نگهداری سیکاس رولوتا

نگهداری سیکاس رولوتا

آشنایی با شرایط نگهداری سیکاس رولوتا یا ساگو پالم

سیکاس رولوتا (Cycas Revoluta) یک گیاه آپارتمانی زیبا و با شرایط نگهداری آسان است. از آنجایی که این گیاه Sago Palm هم نامیده می‌شود. در واقع پالم محسوب نمی‌شود. این گیاه از خانواده Cycad است و شرایط نگهداری مشابهی با آنها دارد. سیکاس یکی از قدیمی‌ترین گیاهان فضای باز هم محسوب می‌شود. در واقع نگهداری سیکاس رولوتا هم در محیط خانه و هم خارج از خانه امکان‌پذیر است. در دهه‌های اخیر این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان بین علاقه‌مندان تبدیل شده است. رشد آن بسیار کند است و نیازی به تعویض گلدان‌های سالیانه نخواهد داشت.

اگر مراقبت از این گیاه به خوبی انجام شود، در سال یک تا دو ساقه برگ می‌دهد و به ندرت دچار ریزش و مشکل خواهد شد. البته تمام قسمت‌های این گیاه برای انسان و حیوانات سمی محسوب می‌شود. می‌توانید با گیاهان سمی برای حیوانات خانگی در وب سایت ما آشنا شوید. از برگ و ساقه این گیاه در تزئین گل هم در گلفروشی‌ها استفاده می‌شود. که حتماً تا به حال برگ این گیاه را بین دسته‌های گل تزئین شده مشاهده کرده‌اید.

سیکاس رولوتا
سیکاس رولوتا

در ادامه این مطلب با موارد زیر آشنا خواهید شد:

نور و دمای مناسب گیاه سیکاس

آبیاری صحیح و تغذیه سیکاس رولوتا

خاک و گلدان مناسب سیکاس

میزان رشد سیکاس 

بیماری ها و مشکلات گیاه سیکاس

نور و دمای مناسب نگهداری سیکاس رولوتا

نکته طلایی و مهم در نگهداری سیکاس رولوتا نور آن است. نور مناسب برای این گیاه در محیط خانگی نور غیرمستقیم و محیطی روشن است. البته بسیار دیده‌اید که در مناطقی این گیاه را در محیط خارجی و نور مستقیم کاشته و نگهداری می‌شود. نور مستقیم شدید می‌تواند به خشک شدن و سوختن برگ‌های گیاه بیانجامد. برای مدت کوتاه گیاه خود را می‌توانید در محیط کم نور نگهداری کنید. ولی برای مدت طولانی روی سلامت و رشد آن تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین اگر آن را در خانه نگهداری می‌کنید، گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی و جایی که بتواند بیشترین نور غیرمستقیم را دریافت کند قرار دهید.

دمای هوای مناسب برای سیکاس نیز همان دمایی است که شما در آن احساس راحتی می‌کنید. دمای متعادل منزل برای گیاه شما بهترین دماست. البته نباید گیاه را در مجاورت وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار دهید. برای اینکه گیاهی شاداب و سالم داشته باشید نیز، دما نباید زیر ۵ درجه سانتی‌گراد افت داشته باشد.

آبیاری مناسب سیکاس

برگ‌های گوشتی و سخت سیکاس تا مدتی می‌توانند آب را در خود ذخیره کنند. بنابراین می‌توان گفت گیاه شما در مقابل عدم دریافت آب مقاومت خوبی دارد. ولی اینگونه نیست که مانند کاکتوس بتواند در مقابل عدم دریافت آب برای مدت بسیار طولانی مقاوم باشد. مشکل عمده سیکاس هم در اثر آبیاری بیش از حد به وجود خواهد آمد. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی گیاه خواهد شد. بنابراین برای نگهداری سیکاس رولوتا باید اجازه دهید خاک آن به طور کامل خشک شود. سپس آن را آبیاری کنید. آبیاری باید طوری باشد که آب از سوراخ کف گلدان بیرون آید. سپس آب زیرگلدانی را خارج کنید.

در زمستان و هوای سرد، هنگامی که نور و دمای محیط کاهش می‌یابد، نیازهای آبیاری سیکاس کمتر خواهد شد. برای نگهداری سیکاس در زمستان دقت داشته باشید. گیاه شما به ندرت نیاز به آب خواهد داشت. تقریباً می‌توان گفت در زمستان ماهیانه یکبار آبیاری، آن هم به میزان اندک برای گیاه کافیست.

رطوبت به سلامتی و شادابی گیاه شما کمک خواهد کرد. ولی اینگونه نیست که بگوییم، سیکاس گیاهی رطوبت دوست است. همانطور که حتماً مشاهده کرده‌اید سیکاس در شمال کشور رشد مناسبی دارد. بنابراین می‌توان از دو عامل رطوبت و نور در کنار هم به عنوان عناصر کلیدی رشد و شادابی گیاه نام برد.

تغذیه و کوددهی سیکاس

برای نگهداری سیکاس رولوتا نیاز است که در فصول رشد، یعنی بهار و تابستان از کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی استفاده نمود. این کار نباید بیش از یک تا نهایت دوبار در سال انجام شود. در واقع این گیاه نیاز چندانی به تغذیه نخواهد داشت. می‌توانید از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود برای تغذیه گیاه استفاده نمایید.

