نگهداری آگاو استریکتا نانا

نگهداری آگاو استریکتا نانا

راهنمای جامع نحوه نگهداری آگاو استریکتا نانا

آگاو استریکتا نانا (Agave Stricta Nana) یک گیاه کوچک از خانواده آگاو‌ها و با برگ‌های متقارن است. که از مرکز یک بوته تا ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند و نازک و سبز رنگ و نوک تیز هستند. نگهداری آگاو استریکتا نانا آسان است و یک ساکولنت کند رشد است و بسیار مقاوم است و یک گیاه کامپکت و بوته‌ای شکل است. برگ‌های این گیاه معمولاً بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع و پهنا رشد می‌کنند.

برگ‌های این گیاه سبز هستند و نوک آن‌ها در نور خورشید و نور زیاد به رنگ قرمز در می‌آیند و اندازه آنها به ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. این برگ‌ها نازک و تیز هستند.

 

آگاو استریکتا نانا
آگاو استریکتا نانا

نور مناسب نگهداری آگاو استریکتا نانا

اگر شما در محیطی زندگی می‌کنید که نور گیر مناسبی ندارد بهتر است قید نگهداری آگاو استریکتا نانا را بزنید. گیاه آگاو استریکتا نانا نیاز به نور کامل خورشید و نیمه سایه دارد. حتماً بخاطر داشته باشید که از این گیاه در مقابل نور شدید خورشید در تابستان محافظت نمایید. آفتاب مستقیم و شدید به خصوص در تابستان ممکن است منجر به سوختگی و از بین رفتن گیاه شما شود. اگر از گیاه خود در داخل منزل مراقبت می‌کنید گیاه را در مکانی از منزل قرار دهید که بیشترین نور را دریافت کند. این مکان می‌تواند پشت پنجره جنوبی و یا غربی منزل باشد.

در فصول رشد گیاه می‌توانید آن را به خارج از منزل انتقال دهید تا گیاه بتواند نور کافی را دریافت نماید. در زمستان نیز گیاه به نور نیاز دارد و باید نور معمولی برای آن فراهم شود.

دمای مناسب مراقبت از آگاو نانا

این ساکولنت در مقابل هوای سرد مقاوم است و می‌تواند تا دمای منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد را در صورتی که خاک آن خشک باشد تحمل کند. در بهار و تابستان دمای مناسب برای گیاه ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. و در فصول سرد بهترین دما برای گیاه ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

خاک مناسب و تعویض گلدان آگاو نانا

بهترین خاک برای این گیاه خاک مناسب کاکتوس است که باید دارای زه‌کشی بالایی باشد. باید در کف گلدان از سنگ‌ریزه برای خارج شدن بهتر خاک و سلامت ریشه‌ها استفاده کرد.

در نگهداری آگاو استریکتا نانا معمولاً  نیاز به تعویض هر ساله گلدان نیست. این گیاه همانطور که گفته شد یک ساکولنت کند رشد است و مدت زیادی طول می‌کشد تا اندازه آن از گلدان بزرگ‌تر شود و نیاز به تعویض گلدان پیدا کند.

هنگامی که می‌خواهید گلدان گیاه را تعویض کنید حتماً از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید.

آگاو استریکتا
آگاو استریکتا

آبیاری آگاو استریکتا نانا

آگاو نانا در مقابل خشکی تا حد زیادی مقاوم است. در فصول رشد و در بهار و تابستان هنگامی آگاو استریکتا نانا را آبیاری نمایید که خاک آن کمی خشک شده باشد. این کار را باید با آب ولرم انجام دهید. اجازه ندهید که خاک به طور کامل خشک شود. در پاییز و زمستان هنگامی که گیاه وارد دوران رکود و استراحت می‌شود خیلی کم نیاز به آب دارد. برای نگهداری آگاو استریکتا نانا در زمستان می‌توانید آبیاری را به یکبار در ماه کاهش دهید. اگر می‌خواهید گیاهی سالم و شاداب داشته باشید باید از آبیاری بیش از حد آن خودداری کنید. زیرا این کار باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

تغذیه و کوددهی آگاو نانا

برای تغذیه این گیاه می‌توان از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت یکبار در فصول رشد استفاده کرد. و در پاییز و زمستان گیاه به کود نیاز ندارد.

گلدهی آگاو استریکتا

هنگامی که این گیاه بالغ می‌شود، گل‌های آن از یک ساقه بلند میله ای شکل بیرون می‌آیند. برعکس گیاه آگاو ویکتوریا رگینا این نوع از آگاو بعد از گلدهی از بین نمی‌رود.

تکثیر آگاو نانا

بهترین راه برای تکثیر و پرورش آگاو نانا استفاده از پاجوشهای گیاه است. زیرا باید سالهای سال صبر کرد تا این ساکولنت بذر تولید کند. بهترین زمان برای جداسازی پاجوشها از گیاه مادر بهار تا اوایل پاییز است. بعد از جدا کردن پاجوش از گیاه مادر، باید به دقت ریشه‌های خراب و پوسیده را از آن جدا کرد. تقریباً یک هفته زمان لازم است تا محل بریدگیها خشک شوند. بعد از آن می‌توانید در خاکی مناسب پاجوش را بکارید. هنگامی که خاک خشک می‌شود آن را آبیاری کنید. چند هفته زمان لازم است تا ریشه‌ها بوجود آیند. بعد از این مدت می‌توانید نگهداری آگاو استریکتا نانا را مانند قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات آگاو نانا

این گیاه اگر در شرایط مناسب نوری و خاکی مورد مراقبت قرار بگیرد دچار بیماری خاصی نمی‌شود و گیاهی مقاوم است. در صورتی که گیاه خشکی بیش از حد را تحمل کند و یا آبیاری بیش از حد به خصوص در فصول سرد انجام شود ریشه‌های گیاه دچار مشکل شده و گیاه از بین می‌رود. حتماً در نگهداری آگاو استریکتا نانا و در آبیاری آن در فصول سرد دقت لازم را بعمل آورید.

نگهداری آگاو, نگهداری آگاو استریکتا نانا, نگهداری آگاو نانا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کوپیاپوا هومیلیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آگاو ویکتوریا