نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس

نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس

معرفی کامل و نحوه نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس

کوپیاپوا هیومیلیس (Copiapoa Humilis) یکی از انواع کاکتوس‌های کوچک و کند رشد است. زادگاه اصلی این گیاه شیلی می‌باشد. معمولاً این نوع از کاکتوس به صورت دسته جمعی و خوشه‌ای رشد می‌کند ولی شما می‌توانید برخی اوقات به صورت تکی هم آن‌ها را ببینید. این گیاه به خاطر رنگ سبز زیتونی کم‌رنگ ساقه معروف است که زیبایی خاصی را به مجموعه‌های علاقه‌مندان کاکتوس و ساکولنت می‌بخشد. این گیاه تا ۶ سانتی‌متر ارتفاع و تا ۹ سانتی‌متر در پهنا رشد می‌کند. نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس مستلزم رعایت موارد اشاره شده در این مطلب است.

آبیاری کوپیاپوا هیومیلیس

نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس مستلزم آبیاری صحیح است. کوپیاپوا هیومیلیس گیاه بسیار زیبایی است البته تا وقتی که از آن به خوبی مراقبت شود. این کاکتوس مانند سایر گیاهان نیاز به آبیاری مختص به خود را دارد. روش آبیاری آن بسیار مهم است که بتوانید گیاهی سالم داشته باشید. این گیاه نباید مدت زیادی مرطوب بماند و از آبیاری زیاد آن باید پرهیز شود. این کاکتوس برعکس سایر کاکتوس‌ها در تابستان به آبیاری کمی نیاز دارد. و در زمستان نیز به صورت ماهیانه یکبار به حدی که خاک آن فقط خیس شود آبیاری کفایت می‌کند.

بهترین روش آبیاری این گیاه روش آبیاری ساکولنت‌ها می‌باشد و این گیاه باید در مقابل آبیاری بیش از حد کنترل شود. خاک گیاه باید در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شده باشد. در اواسط تابستان قبل از بالا رفتن دما و صبح‌ها باید گیاه را با آب اسپری کرد تا شرایط طبیعی را برای آن فراهم نمود.

 

کوپیاپوا هیومیلیس
کوپیاپوا هیومیلیس

 

نور مناسب نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس

این گیاه نور کامل خورشید را دوست دارد و باید در طول روز نور کامل و مناسب را دریافت نماید. اگر از این گیاه در داخل منزل نگهداری می‌کنید حتماً آن را در پر‌نور‌ترین مکان خانه خود قرار دهید. در تابستان از قرار گرفتن گیاه در معرض نور شدید و مستقیم آفتاب به مدت طولانی خودداری کنید و نور فیلتر شده برای گیاه در این مدت مناسب است.

به این نکته توجه کنید که اگر گیاه خود را در معرض نور خورشید قرار می‌دهید حتماً باید محیط آن گردش هوای خوبی داشته باشد تا از آفتاب سوختگی گیاه جلوگیری شود.

دمای مناسب نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس

بهترین دما برای نگهداری گیاه بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. البته این گیاه در زمستان بین دمای ۶ تا ۱۵ درجه را نیز می‌پسندد و حداقل دمایی که در زمستان می‌تواند تحمل کند منفی یک درجه سانتی‌گراد است.

خاک مناسب و تغذیه کوپیاپوا

بهترین خاک برای این کاکتوس مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت است که کمی خاک معمولی و سنگ‌ریزه به آن اضافه می‌شود. خاک این گیاه باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد و آب باید به سرعت از خاک عبور کند.

برای تغذیه گیاه می‌توان از کود بسیار رقیق مخصوص کاکتوس و ساکولنت یکبار در سال در اوایل بهار گیاه را تغذیه نمود. این گیاه عموماً به کود نیاز ندارد. لذا از مصرف بیش از حد کود برای آن بپرهیزید.

تکثیر کوپیاپوا هیومیلیس

هیومیلیس از طریق بذر تکثیر می‌شود و تکثیر آن کار آسانی نیست و رشد آن خیلی کند می‌باشد.

در نگهداری کوپیاپوا هیومیلیس عموماً نیازی به تعویض گلدان ندارد و هنگامی که آن را می‌خرید می‌توانید گلدان را تعویض نمایید. معمولاً هر ۳ تا ۴ سال یکبار گیاه نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کوریفانتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آگاو استریکتا نانا
فهرست