مشکلات رایج دراسنا

مشکلات رایج دراسنا

راهنمای کامل مشکلات رایج دراسنا یا دراسینا

دراسنا یک گیاه آپارتمانی محبوب است که به نام درخت اژدها، گیاه بلالی و نامهای دیگری شناخته می‌شود. این گیاه به دلیل شرایط نگهداری آسانی که دارد، و با توجه به اینکه از دسته گیاهان آپارتمانی با نیاز نوری نسبتاً کمتر محسوب می‌شود امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته است. البته این بدان معنی نیست که این گیاه به مشکلی مواجه نمی‌شود و هر گیاهی بالاخره نیاز به رسیدگی خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم به برخی از مشکلات رایج دراسنا بپردازیم و شما را در نگهداری هرچه بهتر گیاهتان یاری کنیم.

اگر با مشکلاتی نظیر زرد شدن برگهای دراسنا، قهوه‌ای شدن، ریزش و سایر موارد مشکل زا در نگهداری دراسنا خود مواجه هستید این مطلب را دنبال کنید. در این مطلب مشکلات رایج این گیاه را برای شما بیان خواهیم کرد و در آخر می‌توانید سایر موارد را با ما در پایان همین نوشته بیان نمایید.

زرد شدن برگ دراسنا

یکی از انواع مشکلات رایج دراسنا زرد شدن برگ گیاه است. زرد شدن برگ ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد. شما باید شرایط نگهداری گیاه خود را بررسی کرده و سپس مشکل اصلی را مرتفع نمایید. قبل از اینکه به این دلایل بپردازیم لازم است این را بگوییم که زردی برگ‌های پایینی گیاه موردی نرمال است و در صورتی که یکباره برگها زرد شوند جای نگرانی خواهد بود.

بیماری های دراسنا
بیماری های دراسنا
زرد شدن برگ به دلیل آبیاری بیش از حد

بله، یکی از دلایل اصلی زرد شدن برگ دراسنا آبیاری بیش از حد آن است. خاک این گیاه باید در بین دو آبیاری خشک شده باشد. حداقل نصف خاک گلدان آن باید خشک شده باشد تا آن را مجدداً آبیاری کنید. در طول زمستان تمام خاک باید خشک شود تا آبیاری انجام شود. به صورت تجربی و با توجه به شرایط محیط نگهداری، ماهیانه یکبار آبیاری در زمستان کفایت می‌کند. گلدان بزرگ، عمیق یا بدون سوراخ زهکشی نیز از دلایل دچار شدن گیاه به مشکل آبیاری بیش از حد است.

زرد شدن هر دو قسمت برگهای پایینی و بالایی گیاه می‌تواند از نشانه آبیاری بیش از حد باشد. این به خصوص زمانی مشخص خواهد شد که زرد شدن برگ همراه با افتادگی آنها و خم شدنشان رو به پایین باشد. برخی اوقات این زردی همراه با قهوه‌ای یا سیاه شدن برگ نیز مشاهده خواهد شد. این مشکل به دلیل وجود قارچ یا باکتری است. به این پدیده پوسیدگی نرم می‌گویند.

اگر به هر دلیل اشاره شده با مشکل آبیاری بیش از حد مواجه شدید، باید ریشه‌ها را بررسی نمایید. هر ریشه سیاه، نرم، لهیده و با بوی بد را از گیاه با یک وسیله تیز و تمیز جدا کنید. البته قبل‌تر خاک اطراف ریشه‌ها را تمیز کرده و آنها را بشویید. گیاه را در خاکی تازه، با زهکشی مناسب و گلدانی با اندازه مناسب بکارید.

نکته

همانطور که گفتیم یکی از مشکلات رایج دراسنا که اکثراً علاقه‌مندان تازه کار با آن مواجه می‌شوند، آبیاری بیش از حد است که باعث زرد شدن برگ و پوسیدگی گیاه خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که نور محیط در پیدایش این مشکل نقش دارد. هرچه نور بیشتر باشد زمان‌بندی بین دو آبیاری کاهش خواهد یافت. اگرچه دراسنا گیاهی مناسب برای خانه با نور کم محسوب می‌شود، باید در صورت کمبود نور محیط آبیاری را نیز کاهش داد. گردش هوا، دمای هوا و نوع خاک مورد استفاده برای آن نیز مهم است.

