نگهداری گیاه برگ حصیری (پنیر سوئیسی)

نگهداری گیاه برگ حصیری

معرفی کامل و نحوه نگهداری گیاه برگ حصیری (پنیر سوئیسی)

گیاه برگ حصیری (Swiss Cheese Plant) به دلیل شکل قلب مانند برگ‌هایش که در روی آن‌ها سوراخ‌هایی نیز هستن نام‌گذاری شده است. این گیاه شبیه به پنیر سوئیسی است که نام دیگر این گیاه هم از همین شکل گرفته شده است. گیاه برگ حصیری بومی نواحی مرکزی و جنوبی آمریکا است. این گیاه همیشه سبز و استوایی گیاهی مناسب برای آپارتمان محسوب می‌شود. نگهداری گیاه برگ حصیری بسیار آسان است و از دسته گیاهان رونده محسوب می‌شود.

گیاه پنیر سوئیسی از خانواده برگ انجیری‌ها (Monstera Deliciosa) محسوب می‌شود. این گیاه رشد سریعی دارد و به سرعت به ارتفاع بالایی خواهد رسید. پرورش و نگهداری آن در محیط آپارتمانی ممکن است و می‌توانید آن را به راحتی تکثیر کنید. این گیاه سمی محسوب می‌شود و در صورت خورده شدن، مشکلاتی در بلع، مشکلات گوارشی و حساسیتی برای انسان در پی خواهد داشت.

گیاه برگ حصیری
گیاه برگ حصیری

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه برگ حصیری

از آنجایی که گیاه برگ حصیری از دسته گیاهان استوایی محسوب می‌شود، نور مناسب نگهداری گیاه برگ حصیری، نور غیرمستقیم و روشن با نیمه سایه است. در طبیعت این گیاه در زیر سایه روشن درختان رشد می‌کند. و در صورت تقابل با نور مستقیم خورشید برگ‌های گیاه می‌سوزند. نور هنگام طلوع خورشید و صبح بهترین نور برای سلامتی و رشد مناسب گیاه است. برای مراقبت از گیاه برگ حصیری در خانه می‌توانید گیاه خود را در مکان روشنی از خانه که دو الی سه ساعت نور از پشت پنجره به گیاه می‌تابد قرار دهید.

این گیاه متعلق به جنگل، دمای گرم را می‌پسندد و رشد آن در محیط‌های شبیه به گلخانه بسیار سریع و مناسب است. هرچه محیط نگهداری گیاه برگ حصیری بیشتر شبیه به محیط طبیعی آن باشد، رشد بهتری خواهد داشت. بهترین دما برای پرورش گیاه پنیر سوئیسی دمای بالای ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

گیاه برگ حصیری علاقه به رطوبت دارد ولی از غوطه‌ور ماندن در آب بیزار است. به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که گیاه شما به آب نیاز دارد یا خیر. انگشت خود را داخل خاک فرو کنید، اگر خاک در برخورد با دست شما کمی خشک شده بود، می‌توانید آبیاری را انجام دهید. برای نگهداری گیاه برگ حصیری بهتر است از آب جوشیده هم‌دمای اتاق استفاده کنید.

این گیاه به رطوبت بسیار بالایی نیاز خواهد داشت. برای بالا بردن رطوبت محیط زندگی گیاه می‌توانید از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید. اگر محیط حمام یا دستشویی منزل شما نور مناسبی دارد، می‌توانید گیاه خود را در این اماکن قرار دهید. در سایر موارد می‌توان گیاه را در طول هفته کمی با آب اسپری کرد. اسپری بیش از حد و خیسی برگ‌ها البته امکان ابتلا گیاه به بیماری‌های قارچی را افزایش خواهد داد. از زیرگلدانی‌ها با سایز بزرگ‌تر نیز می‌توانید استفاده کنید. داخل زیرگلدانی را با سنگ‌ریزه و آب پر کنید، طوری که آب با کف گلدان در تماس نباشد. این کار می‌تواند به تامین رطوبت محیط گیاه تا حدودی کمک کند.

خاک مناسب و تعویض گلدان گیاه برگ حصیری

بهترین بستر برای نگهداری گیاه برگ حصیری خاکی با پایه پیت ماس است. این بستر به حفظ رطوبت خاک بدون اجازه دادن به خیسی بیش از حد آن کمک خواهد کرد. برای رشد بهتر، باید PH خاک بین ۵.۵ تا ۷.۰ باشد. و از گلدانی استفاده کنید که دارای سوراخ‌های زه‌کشی مناسبی برخوردار باشد. خاک گیاه باید مخلوطی از پیت‌ماس و پرلیت و کمی خاک برگ باشد.

برای تعویض گلدان پنیر سوئیسی می‌توان یکسال در میان اقدام نمود. ولی خاک گیاه را می‌توانید هرساله تعویض کنید. و از خاکی تازه و غنی استفاده کنید.

گیاه برگ حصیری
گیاه برگ حصیری

تغذیه مناسب برگ حصیری

هنگامی که گیاه را در گلدانی می‌کارید، یا به تازگی گلدان را تعویض کرده‌اید، برای مدت شش ماه نیازی به کوددهی آن نیست. داخل خاکی که استفاده می‌کنید مواد مغذی برای رشد گیاه وجود خواهد داشت. بعد از این مدت گیاه خود را در فصول رشد می‌توانید ماهیانه یکبار تغذیه نمایید. استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی توصیه می‌شود. البته از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید.

تکثیر گیاه برگ حصیری

بهترین راه برای تکثیر گیاه پنیر سوئیسی استفاده از قلمه ساقه است. می‌توانید ساقه مناسبی از گیاه را بریده و آن را به پودر هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید. سپس در مخلوط خاکی مناسب بکارید. قلمه را در مکانی گرم و محفوظ نگهداری کنید تا نشانه‌های رشد مشاهده شوند. خاک گیاه باید حتماً مرطوب نگهداری شود. بسیاری از پرورش‌دهندگان روی گلدان قلمه

 

را با پلاستیک شفاف می‌پوشانند تا رطوبت و گرمای محیط حفظ شود. بعد از مشاهده رشد و بوجود آمدن ریشه‌ها می‌توان نگهداری گیاه برگ حصیری را به شکل قبل ادامه داد. راه دیگر برای ریشه‌دار کردن قلمه قرار دادن آن در آب است. ریشه‌دار شدن قلمه چند هفته زمان‌بر است. هنگامی که ریشه‌ها به اندازه کافی رشد کردند، می‌توانید قلمه را در گلدان مناسب بکارید.

بیماری‌ها و آفات گیاه برگ حصیری

همانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، گیاه پنیر سوئیسی مورد هجوم برخی آفات قرار خواهد گرفت. شپشک آردآلود، کنه قرمز، آفت پولک و شته از جمله آفاتی هستند که ممکن است به گیاه حمله‌ور شوند. خوشبختانه احتمال هجوم این آفات در نگهداری گیاه برگ حصیری در خانه اندک است. ولی با استفاده از راه‌های مبارزه که برای هریک از این آفات در مطالب قبلی آمده است می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. خیس ماندن بیش از حد خاک نیز موجب بیماری پوسیدگی خواهد شد. پس باید با دقت گیاه خود را زیر نظر داشته باشید.

شما می‌توانید نظرات و مشکلات خود را در نگهداری این گیاه در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید.

برگ حصیری, گیاه پنیر سوئیسی, نگهداری گیاه برگ حصیری

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری تراچیاندرا ترتلیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کامکوات