نکات مهم خرید کاکتوس

نکات مهم خرید کاکتوس

نکات مهم خرید کاکتوس که باید در نظر گرفته شود چه هستند؟

شاید برای شما هم به عنوان یک علاقه‌مند به گیاه پیش آمده باشد که، کاکتوسی را از فروشگاهی خریده باشید و یک هفته بعد از قرار دادن آن در خانه با گیاهی مریض روبرو شدید. و در نهایت گیاه شما از بین خواهد رفت. در این مطلب قصد داریم به نکات مهم خرید کاکتوس که باید در نظر بگیرید اشاره کنیم. همچنین باید بدانیم بعد از خرید گیاه خود چه مواردی را باید رعایت کنیم. نکات بسیاری حائز اهمیت هستند. بسیاری از علاقه‌مندان گیاهی را خریداری می‌نمایند و بعد از مدتی آن گیاه از بین خواهد رفت و دوباره به دنبال گیاه دیگری می‌روند. با مطالعه این مطلب کاکتوس ایران می‌توانید ریسک خراب شدن و از بین رفتن کاکتوس خود را تا حدود زیادی از بین ببرید.

خرید کاکتوس
خرید کاکتوس

نکات مهم قبل از خرید کاکتوس

انتخاب مکان مناسب برای گیاه

یکی از مواردی که باید قبل از خرید کاکتوس خود آن را در نظر داشته باشید، میزان نوری است که محیط خانه شما می‌تواند برای گیاه فراهم کند. یعنی چه مکانی را برای گیاه خود در خانه در نظر دارید. آیا کاکتوس شما نور مناسب و مورد نیاز رشد را دریافت خواهد کرد؟ آیا گیاه شما به نور مستقیم نیاز دارد یا غیرمستقیم؟ و بسیاری از موارد مهمی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

شما به فروشگاهی می‌روید و مجذوب زیبایی کاکتوس یا گل‌های آن می‌شوید. بدون توجه به شرایط نگهداری کاکتوس را خریده و به خانه می‌آورید. و بعد از مدتی آن را از دست خواهید داد. قبل از خرید کاکتوس حتماً دقت داشته باشید که مکانی را برای آن در خانه خود در نظر داشته باشید. تقریباً اکثر کاکتوس‌ها به میزان ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم را نیاز دارند. البته این هم می‌تواند تصوری غلط باشد که تمام کاکتوس‌ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند. کاکتوس‌هایی که در گلدان در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند، معمولاً نیاز به نور غیرمستقیم خواهند داشت. اگر در خانه خود دسترسی به نور پنجره جنوبی دارید. می‌توانید مکانی در آن ناحیه را برای گیاه خود در نظر بگیرید.

گردش هوای مناسب

قبل از خرید کاکتوس حتماً باید محیطی مناسب برای آن در نظر داشته باشید. محیط نگهداری کاکتوس باید دارای گردش هوای مناسبی نیز باشد. کاکتوس‌ها نیاز به گردش هوا خواهند داشت. ساکن بودن هوای محیط اطراف آن‌ها باعث بروز مشکلات و بیماری‌هایی خواهد شد. همچنین گردش هوا باعث خواهد شد تا بعد از آبیاری سطح خاک اطراف ساقه کاکتوس ما سریع‌تر خشک شود. و این از پوسیدگی کاکتوس جلوگیری خواهد نمود.

خرید کاکتوس
خرید کاکتوس

مواردی که هنگام انتخاب کاکتوس باید به آن‌ها توجه کرد

مواردی هستند که هنگام انتخاب و خرید کاکتوس باید به آن‌ها توجه کرد. یکی از این موارد بررسی فیزیکی گیاه است. هنگام انتخاب کاکتوس دقت داشته باشید که به خوبی تمامی قسمت‌های آن را بررسی کنید. از عدم وجود آفات روی بدنه کاکتوس اطمینان حاصل کنید. همچنین دقت داشته باشید که ساقه گیاه و قسمت انتهای آن دچار پوسیدگی نباشد. لهیدگی و نرمی روی بدنه کاکتوس از جمله موارد بروز پوسیدگی است. در این موارد به سرعت گیاه از بین خواهد رفت.

اندازه کاکتوس نیز مهم است. هرچه سایز کاکتوس کوچک‌تر باشد، از مقاومت کمتری برخوردار خواهد بود. در مقابل نور زیاد، آفات و سایر موارد آسیب‌پذیرتر می‌شود. و نگهداری آن با چالش‌های بیشتری روبرو است. دقت داشته باشید گلدانی که کاکتوس در آن کاشته شده است و خاک آن مناسب باشد. استفاده از گلدان‌های بزرگ باعث بروز پوسیدگی در قسمت‌های ریشه گیاه خواهد شد. و این بیماری بعد از مدتی پدیدار خواهد شد.

مواردی که بعد از خرید کاکتوس باید به آن‌ها توجه کرد

بعد از خرید کاکتوس بسیار مهم است که نکاتی مورد توجه قرار بگیرد. برخی از علاقه‌مندان بلافاصله بعد از انتخاب کاکتوس اقدام به تعویض گلدان آن می‌کنند. که این کاری بسیار اشتباه است و منجر به وارد شدن استرس به گیاه خواهد شد. نکات بسیار مهمی هستند که در تعویض گلدان کاکتوس باید در نظر گرفته شوند. در غیر این صورت گیاه ما از بین خواهد رفت.

آبیاری کاکتوس بعد از انتقال آن به خانه از دیگر اشتباهات رایجی است که برخی از دوستداران این گیاه انجام می‌دهند. آبیاری اکثر کاکتوس‌ها باید زمانی انجام شود که خاک گیاه کاملاً خشک شده است. همچنین بعد از تعویض گلدان یا مکان گیاه برای مدت حداقل یک‌هفته نباید گیاه را آبیاری کرد. آبیاری بی موقع یا بیش از حد هم می‌تواند منجر به از بین رفتن کاکتوس شود.

بعد از خرید کاکتوس حتماً سوراخ‌های کف گلدان را بررسی نموده و از باز بودن منافظ خروج آب از گلدان اطمینان حاصل کنید. به این دلیل که اکثر کاکتوس‌هایی که خریداری می‌کنید، به تازگی گلدان شده و به فروش می‌رسند، تا یکسال از تعویض خاک یا گلدان گیاه و کوددهی به کاکتوس خودداری کنید. کود بیش از حد می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی برای گیاه شما شود. همچنین هرگز گیاه خود را به یکباره در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این کار باعث بروز شوک به گیاه و از بین رفتن آن خواهد شد. در صورت امکان از شرایط قبلی مکان و محل نگهداری کاکتوس خریداری شده مصلع شوید. تا بتوانید مکانی مانند محل زندگی قبلی آن را فراهم نموده و به تدریج با شرایط محیطی خودتان وفق پیدا کند.

خرید کاکتوس, نکات مهم خرید کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری تراریوم روباز
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه ارکیده در خانه