نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس

نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس

معرفی جامع و نحوه نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس

گیاه برگ دندانه‌ای یا آدرومیشوز کریستاتوس (Adromischus Cristatus) یکی از انواع ساکولنت است که دارای شرایط نگهداری آسانی می‌باشد. این گیاه خاص یک زیبایی منحصر به فرد را به خانه یا محیط کار شما اضافه خواهد کرد. همچنین این گیاه رشد کندی دارد و اندازه آن کوچک است. برگ‌های آدرومیشوز گوشتی، سه گوش و رنگی سبز-طوسی دارند و از یک مرکز به اطراف رشد می‌کنند. این برگ‌ها دندانه دندانه هستند و نام این ساکولنت هم از نوع برگ‌هایش گرفته شده است. این برگ‌ها از پرزهایی پوشانیده شده‌اند. آدرومیشوز در بهار گلدهی می‌کند. این گل‌ها معمولاً به رنگ سفید یا قرمز هستند. نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس همانطور که اشاره شد آسان است. از این رو یک گیاه مناسب برای علاقه‌مندان تازه‌کار محسوب می‌شود.

گیاه برگ دندانه‌ای علاقه به نور خورشید دارد. این گیاه بومی نواحی جنوبی آفریقاست. این گیاهان دمای گرم به همراه آفتاب را دوست دارد. ولی می‌تواند دمای پایین را نیز تحمل کند. این ساکولنت معمولاً در محیط خارج از خانه رشد بهتری خواهد داشت. ولی به راحتی به محیط داخلی هم عادت خواهد کرد.

آدرومیشوز کریستاتوس
آدرومیشوز کریستاتوس

نور و دمای مناسب نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس

در حالی که این ساکولنت می‌تواند به مکان نیمه سایه نیز عادت کند. ولی برای نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس نیاز به نور کامل خورشید است. این بدین معنی است که حداقل ۶ ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز برای آن لازم است. در طول روزهای گرم سال، یعنی در تابستان، باید از گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت کرد. هنگامی که آن را در محیط داخل خانه نگهداری می‌کنید، باید آن را پشت پنجره جنوبی که بیشترین نور را دریافت کند، قرار دهید. همچنین می‌توانید از نورهای مصنوعی مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، هوای گرم برای رشد برگ دندانه‌ای مفید است. همیشه رطوبت و دمای معمول منزل می‌تواند به آن کمک کند. این گیاه دمای بالاتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد را می‌پسندد. ولی تا دمای منفی شش درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. ولی سرما به مدت طولانی می‌تواند منجر به مرگ گیاه شود. مطمئن شوید که گیاه خود را در محیط‌هایی بدون گردش هوا و در معرض بادهای سرد قرار ندهید. قرار دادن آن در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی منجر به مرگ گیاه خواهد شد.

آبیاری و تغذیه گیاه برگ دندانه‌ای

به طور کلی برای نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس نیاز زیادی به آبیاری نیست. و آبیاری بیش از حد می‌تواند به راحتی گیاه شما را نابود کند. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساکولنت و ریزش برگ‌های آن خواهد شد. پس برای هر بار آبیاری باید اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود. این نوع آبیاری برای بهار تا پاییز است. این گیاه معمولاً در فصول رشد هر یک تا دو هفته یکبار به آبیاری نیاز پبدا خواهد کرد. آبیاری را در زمستان باید کاهش داد. و فقط مقداری گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک آن کمی مرطوب شود. بازیابی گیاه در اثر آبیاری اندک ساده‌تر از رفع مشکلات ناشی از آبیاری بیش از حد است.

برای تغذیه گیاه برگ دندانه‌ای می‌توانید در طول فصول رشد، بهار و تابستان می‌توانید با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت، گیاه خود را تغذیه کنید. در فصل‌های پاییز و زمستان از کود دادن و تغذیه آن پرهیز کنید. کوددهی بیش از حد هم می‌تواند منجر به بروز مشکل برای ساکولنت ما شود.

خاک و گلدان مناسب آدرومیشوز کریستاتوس

برای نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب است. باید از خاک‌های سبک با پایه ماسه استفاده کنید. به طور معمول، خاک‌های آماده داخل بازار سنگین هستند. بنابراین باید از خاک‌های کاکتوس و ساکولنت با ماسه بیشتر استفاده کنید. برای انتخاب گلدان دقت داشته باشید. گلدان باید دارای سوراخ زه‌کشی مناسبی باشد. گلدان‌های سفالی بدون لعاب، برای این گیاه ایده‌آل هستند. این گلدان‌ها رطوبت داخل خاک را جذب کرده و سرعت خشک شدن خاک بیشتر می‌شود. این ساکولنت کند رشد نیاز چندانی به تعویض گلدان نخواهد داشت. هنگامی که مشاهده کردید که ریشه‌ها از کف گلدان بیرون آمده، می‌توانید گلدان را با یک سایز بزرگ‌تر تعویض کنید. با دقت گیاه را از گلدان قدیمی خارج کرده و با همان عمق درون گلدان جدید بکارید.

آدرومیشوز کریستاتوس
آدرومیشوز کریستاتوس

تکثیر گیاه آدرومیشوز کریستاتوس

گیاه برگ دندانه‌ای را می‌توان از طریق بذر تکثیر کرد. ولی بهترین روش برای تکثیر این گیاه استفاده از قلمه برگ است. با دقت برگ مناسبی از گیاه را انتخاب و جدا کنید. اجازه دهید چند روز تا محل بریدگی خشک شود. سپس آن را روی بستر مناسب خاک مرطوب قرار دهید. گلدان را در مکانی با نور غیرمستقیم قرار دهید. چند هفته‌ای طول خواهد کشید که ریشه‌ها پدید آیند. تا زمان بوجود آمدن ریشه‌ها آبیاری انجام ندهید. در نهایت، شما گیاهی کوچک خواهید داشت. بعد از خشک شدن برگ اصلی که گیاه جدید از آن بوجود آمده است، آن را جدا کنید. و گیاه را در گلدان جدید بکارید. نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس جوان خود را مانند قبل ادامه دهید. دقت داشته باشید تمام قسمت‌های این گیاه در صورت خورده شدن برای انسان و حیوانات سمی است.

انواع آدرومیشوز کریستاتوس

کلاویفولیوس (Adromischus Cristatus Clavifolius) یک گیاه کامپکت است که تا ۹ سانتی‌متر در ارتفاع رشد خواهد کرد.

شونلاندی (Adromischus Cristatus Schonlandii) یکی دیگر از انواع آدرومیشوز است که دارای ریشه‌های هوایی قرمز رنگ است.

زیهری (Adromischus Cristatus Zeyheri) که دارای برگ‌های سبز کم رنگ، بدون پرز و برگ‌های قاشق مانند با لبه‌های موج‌دار است.

نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس های گوناگون همانند دیگر است. و تمام نکاتی که در این مطلب ذکر شد، باید برای داشتن گیاهی سالم رعایت شود. دقت داشته باشد این گیاه مستعد پوسیدگی است. بنابراین از ریختن آب روی برگ‌های گیاه خودداری نمایید.

آدرومیشوز, نگهداری آدرومیشوز

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات نگهداری ارکیده جواهر
نوشتهٔ بعدی
زرد شدن برگ ارکیده