سیکاس در طبیعت
سیکاس در طبیعت

خاک و گلدان مناسب گیاه سیکاس رولوتا

بستر مناسب کاشت سیکاس، مخلوطی از خاک برگ و رس است. سیکاس نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب خواهد داشت. باقی ماندن رطوبت زیاد اطراف ریشه می‌تواند منجر به پوسیدگی گیاه شود. بنابراین وقتی از آن در خانه مراقبت می‌کنید، حتماً به مخلوط خاک توجه کنید. انتخاب گلدان مناسب می‌تواند نقش به سزایی در سلامتی گیاه ما داشته باشد. بنابراین از انتخاب گلدان‌های صرفاً تزئینی و عمیق خودداری نمایید.

همانطور که گفته شد، سیکاس رشد نسبتاً کندی دارد. بنابراین نیازی به تعویض گلدان‌های سالیانه نیست. هنگامی تعویض گلدان را انجام دهید که ریشه تمام فضای گلدان شما را پر کرده باشد. این کار باید در اوایل بهار انجام شود. حتماً دقت داشته باشید همانطور که گفته شد برای نگهداری سیکاس رولوتا نیاز به خاکی با زهکش مناسب است.

تکثیر سیکاس رولوتا

تکثیر و پرورش سیکاس از طریق بذر آن انجام می‌شود. بذر این گیاه دارای پوسته نارنجی رنگ است که باید آن را جدا نمود. سپس با یک عدد سمباده نرم و به آرامی پوسته سخت و هسته مانند را مالش داد. این کار تا وقتی ادامه می‌یابد تا شکافی در روی هسته ایجاد شود. سپس روی بستر خاکی مرطوب و به سمتی که پوسته نازک و شکاف دارد باید هسته را قرار داد. روی گلدان را با یک پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبت حفظ شود. گلدان را در مکانی نیمه سایه و گرم قرار دهید. این کار به جوانه زنی کمک خواهد کرد.

این پروسه ممکن است تا ماه‌ها به طول انجامد. تکثیر سیکاس در محیط خانه کار آسانی نیست. زمان بسیار لازم دارد تا گیاه جوان شما متولد شود. بعد از رشد گیاه می‌توانید آن را در گلدانی مناسب بکارید. نگهداری سیکاس رولوتا جوان خود را مانند گذشته انجام دهید.

رشد سیکاس

همانطور که در قسمتهای قبل اشاره شد، رشد سیکاس بسیار کند است. این گیاه به واقع یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار کند رشد است. در واقع سیکاس یک برگ تا دو برگ نهایتاً در سال خواهد داد. یک سگو پالم که برای خانه خریداری می‌شود، معمولاً دارای ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر ارتفاع است. شما می‌توانید با توجه به محیط خانه خود اندازه مناسب گیاه را انتخاب کنید. به طور کلی سیکاس سالیان سال عمر می‌کند. در شرایط ایده‌آل این گیاه تا ۱۰۰ سال یا بیشتر نیز عمر می‌کند. و اندازه آن تا چندین متر هم خواهد رسید.

بیماری و مشکلات گیاه سیکاس رولوتا

زرد شدن یک تا دو برگ سیکاس می‌تواند معمول باشد. ولی هنگامی که تعداد زردی بیشتر شود، باید نگران شد. زرد شدن برگ سیکاس می‌تواند ناشی از قرار گرفتن آن در معرض نور شدید خورشید یا آبیاری بیش از حد باشد. باید شرایط نگهداری سیکاس رولوتا خود را با دقت بررسی کنید. این گیاه همچنین علاقه‌ای به جابه‌جایی مکرر ندارد. با جابه‌جایی آن به گیاه استرس وارد خواهد شد و ممکن است برگ‌های آن زرد شود. با توجه به رشد بسیار کند گیاه باید در مراقبت از آن دقت داشته باشید. چون با از دست دادن برگ زمان بسیاری لازم است تا برگ جدید جایگزین شود.

سیکاس
سیکاس
آفات سیکاس رولوتا
کنه قرمز

همانطور که گفتیم سیکاس نسبت به رطوبت حساسیت بالایی نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید آن را در مکان‌های خشک هم نگهداری کنید. ولی آفاتی نظیر عنکبوت قرمز علاقه بسیاری به محیط‌های خشک دارند. اگر شما این آفت را روی گیاه خود مشاهده کردید باید به سرعت جهت رفع آن اقدام کنید.

حشره پولک

اگرچه سیکاس دارای منابع تغذیه‌ای گسترده‌ای برای این آفت نیست. ولی در مواقعی ممکن است این آفت به گیاه ما حمله‌ور شود. در این مواقع باید به سرعت وارد عمل شوید و آفت را با استفاده از آفت‌کشهای مخصوص از بین ببرید.

پوسیدگی سیکاس

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، از رایج‌ترین مشکلات سیکاس پوسیدگی است. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد و ماندن رطوبت در اطراف ریشه ایجاد خواهد شد. بنابراین در نگهداری سیکاس رولوتا خود حتماً به میزان نور دریافتی، گلدان، خاک و محیط نگهداری گیاه دقت داشته باشید. تمامی این عوامل در خشک شدن خاک و نیازهای آبیاری سیکاس تاثیر خواهند داشت.

در پایان می‌توانید نظرات و مشکلات خود را در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ساگو پالم, گیاه سیکاس, نگهداری گیاه سیکاس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات لیتوپس
نوشتهٔ بعدی
تقویت رشد کاکتوس