نگهداری کاج مطبق

نگهداری کاج مطبق

معرفی کامل و نحوه نگهداری کاج مطبق در خانه و خارج از آن

کاج مطبق (Norfolk Island Pines) یکی از گیاهان برگ سوزنی همیشه سبز و بومی نواحی نیمه استوایی اقیانوس آرام است. این گیاه درواقع یک نوعی از درخت کاج نیست. در محیط طبیعی رشد، این درخت می‌تواند تا ۶۰ متر هم رشد کند. و به عنوان یک درخت زیبا در نواحی آمریکای شمالی پرورش داده می‌شود. در این مناطق پرورش گیاه کند رشد کاج مطبق به عنوان درخت کریسمس انجام می‌شود. نگهداری کاج مطبق در محیط بیرون از خانه بسیار آسان است و در ادامه با آن آشنا خواهیم شد. این گیاه را می‌توان در هر دو محیط داخلی و خارجی پرورش داد. در محیط خارجی کاج مطبق در خاک سبک و نیمه مرطوب در مکانی با نور کامل خورشید قابل نگهداری است. این گیاه در مقابل خشکی هم تاحدی مقاوم است.

هنگامی که در خانه از کاج مطبق نگهداری می‌کنید، خاک گلدان آن باید سبک، ماسه‌ای و کمی اسیدی باشد. اضافه کردن کمی پیت ماس و ماسه به خاک معمولی می‌توانید میزان اسیدیته خاک را بالا ببرد. خاک گیاه را مرطوب نگه دارید. البته نباید خیس باشد. تا جایی که می‌توانید برای آن باید محیطی روشن محیا کنید.

کاج مطبق
کاج مطبق

نور مناسب نگهداری کاج مطبق

اگرچه این گیاه نور کامل خورشید را می‌پسندد، می‌تواند برای مدت طولانی نیز در محیط کم‌نور زندگی کند. بنابراین می‌توانید گیاه را داخل گلدان در خانه نگهداری کنید. و در بهار و تابستان گیاه خود را به خارج از خانه در محیطی پرنور منتقل کنید. اگر گیاه شما در محیط خانه رشدی نامتعارف داشت، هم نور کم و هم ازدیاد کود می‌تواند از عوامل آن باشد. در این مواقع باید کوددهی به گیاه را متوقف کرده و نور بیشتری برای آن فراهم کنید. این مهم است که در محیط خانه گلدان آن را هر چند مدت یکبار بچرخانید تا نور به همه جای گیاه برسد.

برای نگهداری کاج مطبق همانطور که گفته شد نیاز به نور کامل خورشید است. این گیاه در محیط خارج از خانه بهترین رشد را خواهد داشت. گلدان گیاه خود را در نقطه‌ای قرار دهید که بیشترین نور را دریافت کند.

همانطور که قبلاً گفته شد، کاج مطبق در مقابل خشکی تا حدودی مقاوم است. پیشنهاد می‌شود که اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری کمی خشک شده باشد. اگر جوانه‌ها زرد شدند، گیاه شما به آب بیشتری نیاز خواهد داشت. از آنجایی که این گیاه متعلق به اقیانوس آرام است، هوای گرم و دمایی بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد را می‌پسندد. این گیاه در هوای سرد نیز مقاوم است. برای بالابردن رطوبت مورد نیاز گیاه نیز می‌توانید در خانه با اسپری آب غبارپاشی انجام دهید. یا گلدان آن را در زیرگلدانی بزرگ و حاوی سنگ‌ریزه قرار دهید.

برای آبیاری گیاه در گلدان و در محیط خارج از خانه باید، با توجه به فصول مختلف گیاه را آبیاری کرد. اگر در تابستان هستید، باید به صورت روزانه گیاه را بررسی کرد. در صورتی که خاک خشک شده بود، باید آبیاری انجام شود.

خاک و گلدان مناسب گیاه کاج مطبق

این گیاه خاکی اسیدی را دوست دارد. برای نگهداری کاج مطبق در محیط خانه، خاک با پایه پیت برای آن مناسب است. هنگامی که در خارج از خانه از آن مراقبت می‌کنید، خاکی ماسه‌ای ولی غنی با مخلوط پیت ماس برای آن مناسب است. گیاه کاج مطبق جوان رشد سریعی نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید گلدان آن را هر یکسال درمیان تعویض کرد. هنگامی که گیاه بالغ می‌شود، رشد آن سریع‌تر خواهد شد. بهترین زمان برای تعویض گلدان بهار است. اگر اندازه گیاه شما به حدی شده است که ریشه‌ها از گلدان بیرون زده‌اند، گلدان را تعویض کنید. گلدان انتخابی شما باید سنگینی مناسبی داشته باشد. تا بتواند وزن درخت شما را تحمل کند.

کاج مطبق
کاج مطبق

کوددهی و تغذیه کاج مطبق

می‌توانید در فصول رشد گیاه خود را تغذیه کنید. کوددهی هنگامی که نور دریافتی گیاه اندک است توصیه نمی‌شود. در پاییز و زمستان تغذیه گیاه خود را متوقف کنید. در فصول رشد نیز ماهیانه یکبار با استفاده از کودهای معمول می‌توانید آن را تغذیه کنید. درخت جوان کاج مطبق دارای سیستم ریشه‌ای ضعیفی خواهد بود. که نام دیگر این گیاه نیز به همین دلیل است. گیاه خودکشی کننده! برای قوی شدن ریشه‌ها، مطمئن شوید از کود مناسب در زمان مناسب در نگهداری کاج مطبق استفاده می‌کنید.

تکثیر گیاه کاج مطبق

این گیاه به تنهایی شامل نری و مادگی است. این گیاه از طریق بذر پرورش می‌یابد. این بذرها از همان محل زندگی اقیانوس آرام می‌آید. بیشتر پرورش‌دهندگان خانگی این گیاه نمی‌توانند این گیاه را در خانه تکثیر کنند.

بیماری‌ها و آفات کاج مطبق

کاج مطبق ممکن است مورد هجوم آفاتی مانند شپشک آردآلود، شته‌ و مگس سفید قرار بگیرد. اگر آفاتی مشاهده کردید، باید به سرعت وارد عمل شده و آن‌ها را از بین ببرید.

کاج, نگهداری کاج, نگهداری کاج مطبق

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آستروفیتوم آستریاس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا پلیگونا (اسنوفلیک)