نگهداری کالاتیا لانسیفولیا (گیاه مار زنگی)

نگهداری کالاتیا لانسیفولیا

معرفی کامل و شرایط نگهداری کالاتیا لانسیفولیا یا گیاه مار زنگی (Rattlesnake Plant)

گیاه کالاتیا لانسیفولیا (Calathea lancifolia) یا گیاه مار زنگی یک گیاه با شرایط دشوار نگهداری در خانه است. ولی اگر نگهداری کالاتیا لانسیفولیا را به درستی انجام دهید، می‌توانید آن را در آپارتمان خود هم داشته باشید. این گیاه استوایی از خانواده کالاتیا و بومی جنگل‌های بارانی برزیل است. نام این گیاه زیبا از ظاهر عجیب و خطوط روی برگ‌هایش گرفته شده است. لانسیفولیا تا ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر در ارتفاع می‌تواند رشد داشته باشد. و برگ‌های بزرگ و ابلق آن که با رنگ سبز تیره و سایه‌هایی از سبز روشن هستند دارای لبه‌های موج‌داری می‌باشند. زیر برگ‌های این گیاه دارای رنگ زیبا و چشم‌نواز بنفش-قرمز است.

در محیط طبیعی زندگی گیاه مار زنگی گل‌های کوچک زرد رنگی را در اواخر بهار تولید خواهد کرد. در آپارتمان اما، به ندرت گلدهی خواهد کرد. اگرچه این گیاه معمولاً در محیط‌های نیمه‌سایه خارجی رشد دارد.  در قسمت‌هایی از هاوایی و جنوب کالیفرنیا و فلوریدا به عنوان گیاه خانگی محبوبیت دارد. و در تراریوم و گلخانه نیز نگهداری می‌شود. نگهداری این گیاه استوایی مستلزم داشتن محیطی بسیار مرطوب و گرم است. اگر رطوبت مورد نیاز، گرمای محیط و نور مناسب فیلتر شده را برای آن فراهم کنید، می‌توانید از زیبایی‌های آن در محیط خانه خود لذت ببرید.
کالاتیا لانسیفولیا
کالاتیا لانسیفولیا

نور و دمای مناسب نگهدرای کالاتیا لانسیفولیا

نکته اساسی در نگهداری هرگونه از گیاهان کالاتیا تامین نور مناسب برای گیاه است. گیاه مار زنگی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر نور مستقیم و زیادی را دریافت کند، رنگ براق برگ‌ها از دست خواهد رفت و محو می‌شود. بنابراین کم‌رنگ شدن رنگ برگ‌های گیاه از تابش نور مستقیم خورشید است. برای نگهداری کالاتیا لانسیفولیا نیاز به نور فیلتر شده است. اگر می‌خواهید گیاه را در آپارتمان خود داشته باشید باید آن را در مکانی قرار دهید که از تابش مستقیم نور پشت پنجره در امان باشد. با استفاده از پرده توری می‌توانید نور را برای گیاه خود فیلتر کنید. این گیاه باید در طول روز حداقل ۴ تا ۶ ساعت نور غیرمستقیم دریافت کند.

مکانی که گیاه مار زنگی را در آن نگهداری می‌کنید در رشد و سلامتی آن تاثیرگذار است. سرما، هوای خشک، گردش هوای نامناسب و تغییرات ناگهانی دمای محیط می‌تواند برای گیاه شما بسیار ناراحت کننده باشد. بهترین دما برای نگهداری کالاتیا لانسیفولیا دمایی بین ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است. اگر برای مدت طولانی در دمایی پایین‌تر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد باشد، برگ‌های آن خشک و قهوه‌ای خواهند شد و ممکن است گیاه خود را از دست بدهید.

