مشکلات نگهداری ارکیده جواهر

مشکلات نگهداری ارکیده جواهر

مشکلات نگهداری ارکیده جواهر و راه حل‌های برطرف کردن آن‌ها

ظاهر برگ‌های زیبای ارکیده جواهر مانند ماکودس پتولا (Macodes Petola) و لادیسیا (Ludisia) چشم هر بیننده‌ای را به خود مجذب می‌کند. این گیاه زیبا شکل زیباتری در نور خورشید پیدا خواهد کرد. در حالیکه نگهداری ارکیده جواهر مشکل است، بسیاری علاقه‌مند به مراقبت از آن هستند. در این مطلب اما می‌خواهیم به مشکلات نگهداری ارکیده جواهر بپردازیم و راه‌های جلوگیری از بروز آن‌ها را توضیح دهیم. از رایج‌ترین مشکلات مراقبت از این گیاه می‌توان به پوسیدگی ریشه اشاره کرد. دومین مشکل رایج این گیاه آبیاری بیش از حد یا زه‌کشی نامناسب خاک است. قهوه‌ای شدن و لوله‌ای شدن برگ‌ها به دلیل رطوبت پایین یا نور بیش از حد است. شناسایی سریع علائم و نشانه‌های بیماری می‌تواند به رفع مشکل سریع گیاه کمک کند.

چرا گیاه ارکیده جواهر ما از بین می‌رود؟

مشکلات ناشی از آبیاری یکی از رایج‌ترین مشکلات نگهداری ارکیده جواهر است که منجر به از بین رفتن آن می‌شود. شما باید وضعیت خاک گیاه را بررسی کنید. همچنین از دلایل بروز مشکل می‌تواند خیس ماندن خاک گیاه برای مدت طولانی باشد. یا خشک شدن خیلی سریع خاک. این را در ذهن خود داشته باشید که اندازه گلدان گیاه، جنس گلدان، سوراخ‌های زه‌کشی، نور و دما همگی نقش حیاتی در سرعت خشک شدن خاک گیاه خواهند داشت. و هر کدام از این موارد می‌تواند در بروز مشکل برای ماکودس پتولا شما دخیل باشند.

اگر مشاهده کردید که گیاه شما حالت مناسبی ندارد، باید به سرعت وارد عمل شوید. علائم و بیماری‌های زیر را در گیاه خود بررسی کنید.

زرد شدن برگ‌های ارکیده جواهر در بیشتر مواقع نشان دهنده آبیاری بیش از حد است.

لوله‌ای یا حلقه‌ای شدن برگ گیاه نشانه نرسیدن آب کافی به برگ گیاه است. این مشکل ارکیده جواهر به دلایل کمبود آبیاری، پوسیدگی ریشه، کمبود رطوبت محیط یا گرما یا نور بیش از حد.

قهوه‌ای شدن برگ ماکودس پتولا به دلیل نور مستقیم و سوختگی برگ‌ها می‌تواند باشد. یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر تامین رطوبت آن در محیط خانگی است که می‌تواند به خشکی و قهوه‌ای شدن برگ‌ها منجر شود.

پوسیدگی ریشه به دلیل خیسی بیش از حد خاک گیاه است. ریشه‌ها نرم و لهیده، سیاه، شکننده و از شکل طبیعی خارج می‌شوند. ممکن است این مشکل منتج به زرد شدن برگ‌ها شود. همچنین لوله‌ای شدن یا قهوه‌ای شدن لبه برگ گیاه می‌تواند نشانه پوسیدگی ریشه باشد.

نقاط روی برگ گیاه می‌تواند به دلیل آفات، سوختگی ناشی از کوددهی بیش از حد یا مواد معدنی داخل آب باشد.

هنگامی که به خوبی گیاه خود را مورد بررسی قرار دهید، به راحتی و به سرعت می‌توانید وارد عمل شده و با آن مقابله کنید.

ماکودس پتولا
ماکودس پتولا

زرد شدن برگ‌های ارکیده جواهر

یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر زرد شدن برگ‌ها در اثر آبیاری بیش از حد است. اگر ریشه‌های گیاه غرق آب مانده و هوا دریافت نکنند، برگ‌ها شروع به زرد شدن خواهند کرد. این معمولاً از برگ‌های پایینی گیاه شروع شده و به سرعت تمام گیاه را در بر خواهد گرفت. نقاط زردی که روی برگ‌های ارکیده ظاهر می‌شوند به دلیل وجود آفات هستند. دو سمت برگ گیاه را بررسی کنید.همچنین ساقه و خاک را نیز باید از وجود آفات بررسی کنید. این آفات باعث ضعیف شدن و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهند شد. شما شاید مشاهده نمایید که قسمتی یا تمام برگ‌ پایینی زرد شوند. این همیشه به دلیل پایان عمر طبیعی برگ است. و جای نگرانی نیست. این قضیه حتی ممکن است که به دلیل بروز استرس ناشی از تعویض گلدان یا تغییر مکان گیاه رخ دهد.

