نگهداری ربوتیا (کاکتوس تاج)

نگهداری ربوتیا

معرفی و نکات نگهداری ربوتیا یا کاکتوس تاج (Crown Cactus)

کاکتوس تاج یا ربوتیا یکی از انواع کاکتوس متنوع و با شرایط نگهداری آسان و محبوب است. از این رو برای علاقه‌مندان تازه کار گیاهی مناسب به حساب می‌آید. این گیاهان بومی نواحی مرتفع آمریکای جنوبی، در بین صخره‌ها هستند. ربوتیا به طور متداول گلدهی کرده و پاجوش‌های فراوانی تولید می‌کند. بنابراین اگر فقط دو تا سه سال نگهداری ربوتیا را انجام دهید، مجموعه زیبایی از آن خواهید داشت. گل این کاکتوس معمولاً از وسط یا بین گیاهان متعلق به یک مجموعه به هم چسبیده بیرون می‌آید. این گل‌ها رنگ‌های متنوع و زیبایی نیز دارند که بسیار زیبا هستند.

کاکتوس ربوتیا
کاکتوس ربوتیا

نور و دمای مناسب نگهداری ربوتیا

ربوتیا در شرایطی محیطی روشن زندگی می‌کند. این گیاه برای رشد مناسب و گلدهی نیاز به نور کامل خورشید تا نیمه سایه خواهد داشت. این یعنی، در تابستان که نور خورشید شدت می‌یابد، باید محیطی نیمه سایه را برای گیاه خود فراهم کنید. در صورت نگهداری ربوتیا در معرض نور مستقیم خورشید دچار سوختگی شده و آسیب خواهد دید. از آنجایی هم که این کاکتوس، از گونه های کاکتوس بومی کوهستان است، علاقه‌ای به گرمای شدید ندارد.

بهترین دما برای نگهداری کاکتوس تاج دمایی بین ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. همچنین هرگز نباید اجازه داد که دما پایین ۱۰ درجه سانتی‌گراد برسد. در محیط داخلی برای نگهداری این گیاه دمای معمول اتاق مناسب است. برای تامین نور هم می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره آفتاب‌گیر خانه خود قرار دهید. معمولاً قسمت جنوبی خانه بهترین مکان برای نگهداری آن می‌باشد.

آبیاری و تغذیه ربوتیا

در طول فصول رشد یعنی بهار و تابستان، اجازه دهید خاک گیاه بین دو آبیاری کاملاً خشک شود. سپس آبیاری کاکتوس خود را انجام دهید. در زمستان اما باید آبیاری را متوقف کنید. معمولاً ماهیانه یکبار آبیاری برای گیاه در زمستان کافیست. ولی باز هم به این نکته توجه داشته باشید که خاک گیاه باید خشک باشد. آبیاری بیش از حد موجب بالا رفتن ریسک رشد بیماری‌های قارچی و پوسیدگی خواهد شد.

برای نگهداری ربوتیا در محیط خانه می‌توانید از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت یکبار در ماه استفاده کنید. این کار را در فصول رشد انجام دهید. در پاییز و زمستان نیازی به تغذیه گیاه نیست. تغذیه در این فصول باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد.

خاک و گلدان مناسب کاکتوس تاج

همانند بسیاری از کاکتوس‌ها برای نگهداری ربوتیا نیاز به خاک مناسب کاکتوس با زه‌کشی مناسب است. همچنین می‌توانید از مخلوط خاک معمولی و پرلیت یا پومیس بستری مناسب برای کاکتوس تاج خود فراهم کنید. اگر زه‌کش خاک گیاه شما مناسب نیست، کمی سنگ‌ریزه یا زغال به کف گلدان اضافه نمایید.

گلدان مناسبی برای کاکتوس خود انتخاب کنید. سایز و جنس گلدان در سلامت و رشد گیاه شما موثر است. اگر گلدانی عمیق یا با دهانه بزرگ انتخاب نمایید، گیاه خود را از بین خواهید برد. گلدان باید دارای سوراخ در کف برای خارج شدن آب و گردش هوا نیز باشد. هنگامی که اندازه گیاه شما به لبه‌های گلدان رسید می‌توانید تعویض آن را انجام دهید. هنگامی که این کاکتوس‌های توپی بزرگ می‌شوند، آبیاری را مشکل می‌کنند. تعویض گلدان را در اوایل بهار قبل از شروع فصل رشد گیاه انجام دهید.

ربوتیا ترسائه
ربوتیا ترسائه

تکثیر کاکتوس ربوتیا

ربوتیا به راحتی با استفاده از پاجوش قابل تکثیر است. این پاجوش‌ها اطراف گیاه مادر روییده و به شکل دسته‌ای رشد می‌کنند. هنگامی که کاکتوس شما رشد مناسبی داشت و چند پاجوش تولید کرد، با دقت و با استفاده از یک جسم تیز و تمیز آن‌ها را جدا کنید. چند روز آن‌ها را روی پارچه‌ای تمیز قرار دهید تا محل بریدگی خشک شود. سپس آن‌ها را در گلدانی با خاک مناسب بکارید. هنگامی که گیاه به سایز مناسب رسید آن را در گلدانی جدا بکارید. و نگهداری ربوتیا جدید خود را مانند قبل انجام دهید. البته از طریق بذر هم این گیاه قابل تکثیر است.

بیماری و آفات کاکتوس تاج

معمول‌ترین مشکل کاکتوس ربوتیا پوسیدگی است. این مشکل بیشتر هنگام آبیاری بیش از حد، همچنین نگهداری اشتباه گیاه رخ خواهد داد. هنگام پوسیدگی‌های خفیف، می‌توانید قسمت آسیب دیده را جدا کنید. اگر شدید بود گیاه شما از بین خواهد رفت.

در صورتی که گیاه شما شروع به چروکیده شدن کرد، خاک آن خشکی بیش از حد داشته است. در این حالت به یکباره گیاه را آبیاری نکنید. این کار باعث از بین رفتن کاکتوس شما خواهد شد. به تدریج آبیاری را شروع کرده و آن را ادامه دهید. در مجموع همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد نگهداری ربوتیا کار آسانی است. این گیاه دچار بیماری خاصی نمی‌شود. برای آشنایی با بیماری های کاکتوس به مطالب وبلاگ ما مراجعه نمایید.

انواع کاکتوس ربوتیا

کاکتوس تاج
کاکتوس تاج

ربوتیا انواع مختلفی دارد. این گیاه رنگ‌ها، خارها و گل‌های متفاوت و زیبایی دارد. در ادامه با برخی از انواع این کاکتوس آشنا خواهید شد.

ربوتیا, کاکتوس ربوتیا, نگهداری کاکتوس تاج

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گلدهی دوباره ارکیده
نوشتهٔ بعدی
نگهداری دیفن باخیا کاملیا