نگهداری آگاو ویکتوریا

نگهداری آگاو ویکتوریا

راهنمای جامع نحوه نگهداری آگاو ویکتوریا (رویال آگاو)

آگاو ویکتوریا رگینا (رویال آگاو) (Agave Victoriae Reginae) یک ساکولنت از خانواده آگاو است. این گیاه مکزیکی به طور طبیعی در مناطق بسیاری از صحرای چیهواهوان یافت می‌شود. نگهداری آگاو ویکتوریا در شرایطی که نکات ذکر شده در این منبع اطلاعاتی رعایت شود کار بسیار آسانی است.

این گیاه در دهه ۱۸۰۰ توسط یک کشاورز انگلیسی به نام توماس مور عنوان گرفت. این اسم به افتخار ملکه ویکتوریا توسط توماس مور انتخاب شد.

این گیاه را به نام‌های دیگری نیز می شناسند:

آگاو کویین ویکتوریا

رویال آگاو

ویکتوریا آگاو

سایز و رشد رویال آگاو

رویال آگاو رشد کمی دارد و به شکل یک انبوه برگ به شکل یک بوته با نقاطی سفید رنگ است. این گیاه تا  ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۶۰ سانتی‌متر در پهنا رشد می‌کند.

 

آگاو ویکتوریا
آگاو ویکتوریا

گلدهی و رایحه

آگاو ویکتوریا به ندرت و یکبار در کل زندگی خود گلدهی می‌کند و اندازه گل این گیاه تا ارتفاع ۴ متر نیز می‌رسد. در امتداد این گل میله‌ای شکل یک خوشه ضخیم از گل‌های قرمز بنفش خوشبو قرار گرفته است. آگاو رگینا یک گیاه تک باره است، پس گیاه مادر بعد از گلدهی می‌میرد.

شما می‌توانید بذرهای این گیاه را از گل آن و از قسمت‌های داخلی گل روییده شده جدا کنید.

این ساکولنت سبز دارای برجستگی‌های نوک تیزی است. برگ‌های سبز تیره این گیاه دارای خطوط و نقاط سفید رنگی در لبه‌های برگ است.

نور و دمای مناسب نگهداری آگاو ویکتوریا

اگر گیاه شما در خارج از خانه نگهداری می‌شود، برای نگهداری آگاو ویکتوریا باید نور کامل خورشید و نیمه سایه را فراهم کنید. گیاه خود را در مقابل نور شدید خورشید در بعد از ظهر محافظت نمایید. هنگامی که گیاه خود را در داخل خانه نگهداری می‌کنید، گیاه خود را نزدیک پر‌نور‌ترین پنجره خانه قرار دهید.

این آگاو سرسخت در مقابل سرما بسیار مقاوم است و تا دمای منفی ۹ و ۱۲ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. اگر مکان شما مقدار زیادی باران را در زمستان دریافت می‌کند، گیاه خود را به داخل منزل منتقل نمایید.

به این دلیل که این گیاه به شدت در مقابل دما مقاوم است، می‌تواند حتی در دمای پایین هم سالیان سال زندگی کند. نکته کلیدی در نگهداری این گیاه در زمستان این است که خاک گیاه را خشک نگهداری کنید.

آبیاری و تغذیه آگاو ویکتوریا

رویال آگاو در مقابل خشکی و سرما مقاوم است. برای نگهداری آگاو ویکتوریا در فصول رشد به آبیاری منظم نیاز دارد. ولی اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود و سپس آبیاری را انجام دهید. هنگام آبیاری به اندازه‌ای به آن آب دهید که آب از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود. اگر شما در مناطق خشک زندگی می‌کنید، نیاز به این است که بیشتر از یکبار در هفته در فصول رشد گیاه خود را آبیاری نمایید.

در فصول سرد، اجازه دهید گیاه وارد دوره استراحت خود شود. آبیاری را بسیار کم و یا انجام ندهید.

در نگهداری آگاو ویکتوریا برای کوددهی می‌توانید از کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰ برای آگاو ویکتوریا‌های جوان استفاده نمایید. رویال آگاوهای بالغ نیاز کمی به کوددهی دارند. توصیه می‌شود برای گیاهان بالغ اصلاً از کود استفاده نشود.

آگاو ویکتوریا
آگاو ویکتوریا

 

خاک و تعویض گلدان آگاو ویکتوریا رگینا

بهترین خاک برای نگهداری آگاو ویکتوریا ، خاک سبک، دارای زه‌کشی بالا است و می‌توانید از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به همراه سنگ‌ریزه برای آن استفاده کنید. این مخلوط خاک می‌تواند شامل ۵۰ درصد کمپوست، خاک معمولی و ۵۰ درصد سنگ‌ریزه، پومیس و سنگ‌های درشت‌تر باشد.

به این دلیل که این گیاه یک ساکولنت کند رشد است به ندرت به تعویض گلدان نیاز پیدا می‌کند. در واقع، بهتر است تا جایی که می‌شود گلدان گیاه زا تعویض نکرد.  هنگامی که ریشه‌ها را از کف گلدان مشاهده نمودید گلدان آن را تعویض نمایید.

نگهداری و هرس رویال آگاو

از یک تیغ تیز برای جدا کردن برگ‌های آسیب دیده و خشک شده گیاه استفاده نمایید. از برگ را از قسمت انتهایی جدا می‌کنید از پودر سولفور برای کمک به خشک شدن قسمت بریده شده استفاده کنید. بعد از هرس گیاه را آبیاری کنید. حتماً از یک دستکش در هنگام دست زدن به گیاه در مقابل خارهای نوک تیز برگ‌های آن استفاده کنید.

تکثیر رویال آگاو

تکثیر این گیاه عمدتاً از طریق بذر است و گیاه معمولاً پاجوش تولید نمی‌کند. در برخی مواقع پاجوش‌های این گیاه بعد از گلدهی تولید می‌کند.

بیماری‌ها و آفات آگاو ویکتوریا

با رعایت موارد ذکر شده و شرایط آبیاری و خاک با توجه به شرایط نگهداری آگاو ویکتوریا (رویال آگاو) شما بوجود بیاید. آبیاری بیش از حد و خاک متراکم و نور کم می‌تواند باعث بروز مشکلات برای ریشه گیاه شود. پوسیدگی کاکتوس و ساکولنت در اثر آبیاری بیش از حد است. این مشکل معمول و رایج است. اگر شما علاقه‌مندی تازه‌کار هستید، حتماً به آبیاری مناسب گیاه خود توجه نمایید.

شیره این گیاه ممکن است باعث بروز حساسیت‌هایی شود. برگهای نوک تیز آن نیز می‌توانند باعث صدمه شوند. پس این گیاه را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور کنید.

نگهداری آگاو, نگهداری آگاو ویکتوریا, نگهداری رویال آگاو

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آگاو استریکتا نانا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا تیروکالی