نگهداری اپونتیا سابولاتا

نگهداری اپونتیا سابولاتا

معرفی جامع و نحوه نگهداری اپونتیا سابولاتا (Opuntia Subulata)

اپونتیا سابولاتا یک کاکتوس از خانواده اپونتیا محسوب می‌شود. این گیاه به نام Austrocylindropuntia Subulata نیز معروف است. کاکتوس اپونتیا یکی از گیاهان با تنوع بالا است که حدوداً ۳۰۰ گونه متفاوت دارد. در کشور ما این کاکتوس را اپونتیا سیلندریکا نیز می‌نامند. سیلندریکا بومی نواحی جنوبی پرو، کانادا و جنوب آمریکا و یکی از گونه‌های فراوان در استرالیاست. این گیاه که ظاهری غیرعادی دارد می‌تواند با شرایط مراقبت مناسب سالیان سال عمر داشته باشد. نگهداری اپونتیا سابولاتا بسیار آسان است و می‌توان از آن در خانه مراقبت کرد.

این کاکتوس در محیط طبیعی تا سه و نیم متر رشد خواهد داشت. هنگامی که در خانه از آن نگهداری شود طبیعتاً رشد کمتری دارد و ارتفاع آن در گلدان به ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. دوره رشد سیلندریکا بهار و تابستان است و این گیاه در زمستان به دوره رکود خود خواهد رفت. این گیاه یک کاکتوس گلده محسوب خواهد شد. گلدهی این گیاه در فصل تابستان انجام خواهد شد. و گلی به رنگ قرمز، صورتی خواهد داد.

اپونتیا سابولاتا
اپونتیا سابولاتا

نور و دمای مناسب نگهداری اپونتیا سابولاتا

اپونتیا سابولاتا علاقه‌مند به نور زیاد است. بهترین مکان برای نگهداری اپونتیا سابولاتا در محیط خانه مکانی نورانی با نور مستقیم و فراوان خورشید است. در طول بهار و تابستان که فصل رشد گیاه است، بهتر است آن را در محیط خارج از خانه در مکانی که نور کامل را دریافت کند قرار دهید. البته باید انتقال آن به محیط خارج از خانه بتدریج انجام شود.

انتقال یکباره گیاه به نور کامل ممکن است باعث صدمه رسیدن به آن شود. در زمستان، گیاه را باید به داخل خانه منتقل کنید تا از سرمای هوا در امان بماند. اگر از آن در خانه نگهداری می‌کنید، از قرار دادن در نزدیکی یا معرض دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی خودداری کنید. دمای نرمال محیط خانه برای گیاه مناسب است. فقط آن را در نزدیکی پنجره جنوبی یا شرقی خانه قرار دهید تا بتواند نور مناسب خود را دریافت کند.

آبیاری و تغذیه اپونتیا سیلندریکا

میزان آب مورد نیاز اپونتیا سیلندریکا بستگی به فصلی از سال است که در آن قرار داریم. در طول تابستان، آبیاری و تغذیه گیاه را به طول منظم انجام دهید. آبیاری را در طول فصول سرد سال کاهش دهید. هرچه دمای هوا پایین‌تر باشد، این کاکتوس به آب کمتری نیاز خواهد داشت. برای آبیاری باید صبر کرد که خاک گلدان به طور کامل خشک شود. بهتر است که از زیرگلدانی استفاده نشود. زیرا ریشه‌های گیاه دوست ندارند که در آب باقی بمانند. البته در نگهداری اپونتیا سابولاتا در محیط خانه زیرگلدانی را قرار دهید. ولی بعد از هر آبیاری سریعاً آب زیرگلدانی را خالی نمایید.

