نگهداری پرسیکا

نگهداری پرسیکا

معرفی جامع پرورش و نگهداری پرسیکا (کاکتوس گل سرخی)

هنگامی که درباره کاکتوس‌ها صحبت می‌شود، به این فکر خواهید کرد که این گیاهان دارای برگ نیستند و باید خار داشته باشند. ولی گیاه پرسیکا (Peresika) یکی از استثناها محسوب می‌شود. این نوع از کاکتوس دارای ۹ گونه مختلف همیشه سبز است. این کاکتوس بومی نواحی فلوریدا و مناطقی از مکزیک و برزیل است. یکی از انواع کاکتوس به نام Leuenbergeria در سال ۲۰۱۳ به عنوان یکی از انواع پرسیکا شناخته شد. از انواع پرسیکا که امروزه در خانه‌ها یافت می‌شود، می‌توان به Peresika Aculeata، Peresika Aculeata Godseffiana، Peresika Bleo، Peresika Grandiflora، Peresika Grandifolia اشاره کرد. در ادامه این مطلب به معرفی کامل و شرایط نگهداری پرسیکا خواهیم پرداخت.

کاکتوس پرسیکا
کاکتوس پرسیکا

معرفی پرسیکا

پرسیکا یک کاکتوس دارای برگ است که دارای آئروسل‌هایی روی ساقه خود است. هر کدام از این آئروسل‌ها دارای ۲ تا ۳ خار هستند که در زمستان که دارای برگ نمی‌باشد، ظاهری عجیب به گیاه می‌بخشد. برخی از انواع این گیاه دارای برگ‌های طلایی رنگ هستند که مرکزی سبز دارند. برخی دیگر دارای برگ‌های زرد-طلایی هستند. بیشتر انواع این کاکتوس دارای رشدی به اندازه ۳ تا ۶ متر هم خواهند رسید. برخی هم بلندتر خواهند شد. برگ‌های این کاکتوس نیز تا ۲۰ سانتی‌متر هم می‌توانند رشد داشته باشند. ولی هنگام سرد شدن هوا خواهند ریخت. انواع دارای برگ‌های طلایی پرسیکا دارای رشدی کندتر نسبت به سایر انواع آن هستند. بسته به نوع این کاکتوس، رنگ گل‌های پرسیکا متفاوت است. رنگ این گل‌ها می‌تواند، کرم، نارنجی، صورتی، بنفش، قرمز، زرد یا سفید خواهد بود.

نور و دمای مناسب نگهداری پرسیکا

همانند بسیاری از کاکتوس‌ها پرسیکا نیز نیاز به محیطی روشن خواهد داشت. این کاکتوس در مقابل آفتاب و نور مستقیم خورشید نیز به راحتی به رشد خود ادامه می‌دهد و دچار آفتاب‌سوختگی نخواهد شد. اگر نور مناسب نگهداری پرسیکا را نتوانید فراهم کنید، برگ‌های این کاکتوس سبز تیره خواهند شد. که این به معنی ناسالم بودن آن است. اگر ریشه این گیاه را گرم نگهداری کنید و خاک آن خشک باشد تا دماهای پایین‌تر از صفر هم زنده خواهد ماند. بهترین دما اما برای پرسیکا دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه پرسیکا

در طول فصول رشد برای نگهداری پرسیکا باید آبیاری منظمی انجام دهید. ولی باید برای آبیاری مطمئن شوید که خاک گیاه به خوبی خشک شده باشد. اگر خاک خیس بماند موجب ایجاد صدمه در قسمت ریشه پرسیکا خواهد شد. در زمستان اما باید گیاه را خشک نگه داشت. زیرا در صورت خیس ماندن خاک در زمستان گیاه شما آسیب خواهد دید. در محیط داخلی رطوبتی حدود ۴۰ درصد برای گیاه لازم است. و غبارپاشی منظم پرسیکا در هر دو محیط داخل و خارج خانه توصیه می‌شود. برای کوددهی کاکتوس پرسیکا می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت در فصول رشد به فاصله ماهیانه یکبار استفاده کنید.

کاکتوس گل سرخی
کاکتوس گل سرخی

خاک مناسب نگهداری کاکتوس پرسیکا

برای نگهداری پرسیکا نیاز به خاکی غنی، ارگانیک و دارای زه‌کشی مناسب است. دو قسمت ماسه، دو قسمت پیت و یک قسمت لوم برای این گیاه مناسب است. دقت داشته باشید، خاک کاکتوس شما باید طوری باشد که بعد از آبیاری به سرعت خشک شود. گلدان هم باید دارای سوراخ‌های زه‌کش مناسبی باشد. در صورت عدم زه‌کشی مناسب گلدان و خاک گیاه دچار پوسیدگی و لهیدیگی خواهد شد.

تکثیر کاکتوس پرسیکا

تکثیر پرسیکا از طریق بذر در اوایل بهار امکان‌پذیر است. برای این کار مخلوطی از پیت ماس، پرلیت آماده کنید تا بتوانید بذرها را روی آن بکارید. سطح این مخلوط را باید مرطوب نگهداری کنید تا بعد از ۲۰ تا ۳۰ روز جوانه‌ها نمایان شوند. یکی دیگر از روش‌های تکثیر کاکتوس استفاده از قلمه است. و از برش پرسیکا می‌توان برای قلمه زدن کاکتوس نیز استفاده نمود. قلمه را در مخلوطی از پیت و پرلیت بکارید و در مکانی روشن و با نور غیرمستقیم قرار دهید. ۴ روز زمان نیاز است تا ریشه‌های قلمه نمایان شوند.

بیماری‌ها و آفات پرسیکا

همانند بیشتر کاکتوس‌ها این گیاه نیز در مقابل خشکی مقاومت زیادی دارد. ولی در شرایطی که بیش از حد خشکی بکشد، برگ‌ها می‌ریزند. نگهداری پرسیکا کار راحتی است و در مقابل آفات هم مقامت خوبی خواهد داشت. اگر‌چه گرد سفید رنگی به نام شپشک آردآلود همیشه در کمین این گیاهان است.

کاکتوس گل سرخی, نگهداری کاکتوس پرسیکا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اپونتیا میکروداسیس
نوشتهٔ بعدی
گرانترین گیاهان آپارتمانی