زرد شدن برگ در اثر آبیاری اندک

همانطور که آبیاری بیش از حد یکی از مشکلات رایج دراسنا محسوب می‌شود، آبیاری اندک نیز باعث زرد شدن برگ‌ها قبل از قهوه‌ای شدن و خشکی آنهاست. خم شدن و لوله‌شدن برگ نیز از نشانه‌های دیگر آبیاری کم گیاه است. این مشکل به خصوص در تابستان و هنگام گرمای هوا رخ می‌دهد. در این فصل باید آبیاری را افزایش دهید.

سایر مشکلات رایج دراسنا برای زرد شدن برگها

بیماری های دراسنا
بیماری های دراسنا
آفتاب سوختگی

دراسنا می‌تواند نور زیاد را تحمل کند. ولی باید در مقابل آفتاب مستقیم به خصوص در تابستان از آن محافظت نمود. سوختگی برگ‌ها می‌تواند منجر به زردی و خشک شدن برگ گیاه شما شود.

آسیب دیدگی بر اثر سرما

تغییرات یکباره دمای محیط گیاه، سرد شدن هوا به خصوص در زمستان و قرار گرفتن گلدان در معرض باد سرد باعث آسیب رسیدن به برگ‌ها خواهد شد. در این شرایط برگ گیاه زرد یا سیاه رنگ خواهد شد.

نقطه یا خال زدن روی برگ

برخی اوقات نقاطی زرد رنگ روی برگ گیاه بوجود می‌آیند. این مشکل به دلیل وجود پاتوژنی ناشناخته است. اگر با چنین پدیده‌ای مواجه شدید که احتمال آن اندک است، برگ آسیب دیده را از گیاه خود جدا کنید.

تغذیه بیش از حد

یکی از مشکلات رایج دراسنا بر اثر کوددهی و تغذیه بی رویه گیاه است. نقاط قهوه ای روی برگ یا زرد شدن آن معمولاً به دلیل ازدیاد کوددهی است. در این حالت باید خاک گیاه را به طور کامل بشویید. طوری که آب به همراه رسوبات موجود در خاک از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید.

آفات

تریپس ها و کنه قرمز از عواملی هستند که باعث بروز مشکلاتی برای گیاه شما خواهند شد. هر دو سمت برگ را بررسی کنید. و بلافاصله آفات را با استفاده از راه و روشهای از بین بردن آنها پاک کنید.

کیفیت آب

انواع دراسنا در مقابل املاح زیاد موجود در آب حساس است. هنگامی که درباره قهوه ای شدن برگ صحبت می‌کنیم، باید به کیفیت آبی که برای آبیاری گیاه استفاده می‌کنیم اشاره کنیم. بهتر است برای آبیاری دراسنا آب را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در محیط خانه قرار دهید. این کار باعث می‌شود کمی از مقادیر کلر و سایر مواد شیمیایی آب کاسته شود.

قهوه ای شدن برگ دراسنا

یکی دیگر از مشکلات رایج دراسنا قهوه ای شدن برگ گیاه است که دلایل مختلفی دارد. باید شرایط نگهداری دراسنا خود را بررسی نمایید. برخی از موارد مانند عوامل زرد شدن برگ هستند. به این دلیل که بعد از زرد شدن برگ قهوه ای خواهد شد. در ادامه برخی از عوامل را بررسی خواهیم کرد.

ریزش طبیعی برگها

برگ گیاه قوه ای شده و می‌ریزد. اگر این روند سرعت طبیعی داشت و گیاه از قسمت بالا برگ جدید داد، مشکلی نیست. ولی در صورت ریزش غیرطبیعی باید شرایط آن را بررسی کرد.

بیماری های دراسنا
بیماری های دراسنا
آبیاری بیش از حد

این نکته را بدانید که یکی از مشکلات رایج دراسنا در اثر آبیاری بیش از حد است. این عامل باعث زرد و قهوه ای شدن برگها خواهد شد. در نقاط مختلف برگهای بالا یا پایین گیاه این مورد نمایان خواهد شد. اگر گیاه شما دچار مشکل زردی و قهوه ای شدن برگها شد، وضعیت آبیاری و ریشه‌های گیاه خود را بررسی نمایید.

آبیاری اندک

زرد شدن و قهوه ای شدن برگ معمولاً از لبه برگ شروع می‌شود و این مشکل معمولاً از برگهای پایینی گیاه آغاز خواهد شد.

