی اشتباه، هجوم آفات و بیماری، پر شدن ریشه در گلدان و استرس ناشی از تعویض گلدان می‌تواند منجر به لوله شدن برگ شود.

گیاه پرنده بهشتی
گیاه پرنده بهشتی

در این مطلب با موارد زیر آشنا خواهید شد:

لوله و خمیدگی برگ پرنده بهشتی

شکاف خوردن برگ پرنده بهشتی

زرد شدن برگ پرنده بهشتی

علت وجود نقاط قهوه‌ای روی برگ پرنده بهشتی چیست؟

علت بسته ماندن برگ پرنده بهشتی

علل لوله شدن برگ پرنده بهشتی

۱- مشکلات آبیاری و رطوبتی

پرنده بهشتی ترجیح می‌دهد که خاک آن در اکثر مواقع کمی مرطوب باشد. نباید خاک گیاه در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. بعلاوه، سطح بزرگ برگ‌ها به از دست دادن بیشتر رطوبت منجر می‌شود. ولی رطوبت محیط می‌تواند به کم شدن فرآیند از دست دادن رطوبت کمک کند.

راه حل

تنظیم زمان آبیاری گیاه یکی از موارد اساسی در مراقبت از این گیاه است. هنگامی که چند سانتی‌متر از خاک گیاه خشک می‌شود، آبیاری را انجام دهید. گلدان خود را مرتب بررسی نمایید تا زمان آبیاری آن را بعد از مدتی به دست آورید. رطوبت محیط نگهداری گیاه را بالا نگهدارید. استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز می‌تواند به افزایش رطوبت محیط گیاه کمک کند. غبارپاشی توصیه نمی‌شود. زیرا این کار برای مدت اندکی می‌تواند رطوبت را افزایش دهد. ولی موجب بروز بیماری‌های قارچی خواهد شد و باعث افزایش مشکلات گیاه پرنده بهشتی می‌شود.

۲- مشکلات ناشی از کیفیت آب

بسته به مکان زندگی شما، آب لوله‌کشی از کیفیت خاصی برخوردار است. یعنی مواد شیمیایی و معدنی مختلفی در آن وجود خواهد داشت. برخی اوقات میزان این مواد، طوری است که می‌تواند روی سلامتی گیاه شما تاثیر مستقیم بگذارد.

راه حل

اگر سختی آب محل زندگی شما زیاد است، فقط از آب تصفیه شده برای آبیاری استفاده کنید. استفاده از آب لوله‌کشی می‌تواند باعث بروز مشکلات گیاه پرنده بهشتی شود. می‌توانید برای یک شبانه‌روز آب را درون ظرفی ریخته تا کمی از میزان کلر آن کاسته شود.

۳- مشکلات ناشی از دما

پرنده بهشتی در مکانی با دمای بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد و عملکرد را خواهد داشت.

راه حل

همیشه دمای محیط نگهداری گیاه خود را در رنج دمایی مناسب قرار دهید. هرگز گلدان گیاه خود را در مکانی نزدیک وسایل گرمایشی یا در معرض باد سرد قرار ندهید. این تغییرات دمایی باعث لوله شدن برگ گیاه پرنده بهشتی خواهد شد.

گیاه پرنده بهشتی
گیاه پرنده بهشتی
۴- نور نامناسب

محیط مناسب برای نگهداری گیاه پرنده بهشتی مکانی با نور روشن و غیرمستقیم است. البته کمی نور مستقیم به خصوص هنگام طلوع و غروب خورشید می‌تواند مناسب‌تر نیز باشد. نور زیاد هم می‌تواند منجر به سوختگی برگ یا خمیدگی آن شود. از طرف دیگر، نور اندک نیز می‌تواند باعث بروز مشکلات گیاه پرنده بهشتی شود. نور اندک باعث خمیدگی برگ یا چروکیدگی آن خواهد شد.

راه حل

در این مواقع باید مکانی را برای پرنده بهشتی در خانه انتخاب نمایید که بتواند مقدار مناسبی نور دریافت کند. در هر صورت همانطور که گفته شد، نور مستقیم و زیاد می‌تواند باعث سوختگی به خصوص در تابستان شود.

۵- مشکلات خاک گیاه

کاشت پرنده بهشتی در خاک با میزان نامناسب مواد مغذی، PH و سایر موارد می‌تواند به سلامتی گیاه شما آسیب وارد نماید. سلامتی گیاه بسیار وابسته به مواد مغذی است. بنابراین باید از خاکی غنی، با زه‌کش مناسب استفاده کنید. با کوددهی بیش از حد نیز می‌توانید به سیستم ریشه گیاه خود آسیب وارد نمایید. بستر مناسب کاشت گیاه باید کمی اسیدی با PH بین ۵.۵ تا ۷.۵ باشد.

راه حل

برای کاهش PH خاک می‌توانید از سولفور یا پیت ماس استفاده نمایید. اگر مطمئن هستید که مشکلات گیاه پرنده بهشتی شما ناشی از کوددهی بیش از حد است، مقداری از سطح خاک گلدان را خارج و خاک را تعویض کنید. برای خاک‌های ضعیف، خاک را به طور کامل تعویض و از خاک تازه و مناسب استفاده نمایید.

۶- آفات

برخی آفات می‌توانند منجر به بروز مشکلات گیاه پرنده بهشتی شوند. آفاتی که شیره گیاه را میمکند. مانند شپشک آردآلود، پولک، شته ها و تریپس می‌توانند باعث مشکلاتی نظیر خمیدگی برگ گیاه شوند.