حلقه یا لوله‌ای شدن برگ گیاه

لوله‌ای شدن برگ ارکیده جواهر مکانیزمی برای جلوگیری از، از دست دادن آب بیشتر است. ارکیده جواهر در برخی اوقات به طور طبیعی دچار حلقه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. ولی حلقه یا لوله شدن شدید برگ‌ها معمولاً به دلیل کمبود رطوبت، کمبود آبیاری، نور بیش از حد یا گرما است. اما ممکن است نشانه پوسیدگی ریشه هم باشد. مسئله مهم این است که آیا لوله شدن برگ گیاه به دلیل تغییرات اساسی در طول زمان است یا خیر. مطمئن شوید که گیاه شما از نور مستقیم آفتاب در امان است. زیرا که شدت نور می‌تواند به سرعت از دست رفتن آب را از طریق برگ‌ها منجر شود. همچنین باید با یک رطوبت سنج، رطوبت محیط گیاه خود را بالای ۵۰% نگهداری کنید. یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر تامین رطوبت محل نگهداری آن است. این گیاه به کمبود رطوبت محیط بسیار حساس است.

قرمز شدن رنگ برگ ارکیده ماکودس پتولا

برگ‌های ارکیده جواهر ممکن است به دلیل نور بیش از حد قرمز رنگ شوند. بالا رفتن نور محیط گیاه باعث تولید رنگ دانه‌ای به نام آنتوسیانین (Anthocyanins) در برگ‌ها شود. که این فرآیند از گیاه در مقابل نور خورشید تا حدی محافظت می‌کند. برخی از انواع ارکیده جواهر هم دارای رنگ‌دانه‌های طبیعی قرمز در برگ‌های خود هستند.

اگرچه این گیاه در مقابل نور هنگام طلوع و غروب خورشید تا حدی مقاوم است، بهتر است محیط نگهداری آن دارای نور غیرمستقیم و روشن باشد. هرگز نباید برای تامین نور گیاه دستپاچه شد و آن را به سرعت در زیر نور مستقیم قرار داد. زیرا با این کار خود باعث آسیب زدن به گیاه خواهیم شد.

آبیاری بیش از حد

پوسیدگی ریشه گیاه یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر است. که به دلیل خیس ماندن خاک پیش می‌آید. این مشکل منجر به مرگ گیاه ما خواهد شد. هر فاکتوری که باعث خشکی خاک شود می‌تواند در این مشکل دخیل باشد. آبیاری بیش از حد یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر است. ولی تعداد این موارد بیشتر هم هستند. شما باید از خاکی استفاده کنید که تا حدودی مرطوب بماند ولی خیس نباشد. ریشه‌ها برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. پس این مهم ایت که زه‌کشی مناسبی برای آن فراهم کرده و آب بیش از حد از گلدان خارج شود.

لادی
لادیسیا
خاک

اگرچه نمی‌توان زمان‌بندی منظمی برای آبیاری گیاه از قبل در نظر گرفت. دقت داشته باشید اگر در شرایط محیطی شما خاک گیاه زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد، ریسک پوسیدگی بالا خواهد رفت. باید گلدان و خاک گیاه را با خاکی مناسب تعویض کرد. معمولاً می‌توانید از اسپگنوم ماس برای این گیاه استفاده کرد. این بستر را می‌توان با پرلیت، لیکا یا خرده چوب نیز مخلوط کرد که زه‌کشی بهتری به دست آید.

گلدان

انتخاب گلدان مناسب گیاه یکی از عوامل مهم و حیاتی در پیش آمدن آبیاری بیش از حد است. گلدان بزرگ‌تر از حد می‌تواند آب را بیش از حد در خاک نگه دارد. این مورد می‌توان از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر باشد و منجر به پوسیدگی شود. گلدان بدون زه‌کش و پلاستیکی یا فلزی می‌توان آب را بیش از گلدان‌های سفالی در خود نگه دارد. و ریسک آبیاری بیش از حد را افزایش دهد. همچنین گلدانی که دارای سوراخ زه‌کش نیست یا سوراخ‌ها به اندازه کافی نباشند هم می‌تواند به خیس ماندن خاک منجر شود.

 

سایر موارد مانند، نور اندک، دمای هوای سرد، رطوبت بیش از حد زیاد نیز می‌تواند درصد احتمال پوسیدگی را افزایش دهد.

آیا ارکیده جواهر شما دچار پوسیدگی ریشه شده است؟

نتیجه خیس ماندن خاک و محیط نگهداری ارکیده جواهر، پوسیدگی ریشه خواهد بود. و این همیشه منجر به مرگر گیاه ما می‌شود. همیشه نمی‌توان آغاز پوسیدگی گیاه را تشخیص داد. و در برخی از موارد علائمی مشاهده نخواهد شد. آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها و در برخی موارد باعث باد کردن آن‌ها شود. در هر صورت پوسیدگی ریشه باعث از بین رفتن ریشه و نارسایی آب به برگ‌ها شوند. که در نهایت به لوله‌ای شدن برگ، قهوه‌ای شدن لبه آن‌ها و ریزش خواهد شد.

