تفاوت کاکتوس و ساکولنت

تفاوت کاکتوس و ساکولنت

تفاوت کاکتوس و ساکولنت در چیست؟ آیا این گیاهان نیازهای مشابهی دارند؟

در حالیکه تفاوت‌هایی بین کاکتوس و ساکولنت وجود دارد، این گیاهان بسیار به هم شبیه هستند. کاکتوس به نوعی ساکولنت است. ولی این در حالی است که تمامی ساکولنت‌ها کاکتوس نیستند. ساکولنت‌ها به دلیل شرایط نگهداری آسانی که دارند امروزه محبوبیت زیادی در بین علاقه‌مندان پیدا کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از پرورش‌دهندگان و کلکسیونرها به نگهداری کاکتوس مشغول هستند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم تفاوت کاکتوس و ساکولنت را بیان کنیم. و به برخی از انواع ساکولنت که به اشتباه کاکتوس شناخته می‌شوند اشاره کنیم.

ساکولنت
ساکولنت

همانطور که گفته شد، اگرچه این دو گیاه بسیار به هم شبیه هستند و از یک خانواده، برخی تفاوت‌های اساسی دارند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاکتوس‌ها معمولاً گیاهانی هستند که دارای برگ نیستند، یا تعداد اندکی برگ دارند. تفاوت کاکتوس و ساکولنت همین است. ساکولنت‌ها معمولاً دارای برگ هستند، در حالی که کاکتوس‌ها نیستند. کاکتوس‌ها دارای آئروسل هستند. آئروسل چیست؟ اگر به دقت به بدنه کاکتوس‌ها نگاه کنید، مشاهده خواهید کرد که اطراف خارهای گیاه برآمدگی‌های سفید رنگ و حالت ابری مانندی وجود دارد. به این زائده‌ها آئروسل می‌گویند. شما اگر به خوبی بتوانید این آئروسل‌ها را شناسایی کنید، به راحتی می‌توانید کاکتوس را از ساکولنت تشخیص دهید. در حالی که عموماً بسیاری از ساکولنت‌ها خوراکی نیستند، برخی از گونه‌های آن را می‌توان مصرف کرد. از برخی از انواع ساکولنت‌ها در سالاد استفاده می‌کنند. به علاوه، از برخی از انواع این گیاهان مانند آلوئه ورا به غیر از مصارف خوراکی، به عناوین دیگری نیز استفاده خواهد شد.

برخی از علاقه‌مندان، به اشتباه این ساکولنت‌ها را کاکتوس می‌نامند. اگر به خوبی تفاوت کاکتوس و ساکولنت را بدانید، قطعاً این گیاهان را از هم تشخیص خواهید داد.

ساکولنت سدوم

ساکولنت سمپریوم

آلوئه ورا

گیاه آگاو

ساکولنت کالانکوا

کاکتوس و ساکولنت
کاکتوس و ساکولنت

محیط زندگی و فعالیت کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها نیاز به محیطی گرم برای زندگی خواهند داشت. مانند صحرا. ولی بسیاری از انواع این گیاهان در مقابل سرما مقاومت خوبی خواهند داشت. به عنوان مثال ساکولنت سمپریوم در بین ساکولنت‌ها و اپونتیا هیومیفوسا در بین کاکتوس‌ها که می‌توانند در شرایط هوای خنک هم زندگی کنند. اما تفاوت کاکتوس و ساکولنت در چیست؟! بسته به اینکه در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنید، این گیاهان در فواصل زمانی تابستان یا بهار گلدهی خواهند کرد. این در حالی است که ساکولنت‌هایی مثل لیتوپس در پاییز هم گلدهی خواهند کرد.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت که می‌توان این دو گیاه را از هم تشخیص داد این است که، خارهای کاکتوس از بدنه گیاه جدا هستند. یعنی خارها به راحتی و بدون اینکه به ساقه گیاه آسیبی وارد شود، جدا می‌شوند. در حالی‌ که در انواع ساکولنت‌های خاردار، مشاهده می‌شود که خارها جزئی از ساقه گیاه هستند. برای مثال گیاهی مانند نخل ماداگاسکار که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. خارهای این ساکولنت به نوعی از بدنه گیاه بیرون آمده‌اند. و به راحتی نمی‌توان آن‌ها را از گیاه جدا کرد.

نیازهای کاکتوس و ساکولنت

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید، تفاوت کاکتوس و ساکولنت در ظاهر این گیاهان است و به راحتی می‌توان آن‌ها را از هم تشخیص داد. ولی این گیاهان تقریباً نیازهای مشابهی دارند. برای مثال خاکی که برای اکثر این گیاهان استفاده می‌شود، خاک کاکتوس و ساکولنت است که نیازهای آن‌ها را فراهم خواهد کرد. این خاک دارای زه‌کشی مناسبی است و به راحتی آب در داخل آن حرکت خواهد کرد. این گیاهان همچنین شرایط نگهداری تقریباً مشابهی دارند. و نیازهای آن‌ها تقریباً یکسان است. البته که تفاوت‌هایی در بین آن‌ها وجود خواهد داشت که با مطالعه درباره شرایط نگهداری هر یک از گیاهان به طور تخصصی به نگهداری از آن‌ها پرداخت.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه ارکیده در خانه
نوشتهٔ بعدی
گلدان مناسب گیاه، سفالی یا پلاستیکی کدامیک مناسب است؟