راه حل

گیاه خود را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید. اگر آفتی روی آن مشاهده کردید، می‌توانید با استفاده از صابون دفع آفات یا روغن چریش به مبارزه با آن بپردازید. باید این کار را تا وقتی کلیه آفات از بین بروند در محیط قرنطینه گیاه انجام دهید.

۷- بیماری های گیاه

از آنجایی که گیاه شما علاقه زیادی به رطوبت دارد، شانس دچار شدن آن به بیماری‌های قارچی افزایش خواهد یافت. این مشکل با علائمی مانند خمیدگی برگ به علت پوسیدگی ریشه و نقاط روی برگ مشخص خواهد شد.

راه حل

در صورت پوسیدگی ریشه باید گیاه را از گلدان خارج کنید. با استفاده از وسیله نیز و تمیز ریشه‌های پوسیده را جدا نمایید. سپس گلدان را تعویض و از خاکی مناسب و تمیز استفاده نمایید. برای نقاط روی برگ نیز می‌توانید با استفاده از قارچ‌کش‌های با پایه مس به مبارزه بپردازید.

گیاه پرنده بهشتی
گیاه پرنده بهشتی
۸- مشکلات ناشی از تعویض گلدان

برخی اوقات تعویض گلدان باعث بروز مشکلات گیاه پرنده بهشتی خواهد شد. این گیاه نیاز چندانی به تعویض گلدان نخواهد داشت. هنگامی که ریشه تمام گلدان را فرا بگیرد، مواد مغذی مناسب به گیاه نخواهد رسید. بنابراین برگ گیاه خمیده و لوله‌ای خواهد شد. بعد از تعویض گلدان، گیاه شما ممکن است دچار استرس شود. این استرس باعث خمیدگی برگ خواهد شد.

راه حل

فقط زمانی گلدان را تعویض نمایید که ریشه تمام گلدان را فرا گرفته باشد. یا ریشه‌ها از سوراخ کف گلدان بیرون بزنند. برای اینکه استرس کمتری به گیاه وارد شود، بعد از تعویض گلدان گیاه را در همان مکان قبلی قرار دهید و به همان شکل قبل آبیاری و تغذیه آن انجام شود. اگر با تعویض گلدان برگ گیاه لوله‌ای شد، بعد از چند هفته خود را ریکاوری می‌کند.

سایر مشکلات گیاه پرنده بهشتی

به این دلیل که برگ‌های گیاه بزرگ هستند، مشکلات به سرعت گسترش خواهند داشت. این مهم است که گیاه را به طور منظم بررسی کرده و با بروز مشکل به سرعت وارد عمل شوید.

شکاف خوردن برگ

در طبیعت برگ گیاه در اثر برخورد حیوانات و آب و هوا ممکن است دچار شکاف و بریدگی شود. این مورد روی سلامت گیاه تاثیر نخواهد داشت. ولی شکل ظاهری آن در محیط خانگی در صورت بروز این مشکل از دست خواهد رفت.

راه حل

گیاه را در خانه در مکانی قرار دهید که رفت و آمد کمتری دارید. همچنین نباید گیاه در معرض وزش باد شدید یا وسایل سرمایشی قرار گیرد. رطوبت محیط گیاه نیز به مقاومت برگ در برابر شکنندگی کمک خواهد کرد.

زرد شدن برگ پرنده بهشتی

یکی دیگر از مشکلات گیاه پرنده بهشتی زرد شدن برگ گیاه است. این مشکل نشانه تغییراتی در گیاه است. معمولاً آبیاری بیش از حد گیاه یا کمبود مواد مغذی خاک باعث زرد شدن برگ پرنده بهشتی خواهد شد.

راه حل

فقط وقتی گیاه را آبیاری کنید که چند سانتی‌متر از خاک سطح گلدان خشک شده باشد. تغذیه و کوددهی در فصول رشد گیاه لازم است. زیرا پرنده بهشتی نیاز فراوانی به تغذیه خواهد داشت.

پرنده بهشتی
پرنده بهشتی
نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه

نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه بهدلایل مختلفی می‌تواند باشد. از علل معمول بروز نقاط قهوه‌ای روی برگ پرنده بهشتی، نور مستقیم خورشید، کوددهی بیش از حد، بیماری‌های قارچی و آفات می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

راه حل

بررسی منظم گیاه می‌تواند ما را به متوجه شدن علل بروز مشکلات گیاه پرنده بهشتی و رفع آن کمک کند.

باز نشدن برگ پرنده بهشتی

سه دلیل عمده برای باز نشدن برگ گیاه، نور اندک، آبیاری اندک و آفات هستند.

راه حل

گیاه را به مکانی منتقل کنید که بتواند نور مناسب خود در طول روز را دریافت کند. آبیاری گیاه را به طور منظم و با خشک شدن چند سانتی‌متر از سطح خاک گلدان انجام دهید. بررسی منظم گیاه همانطور که در قسمتهای قبل گفته شد، می‌تواند به ما در شناسایی آفات کمک نماید.

در انتها می‌توانید مشکلات و نظرات خود را در قسمت پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پرنده بهشتی, مشکلات پرنده بهشتی, نگهداری پرنده بهشتی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آلوئه نوبیلیس
نوشتهٔ بعدی
مشکلات لیتوپس