نگهداری گیاه ارکیده در خانه

نگهداری گیاه ارکیده در خانه

نکات مهم در نگهداری گیاه ارکیده در خانه (چگونه ارکیده سالمی داشته باشیم؟)

ارکیده گیاه محبوب و بسیار زیبایی است. هنگام نگهداری گیاه ارکیده در خانه مواردی هستند که باید رعایت کنید. تا گیاه شما سالم و دارای گل بماند. در طول سالیان زیادی پرورش دهندگان و کلکسیونرهای زیادی اقدام به نگهداری و پرورش این گیاه کرده‌اند. بسیاری از علاقه‌مندان نیز این گیاه را به خوبی در خانه خود نگهداری می‌کنند. ولی این گیاهان برای مثال ارکیده پالانوپسیس همانند سایر گیاهان آپارتمانی نیست و درون خاک‌های معمولی رشد نخواهد کرد. ریشه‌های ارکیده در مناطق طبیعی رشد، روی تنه درختان یا کنار برکه‌ها و آب‌ها در جنگل‌های بارانی رشد می‌کنند. به همین دلیل کاشت این گیاه در خاک‌ها معمولی باعث مرگ این گیاهان خواهد شد.

در این مطلب می‌خواهیم درباره نگهداری گیاه ارکیده در خانه صحبت کنیم. همچنین درباره انتخاب نوع مناسب این گیاه برای مراقبت در خانه اشاره خواهیم کرد. محبوب‌ترین این گیاه ارکیده پالانوپسیس است. این نوع از گیاه شرایط رشد و نگهداری آسانی خواهد داشت. در اینجا به چهار مورد از اشتباهات رایج در نگهداری این گیاه اشاره می‌کنیم:

 • کاشت ارکیده در خاک
 • آبیاری بیش از حد
 • قرار دادن گیاه در معرض نور بیش از حد نیاز آن
 • کمبود رطوبت محیط
گیاه ارکیده
گیاه ارکیده

کدام یک از انواع خاک برای نگهداری ارکیده در خانه مناسب است؟

ریشه‌های ارکیده نباید هیچ وقت در آب بمانند. این ریشه‌ها به سرعت دچار پوسیدگی خواهند شد. برای موفقیت در نگهداری ارکیده در خانه شما باید نور مناسب، خاک مناسب که گردش هوا در آن در جریان باشد (شامل مخلوط لیکا، کوکوایر و خزه و تکه چوب) را برای گیاه خود تامین کنید. لایه‌های این مخلوط خاک می‌توانند به گردش هوای مناسب و مورد نیاز گیاه کمک کنند. برخی گلدان‌های سفالی هستند که علاوه و بر داشتن سوراخ زه‌کش در کف در بدنه آن‌ها نیز سوراخ‌هایی مناسب وجود دارد. این سوراخ‌ها به گردش هوای بهتر نیز کمک خواهد کرد. شما می‌توانید گیاه را در گلدان پلاستیکی هم نگهداری کنید.

ولی باید در اطراف گلدان سوراخ‌های مناسبی ایجاد کنید. بسیاری از مردم ارکیده را در گلدان‌های پلاستیکی شفاف نگهداری می‌کنند برای اینکه ریشه‌های آن به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

چگونه و چه میزانی باید آبیاری گیاه ارکیده را انجام دهیم؟

بسیاری از مردم نمی‌دانند چه زمانی گیاه ارکیده خود را آبیاری کنند. ولی واقعاً فرمول خاصی ندارد. میزان و زمان آبیاری گیاه را باید خود شما متوجه شوید. شما باید به خوبی ارکیده خود را زیر نظر داشته باشید. و یک زمان‌بندی مناسب برای آن به دست آورید. مکان نگهداری گیاه ارکیده در خانه هر یک از ما متفاوت است. و موارد زیر در به دست آوردن زمان مناسب آبیاری ارکیده تاثیرگذار هستند:

