نگهداری تراچیاندرا ترتلیس

نگهداری تراچیاندرا ترتلیس

معرفی ساکولنت عجیب و نحوه نگهداری تراچیاندرا ترتلیس

انواع مختلف و فراوانی از ساکولنت‌ها با ظاهرهای عجیب و زیبا در دنیا وجود دارند. تراچیاندرا یکی از این ساکولنت‌های زیبا و جالب با ظاهری عجیب است. برگ‌های حالت دار و موج‌دار این ساکولنت سبز رنگ و زیبا هستند. این ساکولنت شبیه به آثار هنری سالواتور دالی، خلاقانه و زیبا است. و کم‌تر کسی در مواجهه با آن چشم از این گیاه زیبا برمی‌دارد. تراچیاندرا بومی نواحی ماداگاسکار و جنوب آفریقاست. این ساکولنت بسیار کمیاب است و به ندرت در فروشگاه‌ها دیده خواهد شد. این ساکولنت همیشه سبز دارای ریزوم‌ها و پیازهایی است که برگ‌ها از آن بیرون می‌آیند. برگ‌ها تا ۶۱ سانتی‌متر رشد می‌کنند. برگ‌های موج‌دار این ساکولنت حالت چرمی مانند خواهند داشت. در ادامه مطلب به نحوه نگهداری تراچیاندرا ترتلیس خواهیم پرداخت.

تراچیاندارا ترتلیس گلدهی خود را در اواخر زمستان و اوایل بهار شروع خواهد کرد. این گل‌ها به رنگ‌های سفید تا طوسی خواهند بود و از وسط گیاه از یک ساقه بیرون می‌آیند. این گل‌ها عمر کوتاهی دارند و یک روز بعد از بین می‌روند. این گیاه در تابستان به خواب خواهد رفت. و یک ساکولنت جذاب برای مراقبت در خانه است که ظاهری زیبا به دکوراسیون منزل ما می‌بخشد.

تراچیاندرا ترتلیس
تراچیاندرا ترتلیس

نور و دمای مناسب نگهداری تراچیاندرا ترتلیس

تراچیاندرا ترتلیس نیاز به محیطی پرنور دارد. این گیاه برای رشد مناسب به نور فراوان نیاز خواهد داشت. اگر از تراچیاندرا در خانه نگهداری می‌کنید، آن‌را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه خود قرار دهید. در این مکان می‌تواند بیشترین نور ممکن را در طول روز دریافت کند. در تابستان اما مراقب تابش مستقیم و شدید نور خورشید باشید. این گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید حساس است. برگ‌ها در اثر تابش خورشید در تابستان آسیب می‌بینند. برای نگهداری تراچیاندرا ترتلیس نیاز به نور بین ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم در روز است.

این ساکولنت در دماهایی بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کند. همانطور که گفته شد این گیاه در تابستان به دوره رکود و استراحت خود وارد خواهد شد. پس این گیاه دماهای خنک‌تر را می‌پسندد. و در دماهای ذکر شده به رشد خود ادامه خواهد داد.

آبیاری صحیح تراچیاندرا ترتلیس

تراچیاندرا به آبیاری بیش از حد بسیار حساس است. برای آبیاری گیاه باید صبر کرد تا خاک گیاه خشک شود سپس آن را آبیاری کامل کرد. از پاییز تا بهار می‌توان گیاه را به صورت هر دو هفته یکبار آبیاری کرد. در طول تابستان هنگامی که گیاه به دوره استراحت و رکود خود وارد می‌شود، یکبار آبیاری در ماه به میزان کم کافیست. این نکته مهم و حیاتی است که حتماً در بین دو آبیاری باید خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. اگر خاک مدت زیادی خیس بماند این گیاه دچار پوسیدگی شده و از بین خواهد رفت.

تراچیاندرا ترتلیس
تراچیاندرا ترتلیس

 

خاک و گلدان مناسب تراچیاندرا ترتلیس

هنگامی که درباره خاک مناسب نگهداری تراچیاندرا ترتلیس صحبت می‌کنیم، باید مراقب زه‌کش آن باشیم. هرچه زه‌کش خاک مناسب‌تر باشد، تراچیاندرا ما سالم‌تر خواهد بود. برای نگهداری سالم و جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها، نیاز به استفاده از خاک کاکتوس و ساکولنت با مقدار بیشتری از سنگ درشت، پرلیت یا سایر عناصر طبیعی است. شما باید مخلوط خاکی برای گیاه خود آماده کنید که بتواند گردش هوای مناسبی در خود ایجاد کند. این گیاه نیاز به گردش هوای مناسب دارد. و نمی‌تواند رطوبت بیش از حد خاک و دمای زیاد را تحمل کند. استفاده از گلدان‌های سفالی کم‌عمق علاوه بر زیبایی به زه‌کش و گردش هوای خاک نیز کمک خواهد کرد.

تکثیر ساکولنت ترتلیس

ساکولنت تراچیاندرا را می‌توان از دو روش کاشت بذر و قلمه برگ تکثیر کرد. تکثیر از طریق بذر بسیار زمان‌بر و مشکل است. برای اینکه بتوانیم گیاه جدید داشته باشیم، چیزی حدود سه سال زمان نیاز است. تکثیر از طریق برگ بسیار سریع‌تر است. باید از یک وسیله تیز ضدعفونی شده استفاده کنید و برگ را برش دهید. باید چند روزی صبر کرد تا محل بریدگی خشک شود. بعد از آن باید در همان خاکی که نگهداری تراچیاندرا ترتلیس را انجام می‌دهید، بکارید. هنگامی که خاک گیاه خشک می‌شود، آبیاری را انجام دهید.

تراچیاندرا ترتلیس, نگهداری تراچیاندرا, نگهداری تراچیاندرا ترتلیس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نور مناسب گیاهان آپارتمانی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه برگ حصیری (پنیر سوئیسی)