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه مار زنگی

در طول فصل تابستان، هنگامی که لانسیفولیا بیشترین رشد خود را تجربه می‌کند، نیاز به آبیاری منظم و بیشتری پیدا خواهد کرد. نگهداری رطوبت خاک نکته مهم در این فصل است. این گیاه همچنین نمی‌تواند شرایط خیسی بیش از حد خاک را تحمل کند. و برگ‌های آن شروع به زرد شدن خواهند کرد. زرد شدن برگ کالاتیا لانسیفولیا نشانه آبیاری بیش از حد گیاه است. از طرف مقابل، اگر برگ‌های گیاه شروع به جمع شدن و لبه آن‌ها به داخل خم شد، نشانه کمبود در آبیاری گیاه است. آبیاری منظم و اندک بهتر از آبیاری عمیق برای این گیاه است. در نگهداری کالاتیا لانسیفولیا در زمستان نیز، اجازه دهید که لایه‌های بالایی خاک خشک شوند. سپس آبیاری را انجام دهید. هنگامی که دمای محیط نگهداری گیاه افت می‌کند، اگر آبیاری را بیش از حد انجام دهید، ساقه گیاه شروع به نرم شدن کرده و از بین خواهد رفت.

این گیاه در طول بهار و تابستان نیاز به کوددهی ماهیانه پیدا خواهد کرد. این دو فصل، زمان رشد گیاه محسوب می‌شوند. استفاده از کود مناسب گیاهان آپارتمانی در سلامتی و رشد گیاه موثر است. می‌توانید از نصف میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کود برای تقویت گیاه خود استفاده کنید.

خاک مناسب نگهداری لانسیفولیا

بهترین بستر برای نگهداری کالاتیا لانسیفولیا، خاکی با زه‌کش بسیار مناسب است. اگرچه این گیاه نمی‌تواند در خاک خیس زنده بماند، ولی خاک باید بتواند رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کند. یک خاک سبک و ماسه‌ای به همراه یک قسمت پرلیت و دو قسمت پیت‌ماس می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. این گیاه همچنین نیاز به خاکی کمی اسیدی یا با PH خنثی دارد. از خاک‌های قلیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید. گلدان مورد استفاده برای نگهداری گیاه مار زنگی نیز باید دارای سوراخ زه‌کش مناسب باشد. هنگام آبیاری باید آب اضافی داخل زیر گلدانی را خالی کنید.

گیاه مار زنگی
گیاه مار زنگی

رطوبت مورد نیاز گیاه مار زنگی

سعی کنید این گیاه را در معرض وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید. هوای خشک هم برای گیاه مضر است. یکی از دلایل قهوه‌ای و خشک شدن لبه برگ گیاه مار زنگی عدم تامین رطوبت گیاه است. همانطور که گفته شد، لانسیفولیا یک گیاه استوایی است و برای رشد و سلامت آن نیاز به محیطی گرم و مرطوب است. اگر شرایط محیطی شما به گونه‌ای است که نمی‌توانید رطوبت مورد نیاز نگهداری کالاتیا لانسیفولیا را تامین کنید، می‌توانید از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید. روش دیگر قرار دادن زیرگلدانی و سنگ‌ریزه و آب برای گیاه است. اگر منزل شما دارای سرویس بهداشتی یا حمام دارای نورگیر است، می‌توانید گیاه خود را در این مکان قرار دهید.

تکثیر گیاه لانسیفولیا

این گیاه را می‌توان به راحتی از طریق تقسیم بوته تکثیر کرد. بهتر است این کار در فصل بهار انجام شود. هنگامی که می‌خواهید گلدان گیاه خود را تعویض کنید، می‌توانید به آرامی طوری که به ریشه‌ها آسیب وارد نشود، بوته گیاه را تقسیم کنید. و در گلدانی جدید با خاکی مناسب بکارید.

می‌توانید مشکلات، نظرات و سوالات خود درباره نگهداری کالاتیا لانسیفولیا یا گیاه مار زنگی را در قسمت دیدگاه مطرح نمایید.

کالاتیا, نگهداری کالاتیا لانسیفولیا, نگهداری گیاه مار زنگی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اپونتیا سابولاتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آلوئه ورا