خیس ماندن خاک و ریشه‌های گیاه باعث بروز بیماری پوسیدگی خواهد شد. در پاییز و زمستان هنگامی که گیاه به دوره رکود و استراحت خود می‌رود نیازی به آبیاری زیاد نیست. می‌توانید ماهیانه یکبار مقداری آب به گیاه بدهید تا خاک آن مرطوب شود. بیماری پوسیدگی باعث خواهد شد گیاه از پایه سیاه رنگ شود و در نهایت نرم شده و می‌افتد. این مشکل باعث از بین رفتن کاکتوس خواهد شد و قابل بازگست نیست. از طرف مقابل هنگام نرسیدن آب کافی به گیاه، گیاه چروکیده خواهد شد. آبیاری صحیح و رعایت شرایط نگهداری اپونتیا سابولاتا می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

خاک مناسب و تعویض گلدان سیلندریکا

این کاکتوس نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب و سبک خواهد داشت. بهترین بستر برای نگهداری اپونتیا سابولاتا مخلوطی از خاک کاکتوس و ساکولنت به همراه پومیس است. اگر از خاک‌های آماده بازار استفاده می‌نمایید، دقت کنید باید خاک هنگام مرطوب شدن به هم نچسبد. و آب را به سرعت از خود عبور دهد. گلدانی که برای گیاه خود برمی‌گزینید نیز نباید زیاد از حد بزرگ باشد. و باید دارای سوراخ زه‌کشی مناسب برای خروج آب در کف خود باشد.

اپونتیا سیلندریکا یک کاکتوس با رشد اندک است. مدتی طول خواهد کشید تا به تعویض گلدان نیاز پیدا کند. اما اگر اندازه گلدان یا ریشه‌ها به حدی رسید که نیاز به تعویض گلدان بود می‌توانید در فصل بهار این کار را انجام دهید. این زمان بهترین وقت برای انجام عملیات تکثیر نیز محسوب خواهد شد. از آنجایی که این کاکتوس دارای خارهای تیزی است، هنگام تعویض گلدان، از دستکش مناسب استفاده نمایید.

اپونتیا سیلندریکا
اپونتیا سیلندریکا

تکثیر اپونتیا سابولاتا

بهترین روش برای تکثیر این کاکتوس استفاده از قلمه ساقه گیاه است. این کار باید در فصل بهار هنگامی که رشد آن شروع می‌شود انجام شود. باید بعد از جدا کردن قلمه با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز، چند روز صبر کرد تا محل زخم آن خشک شود. سپس می‌توانید در مخلوط خاکی مناسب قلمه خود را بکارید. در این مرحله مراقب آبیاری قلمه گرفته شده باشید. اشتباه در آبیاری باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن خواهد شد. گلدان جدید را در مکانی به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور متوسط و معمول با فاصله مناسب از پنجره برای آن کافی است. کمی مرطوب بودن خاک برای ریشه‌دهی کافی است. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد در گیاه می‌توانید نگهداری اپونتیا سابولاتا خود را مانند قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات اپونتیا سیلندریکا

این نوع از اپونتیا در مقابل بسیاری از آفات مقاوم است و معمولاً مشکلی در مراقبت از آن بوجود نمی‌آید. در هر صورت، اگر در نگهداری اپونتیا سابولاتا موارد مربوط به آبیاری را رعایت نکنید، با مشکل مواجه خواهید شد. در این صورت ظاهر گیاه بسیار متفاوت خواهد شد. پوسیدگی در اثر آبیاری بیش از حد با بوجود آمدن لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه گیاه نمایان می‌شود. اگر به سرعت متوجه این مشکل شوید، می‌توانید با جدا کردن قسمت آلوده از گیاه آن را نجات دهید. ولی اگر پوسیدگی از پایه گیاه و ریشه باشد، شانس شما برای نجات آن به صفر خواهد رسید.

در برخی موارد ممکن است با چروکیدگی اپونتیا مواجه شوید. این مشکل ممکن است در اثر گرمای بیش از حد هوا، همچنین عدم آبیاری مناسب گیاه باشد. در صورتی که گیاه شما بیش از حد خشکی کشیده یا آبیاری بیش از حد انجام دهید، باعث چروکیدگی اپونتیا خواهد شد.

اپونتیا, نگهداری اپونتیا سابولاتا, نگهداری اپونتیا سیلندریکا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه آلومینیومی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کالاتیا لانسیفولیا (گیاه مار زنگی)