تغییرات دما

این مشکل معمولاً زمانی به گیاه شما آسیب می‌رساند که آن را خریداری کرده و از محیطی به محیط دیگر انتقال می‌دهید. زرد و قهوه‌ای شدن برگها یکی از نشانه‌های تغییرات دمایی به خصوص انتقال گلدان به مکانی سرد است.

آفتاب سوختگی

اگرچه نور بیش از حد باعث رنگ پریدگی برگ گیاه می‌شود، آفتاب بیش از حد به خصوص در تابستان باعث سوختگی و قهوه‌ای و در نهایت خشک شدن برگها خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل باید گلدان را به محیطی با نور فیلتر شده انتقال دهید.

رسوبات آب و کوددهی بیش از حد

یکی از مشکلات رایج دراسنا قهوه ای و زرد شدن برگها در اثر ازدیاد در کوددهی گیاه است. رسوبات ناشی از کودهای به خصوص جامد در خاک گلدان رسوب کرده و نشانه‌هایی روی برگ نمایان می‌کند. آبیاری با آب شهری که دارای کلر و مقادیر دیگر شیمیایی است باعث بوجود آمدن این مشکلات خواهد شد.

قهوه ای شدن لبه برگ دراسنا

قهوه ای شدن لبه برگ گیاه یکی از مشکلات رایج دراسنا است که تقریباً تمام کسانی که آن را در خانه دارند تجربه می‌کنند. یکی از سوالات تکراری در این زمینه این است که آیا می‌بایست قسمت خشک و قهوه‌ای شده را از گیاه جدا کرد یا خیر؟! اجازه دهید کمی در این باره توضیح دهیم.

آیا باید قسمت خشک و قهوه ای شده را از گیاه جدا کرد؟

با بریدن قسمت قهوه ای و خشک برگ دوباره محل بریدگی خشک و قهوه ای خواهد شد. با بریدن قسمت خشک شده و مرده برگ ادامه قسمت باقی مانده می‌تواند عمل فتوسنتز را برای گیاه شما انجام دهد. ولی اگر کل برگ را از گیاه جدا کنید، دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد.

بیماری های دراسنا
بیماری های دراسنا
دلیل خشک و قهوه ای شدن لبه برگ دراسنا چیست؟

یکی از مشکلات رایج دراسنا آبیاری آن با آب شهری است. بنابراین این آب منجر به قهوه ای شدن لبه برگ یا بروز مشکلات دیگر خواهد شد. در برخی از مناطق برای آب شرب از کلر استفاده نمی‌کنند. که البته از فلوراید استفاده می‌کنند که آن هم برای گیاه مضر است. بهترین آب برای آبیاری گیاهان آب باران است. با توجه به زندگی شهری و عدم دسترسی بسیاری به آب باران بهتر است قبل از استفاده آب لوله کشی را به مدت ۲۴ ساعت در فضای خانه قرار دهید تا مقداری از عناصر شیمیایی موجود در آن از بین بروند. همچنین می‌توانید از آب جوشیده استفاده نمایید.

در ادامه به سایر مواردی که منجر به قهوه ای شدن لبه برگ می‌شوند می‌پردازیم.

رطوبت کم محیط

باتوجه به اینکه دراسنا گیاهی بومی نواحی مرطوب و استوایی است، در مقابل خشکی محیط واکنش نشان خواهد داد. بهتر است گیاه خود را در محیط آشپزخانه یا حمام نگهداری نمایید. یا با استفاده از روشهای افزایش رطوبت محیط، پیرامون گیاه را مرطوب نگهداری کنید.

آبیاری اندک

یکی از عوامل بوجود آمدن مشکلات رایج دراسنا آبیاری اندک است. همانطور که آبیاری بیش از حد باعث بروز مشکلاتی برای گیاه شما می‌شود، آبیاری کم هم باعث خشک شدن لبه برگ درسنا و مشکلات دیگری خواهد شد.

تغذیه بیش از حد

کود دادن بیش از حد به گیاه و استفاده از کودهای نامناسب باعث بروز این مشکل خواهد شد.

نقاط قهوه ای روی برگ دراسنا

یکی دیگر از مشکلات رایج دراسنا وجود نقاط قهوه ای روی برگ یا قهوه ای شدن کامل برگ است. در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت. نقاط خشک قهوه ای روی برگ به دلیل آفتاب سوختگی یا سرمای بیش از حد محیط است. این موضوع ممکن است به دلیل کوددهی بیش از حد نیز باشد. این مشکل را می‌توان با آبکشی خاک گلدان برطرف کرد.