نکته کلیدی تشخیص پوسیدگی ریشه که همانطور که گفته شد یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر است، بررسی و زیر نظر گرفتن شرایط نگهداری گیاه است. اگر فکر می‌کنید که ارکیده حواهر شما دچار پوسیدگی ریشه شده است، گیاه را با دقت از گلدان خارج کرده و ریشه‌هایش را بررسی کنید. ریشه پوسیده عمدتاً به رنگ سیاه یا قهوه‌ای، لهیده، شکننده یا دارای بوی نامطبوع است. اگر شرایط حاد نباشد، می‌توانید با هرس ریشه‌های پوسیده و کاشت گیاه در محیطی مناسب به بازیابی سلامتی آن کمک کنید.

قهوه‌ای شدن برگ ارکیده جواهر

یکی از دلایل رایج در قهوه‌ای شدن یا سوختن برگ ارکیده جواهر به دلیل تابش بیش از حد نور خورشید است. البته که برگ‌هایی که عمر آن‌ها تمام می‌شود هم به طور طبیعی خشک می‌شوند. نقاط قهوه‌ای اما روی برگ‌ها به دلیل کمبود رطوبت محیط، مشکلات ناشی از آبیاری نامناسب، کوددهی بیش از حد، آفات یا کیفیت آب است. ماکودس پتولا نیاز به محیطی روشن و نور غیرمستقیم دارد. نور محیط گیاه خود را زیر نظر داشته باشید. با تغییر فصل زاویه تابش و نور محیطی که گیاه را در آن قرار داده‌اید، تغییر خواهد کرد. شما باید با تغییر نور محیط گیاه مکان آن را با دقت تغییر دهید.

شرایط محیطی

این گیاه در مقابل تغییرات ناگهانی محیط زندگی خود حساس است. بعد از خرید این گیاه، چندین هفته یا حتی ماه به طول خواهد انجامید تا گیاه شما با شرایط محیط جدید خود وفق پیدا کند. در طول این زمان، شما ممکن است تغییراتی در ظاهر گیاه مشاهده نمایید. و این در شرایطی است که شرایط نگهداری را به خوبی رعایت نکنید. آن زمان است که مشکلات نگهداری ارکیده جواهر نمایان خواهند شد.

آسیب دیدن گیاه در جابه‌جایی ها

امروزه خرید آنلاین گیاهان آپارتمانی رواج پیدا کرده است. اگر گیاه ارکیده جواهر خود را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید، نگران گیاه خود باشید. ماکودس پتولا گیاهی نیست که آن را به صورت آنلاین بخرید. معمولاً این گیاه در طول مسیر و بسته‌بندی آسیب خواهد دید.

افتادگی گیاه ارکیده جواهر

یکی از مشکلات نگهداری ارکیده جواهر افتادگی برگ‌های گیاه به دلیل آبیاری اشتباه است. شما باید گیاه خود را زیر نظر داشته باشید که آبیاری کم‌تر از حد بوده، یا پوسیدگی در اثر آبیاری بیش از حد پیش آمده است. باید تمام موارد مراقبت از گیاه خود را بررسی و تامین نمایید.

لادیسیا
لادیسیا

تغذیه و کوددهی بیش از حد

کود بیش از حد می‌تواند منجر به سوختگی در گیاه ارکیده جواهر شود. که با نقاط قهوه‌ای رنگ روی برگ‌ها یا لبه برگ نمایان می‌شوند. ارکیده جواهر نیاز به کوددهی اندک و پراکنده‌ای دارد. مطمئن شوید که این نقاط نشان دهنده نور بیش از حد، رطوبت اندک یا آفات نباشد. در بهار و تابستان می‌توانید این گیاه را هر ماه یکبار کوددهی کنید. از یک چهارم میزان توصیه شده روی بسته‌بندی گیاه استفاده نمایید. این کار ریسک بروز مشکل برای گیاه را کاهش می‌دهد. باید هر از چند گاهی نیز فلاش خاک گیاه را انجام دهید تا رسوبات ناشی از کود و آبیاری از خاک گیاه خارج شود.

آفات ارکیده جواهر

از آفات رایج ماکودس پتولا می‌توان به کنه یا عنکبوت قرمز، تریپس و شپشک آردآلود اشاره نمود. این گیاه در شرایط نگهداری نامناسب مستعد دچار شدن به این آفات است. گیاه خود را به خوبی در هر بار آبیاری بررسی کنید. در صورت مشاهده آفات، به سرعت گیاه خود را از سایر گیاهانتان جدا کنید. به صورت فیزیکی سعی در از بین بردن آن‌ها کنید. با استفاده از آفت‌کش مناسب اقدام به اسپری کردن خاک و گیاه نمایید. این کار را باید هر ۵ تا ۷ روز یکبار برای چندین هفته انجام دهید تا مطمئن شوید که آفات از بین رفته‌اند. بعد با دقت می‌توانید گیاه خود را به مکان قبل برگردانید.

ارکیده جواهر, انواع ارکیده جواهر, بیماری های ارکیده جواهر

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آدرومیشوز کریستاتوس