 • رطوبت محیط
 • گردش هوا
 • مخلوط خاک گیاه

باید گیاه خود را زیر نظر داشته باشید تا نشانه‌های نیاز گیاه به آبیاری را متوجه شوید. انگشت خود را درون خاک گیاه فرو کنید. در صورتی که احساس کردید خاک خشک است آبیاری را انجام دهید. راه دیگر وزن گلدان گیاه است. سبک بودن گلدان به معنی خشک بودن مخلوط خاک می‌باشد. اگر گیاه خود را درون گلدان سفالی نگهداری می‌کنید، خشک بودن سطح گلدان سفالی به معنی خشک بودن خاک است. تمام این نشانه‌ها می‌توانند شما را متوجه کنند زمان آبیاری فرا رسیده است. اگر اجازه دهید گیاه شما بیش از حد در شرایط خشکی باقی بماند، برگ‌های ارکیده حالت افتادگی پیدا خواهند کرد و به حال قبل برنمی‌گردند. حتی اگر آبیاری را انجام دهید.

اما چگونه ارکیده را آبیاری کنیم؟

در خانه، می‌توان ارکیده را به طور تقریبی هفته‌ای یکبار آبیاری کرد. آبیاری ارکیده خود را به طور آزادانه انجام دهید. از آب با دمای اتاق استفاده کنید. اگر از آب شهری بهره می‌برید، باید اجازه دهید آب به مدت حداقل ۲۴ ساعت در محیط اتاق باقی بماند. تا موارد شیمیایی آن کاهش یابند. گلدان را روی سینک گرفته و آّب را روی خاک گلدان بریزید. در آبیاری دست و دلباز باشید. و اجازه دهید تمام مخلوط خاک گیاه خیس شود. و آب از سوراخ‌های کف بیرون بیاید. دقت داشته باشید که لابه‌لای برگ‌ها آب نماند. این مهم است که آب از کف گلدان بیرون بیاید و نمک داخل خاک خارج شود. برخی از علاقه‌مندان با قرار دادن یخ روی خاک گیاه سعی در رساندن آب به گیاهان خود دارند. که این کار به کلی غلط است و موجب آسیب رساندن به گیاهان خواهد شد.

دمای مناسب؛ اگر شما احساس راحتی می‌کنید، ارکیده شما نیز راحت است

بسیاری از گیاهان آپارتمانی نیاز به دمای محیطی گرم دارند تا به رشد خود ادامه دهند. ارکیده در اختلاف دمای ده درجه نیز بین شب و صبح نیز راحت است. این به خصوص در پاییز و زمستان مهم است که ارکیده بتواند گلدهی کند. دمای مناسب نگهداری گیاه ارکیده در خانه در روز بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در شب بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد است.

گیاه ارکیده
گیاه ارکیده

ارکیده‌ها نور را دوست دارند

به غیر از نکاتی که در مورد خاک و آبیاری ارکیده گفتیم، بسیاری از تصورات غلط هستند در مورد میزان نور مورد نیاز ارکیده مطرح هستند. اگرچه این گیاه در محیط طبیعی در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کند، در مکان‌هایی رشد خواهد کرد که به نور مناسب دسترسی داشته باشد. اگر گیاه ارکیده شما نور مناسبی دریافت کند، رنگ برگ‌های سبز روشن و متمایل به پررنگ خواهد داشت. برگ‌ها نیز باید به سمت بالا بروند. شما می‌توانید ارکیده خود را در مکان سایه‌دار نگهداری کنید. ولی برگ‌های آن تیره خواهند شد، و هرگز گلدهی نخواهد کرد.

برای اینکه ارکیده گلدهی کند، نیاز به حداقل شش ساعت روشنایی و نور غیرمستقیم خواهد داشت. در واقع، ارکیده تا جایی که می‌توانید به ارکیده خود نور برسانید. تا جایی که دچار سوختگی نشود. بهترین مکان برای نگهداری گیاه ارکیده در خانه در نزدیکی پنجره جنوبی و شرقی است. پنجره شمالی و غربی نمی‌توانند نور مورد نیاز گیاه را به درستی تامین کنند. و دقت داشته باشید که نور مستقیم و شدید هم می‌تواند منجر به سوختگی و مرگ برگ‌ها شود. در طول تابستان، شما باید فاصله گیاه از پنجره را بیشتر کنید. و بهتر است نور را به وسیله پرده‌ای توری فیلتر کنید. در زمستان اما، گیاه را به پنجره نزدیک کیند و اجازه دهید گیاه نور خود را تامین کند.

