نگهداری آزتکیوم

نگهداری آزتکیوم

معرفی جامع و شرایط نگهداری آزتکیوم

آزتکیوم در سال ۲۰۱۱ کشف شد. این گیاه دارای سه گونه مختلف است. ریتری، هینتونی، والدزی از انواع مختلف این گیاه است. آزتکیوم فوق‌العاده رشد کمی دارد و بومی مناطقی از کشور مکزیک است. به دلیل مشکلات و سختی در نگهداری آزتکیوم و رشد بسیار کند آن، این کاکتوس را معمولاً به صورت قلمه روی یک پایه پرورش می‌دهند. نیازهای این گیاه متفاوت است و مشکلات زیادی در نگهداری آن ممکن است پیش روی شما باشد. از مهمترین نکات در مراقبت از آن آبیاری صحیح گیاه است. در ادامه به شرایط نگهداری آن اشاره خواهیم کرد.

آزتکیوم بدنه سبز رنگ و چروکیده‌ای دارد و گل‌های زیبای صورتی رنگی در بهار و تابستان از آن بیرون می‌آیند. این گلها رایحه خاصی ندارند و بسیار زیبا هستند.

نور مناسب نگهداری آزتکیوم

نگهداری آزتکیوم هماندد بسیاری از کاکتوسها نیازمند محیطی روشن با نور غیرمستقیم است. این کاکتوس باید در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت شود. محیط نیمه سایه را می‌پسندد. نور هنگام طلوع خورشید و بعد از ظهر بسیار مناسب است. برای مراقبت از این گیاه در خانه باید گلدان آن را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه خود قرار دهید. در این مکان بیشترین نور ممکن در طول روز به گیاه شما خواهد رسید.

آزتکیوم
آزتکیوم

آبیاری صحیح آزتکیوم

بهترین نوع آب برای نگهداری آزتکیوم آب باران است. از آبیاری گیاه با آب لوله‌کشی پرهیز کنید. سختی آب و موارد شیمیای موجود در آن باعث آسیب رساندن به ریشه گیاه خواهد شد. اگر از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنید، باید میزان PH آن را اندازه‌گیری نمایید. نباید PH آن بیشتر از ۷ باشد. در صورت عدم دسترسی به آب باران و استفاده از آب شهری باید آن را به مدت ۲۴ ساعت در دمای محیط خانه در ظرفی قرار دهید تا از میزان کلر و سایر گازهای شیمیایی موجود در آن کاسته شود.

اگر نگهداری آزتکیوم را به صورت پیوندی انجام می‌دهید، نگرانی کمتری نسبت به استفاده از آب شهری خواهید داشت. معمولاً روی پایه‌های پرسیکا و تریکوسرئوس آن را نگهداری می‌کنند. این کاکتوس‌ها حساسیت کمتری نسبت به PH آب دارند. در هر صورت ولی بهتر است از آب مناسب استفاده نمایید.

آبیاری آزتکیوم را هنگامی انجام دهید که خاک گلدان به طور کامل خشک شده باشد. این کار در بهار و تابستان به طور منظم باید انجام شود. در طول فصول استراحت گیاه یعنی در پاییز و زمستان نیازی به آبیاری گیاه نیست. فقط هنگامی این کار را انجام دهید که از خشکی مفرط خاک جلوگیری شود.

خاک و گلدان مناسب آزتکیوم

بهترین بستر برای نگهداری آزتکیوم خاکی با زهکشی بسیار مناسب است. این خیلی مهم است که به خصوص در نگهداری این کاکتوس که به صورت مستقیم روی خاک کاشته شده است، از خاک مناسب استفاده شود. این گیاه مستعد پوسیدگی ریشه است و باید خاک آن بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. خاک مناسب کاکتوس به همراه مقدار بیشتری ماسه می‌تواند گزینه مناسبی برای گیاه باشد. از استفاده پیت ماس  در خاک گیاه پرهیز نمایید. بهترین گلدان هم برای نگهداری آن استفاده از گلدان‌های سفالی لعاب‌دار است. این گلدان باید سایز مناسبی نیز داشته باشد.

آزتکیوم
آزتکیوم

دما مناسب و تغذیه کاکتوس آزتکیوم

در طول بهار و تابستان ماهیانه یکبار با استفاده از کودهای با کیفیت و مخصوص کاکتوس و ساکولنت می‌توانید گیاه را تغذیه نمایید. به دلیل رشد اندک این کاکتوس بهتر است از نصف مقدار توصیه شده روی بسته بندی کود استفاده نمایید.

در بهار و تابستان باید نگهداری آزتکیوم در محیطی با دمای گرم و مناسب قرار داده شود. گرمای شدید البته به گیاه شما آسیب خواهد رساند. مخصوصاً هنگامی که آن را پشت پنجره قرار می‌دهید باید هنگام تابش نور خورشید در تابستان از گیاه خود محافظت نمایید. دمای محیط گیاه نباید پایین‌تر از ۵ درجه سانتی‌گراد برسد.

تکثیر آزتکیوم

تکثیر آزتکیوم از طریق بذر ممکن است. ولی بسیار مشکل است که این گیاه را در محیط خانگی تکثیر و پرورش داد. اگرچه جوانه‌زنی بذرها به سرعت انجام می‌شود ولی بسیاری از آنها بعد از جوانه زدن از بین خواهند رفت. آزتکیوم گیاهی کمیاب محسوب خواهد شد و پرورش آن بسیار مشکل است. اگر این گیاه را به صورت پیوند نگهداری می‌کنید، می‌توانید از پاجوشهای آن استفاده نمایید.

آزتکیوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات گیاه پاچیرا (درخت پول)
نوشتهٔ بعدی
مشکلات رایج دراسنا