بیماری های دراسنا
بیماری های دراسنا
بیماری قارچی

نقاط قهوه ای که هاله زرد رنگ دارد و در وسط برگ نمایان می‌شود معمولاً به دلیل بیماری قارچی است. این مشکل واگیر دار است و باید به سرعت گیاه خود را قرنطینه کنید. تا به دیگر گیاهان شما سرایت نکند. برگ‌های آلوده را از آن جدا کنید و از قارچ‌کش استفاده کنید.

در گیاهان آپارتمانی این مشکل معمولاً به دلیل غبارپاشی و خیس بودن برگ رخ می‌دهد. البته این مشکل ممکن است به دلیل بروز باکتری نیز باشد.

ریزش برگ دراسنا

اگر ریزش برگهای دراسنا بیش از حد طبیعی باشد، قاعدتاً مشکل اساسی برای گیاه شما بوجود آمده است. اگر برگها لهیده و حالت خیسی داشت، به دلیل پوسیدگی ناشی از آبیاری بیش از حد است. اگر به آرامی زرد شده و برگهای پایینی خشک شدند، به دلیل آبیاری کم است.

پژمردگی و افتادگی برگ دراسنا

پژمردگی و افتادگی برگ یکی دیگر از مشکلات رایج دراسنا است که در اثر آبیاری اندک یا بیش از حد بوجود می‌آید. برخی اوقات این مشکل در اثر تغییرات دمایی یا سرمای محیط است و آفات نیر که معمولاً در زیر برگ مخفی می‌شوند، باعث بروز این مشکل خواهند شد. در مجموع وقتی از پژمردگی یا بی حالی گیاه صحبت می‌کنیم، یعنی برگ به سمت پایین آمده باشد یا لوله‌ای و خمیده باشد. یکی دیگر از عوامل بوجود آمدن این مشکل کمبود نور محیط است. در این صورت باید گلدان را به محیطی با نور بیشتر انتقال دهید.

پوسیدگی ساقه دراسینا

در کل این مطلب مشاهده کردید که اکثر مشکلات رایج دراسنا و بیماری‌ها در اثر اشتباهات در آبیاری است. مشکل از قسمت ریشه گیاه بوجود آمده و به ساقه انتقال پیدا خواهد کرد. اگر بوی بد، نرم شدن ساقه یا قهوه ای و سیاه شدن آن را مشاهده کردید، گیاه شما پوسیده است.

انتخاب گلدان نامناسب، نداشتن سوراخ در کف گلدان، استفاده از خاک نامناسب نور اندک محیط و خیسی خاک از عوامل پیدایش این مشکل هستند. در این موارد باید به سرعت وارد عمل شوید تا شاید بتوانید گیاه را نجات دهید. این را به خاطر داشته باشید که بیشترین عامل پوسیدگی گیاه، خیسی بیش از حد خاک است. باید به سرعت گیاه را از گلدان خارج کرده و کلیه عوامل را بررسی نمایید.

چروکیدگی یا پژمردگی ساقه دراسنا

پژمردگی یا چروکیدگی یکی از ساقه‌های دراسنا که از قسمت پایین شروع می‌شود، نشانه صد در صدی پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری بیش از حد است. ریشه‌ها از بین رفته و آب را به قسمتهای دیگر انتقال نمی‌دهند. در برخی از موارد، هنگامی که سن گیاه زیاد است، برخی ساقه‌ها به طور طبیعی چروکیده شده و از بین خواهند رفت. سایر قسمتها در این موارد سالم و سرحال هستند. می‌توانید ساقه از بین رفته را با وسیله تمیز و تیز از گیاه جدا کنید.

همانطور که خود شما متوجه شدید شایع ترین مشکلات رایج دراسنا در اثر آبیاری بیش از حد و پوسیدگی رخ خواهد داد. پس در آبیاری گیاه خود دقت بیشتری داشته باشید. گلدانی مناسب برای آن انتخاب کرده و خاک و سوراخهای زهکشی را بررسی نمایید. گلدان را در مکانی با نور مناسب قرار دهید و گردش هوا و رطوبت مناسبی برای آن تامین نمایید.

می‌توانید سوالات و مشکلات خود را در پایین همین نوشته با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان علاقه‌مند خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

بیماری های دراسنا, مشکلات دراسنا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آزتکیوم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری مامیلاریا بوکاسانا (فرد)