استفاده از نور مصنوعی برای تامین نور مورد نیاز ارکیده

اگر برای نگهداری گیاه ارکیده در خانه خود امکلن تامین نور طبیعی را ندارید، می‌توانید از نور مصنوعی استفاده کنید. از انواع لامپ‌های زیر می‌توانید برای تامین نور گیاه استفاده کنید:

 • لامپ فلورسنت
 • لامپ‌های حبابی سفید
 • لامپ مخصوص رشد گیاه

باید گیاه ارکیده را به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متری از منبع نوری قرار دهید و بین ۱۴ تا ۱۶ ساعت گیاه در زیر نور قرار داشته باشد. نورهای مصنوعی برای بسیاری از انواع ارکیده کاریرد دارند. ارکیده پالانوپسیس و پاپیوپدیلومز در نور مصنوعی هم رشد خواهند داشت. ولی نور مصنوعی را برای برخی گونه‌ها مانند ونداس (Vandas) و کیمبیدیومز (Cymbidiums) در نظر گرفت.

تغذیه و کوددهی ارکیده به صورت هفتگی

تامین نور مناسب کمک خواهد کرد تا گیاه گلدهی کند. ولی ارکیده نیاز بسیار زیادی به تغذیه نخواهد داشت. در طول بهار و تابستان، هر هفته نور مورد نیاز گیاه را تامین کنید. در پاییز نیز همینطور ادامه دهید. تغذیه و کود مناسب مخصوص ارکیده را برای گیاه خود در نظر بگیرید. از یک چهارم میزان توصیه شده روی بسته‌بندی برای گیاه خود استفاده کنید. در بهار و تابستان می‌توانید از کودهای NPK 20-10-20 استفاده کنید. و در پاییز از NPK 10-30-20 استفاده کنید تا گلدهی تقویت شود. این کار را تا اوایل زمستان ادامه دهید، تا گیاه شما تشویق به گلدهی شود. دقت داشته باشید که بعد از هر کوددهی در آبیاری بعدی به خوبی خاک شستشو داده شود تا در خاک رسوب نکند.

گردش هوای مناسب برای نگهداری گیاه ارکیده در خانه

به جز، تامین نور و خاک مناسب، برای نگهداری گیاه ارکیده در خانه نیاز به گردش هوای مناسب است. هم ریشه‌ها و هم برگ‌های گیاه نیاز به گردش هوا خواهند داشت. می‌توانید یک فن را در بالای گیاه قرار دهید.

گیاه ارکیده
گیاه ارکیده

مدیریت میزان رطوبت محیط

ارکیده نیاز به میزان رطوبت ۵۰ درصد و بالاتر خواهد داشت. ولی بیشتر خانه‌ها نمی‌توانند رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنند. به خصوص در زمستان. خوشبختانه با روشهای تامین رطوبت گیاهان که در اینجا اشاره خواهیم کرد:

 • می‌توانید یک زیرگلدانی بزرگ برای گیاه انتخاب کنید و درون آن را سنگ‌ریزه و آب بریزید. هنگامی که آب از درون آن بخار می‌شود، می‌تواند رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کند.
 • می‌توانید با قرار دادن گیاهان نزدیک همدیگر میزان رطوبت محیط آن‌ها را بالا ببرید.
 • استفاده از دستگاه رطوبت ساز نیز می‌تواند گزینه دیگری برای تامین رطوبت محیط ارکیده باشد.

بیماری‌ها و آفات گیاه ارکیده

اگر شرایط نگهداری گیاه ارکیده در خانه را رعایت کنید، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. سه آفت معمول هستند که ممکن است به گیاه شما هجوم آورند:

هنگامی که گیاه هنوز بالغ نشده است، احتمال هجوم آفات به آن بیشتر است. اگر شپشک آردآلود یا حشره پولک را مشاهده کردید، باید به سرعت با آن مقابله کنید. با استفاده از یک پارچه آغشته به الکل می‌توانید به صورت فیزیکی آفات را نابود کنید.

گیاه ارکیده, نگهداری گیاه ارکیده

مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نکات مهم خرید کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
تفاوت کاکتوس و ساکولنت